KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

JAPONIA 23/24 dni - tradycja, przyroda i nowoczesność od Kyusiu przez Shikoku do Honsiu


Terminy:   23 marca - 14 kwietnia 2019 = grupa zamknięta
                15 kwietnia - 07 maja 2019 WYJAZD ŚWIĄTECZNO-MAJÓWKOWY
                17 lipca - 09 sierpnia 2019 (są trzy zgłoszenia)
                26 października - 17 listopada 2019 (jest jedno zgłoszenie)

Cena:  8900 zł/os. + 2900 zł na noclegi (23/24 dni);   7800 zł/os. (17 dni) + 2100 zł na noclegi
Grupa:  od 5 uczestników
Charakter:  wyprawa krajoznawczo - kulturowa z programem turystycznym i trekkingami

    JAPONIA to kraj pełen kontrastów, w którym mieści się największa aglomeracja miejska świata i jednocześnie miejsce, w którym doświadczyć można spokoju ducha i poczuć atmosferę zen.. albowiem miejsc spokojnych, nawet dzikich - w Japonii nie brakuje. Piękna przyroda jest wszechobecna.
   
    4 główne wyspy, czyli Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz tysiące małych wysepek u wschodnich wybrzeży Azji, tworzą aktywny sejsmicznie archipelag, o długości 3,3 tys. km. Niemal cały pokryty jest górami, z czego 80 to czynne wulkany (najwyższy to Fuji), dlatego prawie połowa ludności Japonii zamieszkuje nadmorskie niziny, czyniąc ten teren jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie.
   
    Shintoizm w połączeniu z buddyjskim zen sprawiły, iż japoński model postrzegania świata oraz myślenia, tak bardzo różni się od standardów panujących w innych zakątkach globu i jest właściwie niezrozumiały dla innych. Japończycy są zdyscyplinowani, powściągliwi, honorowi oraz niezwykle przywiązani do tradycji. Celebrują picie herbaty, pielęgnację ogrodu, spożywanie posiłków, układanie kwiatów...

        Japonia to inny świat... Jeśli chcecie, z chęcią go Wam pokażemy...

          P R O G R A M ::
   
    1 dzień – WARSZAWA – przelot
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem wyprawy, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Japonii, z przesiadką.
    2 dzień - przelot – TOKYO – YOKOHAMA
Przylot na lotnisko koło Tokyo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Jeśli będą siły i czas, to wycieczka do Yokohamy: China Town, spacer promenadą nad Zatoką Tokijską. Jeśli do Yokohamy nie pojedziemy w tym dniu, to będziemy mogli to zrobić wieczorem w dniu 20-stym. Wymiana waluty. Nocleg w Tokyo.
    3 dzień - TOKYO – KAGOSHIMA
Przejazd pociągami (shinkansenami) do Kagoshimy na wyspie Kiusiu, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Kagoshimie, możemy zajrzeć do knajpki na piwo i japońskie przekąski, zobaczyć jak wieczór spędzają tam Japończycy, lub po prostu do restauracji / baru na kolację. Nocleg w Kagoshimie.
    4 dzień - KAIMONDAKE – KAGOSHIMA
Wcześnie rano przejazd na samo południe wyspy. Trekking ścieżką przez las na Kaimondake 924 m npm - prawie idealny wulkan stożkowy, najbardziej na południu położony w Japonii – wyrastający z morza. Ze szczytu otwiera się piękna panorama na oblany wodą wulkan, brzeg morza w dole i pola uprawne oraz położone w pobliżu jezioro Ikeda. Wejście około 3 godzin, zejście 2 godziny. Szlak zróżnicowany i ciekawy, z licznymi przeszkodami i trudnościami technicznymi – drewniane kładki, drabinki, zwały dużych kamieni, czasem lina do pomocy. Po powrocie do Kagoshimy nagroda: „Sushi train” – czyli bar sushi z „karuzelą”, kaiten dzushi. Spacer po Kagoshimie. Nocleg w Kagoshimie.
    5 dzień – SAKURA-JIMA – KAGOSHIMA
Przepłynięcie promem na wyspę z aktywnym, dymiącym wulkanem Sakura-Jima. Autobusem zwiedzimy część wyspy – wulkanu, podjeżdżając do miejsca skąd można najlepiej obserwować wierzchołek – oberwatorium Yunohira. Na koniec relaks w parku z wodą termalną, „foot spa” – na świeżym powietrzu i spacer wybrzeżem z zastygnięta lawą pod stopami. Powrót promem, reszta dnia do zagospodarowania wg pragnień Uczestników i sugestii pilota. Na przykład wycieczka do gorących źródeł i na plażę z gorącymi piaskami Ibusuki. „Sushi train” – czyli bar sushi z „karuzelą”, kaiten dzushi. Nocleg w Kagoshimie.
    6 dzień – KIRISHIMA-YAKU
Pozostawienie głównego bagażu w depozycie, w hotelu. Przejazd do Ebino-kogen, zakwaterowanie w drewnianym domku, w którym zostawimy przywiezione rzeczy. Trekking po parku narodowym Kirishima-Yaku, z wulkanami, kraterami i jeziorami wulkanicznymi. Plan zakłada wejście na wulkan z jeziorem Onami wewnątrz krateru, okrążenie krateru z jeziorem, a także wejście na pobliski wulkan Karakunidake. Po powrocie skorzystamy z dużego onsenu w hotelu – czyli relaks w basenach z wodą termalną. Nocleg w hotelu w pokoju w stylu japońskim na matach tatami, w Ebino Kogen.
    7 dzień - KIRISHIMA-YAKU - KAGOSHIMA
Przejazd autobusem do Takachiho Gawara. Zwiedzenie małego muzeum parkowego. Trekking na wulkan Takachiho-no-mine (dla chętnych, ale warto). Następnie przejdziemy przez las, ale asfaltową drogą, 7 km cały czas lekko w dół. Odwiedzimy ukrytą w lesie, uroczą świątynię shintoistyczną Kirishima-Jingu. Zjemy zupkę w lokalnym barze, pomoczymy zmęczone nogi w baseniku z gorącą, wysoko zmineralizowaną wodą. Na stację kolejową możemy podjechać autobusem, lub przejść pieszo – wtedy po drodze odwiedzimy lokalną fabryczkę shochu (to japońska tradycyjna wódka) – fabryczkę można zwiedzić, a trunki degustować. Powrót do Kagoshimy. Odbiór bagaży z depozytu i zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg w Kagoshimie.
    8 dzień – KAGOSHIMA – HIROSHIMA 
Przejazd do Hiroshimy, shinkansenem o nazwie Sakura (zn. Wiśnia), pozostawienie bagaży w depozycie w hotelu. Zwiedzanie Hiroshimy - zwiedzanie Parku Pokoju i muzeum pokoju (bomby atomowej), spacer przez centrum miasta. Czas na zakupy, zakwaterowanie. Wieczorem – czas wolny lub spacer z pilotem po centrum. Nocleg w Hiroshimie.
    9 dzień - HIROSHIMA – MIYAJIMA
Przepłynięcie na wyspę Miyajima, zwiedzanie. „Pływająca” drewniana pomarańczowa torii należy do Nihon Sankei (trzy najwspanialsze krajobrazy Japonii). Spacer po wyspie: świątynia na palach - Itsukushima Shrine, pięciokondygnacyjna Five-stoned Pagoda, Daishoin Temple z 500 uroczymi figurkami mnichów, z twarzami o bogatej, zróżnicowanej mimice. Sklepy z pamiątkami, regionalnymi słodyczami, wszędzie dużo oswojonych saren. Nocleg w Hiroshimie.
    10 dzień – SHIMANAMI KAIDO: ONOMICHI
Przejazd do Okayamy. Pozostawienie nadmiarowego bagażu w skrytkach bagażowych. Przejazd do Onomichi. Wynajęcie rowerów. Dwudniowa wycieczka rowerowa przez Shimanami Kaido – trasą rowerową systemem pięknych mostów łączących wyspy leżące na Wewnętrznym Morzu Japońskim, z Honsiu na Shikoku. Tego dnia przejedziemy ok. 35-40 km. Nocleg w hostelu – schronisku japońskim.
    11 dzień - SHIMANAMI KAIDO: IMABARI – MATSUYAMA
C.d. wycieczki rowerowej. Tego dnia przejedziemy ok. 40-45 km. W porze obiadowej będziemy mogli zjeść pyszności z grilla (samodzielne grillowanie przygotowanych przez restaurację mięs, warzyw, ryb, owoców morza) – przed wjechaniem na ostatni, najdłuższy most 6 km z 6 pylonami. Po dojechaniu do Imabari oddajemy rowery i przejeżdżamy do Matsuyamy, zakwaterowanie. W historycznej dzielnicy Matsuyamy znajduje się m.in. najstarszy onsen i spa w Japonii – Dogo Onsen z tradycją sięgającą ponad 1300 lat – można będzie zażyć w nim relaksujących kąpieli. Nocleg w Matsuyamie.
    12 dzień – KOTOHIRA – OKAYAMA – KYOTO
Przejazd do Kotohiry. Wejście po ok. 800 stopniach na wzgórze z chramem Kompira San (poświęconym marynistyce), sklepy z rękodziełem, pamiątkami, regionalną żywnością. Odwiedzimy muzeum sake Kinryo-no-sato. Przejazd do Okayama. Zwiedzanie Korakuen-Ko – jednego z 3 najpiękniejszych i najbardziej znanych ogrodów w stylu japońskim, w tle którego znajduje się fotogeniczny Wroni Zamek. Odbiór głównego bagażu z przechowania, przejazd do Kyoto lub Osaki, zakwaterowanie. Nocleg w Kyoto, Osace lub Okayamie.
    13 dzień – KYOTO
Zwiedzanie Kyoto: nowoczesny 13-piętrowy dworzec kolejowy z promenadą na 11 piętrze i panoramą miasta, świątynie i zabytki w centralnej części: Nishi-Honganji Temple i Higashi-Honganji Temple, świątynie i zabytki we wschodniej części: Fushimi-Inari Shrine, dzielnica Higashiyama-ku od Heian Jingu Shrine do świątyni Kiyomizu-dora, spacer zabytkowymi uliczkami starego Kioto, sklepy z pamiątkami i słodyczami, wieczorny spacer po „dzielnicy Gejsz i Maiku” – Gion. Spektakl w Gion Corner (ok. 1 godziny, 6 różnych rodzajów sztuki i kultury japońskiej) – dla chętnych. Wizyta w jednej z małych, tradycyjnych wieczornych knajpek, gdzie Japończycy wpadają na piwo i przekąski (dla chętnych). Nocleg w Kyoto, Osace lub Okayamie.
    14 dzień – OSAKA
Zwiedzanie pięknego zamku i ogrodów w Osace, tam także ponadczasowa… kapsuła czasu. Odwiedzimy Osaka Aquarium Kaiyukan – jedno z największych oceanariów w Japonii. Obok znajduje się jedno z największych kół młyńskich świata, którym możemy się przejechać – piękna panorama Osaki i wybrzeża. Długa kolacja w restauracji japońskiej „all you can eat” (dla chętnych). Nocleg w Kyoto, Osace lub Okayamie.
    15 dzień  – NARA - MATSUMOTO
Wykwaterowanie i pozostawienie bagaży w depozycie. Wycieczka do Nara, z rozległym kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych świątyń shintoistycznych i buddyjskich (tam świątynia Todaiji – największa budowla drewniana świata) oraz ponad tysiącem swobodnie biegających danieli, sporo chodzenia. Wizyta w  centrum związanym z trzęsieniami ziemi (symulacje) – zobaczymy w jakich technologiach stawia się wysokie budynki w Japonii, aby były odporne na wstrząsy.  Odbierzemy bagaże i przejedziemy do Matsumoto, zakwaterowanie. Wizyta w jednej z małych, tradycyjnych wieczornych knajpek, gdzie Japończycy wpadają na piwo, sake i przekąski. Obejrzymy z zewnątrz ładnie podświetlony  zamek "kruka". Nocleg w Matsumoto.
    16 dzień  – HOTAKA – JAPAN ALPS KAMIKOCHI
Wykwaterowanie i pozostawienie nadmiarowego bagażu w depozycie. Wizyta na farmie japońskiego zielonego chrzanu wasabi w Hotaka (tam możemy zjeść np. krokiety i lody o smaku wasabi). Przejazd w Japońskie Alpy (przepiękny krajobrazowo region Kamikochi), zakwaterowanie. Nocleg w schronisku górskim - hostelu.
    17 dzień  – JAPAN ALPS KAMIKOCHI
Trekking na Mt. Chogatake 2664 m (około 4 godziny), piękna panorama ze szczytu, odpoczynek w schronisku wysokogórskim, zejście w dolinę Kamikochi (około 3 godzin) i nocleg w schronisku górskim - hostelu.
    18 dzień  – JAPAN ALPS KAMIKOCHI – MATSUMOTO – TAKAYAMA

Spacer po dolinie Kamikochi, wizyta w ciekawym centrum informacji turystycznej parku narodowego. Powrót do Matsumoto, odbiór bagaży z depozytu. Przejazd do Takayamy, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po cichym, starym centrum – atmosfera jak 100 lat wstecz. Nocleg w Takayamie.
    19 dzień – TAKAYAMA – TOKYO
Zwiedzanie Takayamy - spacery po niewielkim miasteczku będącym stolicą górskiej prowincji Hida, znanej z tradycyjnej drewnianej zabudowy oraz wielu niewielkich rodzinnych wytwórni sake – będzie możliwość degustacji na miejscu. Mieszkańcy wyrabiają sake na setki sposobów i barw – możemy degustować odcienie i smaki tego typowo japońskiego trunku. Możemy jeszcze odwiedzić skansen pod otwartym niebem Hida No Sato oraz niewielkie klimatyczne świątynie pod górami. Przejazd do Tokyo, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Tokyo.
    20 dzień - NIKKO – TOKYO
Wycieczka do Nikko – trzeciego po Kioto i Nara zabytkowego centrum Japonii (Unesco), tam spacer po parku z kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych chramów buddystycznych. Zwiedzanie najważniejszej świątyni Toshoku. Powrót do Tokyo.  Spacer po dzielnicy biurowców i drapaczy chmur Shinjuku, ratusz aglomeracji tokijskiej Tokyo Metropolitan Government Tower – panoramiczny widok 360 stopni z 44 piętra (wys. 200 m), Shinjuku NS Building z największym na świecie zegarem z wahadłem i podniebnym mostem. Wieczorny spacer po Kabukicho - dzielnicy rozrywki i życia nocnego. Dla chętnych – wizyta w restauracji sushi i sashimi, lub innej knajpce. Nocleg w Tokyo.
    21 dzień – TOKYO
Ogród japoński w stylu kokuro. Ryogoku – centrum sumo – sportu narodowego, wizyta w muzeum sumo.  Zwiedzanie Tokyo: wizyta na wyspie Odaiba – spacery, promenady, futurystyczne centrum Toyoty, historyczne francuskie garaże i automobile, centrum japońskiej innowacji i techniki oraz robotyki Miraikan. Zakupy w sklepie Daiso „wszystko po 108 jenów” – Kinshicho, ostatnia możliwość uczty sushi i sashimi w „sushi train”. Dzielnica elektroniki i mangi oraz anime – Akihabara. Spacer po dzielnicy Shibuya, pomnik pieska Hachiko, dzielnica zakupów, wzgórze z „hotelami miłości”. Nocleg w Tokyo.
    22 dzień - TOKYO - przelot
Wykwaterowanie, pozostawienie bagaży w depozycie. Zwiedzanie Tokyo: poranny targ rybny Tsukiji, wizyta w barze z sushi typu „kaiten dzushi”, Świątynia Meiji-Jingu Shrine, ogrody Shinjuku (ogrody w stylu japońskim, angielskim i francuskim oraz palmiarnia z orchideami), spacer po historycznej dzielnicy Asakusa, Taito City – Kaminarimon Gate, świątynie Denboujin i Sensoji, uliczki handlowe, sklepiki z pamiątkami przy ulicy Nakamise. Odbiór bagaży, transfer na lotnisko, rejestracja na rejs.
     23 dzień - przelot – WARSZAWA
Przelot do Polski z przesiadką.


W lipcu i sierpniu zamiast trekkingu na wulkan Kaimondake w dniu 4-tym, zrealizujemy trekking na Fuji:
     20 dzień - NAGOYA – GOTEMBA – FUJI-SAN
Przedpołudniem spacer po Nagoya. Przejazd do Gotemby. Pozostawienie bagaży w depozycie, w skrytkach bagażowych. Spacer po Gotembie, jeśli wystarczy czasu. Przejazd autobusem do 5-tej stacji Subashiri. Trekking – nocne wejście na szczyt najwyższej góry Japonii, wulkan Fuji (około 7 godzin, z częstymi przerwami).
     21 dzień - FUJI-SAN – TOKYO, odpoczynek

Podziwianie słońca wschodzącego nad dywanem z chmur. Zejście ze szczytu po wschodzie słońca (około 4 godziny). Przejazd do Tokyo, zakwaterowanie. Popołudnie i wieczór na odpoczynek, relaks, ewentualnie do zagospodarowania wg propozycji pilota. Nocleg w Tokyo.


To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

Program wyprawy modyfikowany jest w zależności od okresu, w jakim będzie realizowany.
W poszczególnych miesiącach do programu dodajemy atrakcje występujące sezonowo:

- marzec i kwiecień - podziwianie kwitnących drzew wiśni i śliw w ramach festiwalu Sakura Hanami – na terenie całej Japonii,

- maj, lipiec i listopad - zawody Sumo – 6 razy w roku w Japonii odbywa się 15-dniowy turniej Sumo, w miarę możliwości, będziemy starali się włączyć tę atrakcję do programu (będziemy na turnieju 2-4 godzin),
- lipiec i sierpień - nocne wejście na najwyższą górę Japonii, wulkan FUJI-SAN i podziwianie słońca wschodzącego nad dywanem z chmur,
- sierpień – największy festiwal tańca w Japonii - Awa Odori (na wyspie Sikoku),
- maj - wrzesień, możliwość wejścia w Alpy
Japońskie,
- listopad - niezwykły festiwal kultury japońskiej Karatsu Kunchi (na wyspie Kiusiu),
- maj i listopad – Design Festa w Tokyo,
- inne lokalne festiwale, jeśli wystąpią i jeśli logistyka programu i transportu pozwoli w nich uczestniczyć.


PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2018


    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- rezerwacja i zakup biletów lotniczych Warszawa - Tokio – Warszawa, do limitu 2600 zł,do rozliczenia *;
- Japan Rail Pass - uprawniający do nieograniczonego podróżowania po Japonii przez 21 dni wszystkimi liniami kolejowymi Japan Rail (włącznie z luksusowymi Shinkansenami, oraz niektórymi promami i kolejkami) - do limitu 2200 zł *;
- wszystkie noclegi wg programu (w zróżnicowanym standardzie: w hotelach w pokojach dwuosobowych, w hostelach w pokojach 4-6-osobowych, w ryokanach w stylu japońskim na matach tatami z futonami w pokojach 2-3-4-osobowych, w hotelu kapsułowym);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro)
i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- rezerwacje noclegów, biletów na miejscowe środki transportu, itp.;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


*
jeśli cena biletu lotniczego i karnetu JRP przekroczy wysokość limitów, to Uczestnik będzie zobowiazany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 3% ceny wyprawy.

Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- wyżywienia,
- dodatkowego transportu poza większościowym kolejowym Japan Rail,
- biletów wstępu,
- wydatków własnych, pamiątek, itp.
    Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to 500 euro.  Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. wycieczki fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

    Galeria zdjęć "Dalekowschodnia ROSJA A JAPONIA - porównania" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć "JAPONIA - egzotyczna i prawie doskonała" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ


OPINIE UCZESTNIKÓW:
    Jadąc na wyprawę do Japonii z Arsobą byłam trochę przerażona, gdyż był to dla mnie pierwszy takiego rodzaju wyjazd, ale mam nadzieję, że nie ostatni.  Mogę jednak stwierdzić, że nie żałuję ani jednej minuty spędzonej w kraju kwitnącej wiśni.
    Duże uznanie dla organizatora i pilota, Jurka Arsoby, który nie zważając na swoje zmęczenie służył nam pomocą i radą 24h/dobę. Świetna organizacja, opieka, sympatyczna, wesoła atmosfera.
    Program wyprawy dawał możliwości poznania nie tylko wspaniałych zjawisk geograficznych, unikalnej flory i bogatej fauny tego zakątka Azji, ale również kultury oraz obyczajów. Dzięki elastycznemu programowi znalazłam w tej wyprawie dużo spontaniczności i dowolności w realizowaniu własnych oczekiwań.
    Takich atrakcji z nutką adrenaliny nie kupicie w pakiecie żadnego biura podróży! Myślę, że długo jeszcze będę wspominała tą wyprawę i wszystkie kolejne z Arsoba Travel…
______________________________________________Magda K., Puck

    Wyprawa do Japonii z firmą Arsoba to wspaniała przygoda. Bogaty program był modyfikowany na bieżąco, aby jak najciekawiej spędzić czas w Kraju Kwitnącej Wiśni. Błyskawicznie przemieszczaliśmy się pociągami, a szczególnie naszymi ulubionymi shikansenami. Różnorodność miejsc noclegowych, poznawanie tajemnic kuchni japońskiej i mnóstwo wrażeń stanowiło o walorach tej wycieczki. Fantastyczna atmosfera to zasługa organizatora i pilota Jurka Arsoby, którego  profesjonalizm i 100% zaangażowanie wpłynęły na bardzo udany wyjazd. Chętnie znowu wybiorę się z Arsobą na poznawanie świata.
______________________________________________Beata, Jasło

    Jestem zdania, że wycieczka do Japonii w takiej konstelacji była czymś niepowtarzalnym i się w takiej formie chyba nie może powtórzyć. Twój urok osobisty sprawił, że wszyscy byli jak zaczarowani. A sztuka teatralna, w której grałeś główną rolę, była godna "teatralnego" Oskara. Dziewczyny w tej sztuce zasłużyły na Oskara za role drugoplanowe. Jurku jesteś wyjątkowy, nie poznałem dotąd nawet w przybliżeniu kogoś podobnego do Ciebie. Może poruszałem się dotychczas w innych płaszczyznach.
______________________________________________Marek, Niemcy

Program wyprawy, został tak dobrany, aby liznąć po trochu "każdej" Japonii. Byliśmy zatem i na dalekiej prowincji, i w sercu wielkich metropolii. Zobaczyliśmy multum świątyń, wspinaliśmy się na malownicze (i aktywne!) wulkany, wieczorami zatracaliśmy się w zatłoczonych dzielnicach Tokio, Kioto i innych wielkich miast, przejechaliśmy niezliczone kilometry wspaniałą japońską koleją, zdobyliśmy Fuji (!), dogłębnie posmakowaliśmy japońskiej kuchni, trochę skubnęliśmy sztuki, tańca, teatru, a nawet japońskiej technologii. Krótko mówiąc otrzymaliśmy Nippon w pigułce.
Nam, niepokornym Słowianom ciężko zrozumieć, że pociągi mogą być punktualne, kierowcy nie przekraczają prędkości, na ulicach może nie być śmietników, a i tak miasto będzie czyste, a dziesiątki ludzi na dworcach potrafią się ustawić w uporządkowane kolejki i nie blokować przejścia kolejnym wychodzącym dziesiątkom pasażerów. Ten kraj po prostu FUNKCJONUJE. To jest niesamowite!
Raz jeszcze podziękowania dla Agatki za super wakacje oraz dla Arsoba Travel za taki bogaty i zróżnicowany program.
______________________________________________Romek, Ruda Śląska