KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Termin: 15 - 29 lipca 2019 (są dwa zgłoszenia)

Cena:  8700 zł/os.
Grupa: od 2 do 4 uczestników
Charakter: "dzika" wyprawa trampingowa, krajoznawczo - kulturowa, przygoda z autostopem

  Wyprawę do Jakucji zaliczamy do „elitarnych”, nieco „dzikich” wypraw do miejsc trudno dostępnych i mało znanych.
Program jest schematyczny, gdyż będziemy poddawać się temu, co wydarzy się w czasie podróży, nie rezygnując z określonych celów. Grupa maksymalnie 4 uczestników dla mobilności i wtopienia się w lokalną społeczność.
W założeniu będziemy podróżować częściowo autostopem, co tam w dalekowschodniej Rosji nie jest trudne. Jest bezpiecznie a mieszkańcy życzliwi i gościnni. Tam turysta jest rzadkością - to my będziemy dla nich często atrakcją :)

Jakucja - powierzchniowo zbliżona do Europy, zajmująca 1/5 Federacji Rosyjskiej, wschodnia część Syberii. Kraj ogromny i niezwykły, zamieszkały przez około milion osób, czego Jakuci stanowią połowę, a reszta to głównie Rosjanie. Z powodu wiecznej zmarzliny występującej na niemal całej powierzchni Jakucji, łatwiej tu znaleźć zamarznięte ciało mamuta, niż uprawiać pole.
Jakuci - lub jak sami wolą siebie nazywać - Sacha, żyją w skrajnie ciężkich warunkach klimatycznych (z temperaturami sięgającymi zimą -60 a latem +40 stopni Celsjusza). Są sympatyczni, otwarci i bardzo gościnni, wierzą w szamanizm i czczą wielu bogów. Jakucji przypada 1/4 światowego wydobycia diamentów. Jest to wiodąca gałąź przemysłu, a odkrywkowe kopalnie diamentów uważane są za jedne z niezwykłych miejsc stworzonych na Ziemi przez człowieka...


            P R O G R A M    ::

   1 dzień, WARSZAWA – przelot

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Irkucka z przesiadką.
    2 dzień, przelot - IRKUCK
Przylot do Irkucka (+7 godzin w stosunku do Polski). Odbiór bagażu, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Miasto uznane jest za stolicę wschodniej Syberii. Tutaj znajduje się największe lotnisko regionu i najważniejsza stacja Kolei Transsyberyjskiej.
Spacerem zwiedzimy Irkuck, rozpoczynając od centralnego rynku, idąc deptakami i bulwarami dojdziemy do Angary – jedynej rzeki, która wypływa z Bajkału. Mijając moskiewski łuk triumfalny, cerkiew Spaską, gotycki „polski” kościół katolicki, skwer Kirowa, piękne zabytkowe budynki i pałace, pomnik imperatora Aleksandra III i teatr dramatyczny, pomnik Lenina, dojdziemy do Babra, symbolu miasta (tygrys syberyjski z sobolem w zębach). Irkuck jest jednym z niewielu rosyjskich miast, w którym zachowało się wiele z dawnej drewnianej architektury. Warto przyjrzeć się misternym zdobieniom starych, czasem ponad stuletnich budynków (zwłaszcza okien i dachów) i domom zapadającym się w ziemię z powodu osadzenia bezpośrednio na wiecznej zmarzlinie. Trasa to około 11 km.
Nocleg w hotelu w Irkucku.
    3 dzień, BAJKAŁ, Morze Syberii
Cały dzień spędzimy nad Bajkałem. Lokalnym mikrobusem (przejazd w jedną stronę to nieco ponad jedną godzinę) przejedziemy do Listwianki – osady położonej w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Angara bierze swój początek z Bajkału. Przywitamy się z Morzem Syberii i przespacerujemy po Listwiance, która z powodu dobrego skomunikowania z Irkuckiem, jest najbardziej popularną turystycznie miejscowością nad Bajkałem. Nazwa miejscowości pochodzi od rosyjskiej nazwy modrzewi, które rosną w tajdze. W Listwiance znajduje się ważny ośrodek limnologiczny, badający warunki i geologię Bajkału. Posmakujemy omula, bajkalskiej endemicznej ryby z rodziny łososiowatych - sagudaj to sałatka z surowego omula z cebulką i cytryną. Omula możemy smakować również smażonego, suszonego lub wędzonego sposobem na zimno lub na gorąco. Zwiedzimy bardzo interesujące, multimedialne Muzeum Bajkału, interdyscyplinarnie ukazujące Bajkał pod względem jego geologii, hydrologii i biologii, a w jego fokarium obejrzymy z bliska baraszkujące foki nerpy (endemiczny gatunek fok, występujący tylko w Bajkale).
Bajkał jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, równocześnie jeziorem o największej pojemności. Leży w rowie tektonicznym: wypełnia nieckę będącą ryftem powstałym w wyniku oddziaływania na siebie trzech płyt tektonicznych. Do Bajkału wpada ok. 460 rzek i strumieni, a wypływa z niego tylko jedna: Angara. Jej początek zatem znajduje się w Bajkale - Angara ma w tym miejscu ok. 1 kilometra szerokości, 5-6 metrów głębokości, a nurt wypływającej wody ma prędkość 3-5 m/s. Źródło Angary i piękną panoramę Bajkału zobaczymy z miejsca o nazwie Kamień Czerskiego, które znajduje się na jednym ze wzgórz – dojdziemy tam pieszo, trasa to około 5 km w obie strony.
Nocleg w hotelu w Irkucku.
    4-5 dzień, IRKUCK -  KOLEJ TRANSSYBERYJSKA
Około południa ruszymy w drogę - sławną i wyjątkową Koleją Transsyberyjską pojedziemy do Nerjungri (2 doby i 6 godzin, miejsca leżące, może być konieczna przesiadka na stacji Skoworodino). Po drodze mijać będziemy m.in. Ułan Ude, Czitę, Tyndę.
Kolej Transsyberyjska to od ponad 100 lat najdłuższa linia kolejowa na świecie (w sumie 9259 km z Moskwy do Władywostoku). Budowę rozpoczęto w 1891 roku na polecenie cara Aleksandra III, a ukończono w 1916, jedenaście lat po pierwotnie planowanym terminie. Dopiero w 2002 roku linia została zelektryfikowana. Kolej Transsyberyjska ma kilka odnóg. Jedną z najciekawszych jest odcinek krugobajkalski. Trasa nazywana "złotą sprzączką stalowego pasa Rosji", gdyż łączyła przerwane wodami Bajkału tory, prowadzi południowo-zachodnim brzegiem jeziora. W latach 50. jej znaczenie spadło, gdyż zastąpiła ją nowa trasa prowadząca przez Płaskowyż Olchiński. Pozostaje teraz atrakcją turystyczną. Cała Kolej Transsyberyjska przejeżdża przez 8 stref czasowych i obsługuje 30% całkowitego eksportu towarów z Rosji. Noclegi w pociągu.
    6 dzień, KOLEJ TRANSSYBERYJSKA - NERJUNGRI
Wieczorem o godz. 18:00 dojedziemy do Nerjungri i zakwaterujemy się.
Nierjungri powstało w 1975 roku w wyniku połączenia kilku osiedli górniczych. Jest to drugie co do wielkości miasto Jakucji, główne miasto Południowojakuckiego Zagłębia Węglowego - oprócz wydobycia węgla kamiennego jest tu przemysł maszynowy, fabryka domów i elektrownia cieplna. Miasto znajduje się we wschodniej Syberii, blisko południowej granicy Jakucji, i jest otoczone tajgą. Na terenie Jakucji występują praktycznie wszystkie elementy tablicy Mendelejewa. Wydobywa się tutaj 100% rosyjskiego antymonu, 98% diamentów, 40% ołowiu, 15% złota. Odkryto i zbadano około 800 kimberlitowych kominów/złóż (z czego 150 to diamentonośne), 600 złotonośnych, 44 ołowiane, 44 węgla kamiennego, 34 naftowe i gazowe, 26 miki, 7 żelaza i inne.
Wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Nerjungri.
    7 dzień, NERJUNGRI – w drodze
Rano wyjedziemy za miasto, aby na głównej drodze krajowej łapać autostop do stolicy Jakucji.
Jakucja została podbita przez carską Rosję w 1632 roku. Zajmująca powierzchnię 3 milionów kilometrów kwadratowych autonomiczna rosyjska republika Jakucji czyli Republika Sacha, jako niepodległe państwo byłaby ósmym pod względem powierzchni krajem na świecie, ale niezwykle rzadko zaludnionym. Łączna liczba ludności nie przekracza 1 miliona, z czego Jakuci stanowią połowę. Reszta to głównie Rosjanie. Największe miasto to Jakuck (300 tysięcy ludzi). Jest to największy obszar administracyjny na świecie. Dystans z Nerjungri do Jakucka to ok. 800 km. Raczej nie przejedziemy tej trasy w jeden dzień, zatem nocleg gdzieś po drodze.
    8 dzień, w drodze – LENA, JAKUCK
Powinniśmy do wieczora dojechać  do Jakucka.
Jakuck jest oddalony o sześć stref czasowych od Moskwy, a sama Jakucja jest położona na terenie trzech stref czasowych. Miasto zaczęło się rozwijać dopiero za rządów Stalina, ponieważ wybrano ten rejon do tworzenia gułagów. Jakuck leży nad rzeką Leną, 10. pod względem długości na świecie – 4400 km. Jest to największa rzeka Rosji, której dorzecze znajduje się w całości w granicach kraju. W przeszłości była nazywana „Rzeką Tysiąca Dopływów”. Lena ma swoje źródło blisko jeziora Bajkał, a uchodzi do Morza Łaptiewów, tworząc deltę o ok. 150 ramionach i powierzchni ponad 40 tys. km². Jakuck położony jest na zachodnim brzegu Leny, która w tym miejscu rozlewa się na szerokość 4 – 6 km.
Zakwaterowanie, nocleg w hotelu lub hostelu w Jakucku.
    9 dzień, JAKUCK
Zwiedzanie Jakucka - najzimniejszego dużego miasta na Ziemi.
Średnia zimowa temperatura wynosi tu – 40 stopni Celsjusza, czyli pełne pięć stopni poniżej punktu, w  którym naga skóra narażona jest na natychmiastowe odmrożenie. Jest to największe na świecie miasto zbudowane w całości na wiecznej zmarzlinie - to zamarznięta przez okrągły rok skorupa ziemska. W lecie odmarza jedynie jej wierzchnia warstwa na głębokość ok. 1-2 metrów. Występuje prawie wyłącznie na Syberii. Średnio sięga 300-400 metrów w głąb, ale w północno-wschodniej Syberii dochodzi do 1500 m. Znaczną część zmarzliny zajmuje lód. Wieczna zmarzlina jest jednak niestabilna dla celów budowlanych. W celu ustabilizowania konstrukcji wbija się betonowe słupy w niższe warstwy gleby i dopiero na nich zaczyna budować. Zmarzlina stanowi też przeszkodę dla zakopywania rurociągów i przewodów, więc po całym regionie ciągną się plątaniny rur, dostarczających ciepło do domów, szkół i biur. W Jakucku odwiedzimy m.in. muzeum wiecznej zmarzliny oraz muzeum mamutów, oraz rezydencję jakuckiego Czyshana - Strażnika Mrozu.
Nocleg w hotelu lub hostelu w Jakucku.
    10 dzień, w drodze
Rano wyjedziemy za miasto i będziemy łapać autostop na zachód - do Mirnego. Trasa to około 1400 km, po drodze 7 razy przecinać będziemy rzeki, przeprawiając się przez nie promami. Główne miejscowości na trasie to Berdygestiach, Wilujsk, Wierchniewilujujsk, Niurba, Suntar.
W lecie powierzchnia gruntu ulega rozmarznięciu, stając się często grząskim bagnem, w głąb którego nie może (z powodu zamarzniętych głębszych warstw) wsiąknąć nadmiar wody. Utrudnia to rozwój roślinności, uniemożliwiając m.in. występowanie większych drzew o głębszym systemie korzeniowym. Z tego także powodu tylko 1% gleb Jakucji nadaje się pod uprawę.
Diament to minerał będący najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. Jest  to skrystalizowany czysty węgiel, który powstał z magmy na dużych głębokościach rzędu 100 km, przy temperaturach 1100-1300 st. C i bardzo wysokich ciśnieniach rzędu tysięcy atmosfer. W przyrodzie występuje bardzo rzadko.
Nocleg gdzieś po drodze, np. w Wierchniewilujsku lub innym miasteczku leżącym na trasie.
    11 dzień, WIERCHNIEWILUJSK lub inne miasteczko po drodze
Odpoczynek, zwiedzanie miasteczka, wizyta u lokalesów, klimaty jakuckiej prowincji.
Odkrywkowe wydobycie diamentów w Jakucji rozpoczęło się w latach pięćdziesiątych XX wieku pod odnalezieniu złóż w polach kimberlitu. Kolumny kimberlitowe to rozległe kolumny skał wulkanicznych, będące pozostałością po erupcjach. W kolumnach takich często znajdują się diamenty. W latach sześćdziesiątych XX wieku wydobycie w kopalniach  Mirnyj i Udacznyj sięgało 2 ton tych szlachetnych kamieni rocznie. W latach dziewięćdziesiątych kopalnie przejęła firma Alrosa - największa na świecie firma wydobywająca diamenty. Nazwa pochodzi od słów: Ałmazy - (ros.) diamenty, oraz Rosja. W praktyce Alrosa „rządzi” Jakucją. W 2001 roku zaprzestano wydobycia w kraterze Mirnyj. Działalność w kraterze Udacznyj również jest stopniowo ograniczana na rzecz podziemnych kopalń. W Jakucji wydobywa się 98 % diamentów w Rosji i niemal jedną trzecią na świecie.
Nocleg w Wierchniewilujsku lub innym miasteczku leżącym na trasie.
    12 dzień, w drodze - MIRNYJ
Dalej w trasie… Powinniśmy teoretycznie do wieczora dojechać do Mirnego, gdzie znajduje się trzeci co do wielkości na świecie krater odkrywkowej kopalni diamentów.
Mirnyj to najbardziej znany ośrodek wydobycia diamentów w Rosji. Kopalnie Mirnyj i Udacznyj należą do najgłębszych dziur wydrążonych kiedykolwiek w Ziemi. Średnica krateru „Mir” wynosi ok. 1200 m, a jego głębokość ponad 520 m. Krater ma kształt odwróconego stożka, a spiralna droga dla ciężarówek i sprzętu prowadząca na jego dno, wykuta w zmarzlinie i skałach, ma długość ok. 8 km. Temperatura w zimie na dnie przekracza -55 st. C. W okresie 44 lat eksploatacji krateru, pozyskano z niego diamenty o łącznej wartości 17,5 mld $. Wydobywanie rudy diamentonośnej odbywa się poprzez odstrzał, łamanie lub kopanie skały w wygasłych kominach wulkanicznych, transport do miejsca przeróbki, gdzie jest mielona i wypłukiwana, na płaszczyznach pokrytych tłuszczem, do którego przylepiają się diamenty. Przeszukiwanie zmielonej skały może odbywać się także z pomocą promieni rentgenowskich. Zaledwie ok. 15% wydobywanych diamentów ma odpowiednie cechy i jest na tyle dużych, aby znaleźć zastosowanie w jubilerstwie. Pozostałe diamenty mają zastosowanie w przemyśle.
Zakwaterowanie, spacer po mieście. Nocleg w Mirnym.
    13 dzień, MIRNYJ - w drodze - UDACZNYJ
Rano obejrzymy z krawędzi nieczynny już krater w Mirnym. Następnie wyjedziemy za miasto i będziemy łapać autostop do Udacznego – to około 500 km prostą drogą przez tajgę. Po drodze znajduje się tylko jedna nieduża wioska Morkoka, w której wszyscy się zatrzymują na posiłek.
Nieobrobiony i niewypolerowany diament wygląda jak niegodny zainteresowania kawałek szkła. Dopiero po jego obróbce i wyszlifowaniu faset, zaiskrzy i ukaże swoją pełną urodę – wtedy jest to już brylant. Najczęściej używany szlif ma łącznie 57 faset lub płaszczyzn: tafla (wielka faseta w środku), 32 faset na koronie (górna część brylantu) oraz 24 fasety w podstawie (dolna część brylantu zakończona szpicem). Przy szlifowaniu diament traci ponad połowę swej pierwotnej wagi. Diament jest najtwardszym materiałem na ziemi i z tego powodu może być cięty tylko innym diamentem. Przez setki lat cena diamentu była podporządkowana jego wadze. Wynikało to z braku umiejętności obróbki diamentów. Na przełomie XIV i XV w. Belg Lodewijck van Bercken wynalazł sposób cięcia diamentu innym diamentem. Do tego czasu w biżuterii diamentowej osadzano wyłącznie surowe kamienie. Diament jest cięty ekstremalnie cienką, diamentową tarczą powleczoną olejem i diamentowym pyłem. Cięcie prowadzi się z prędkością około jednego milimetra na godzinę.
Na wieczór powinniśmy dojechać  do Udacznego. Zakwaterowanie i nocleg w Udacznym.
    14 dzień, UDACZNYJ
Udacznyj to nowe miasto, położone jest 300 km na południe od koła podbiegunowego. Komin kimberlitowy z dużą zawartością diamentów odkryto tu w 1955 roku, ale ze względu na oddalone położenie i konieczność zbudowania drogi nie wydobywano ich do 1960 roku. Stałe osiedle powstało tu w 1968 roku, a w 1987 otrzymało status miasta. W Udacznym znajduje się drugi co do wielkości na świecie krater odkrywkowej kopalni diamentów. Jest to jedno z największych złóż diamentów na świecie. Otwarta w 1982 roku kopalnia Trubka Udacznaja jest jedną z największych odkrywek na świecie – wyrobisko jest długie na 1600 m, szerokie na 1200 m i głębokie na ponad 600 m. Ta ogromna głębokość powoduje, że tworzą się prądy powietrzne, na tyle silne, że zabronione jest latanie nad nią helikopterami. Większą część złoża już wydobyto, rozważa się eksploatację pozostałej jego części metodami podziemnymi. W Udacznym w 1974 roku w okolicy komina kimberlitowego, na głębokości 98 metrów przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Metalurgii Kolorowej ZSRR próbę jądrową o sile 1,7 kilotony. Planowano jeszcze osiem podobnych prób, ale pierwsza eksplozja była tak potężna, że projekt zakończono. Szyb, którego użyto pozostawał zamknięty przez 18 lat z powodu zanieczyszczenia radioaktywnego. Zwiedzanie miasteczka. Nocleg w Udacznym.
    15 dzień, AJCHAŁ – UDACZNYJ – IRKUCK
Możemy odwiedzić  leżący w pobliżu Ajchał. Osiedle założone zostało w 1961, rok po odkryciu komina kimberlitowego z dużą zawartością diamentów. Komin ten nazwano Ajchał, co w języku jakuckim oznacza „sława”. W sierpniu 1978 roku w okolicach osiedla przeprowadzono podziemny wybuch jądrowy o sile 19 kiloton na głębokości 577 m. Przebieg wymknął się spod kontroli, było kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Osiedle również leży na wiecznej zmarzlinie - średnie roczne temperatury gruntu na głębokości 9-15 m wahają się od -3 ° do -6 °C. Popołudniu przejedziemy na miejscowe lotnisko „Polarnyj. Przelot do Irkucka. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg w Irkucku.
    16 dzień, IRKUCK - MOSKWA – WARSZAWA
Transfer na lotnisko, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot powrotny do Warszawy, z przesiadką.

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.   

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2017

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie w terenie i realizacja;
- wiza do Rosji (jednokrotna, turystyczna) oraz wszystkie konieczne opłaty powiązane (voucher, opłata za złożenie aplikacji, opłata konsularna, pośrednictwo itp.);
- bilety lotnicze na trasach: Warszawa – Irkuck – Warszawa, w klasie ekonomicznej (do limitu 3000 zł, do rozliczenia*);
- bilet lotniczy na trasie Udacznyj – Irkuck, w klasie ekonomicznej, limit bagażu 20 kg;
- transport po Moskwie między lotniskami, jeśli będzie konieczny;
- przejazd Koleją Transsyberyjską na trasie Irkuck – Nerjungri (wagon płackartnyj, leżące miejsca z pościelą);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel przez cały czas trwania wyprawy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane
  w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 3% ceny wyprawy.

W cenę za imprezę nie wliczono:
- wyżywienia,
- noclegów,
- pozostałego transportu,
- biletów wstępu,
- wydatków własnych, pamiątek itp.

    Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na własne wydatki na miejscu około 500 dolarów USD
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

    Galeria zdjęć "ROSJA nieznana - Syberia i daleki wschód Rosji" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Wystawa fotograficzna "Nieznana ROSJA" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ