KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

ALBANIA i MACEDONIA PÓŁNOCNA 17 dni - bałkańskie fascynacje


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

ALBANIA i MACEDONIA PÓŁNOCNA - dwóch bałkańskich sąsiadów, podobnych i różniących się od siebie jednocześnie. Do Albanii przyciągają przede wszystkim piękne, śródziemnomorskie wybrzeże i jedne z najpiękniejszych gór w Europie. Zobaczymy i jedno i drugie. Po górach w północnej części kraju powędrujemy ciekawymi szlakami, a by się do nich dostać przepłyniemy promem przez jezioro i rzekę. Na wybrzeżu zwiedzimy zabytki kultury antycznej. Oprócz tego czeka na nas wyjątkowa architektura Gjirokastry i Krujy. Odwiedzimy piękny kanion rzeki Osum i zwiedzimy stolicę Albanii - Tiranę.
W Macedonii Północnej również zachwyci nas natura, m.in. w kanionie Matka i Parku Narodowym Mawrowo. Przejedziemy wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego, jednej z pereł Bałkanów odwiedzając Ochrydę i inne przybrzeżne atrakcje z pięknie położonym Klasztorem św. Nauma na czele. Cała wycieczka okraszona będzie pysznym lokalnym jedzeniem, dużą dawką historii i niepowtarzalnym bałkańskim klimatem.

To tylko jeden z kilku naszych bałkańskich programów, warto zobaczyć też inne:

BOŚNIA i HERCEGOWNINA i CZARNOGÓRA 13 dni - czarnogórska mozaika
SERBIA i BUŁGARIA 18 dni - od Adriatyku do Morza Czarnego

        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – TIRANA - KRUJA
Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs. Przelot do Tirany. Odbiór wynajętego samochodu i przejazd do miasta Kruja. Nocleg w Kruja.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km
    2 dzień, KRUJA – SHIROKE – ZOGAJ – SZKODRA
Kruja to jedno z najważniejszych historycznie miast Albanii. To rodzinne miasto Gjergja Kastrioti Skanderberga - największego bohatera narodowego Albanii. Kruja nazywana jest albańskim Krakowem. Są tu jedne z najlepszych targów na Półwyspie Bałkańskim, na których można kupić wszystko. Zwiedzimy zamek Kalaja e Krujes i turecki bazar. Przejdziemy się wąskimi, historycznymi uliczkami. Zajrzymy też do Muzeum Skanderberga, żeby lepiej poznać historię największego albańczyka w dziejach. Około południa ruszymy w dalszą drogę do Jeziora Szkoderskiego. Odwiedzimy wioski Sziroke i Zogaj nad brzegiem jeziora. Są stąd piękne widoki nie tylko na jezioro - widać Alpy Albańskie i meandry rzeki Buna. Po południu pojedziemy do Szkodry i zameldujemy się w hotelu. Późnym popołudniem pojedziemy na wzgórze z pozostałościami twierdzy Rozafa. U stóp wzgórza stoi Ołowiany Meczet, wart zobaczenia ze względu na kilkanaście kopuł pokrytych ołowiem. Ze wzgórza będziemy obserwować zachód słońca. Nocleg w Szkodra.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 110 km
    3 dzień, SZKODRA – JEZIORO KOMANI – RZEKA DRIN – ALPY ALBAŃSKIE
Wcześnie rano wyjedziemy ze Szkodry i skierujemy się nad jezioro Komani. Wjedziemy na mały prom i o godz. 9:00 ruszymy w rejs po jeziorze i rzece Drin. Podczas dwuipółgodzinnego rejsu będziemy podziwiać piękne górskie widoki płynąć meandrami rzeki. Z promu zjedziemy w miejscowości Fierze. Pojedziemy w dalszą około godzinną drogę do Doliny Valbone w Alpach Albańskich. Zameldujemy się w hotelu, zjemy obiad i pójdziemy na spacer jednym z górskich szlaków, by przywitać albańskie góry.  Nocleg w Dolinie Valbona.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    4 dzień, ALPY ALBAŃSKIE
Po śniadaniu pójdziemy na pięciogodzinny trekking górski o umiarkowanym stopniu trudności. Szlak Valbona Loop Trail zaprowadzi nas przez dziesięciokilometrowy fragment Alp Albańskich z pięknymi widokami na szczyty i doliny. Możemy po drodze zrobić piknik, lub po prostu zatrzymać się gdzieś na dłużej by kontemplować widoki. Po zejściu z gór odświeżymy się w hotelu i pójdziemy do jednej z knajpek prowadzonych przez lokalesów na prawdziwą albańską kolację. Nocleg w Dolinie Valbona.
    5 dzień, ALPY ALBAŃSKIE – TIRANA
Wyjedziemy z samego rana w kierunku stolicy Albanii - Tirany. Po przybyciu zameldujemy się w hotelu i pójdziemy zwiedzić najważniejsze punkty miasta. Władze Tirany starają się zerwać z wizerunkiem postsowieckiego, szarego miasta. Trwa program rewitalizacji, który ma odmłodzić i upiększyć Tiranę. W centrum pójdziemy na ogromny plac Skanderberga. Stoi tu pomnik dzielnego Albańczyka - jedna z wizytówek miasta. Przy placu stoi też ogromny budynek Narodowego Muzeum Historycznego, którego fasadę zdobi ogromna mozaika przedstawiająca Albańczyków w różnych okresach historycznych. Zobaczymy też meczet Ethem Beja, jeden z najstarszych budynków w Tiranie. Wyróżnia się bogatą sztukaterią i malowanymi motywami roślinnymi. Wieża zegarowa obok niego posłuży nam za punkt widokowy na miasto. Pójdziemy bulwarami wzdłuż rzeki Lane, zwiedzimy XVIII-wieczny Most Grabarzy i przejdziemy na drugą stronę rzeki, gdzie stoi osobliwy budynek nazywany Tirańską Piramidą. Niegdyś mauzoleum Envera Hodży, później sala koncertowa i studio telewizyjne. Dziś niestety niszczeje. Nocleg w Tiranie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 270 km
    6 dzień, TIRANA – PARK ARCHEOLOGICZNY APOLONIA – GJIROKASTRA
Po śniadaniu ruszymy na południe, a naszym pierwszym przystankiem będzie Park Archeologiczny Apolonia. Niegdyś znajdowało się tu potężne greckie miasto o takiej nazwie. Jest wpisane na listę UNESCO i uznawane za jedno z najważniejszych antycznych miast. Wzmianki o jego świetności można znaleźć m.in. w dziełach Arystotelesa. Zachował się przebieg niektórych dawnych ulic, miejski ratusz i siedziba władz miasta. W Apolonii znajduje się też pięknie zachowany średniowieczny monastyr z XII wieku, który również warto odwiedzić. Pojedziemy dalej do Gjirokastry. Gjirokastra uznawana jest za najpiękniejsze miasto Albanii. Całe wpisane na listę UNESCO zachwyca kamiennymi domami, srebrzystymi dachami i wąskimi brukowanymi uliczkami. Nad miastem góruje potężny zamek. Zameldujemy się w hotelu i aż do zachodu słońca będziemy mieli czas, by odkryć jak najwięcej, a na każdym rogu czeka tutaj coś ciekawego i wartego zatrzymania się na chwilę. Nocleg w Gjirokastra.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 280 km
    7 dzień, GJIROKASTRA – PARK NARODOWY BUTRINT – KSAMIL – GJIROKASTRA
Jeśli po poprzednim dniu będzie nam mało, możemy pospacerować jeszcze po mieście. W planie na ten dzień mamy przejazd do Parku Narodowego Butrint blisko granicy z Grecją. W starożytności istniała tu osada zbudowana przez uciekinierów z Troi, później kolonia grecka i część imperium rzymskiego. Świetnie zachował się tu m.in. amfiteatr rzymski, wieża wenecka i budowle średniowieczne. Przepłyniemy tratwą na drugi brzeg wąskiej cieśniny, by zwiedzić zamek w stylu weneckim z charakterystycznymi trójkątnymi murami obronnymi. Nieopodal znajduje się miasto Ksamil, gdzie są jedne z najlepszych plaż w Albanii. Chętni mogą popływać w bardzo czystej wodzie. Nocleg w Gjirokastra.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
    8 dzień, GJIROKASTRA – OSUM CANYON – BERAT
Po śniadaniu ruszymy z Gjirokastry w kierunku miasta Corovoda. To tu zaczyna się pięćdziesięciokilometrowa trasa wzdłuż kanionu rzeki Osum. Droga jest kręta i momentami wąska z pięknymi widokami na kanion i wzgórza. Po drodze jest dużo miejsc, w których warto zatrzymać się, by podziwiać widoki, zrobić zdjęcia. W pobliżu miasta Polican pójdziemy na półtoragodzinny spacer w dwie strony do wodospau Bogova. Trasą wzdłuż kanionu dojedziemy do miasta Berat, jednego z najpiękniejszych w Albanii, w całości wpisanego na listę UNESCO. Nocleg w Berat.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
    9 dzień, BERAT – TIRANA
Berat, nazywane jest miastem tysiąca okien, ale można je też śmiało nazwać miastem-muzeum. Jego historia sięga II w. Warto zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku, kamienny most Gorica oraz przejść się po wzgórzu tysiąca okien, zabudowanym domami o bardzo ciekawej architekturze. Zwiedzanie Beratu spokojnie zajmie nam pół dnia. Potem pojedziemy z powrotem do Tirany. Po przyjeździe czas wolny dla uczestników. Nocleg w Tiranie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    10 dzień, TIRANA – przejazd – SKOPJE
Wstaniemy wcześnie rano, tak aby wsiąść do autobusu rejsowego, który o godz. 8:00 rano odjeżdża do Skopje - stolicy Macedonii Północnej. Przejazd zajmie nam ok 8,5 godziny (ostateczny czas przejazdu zależeć będzie od tego ile czasu zajmie kontrola na granicy Albanii z Macedonią Północną). Planowany przyjazd do Skopje ok. 16:30. Zameldowanie w hotelu, odpoczynek po podróży, wieczorny spacer po mieście.
        Dzienny dystans autobusem: ok. 290 km
    11 dzień, SKOPJE
Rano po śniadaniu ruszymy zwiedzać Skopje. Najważniejszym zabytkiem jest twierdza Skopsko Kale. według historyków to właśnie tu zaczęła się historia osadnictwa dzisiejszego Skopje. Przejdziemy przez Kamienny Most z czasów bizantyjskich i zobaczymy wyjątkowy architektonicznie Dom Pamięci Matki Teresy. W Skopje można znaleźć najważniejsze w Macedonii Cerkwie, jak np. Cerkiew Świętego Zbawiciela, oraz meczety, np. meczet Sułtana Murada. W dzielnicy Stara Čaršija zobaczymy najstarsze budynki w mieście jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego. Nocleg w Skopie.
    12 dzień, SKOPJE – KANION MATKA – SKOPJE
Rano autobusem miejskim pojedziemy do oddalonego o 15 kilometrów od Skopje Kanionu Matka. To jedna z największych naturalnych atrakcji Macedonii. Popłyniemy na godzinną wycieczkę łódką w głąb kanionu. W ramach rejsu odwiedzimy jaskinię Wreło. Można tam dotrzeć jedynie łodzią lub kajakiem. Trwają badania mające potwierdzić, że jest to najgłębsza podwodna jaskinia na świecie. Po powrocie do przystani pójdziemy jednym z pieszych szlaków prowadzących wzdłuż kanionu. Szlaki są różnej długości i trudności, ale każdy z nich gwarantuje niezapomniane wrażenia. Można tu wędrować godzinami. Późnym popołudniem wrócimy do Skopje. Nocleg w Skopje.
    13 dzień, SKOPJE – TETOWO – PARK NARODOWY MAWROWO

Opuścimy Skopje i pojedziemy wynajętym samochodem na południe. Naszym pierwszym przystankiem będzie miasto Tetowo. Najciekawszym zabytkiem jest meczet Aladża nazywany "malowanym" lub "kolorowym". XV-wieczna budowla wyróżnia się szczególnie zewnętrznymi ścianami, pokrytymi przypominającymi karty do gry malowidłami o motywach florystycznych. Wnętrze meczetu jest kolorowe i bogato zdobione. Z Tetowa pojedziemy do Parku Narodowego Mawrowo. Dojedziemy do miejscowości Nikiforovo i stamtąd pójdziemy na ok. 4-godzinny, prosty trekking na szczyt góry Sandaktash. Po zejściu z powrotem do Nikiforowa pojedziemy wzdłuż jeziora Mawrowo. Zobaczymy m.in. stojący w wodzie budynek kościoła, zatopiony podczas tworzenia sztucznego jeziora. Wjedziemy na wzgórze z pięknym widokiem na całe jezioro. Nocleg w Mavrovi Anovi lub innej miejscowości nad jeziorem Mawrowo.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 130 km
    14 dzień, PARK NARODOWY MAWROWO – GÓRA KORAB
Najwyższy szczyt Albanii i Macedonii (przez szczyt przechodzi granica) - Korab najlepiej zdobywać od strony Macedońskiej i tak też zrobimy. Dojedziemy samochodem do posterunku granicznego Strezimir, gdzie zaczyna się szlak. Wiedzie przez otwartą przestrzeń zapewniając najlepsze górskie widoki w Macedonii. Szlak o umiarkowanym stopniu trudności liczy sobie 16 kilometrów w dwie strony, co zajmie nam około ośmiu godzin. Po trekkingu odpoczynek nad jeziorem Mawrowo. Nocleg w Mavrovi Anovi lub innej miejscowości nad jeziorem Mawrowo.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 45 km
    15 dzień, PARK NARODOWY MAWROWO – MONASTYR ŚW. JANA – OCHRYDA
Po śniadaniu ruszymy dalej na południe. Pierwszym przystankiem będzie Bigorski monastyr św. Jana Chrzciciela, zabytkowy prawosławny klasztor, ciekawy architektonicznie z cennymi ikonami. Klasztor położony jest malowniczo ma zboczu wzgórza. Duchowni mieszkający w klasztorze słyną z mądrości i skutecznego wspierania osób z uzależnieniami. Po radę przyjeżdżają tu nawet wyznawcy islamu. Przejedziemy dalej do Ochrydy, nad Jeziorem Ochrydzkim. Nazywana perłą Macedonii Ochryda jest miastem bardzo starym, pierwsze dowody osadnictwa datowane są na 6000 lat p.n.e. Zwiedzimy Cerkiew św. Jana Teologa z Kaneo. To najczęściej spotykany obiekt na pocztówkach z Macedonii. Położona nad krawędzią klifu wpadającego do jeziora, zachwyca architekturą krajobrazu. W Ochrydzie zwiedzimy też stare miasto i górującą nad miastem Twierdzę Samuela z dobrymi widokami na miasto.  Nocleg w Ochrydzie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 110 km
    16 dzień, OCHRYDA – ZATOKA KOŚCI – KLASZTOR ŚW. NAUMA – PARK NARODOWY GALICZICA – BITOLA
Rano pojedziemy na południe wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego, najgłębszego na Bałkanach i najstarszego w całej Europie. Jezioro, wraz z otoczeniem zostało wpisane na listę UNESCO. Jednym z najciekawszych punktów u brzegu jest Zatoka Kości - muzeum na wodzie, gdzie odtworzono osadę z epoki brązu. Zatrzymamy się i zwiedzimy je. Na południowym brzegu jeziora przy granicy z Albanią położony jest Klasztor św. Nauma z X wieku. Św. Naum był uczniem Cyryla i Metodego, współtwórcą ochrydzkiej szkoły piśmienniczej - jednego z największych ośrodków literatury i kultury słowiańskiej tamtych czasów. W klasztorze znajduje się jego grób. Okolice klasztoru to też dobre miejsce na spacer brzegiem jeziora. Przejedziemy przez Park Narodowy Galiczica obejmujący pasmo górskie o tej samej nazwie. Zatrzymamy się w najlepszych widokowo miejscach. Przy dobrej pogodzie widać stąd Grecję. Jeśli będzie czas i ochota, możemy pójść na krótki spacer jednym ze szlaków. Z gór zjedziemy do miasta Bitola. Zameldujemy się w hotelu i pójdziemy na spacer po starym mieście zahaczając o najważniejsze zabytki. Nocleg w Bitoli.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 120 km
    17 dzień, BITOLA – SKOPJE – przelot – WARSZAWA
Rano, jeśli będziemy mieli czas przed wyjazdem na lotnisko możemy odwiedzić jeszcze pozostałości antycznego miasta Heraklea Lynkestis położone nieopodal Bitoli. Przejazd na lotnisko w pobliżu Skopje, rejestracja na rejs, przelot powrotny do Warszawy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km

Suma przejazdów samochodem w Albanii: ok. 1200 km
Suma przejazdów samochodem w Macedonii Płn.: ok. 560 km
Suma przejazdów samochodem ogółem: ok. 1800 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasach Warszawa – Tirana, Skopje – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 1400 zł, do rozliczenia*];
- przejazd autobusem na trasie Tirana - Skopje;
- konieczne przejazdy komunikacją miejską w Tiranie i w Skopje;
- konieczne przejazdy promami w Albanii i Macedonii Płn.;
- transport na miejscu wynajętymi samochodami (od 1 do 9 oraz od 13 do 17 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętych samochodów, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 220 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE