wersja polska english version deutsche Webseite Русская версия

KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Termin:  02 - 22 sierpnia 2010 (21 dni)
Cena:  5650 zł
Grupa:  4-9 osób
Charakter wyprawy:  trampingowa

            TRASA wyprawy (miejsca):

MOSKWA
PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI
ELIZOWO, PARATUNKI
ESSO
KLIUCZI

    A. Pietropawłowsk Kamczacki, stolica Kamczackiego Kraju, w którym mieszka 2/3 populacji Kamczatki czyli ok. 220 tys. osób. Pozostałe 110 tys. zamieszkuje obszar o powierzchni większej od Polski. Zatrzymamy się jedną noc w hotelu, aby mieć konieczne zameldowanie (registrację), a potem będziemy mieszkać w udostępnionym nam mieszkaniu babuszki Jewgienii, nauczycieli angielskiego, która nie tylko jest przeurocza, ale też będzie nam gotować smaczne ruskie jedzonko. Pietropawłowsk jest położony na wielu wzgórzach, na które będziemy się wdrapywać by podziwiać panoramę największej takiej zatoki na świecie - Awiaczyńskiej Buchty. Jak dopisze nam szczęście to wypatrzymy przemykające cicho z wystawionym kioskiem atomowe łodzie podwodne, które po drugiej stronie zatoki mają za Wiljuczyńskiem swoją bazę (widać z satelity).
    Rano obejrzymy ze wzgórza, jak znad Oceanu wstaje Słońce i rozświetlone nocną feerią świateł miasto powoli budzi się do nowego dnia. A wieczorem z terenu starej bazy rybnej podglądać będziemy kotiki (lwy morskie) podziwiając wraz z nimi chowające się po drugiej stronie zatoki za wulkanami Słońce. Poza pomnikami świadczącymi o bogatej historii, zwiedzimy bardzo oryginalne Muzeum Wulkanologii i bogate Muzeum Krajoznawcze.
    B. Pojedziemy dżipami na wybrzeże Oceanu Spokjnego, gdzie plaże są ...czarne od czarnego wulkanicznego piasku (i zobaczymy jak wydobywa się go tam by eksportować np. do Japonii), a po drodze zobaczymy poukrywane w lasach fragmenty instalacji wojskowych (wstęp na teren Półwyspu Kamczackiego otwarty jest dla cudzoziemców i nawet własnych Rosjan z kontynentu dopiero kilkanaście lat).
    C. Pojedziemy w Paratunki, czyli zespół gorących leczniczych i relaksujących źródeł, by się tam kąpać, "parzyć" w ruskiej bani i zażywać niesrępowanego odpoczynku.
    D. Podjedziemy pod najbliższe "domowe", czyli górujące nad miastem wulkany - Koriakskij i Awiaczyńskij - na ten drugi wejdziemy i zajrzymy do dymiącego nieustająco krateru.
    E. Z miasteczka Elizowo pójdziemy na 2-dniową pieszą wycieczkę w góry by w kotłach górskich podziwiać szmaragdowo-niebieskie jeziora.
    F. Popływamy po ogromnej zatoce Awiaczyńskiej kutrem, podpływając pod słynne skały "Trzech Braci" aż do wrót zatoki - wyjścia na Ocean. Może coś złowimy na obiad.
    G. Międzymiastowym autobusem pojedziemy ok. 500 km w głąb Kamczatki, do wioski Esso, centrum Rejonu Bystryńskiego. Pięknie tam i mnóstwo miejsca i możliwości na piesze wędrówki. Z miejscowym myśliwym poszukamy niedźwiedzi by podejrzeć je w naturalnym środowisku - foto-polowanie. Możemy polatać tam śmigłowcem do odległej bazy z gorącymi źródłami i nad wulkanem lub w poszukiwaniu stada reniferów. We wsi Anagwaj i okolicy zetkniemy się z codziennym życiem etnicznych mniejszości - Koriaków, Ewenków, Itelmienów. Nie tylko w bardzo ciekawym muzeum i skansenie.
    H. Przejedziemy do wsi Kliuczi leżącej nad rzeką Kamczatką, między dwoma aktywnymi wulkanami: Kliuczewska Sopka jest najwyższym wulkanem w Azji, a wulkan Szewiełucz leżącym najdalej na północy, o nieposkromionej, częstej aktywności. Może zrobimy 2-3 dniowy trekking w okolicy tej największej Kliuczewskiej grupy wulkanów (z miejscowym przewodnikiem).
    I. Specjalnym terenowym samochodem tzw. wachtowką lub wiezdiechodem pojedziemy na 2-3-dniową wycieczkę do grupy wulkanu Mutnowskij, by zobaczyć i poczuć jak wulkaniczny, gorący i dymiący jest to teren oraz zasmakować obozowego życia na dzikiej przyrodzie w sąsiedztwie dymiących fumaroli i gorących źródeł (z doświadczonym miejscowym przewodnikiem).
    J. Dla chętnych postaramy się zorganizować przelot śmigłowcem do najsłynniejszej, widowiskowej Doliny Gejzerów na terenie Kronockiego Parku Narodowego, z przelotem nad wulkanami (zależne od dostępności miejsc, warunków pogodowych i drogie niestety).
    K. Spływ pontonami jedną z bystrych Kamczackich rzek, z obozowaniem i rybołówstwem (a rzeki są pełne wielkich i smacznych ryb np. z gatunku łososiowatych).

    Poza propozycjami wspólnego zwiedzania i odkrywania KAMCZATKI, można będzie do woli korzystać z różnych form aktywnej turystyki:
> piesze wycieczki nizinne i na wzgórzach, lekkie trekkingi wokół wulkanów,
> trekkingi i wejścia na wulkany, wycieczki wokół gejzerów i in. aktywności wulkanicznych,
> przelot śmigłowcem nad wulkanami i np. do Doliny Gejzerów,
> raftingi, spławy po rzekach na katamaranie, łodzi, pontonie,
> rybołówstwo rzeczne i morskie,
> wycieczki kutrem,
> wycieczki ciężkim sprzętem transportowym typu wiezdiechod,
> kąpiele w gorących źródłach - lecznicze, relaksacyjne,
> relaks w ruskiej bani.

    W cenie wyprawy są zagwarantowane dla każdego Uczestnika:
- logistyka wyprawy i przygotowanie w terenie;
- rezerwacja i zakup biletu lotniczego Moskwa - Pietropawłowsk Kamczacki - Moskwa (do limitu 2200 zł, do rozliczenia*);
- transport kolejowy Terespol - Moskwa - Terespol;
- transport po Moskwie (metro, autobus na lotnisko);
- wizowanie, wiza turystyczna do Rosji, wiza tranzytowa na Białoruś;
- ubezpieczenie KL i NNW;
- opieka i pomoc pilota przez cały czas trwania wyprawy;
- rezerwacja i organizacja noclegów, zakup biletów na miejscowe środki transportu (pociągi, autobusy, łodzie itp.) przez cały czas trwania wyprawy;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej Mapnik Wyprawowy;
- oryginalną koszulkę wyprawową T-shirt w wybranym rozmiarze;
- serwis fotograficzny, udostępniony po wyprawie na płycie dvd.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiazany dopłacić brakującą kwotę; jeśli cena będzie niższa - różnica zostanie zwrócona Uczestnikowi. Możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 5% ceny wyprawy.

    Wyprawa ma charakter trampingowy, zatem Uczestnicy na miejscu pokrywają koszty: transportu, noclegów, kupują bilety wstępu, żywią się we własnym zakresie, itp.
    Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to około 550 dolarów USA.
    Naturalnie sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. wycieczki fakultatywne, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.
    Uwaga: cena wyprawy może ulec nieznacznej zmianie, jeśli kursy walut zmienią się zdecydowanie w stosunku do tych obserwowanych jesienią 2009.

    Informacje praktyczne, uwagi - przekażemy mailem.

    Galeria zdjęć "ROSJA nieznana - Syberia i daleki wschód Rosji" - OTWÓRZ w nowym oknie.