KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

ARGENTYNA 21/14/8 dni i całkowite zaćmienie Słońca + CHILE i Wyspa Wielkanocna 7 dni


Terminy: niestety, z powodu eskalacji pandemii, wyprawy tej nie możemy zrealizować... 
27 listopada – 17 grudnia 2020 (opcja A - 21 dni)
10 – 17 grudnia 2020 (opcja B - 8 dni)
20 listopada – 17 grudnia 2020 lub 27 listopada – 24 grudnia (opcja C - 28 dni)
10 – 24 grudnia 2020 (opcja D - 15 dni)
04 – 24 grudnia 2020 (opcja E - 21 dni)
04 – 17 grudnia 2020 (opcja F - 14 dni)


Ceny za opcje: A: 17900 zł/os.   B:   9900 zł/os.   C: 25600 zł/os.
D: 18100 zł/os.   E: 22100 zł/os.   F: 14400 zł/os.

Grupa: od 4 uczestników
Charakter: wyprawa krajoznawcza, z lekkimi trekkingami oraz obserwacją całkowitego zaćmienia Słońca

Podczas tej wyprawy przemierzymy ARGENTYNĘ po całej jej długości. Najważniejszym punktem programu jest oczywiście całkowite ZAĆMIENIE SŁOŃCA, które będziemy oglądać na pustkowiu, w pasie całkowitego zaćmienia. Najpierw jednak będziemy podróżować po najpiękniejszych miejscach w Argentynie. Zobaczymy zarówno wodospad Iguazu na północy przy granicy z Brazylią i Paragwajem, jak i najdalej wysunięte na południe miasto na świecie - Ushuaia.
Zwiedzimy region Salta, który ma wiele do zaoferowania. Jest tu wielkie solnisko, malownicze wioski, w których zatrzymał się czas i jedna z najwyżej położonych tras kolejowych świata. Spróbujemy tam również wybornych argentyńskich win zagryzionych pysznym serem domowej roboty. W Argentyńskiej Patagonii zwiedzimy Ziemię Ognistą, obejrzymy fascynujący lodowiec Perito Moreno, pójdziemy na trekking do Fitz Roy i Cerro Torre, popłyniemy w rejs na spotkanie z pingwinami. Nie zabraknie nas też w Buenos Aires, gdzie spędzimy czas w rytmie argentyńskiego tanga. A jeśli komuś będzie mało, może odwiedzić z nami jeszcze CHILE i WYSPĘ WIELKANOCNĄ!

opcja A (21 dni): 27 listopada – 17 grudnia / pełna wyprawa Argentyna + zaćmienie słońca
opcja B (8 dni): 10 – 17 grudnia / tydzień Argentyna + zaćmienie słońca
opcja C (28 dni): 21 listopada – 17 grudnia lub 27 listopada – 24 grudnia / Chile + Wyspa Wielkanocna + pełna wyprawa Argentyna + zaćmienie słońca / + alternat. Chile i WW
opcja D (15 dni): 10 – 24 grudnia / tydzień Argentyna + zaćmienie słońca + Chile + Wyspa Wielkanocna
opcja E (21 dni): 4 – 24 grudnia / 12 dni Argentyna + zaćmienie słońca + Chile + Wyspa Wielkanocna
opcja F (14 dni): 4 – 17 grudnia / 12 dni Argentyna + zaćmienie słońca

        P R O G R A M dla opcji A, B, F  :

    1 dzień, 27 listopada, pt – WARSZAWA – przelot
Spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie (możliwy wylot z dowolnego lotniska na świecie). Przelot z konieczną przesiadką do Buenos Aires.
    2 dzień, 28 listopada, sb – BUENOS AIRES
Po przylocie (rano) przejedziemy wynajętym transportem do hotelu, gdzie złożymy nasze bagaże w depozycie hotelowym. Cały dzień poświęcimy na niespieszne zwiedzanie Buenos Aires. Wczesnym popołudniem zakwaterujemy się w hotelu do naszych pokoi i odświeżymy. W stolicy Argentyny odwiedzimy Cmentarz Recoleta, znajduje się tu wiele misternych, marmurowych mauzoleów z licznymi statuami, w różnych stylach. Zobaczymy budynek opery Teatro Colon i spróbujemy wejść do pięknie zdobionej głównej sali teatralnej. Odwiedzimy Plaza de Mayo, główny plac miasta, na którym rozegrały się wydarzenia rewolucji majowej, która doprowadziła do niepodległości Argentyny. Znajduje się tu wiele instytucji Argentyny, m.in. Casa Rosada („Różowy Dom”) – dom prezydenta i siedziba rządu. Dla chętnych wycieczka z przewodnikiem po Pałacu. Wokół placu znajdują się zabytkowe budynki, m.in. muzeum Cabildo, Katedra Metropolitan, Pałac Gubernatora. Z głównego placu przeniesiemy się do Puerto Madero, nowoczesnej dzielnicy miasta. Przejdziemy m.in. Aleją Malarzy, gdzie można obserwować artystów przy pracy. Chętni mogą wziąć udział w kolacji z pokazem tanga argentyńskiego, lub razem z pilotem poszukać "milonga", miejsca gdzie Argentyńczycy tańczą tango na ulicach i chętnie zapraszają turystów do wspólnego tańca za darmo lub za drobną opłatą. Nocleg w Buenos Aires.
    3 dzień, 29 listopada, nd – BUENOS AIRES – przelot – PUERTO IGUAZU
Przejazd na lotnisko i przelot do Puerto Iguazu. Zwiedzanie Puerto Iguazu. Pójdziemy w miejsce, gdzie spotykają się granice trzech krajów - Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Możemy zwiedzić Casa de Botella - wioskę zbudowaną z surowców wtórnych (głównie plastikowych butelek), która jest w pełni funkcjonalna i nadaje się do zamieszkania. Loty do Iguazu są o różnych porach dnia, program zwiedzania zależny będzie od wybranego lotu. Nocleg w Puerto Iguazu.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km
    4 dzień, 30 listopada, pn – IGUAZU FALLS
Przejazd autobusem do Parku Narodowego Iguazu. Przejazd kolejką parkową widokową trasą oraz zwiedzanie najważniejszych miejsc z widokiem na wodospad. Wodospady Iguazu mają szerokość około 2 km i składają się z 275 odrębnych progów skalnych. W Parku Narodowym spędzimy cały dzień. Powrót do Puerto Iguazu. Nocleg w Puerto Iguazu.
        Dzienny dystans samochodem: 35 km
    5 dzień, 01 grudnia, wt – PUERTO IGUAZU – przelot – SALTA
Przelot z Puerto Iguazu do Salta. Zwiedzanie miasta - główny plac Plaza 9 de Julio z kolonialną zabudową hiszpańską i brukowanymi ulicami. Stoi tu neoklasycystyczna bazylika oraz 18-wieczny ratusz miejski z pięknym dziedzińcem pełnym kwiatów. Odwiedzimy targi rękodzieła i wjedziemy kolejką na wzgórze Cerro San Bernardo. Loty do Salta są o różnych porach dnia, program zwiedzania zależny będzie od wybranego lotu. Nocleg w Salta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 30 km
    6 dzień, 02 grudnia, śr – SALTA – SAN ANTONIO de LOS CORBES – TREN ALAS NUBES – SALTA
Pojedziemy na całodniową wycieczkę „pociągiem do chmur” - Tren alas Nubes. To jedna z najciekawszych tras kolejowych w Ameryce Południowej i jedna z najwyżej położonych na świecie. Rano pojedziemy samochodami do San Antonio de Los Corbes, najwyżej położonego miasta w Argentynie (3775 m n.p.m.).  Po drodze odwiedzimy Campo Quijano i Viaducto del Toro, gdzie poznamy historię trasy Tren alas Nubes.
W San Antonio de Los Corbes w południe wsiądziemy do pociągu, który zabierze nas do najwyżej położonego na świecie wiaduktu kolejowego La Polvorilla (4220 metrów). Na wiadukcie pół godzinny postój. Podczas całego przejazdu piękne widoki. Ok. 15 powrót do San Antonio de Los Corbes i dalej do Salta. Nocleg w Salta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 350 km
    7 dzień, 03 grudnia, cz – SALTA – CAFAYATE – CACHI – LOS CARDONES NP.– SALTA
Pojedziemy do miasta Cafayate, położonego w samym środku regionu winnego. Zwiedzanie winnic i degustacja win (dod. koszt dla chętnych). Produkcję wina w Argentynie rozpoczęli hiszpańscy konkwistadorzy. Pierwsze wino w Argentynie wyprodukowano już w 1554 roku. Winnice rozciągają się u podnóża Andów od Salta na północy aż do Rio Negro w Patagonii. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą winorośli jest Malbec. Oprócz tego na mniejszą skalę uprawia się dziesiątki innych odmian. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z regionu winem płynącego pojedziemy do Cachi, jednej z najpiękniejszych wiosek półn. Argentyny. Innych turystów wielu tu nie spotkamy. To dobra okazja do obserwacji życia lokalesów. Architektura wioski łączy w sobie wpływy hiszpańskie z lokalną tradycją. Można odwiedzić tu muzeum archeologiczne. W drodze powrotnej do Salta odwiedzimy Park Narodowy Los Cardones, słynący z wielu odmian wielkich kaktusów. Są miejsca, w których pola kaktusów rozciągają się po horyzont. Nocleg w Salta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 500 km
    8 dzień, 04 grudnia, pt – SALTA – PURMAMARCA – TILCARA – SALINAS GRANDES – SALTA
Wylot z Warszawy i początek wyprawy dla uczestników opcji E i F.
Ruszymy na północ, a naszym pierwszym przystankiem będzie wioska Purmamarca, przepięknie położona w otoczeniu dziwacznych, kolorowych formacji skalnych. Wśród nich jest Cerro des Siete Colores - Wzgórze Siedmiu Kolorów. Pójdziemy krótkim szlakiem, by podejść bliżej kolorowych skał. W Purmamarca można zobaczyć również tradycyjne gliniane domki. Z Purmamarca pojedziemy do Tilcary - autentycznej wioski Inków. Stamtąd ruszymy w kierunku Salinas Grandes - ogromnego obszaru słonych błót. Znajdują się tam bogate złoża soli kamiennej i soli potasowych. Widok białej przestrzeni pośród różnokolorowych wzgórz daje niesamowity efekt. Nocleg w Salta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 450 km
    9 dzień, 05 grudnia, sb – SALTA – przelot – EL CALAFATE
Przylot uczestników opcji E i F do Buenos Aires. Przelot do El Calafate.
Przejedziemy na lotnisko i polecimy z przesiadką do miasta El Calafate. Po przylocie zakwaterujemy się w hotelu i pójdziemy na spacer po miasteczku. El Calafate jest bazą wypadową do Parku Narodowego Los Glaciares, położone jest nad jeziorem Lago Argentino. W mieście warto odwiedzić ciekawe, multimedialne Centrum Lodowców i Lodu Patagonii. Nocleg w El Calafate.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km
    10 dzień, 06 grudnia, nd – LOS GLACIARES NP., PERITO MORENO, LAGO ROCA, PUNTA BANDERA
Dzisiaj cały dzień spędzimy na terenie Parku Narodowego Los Glaciares. Pojedziemy piękną, widokową drogą do czoła słynnego lodowca Perito Moreno. Tam pospacerujemy, wejdziemy na kilka punktów widokowych skąd z różnej perspektywy i wysokości podziwiać i fotografować będziemy lodowiec oraz lagunę jeziora Lago Argentino, do której ten lodowiec się cieli – dryfuje tam wiele gór lodowych. Następnie pojedziemy wzdłuż jeziora Lago Roca, do innej części jeziora Lago Argentino. Dojedziemy samochodem ile się da, a dalej pójdziemy pieszo kilka kilometrów, aby nasycić oczy piękną przyrodą i widokami, w ciszy i bez innych turystów. W drodze powrotnej możemy jeszcze odbić w bok do Punta Bandera, osady położonej również malowniczo nad jeziorem Lago Argentino. Po lagunie Lago Argentino można także pływać łodziami – ofertę rejsów fakultatywnych przedstawimy mailem osobom zainteresowanym. Nocleg w El Calafate.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 250 km
    11 dzień, 07 grudnia, pn – EL CALAFATE – EL CHALTEN, TREKKING: FITZ ROY & CERRO TORRE
Rano pojedziemy na północ, wzdłuż jezior Lago Argentino i Lago Viedma. Po ok. 4 godzinach dojedziemy do miasteczka El Chaltén, które jest bazą wypadową na trekkingi w pobliskie malownicze góry – rzeźba terenu na tym obszarze jest bardzo urozmaicona. Wkrótce rozpoczniemy dwudniowy trekking jedną z najpiękniejszych tras w Ameryce Południowej. Ten trekking to połączenie dwóch tras, nad jeziora z widokami na grupy szczytów Fitz Roy oraz Cerro Torre. Nocować będziemy w naszych namiotach, na terenie jednego z kempingów. Całkowita odległość po szlaku w ciągu 2 dni wynosi około 36 km, suma wzniosów ok. 1100 m. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy poruszać się i podziwiać krajobrazy bez pośpiechu, oraz cieszyć się pięknym zachodem i wschodem słońca. Pierwszego dnia po około 10 km spokojnej wędrówki dojdziemy na kemping i rozbijemy namioty. Zostawimy w nich większość ciężkich rzeczy i pójdziemy na punkt widokowy nad Laguną de los Tres. Chętni mogą jeszcze przejść na jezioro Piedra Blanca i na punkt widokowy na lodowiec, gdzie jest także pięknie. Nocleg w namiotach, na terenie kempingu (lub w El Chalten – dla chętnych).
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    12 dzień, 08 grudnia, wt – TREKKING: FITZ ROY & CERRO TORRE – EL CHALTEN – EL CALAFATE
Warto wstać wcześnie, aby zobaczyć, jak słońce wschodzi, oświetlając na pomarańczowo skalne ściany Fitz Roy – widok jest spektakularny. Następnie złożymy namioty i skierujemy się w stronę jeziora Laguna Torre, gdzie nacieszymy oczy pięknymi widokami na Cerro Torre. Następnie rozpoczniemy spacer z powrotem do El Chalten. Będzie czas na odpoczynek, gorący posiłek i oczywiście argentyńskie wino.
Osoby, które nie będą chciały pójść na dwudniowy trekking z noclegiem po drodze na kempingu, będą miały kilka innych opcji do wyboru i do zrealizowania samodzielnie, lub wynajmując miejscowego przewodnika, oraz nocując w miasteczku El Chalten (na własny koszt). Pierwszego dnia można pójść na trekking do Laguny Torre, z pięknymi widokami na Cerro Torre. Odległość wynosi około 22 km i można ją pokonać w ciągu 6 godzin, trasa jest w większości wypłaszczona, łatwa. El Chalten jest punktem wyjścia i powrotu. Drugiego dnia można pójść na trekking do Laguny de los Tres, z widokiem na Fitz Roy. Odległość wynosi około 25 km i można ją pokonać w ciągu 7 godzin. Trasa jest średniej trudności – ostatni odcinek do laguny jest bardziej stromy. El Chalten jest punktem wyjścia i powrotu.
Późnym popołudniem odwiedzimy jeszcze wodospad Chorillo del Salto na rzece Rio de la Cascada. Wrócimy do El Calafate i zakwaterujemy się. Nocleg w El Calafate.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    13 dzień, 09 grudnia, śr – EL CALAFATE – przelot – USHUAIA, PASO GARIBALDI, Laguna Esmeralda
Przejedziemy na lotnisko i przedpołudniem polecimy do miasta Ushuaia na Ziemi Ognistej. Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu i pójdziemy na spacer po mieście. Ushuaia jest uważana za najbardziej wysunięte na południe miasto nie tylko w Argentynie oraz Ameryce Południowej, ale także na świecie. Jest bazą wypadową dla wypraw na Antarktydę. W mieście warto zobaczyć wrak statku Saint Christopher porzucony u brzegów zatoki i zwiedzić Muzeum Historii Ziemi Ognistej. Przejedziemy się najbardziej na południe położoną górską drogą na świecie. Wjedziemy na przełęcz Paso Garibaldi na wysokość 450 m npm, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę Ziemi Ognistej z jeziorem Escondido. Chętni mogą pójść na trekking do jeziora Laguna Esmeralda (10 km w dwie strony), trasą uznawaną, za jedną z piękniejszych na Ziemi Ognistej. Laguna Esmeralda to bardzo czyste jezioro polodowcowe. Otoczone jest przez lodowiec Albino i szczyty Las Torres oraz Cordon Toribio. W jeziorze żyją bobry, które często są dobrze widoczne z bliskiej odległości. Nocleg w Ushuaia.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 120 km
    14 dzień, 10 grudnia, cz – USHUAIA – TIERRA DEL FUEGO NP. – USHUAIA
Wylot z Warszawy i początek wyprawy dla uczestników opcji B i D.
Wycieczka do Parku Narodowego Ziemi Ognistej. Pójdziemy na czterogodzinny, łatwy trekking do lodowca Martial górskim szlakiem z pięknymi widokami. Po trekkingu pojedziemy dalej. Zatrzymamy się nad jeziorem Roca i nad Zatoką Lapataia, gdzie czekają nas krótkie spacery. Tutaj kończy się też droga Pan American Highway łącząca Patagonię z Alaską. Jej budowa miała na celu połączenie krajów obu Ameryk, od północy Alaski, poprzez Amerykę Środkową, po południe Argentyny. Tak naprawdę jest to system dróg i autostrad połączonych szeregowo, a niekiedy również równolegle ze sobą tak, aby połączyć większość krajów obu Ameryk. Łączna długość całej trasy, liczonej od kręgu polarnego na Alasce do Ushuaia, wynosi około 25750 km. Miejsce, gdzie kończy się droga to nazywane jest również "Końcem Świata" – położone jest na 54 st. szerokości geograficznej. Nocleg w Ushuaia.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    15 dzień, 11 grudnia, pt – USHUAIA – BEAGLE CANAL – MARTILLO ISLAND – USHUAIA
Przylot uczestników opcji B i D do Buenos Aires. Całodniowe zwiedzanie Buenos Aires.
Ruszymy w rejs po kanale Beagle, podczas którego czeka na nas wiele atrakcji. Z portu w Ushuaia popłyniemy najpierw na wyspy De Los Lobos i De Los Pajaros, gdzie żyją lwy morskie i kormorany. Później odwiedzimy latarnię morską Les Eclereus. Ostatnim przystankiem będzie wyspa Martillo, na której żyje kilka gatunków pingwinów, a wśród nich Gentoo, Magellanic, Papua, Królewskie. Półgodzinny postój na wyspie pozwoli na obserwację tych zwierząt i zrobienie zdjęć. W drugiej części dnia możemy pospacerować po mieście, lub spędzić czas zgodnie z własnymi potrzebami. Nocleg w Ushuaia.
    16 dzień, 12 grudnia, sb – USHUAIA – przelot – BAHIA BLANCA
Piloci i kierowcy nad ranem polecą do Buenos Aires, odebrać samochody oraz uczestników opcji B i D. Przejazd do Bahia Blanca.
Przejedziemy na lotnisko i polecimy grupą do Bahia Blanca. Do hotelu przejedziemy taksówkami i zakwaterujemy się. Czas wolny np. na zakupy i spróbowanie pysznych argentyńskich steków i empanadas.
Wieczorem do grupy dołączą uczestnicy opcji B i D wyprawy – przyjadą samochodami z pilotami wyprawy.
Tego wieczoru zaplanowaliśmy spotkanie całej grupy, którego tematem przewodnim będzie zbliżające się całkowite zaćmienie słońca. W programie m.in. prezentacja multimedialna z komentarzem (rys historyczny, schematy i objaśnienia praktyczne), rozmowy, podpowiedzi, itp.
Nocleg w Bahia Blanca.
        Dzienny dystans samochodem: 0 km (opcja A, C, E) ; ok. 650 km (opcja B, D)  
    17 dzień, 13 grudnia, nd – BAHIA BLANCA – PAS ZAĆMIENIA CAŁKOWITEGO
Rano ruszymy w drogę w rejon zaćmienia. Naszym celem będą okolice drogi nr 23, łączącej miejscowości Las Grutas i Bariloche. Popołudniu w terenie rozłożymy nasz obóz polowy – jak w westernie na dzikim zachodzie. Grupa pod opieką części pilotów i kierowców może pozostać w obozowisku lub podjechać do pobliskiego miasteczka na kolację. W tym czasie kierownik wyprawy z drugim pilotem pojadą w teren, sprawdzić wybrane wcześniej lokalizacje na jutrzejszą obserwację zaćmienia. Nocleg w obozowisku (w namiotach, na dmuchanych materacach), ognisko. Tej nocy spodziewamy się doskonałych warunków do obserwacji nieba, gwiazd, drogi mlecznej. Księżyc będzie w nowiu, zatem ani on ani żadne światła cywilizacji nie powinny nam przeszkadzać. Postaramy się wypatrzeć i nazwać niektóre gwiazdozbiory oraz samodzielnie sfotografować niebo i wybrane fragmenty.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 500 km
    18 dzień, 14 grudnia, pn – CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁONCA! – BAHIA BLANCA
Po śniadaniu zwiniemy obóz i przejedziemy na wybrane do obserwacji miejsce, gdzie będziemy spokojnie przygotowywać się do obserwacji całkowitego zaćmienia słońca. Będziemy tam dużo wcześniej, by każdy miał odpowiednią ilość czasu na przygotowanie sprzętu fotograficznego, filtrów, teleskopów itd. Jeśli usytuowanie naszego obozu polowego będzie spełniało wymogi dobrej, niezakłóconej obserwacji zaćmienia, to zostaniemy na miejscu.

początek zaćmienia częściowego     14:49:29
początek zaćmienia całkowitego      16:12:30
koniec zaćmienia całkowitego          16:14:40

koniec zaćmienia częściowego         17:40:08

Po zaćmieniu, spakowaniu sprzętu i wypiciu tradycyjnej lampki argentyńskiego wina ruszymy w drogę powrotną. Na kolację zatrzymamy się w Las Grutas. Następnie będziemy mieli jeszcze kilka godzin jazdy. Nocleg w Bahia Blanca.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 500 km
    19 dzień, 15 grudnia, wt – BAHIA BLANCA – BUENOS AIRES
Wyśpimy się porządnie i po śniadaniu ruszymy w trasę do stolicy. Po drodze będziemy się zatrzymywać na życzenie Uczestników, na krótkie odpoczynki i posiłki, może przy okazji zobaczyć coś ciekawego, z życia prowincji. Późnym wieczorem przyjedziemy do Buenos Aires. Nocleg w Buenos Aires.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 650 km
    20 dzień, 16 grudnia, śr – BUENOS AIRES – przelot
Rano – przedpołudniem możemy mieć jeszcze nieco czasu wolnego – w zależności od konfiguracji wybranych połączeń lotniczych. Przejedziemy na lotnisko, zarejestrujemy się na rejs, nadamy bagaż główny i polecimy do Europy.
    21 dzień, 17 grudnia, cz – przelot – WARSZAWA
Przylecimy do Warszawy i zakończymy naszą wyprawę.

Łączny dystans samochodami: ok. 3900 km (opcja A) ;  ok. 2300 km (opcja B) ; ok. 4400 km (opcja C)


        P R O G R A M dla opcji C, D i E  (dodatkowo - Chile i Wyspa Wielkanocna):

Na podróż do Chile i na Wyspę Wielkanocną dołączyć można:
przed wyprawą po Argentynie: od 20 do 28 listopada,
po wyprawie po Argentynie:  od 16 do 24 grudnia.

    20 listopada, pt – WARSZAWA – przelot
Zbiórka na lotnisku w Warszawie (możliwy wylot z dowolnego lotniska na świecie). Samodzielny przelot z przesiadką do Santiago de Chile.
    21 listopada, sb – SANTIAGO de CHILE
LUB:
    16 grudnia, śr – BUENOS AIRES – SANTIAGO de CHILE
Przelot z Buenos Aires do Santiago de Chile.
Po przylocie i odbiorze bagaży będzie już czekał na nas w hali przylotów pilot wyprawy. Przejedziemy wynajętym transportem do hotelu, gdzie złożymy bagaże w depozycie. Ruszymy na zwiedzanie Santiago. Stolica kraju położona jest na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho. W tej ogromnej metropolii zamieszkuje jedna trzecia ludności kraju – około 5 milionów osób, a atrakcji turystycznych jest sporo. Założone przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Valdivię w 1541 roku, prawdziwy rozkwit przeżyło dopiero w XIX wieku. Centralne miejsce w stolicy zajmuje tętniący życiem Plac Broni, przy którym znajduje się przepiękna katedra utrzymana w kolonialnym stylu, budynek poczty głównej i Narodowe Muzeum Historyczne. Wart zobaczenia jest również ukończony w 1805 roku Palacio de la Moneda – dawna mennica, będąca obecnie siedzibą prezydenta Chile. Odwiedzimy barwne targi Los Domínicos i Santa Lucía. Wejdziemy na wzgórze Cerro Santa Lucia - to niezwykłe historyczne miejsce, zarazem oaza spokoju w centrum stolicy. Po obiedzie zakwaterujemy się w naszym hotelu. Aby spojrzeć na zawiłą topografię Santiago i podziwiać imponującą panoramę przedgórza Andów przebiegających z północy na południe kraju, warto udać się na wzgórze Cerro San Cristobal (880 m n.p.m), korzystając w tym celu z zabytkowej kolejki linowej z 1925 roku, lub kolejką gondolową. Przechadzając się po uliczkach Santiago ujrzymy wiele domów ozdobionych niezwykłymi, barwnymi muralami. Chilijska kuchnia jest bardzo prosta. Kucharze przyprawiają jedzenie oszczędnie, a sam proces gotowania jest zwykle mało skomplikowany. Króluje mięso, warzywa, owoce morza i ziemniaki. Warto spróbować Pastel de choclo (zapiekanka kukurydziana), Humitas (kukurydziane "gołąbki"), czy hot dogów z... avocado. Nocleg w Santiago.
    22 listopada, nd / 17 grudnia, cz – SANTIAGO – CAJON RIO MAIPO – EMBALSO EL YESO – SANTIAGO
Odbiór wynajętego samochodu. Kanion rzeki Maipo znajdujący się w odległości zaledwie 30 km od Santiago jest popularnym miejscem wycieczek, zarówno wśród Chilijczyków, jak i turystów. Chętni mogą wziąć udział w bardzo popularnym raftingu Maipo (chęć udziału należy zgłosić przed rozpoczęciem wyprawy). Po emocjonującym spływie pontonami udamy się w górę rzeki, do Baños Colina. Gorące źródła, wypełniające 8 naturalnych basenów turkusową wodą, wykazują dużą zawartość leczniczych minerałów, w tym wapnia, które wpływa relaksująco zarówno na umysł, jak i na ciało. Pojedziemy w górę rzeki Rio Yeso do rezerwatu przyrody Embalso el Yeso. Tam podziwiać będziemy niezwykłe krajobrazy, połączenia gór, dolin i jezior – fantastyczne Andy. Wrócimy do stolicy. Nocleg w Santiago.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    23 listopada, pn / 18 grudnia, ptSANTIAGO – VALLE CASABLANCA – VALPARAISO – SANTIAGO
W drodze do Valparaiso, zatrzymamy się w winnicach w dolinie Casablanca, by spróbować dobrych chilijskich win (degustacje oraz zwiedzanie winiarni to wybór i dodatkowy koszt uczestników). Chile to szóste Państwo winiarskie świata i drugie w Ameryce Południowej. Historia wina sięga tu XVI wieku, a wiodącą odmianą była od początku odmiana Pais, uprawiana w dużych ilościach do dziś, głównie na potrzeby własne lub jako surowiec do destylatów. Skosztujemy tego, i innych gatunków. Valparaiso jest największym portem handlowym na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej i drugim pod względem wielkości miastem w kraju. Jest nazywane "Perłą Pacyfiku" ze względu na malownicze położenie nad oceanem u podnóża Andów. W 2003 roku zabytkowa dzielnica portowego Valparaiso została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urok i wyjątkowość Valparaiso tworzy kontrast ruchliwego, nowoczesnego portu z zachowanymi, XIX-wiecznymi budynkami, promenadą pełną kawiarni i restauracji, molem Muelle Prat, na którym odbywają się wydarzenia kulturalne, a miejscowi rzemieślnicy i artyści chętnie prezentują swoje dzieła, oraz wznoszącą się stromo starą częścią miasta z zabytkami architektury kolonialnej, starymi willami, wąskimi uliczkami, kościołami i wieloma budynkami pokrytymi charakterystycznymi, kolorowymi muralami. Niezwykłe są zewnętrzne windy, ułatwiające mieszkańcom komunikację pomiędzy różnymi poziomami ulic i wzgórz. Nocleg w Santiago.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 240 km
    24 listopada, wt / 19 grudnia, sb – SANTIAGO de CHILE – przelot – HANGA ROA (WYSPA WIELKANOCNA)
Rano przejazd na lotnisko. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot samolotem linii Latam Airlines do Hanga Roa na Wyspie Wielkanocnej (w języku polinezyjskim Rapa Nui). Przejedziemy do hotelu w Hanga Roa - jedynej miejscowości na Wyspie. Po zakwaterowaniu pojedziemy zwiedzić zabytki w mieście. W Ahu Tahai, Ahu Ko Te Riku i Mirador Hanga Kioe nad brzegiem Oceanu Spokojnego przywitają nas słynne posągi Moai. Na całej wyspie jest ich ok. tysiąca. Figury są monolityczne. Niektóre ważą nawet ponad 20 ton i mają ponad 6 metrów wysokości. Niemal wszystkie wyrzeźbiono w skałach wulkanicznych. Do dziś naukowcy zachodzą w głowę, w jaki sposób tak ogromne posągi były transportowane przez Polinezyjczyków w XV i XVI wieku. Odwiedzimy lokalny rynek z rękodziełem i cmentarz Tahai z nietypowymi nagrobkami z miniaturowymi posągami Moai. Odwiedzimy Puna Pau, niewielki nieczynny kamieniołom na stożku wulkanicznym. Mimo niepozornych rozmiarów należał do najważniejszych miejsc na wyspie, ponieważ było tu jedyne źródło scorii - czerwonej skały, z której mieszkańcy wyrabiali pukao - rodzaj barwnika zdobiący nagłowną część posągów moai. Nocleg w Hanga Roa.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km
    25 listopada, śr / 20 grudnia, nd – WYSPA WIELKANOCNA
Po śniadaniu pojedziemy eksplorować Wyspę Wielkanocną. Zaczniemy od Orongo. To dawne centralne miejsce obrzędów na Wyspie położone na krawędzi krateru Wulkanu Rano Kau. Zobaczymy kamienne domy odrestaurowane w 1974 roku. Z krawędzi krateru będziemy mieli świetny widok na jezioro na jego dnie o średnicy 1km. Pojedziemy dalej do Ahu Vinapu, gdzie posągi Maui zostały powalone i częściowo przysypane ziemią. Pobawimy się więc w archeologów i spróbujemy znaleźć jak najwięcej z nich. Przejedziemy do Aku Akahanga, z punktu widzenia archeologicznego jednego z najważniejszych miejsc na Wyspie. Tu również posągi zostały powalone. Dlaczego? Do końca nie wiadomo, prawdopodobnie w wyniku działań wojennych prowadzonych na wyspie między różnym klanami. Niektóre leżą zwrócone twarzą w dół. W Aku Akahanga znajduje się też grób pierwszego króla Wyspy Wielkanocnej Hotu Matu’a. Po drodze zatrzymamy się w wielu miejscach na południowym wybrzeży Wyspy, w których stoją posągi Moai. Wejdziemy na szczyt krateru wulkanicznego Rano Raraku. W obrębie krateru i jego sąsiedztwie znajdują się posągi moai oraz pozostałości kamieniołomu, w którym je wykuwano. Po południu wybierzemy na się na trekking do wulkanu Poike, możemy pójść też dalej do Easter Island Eye, nazwane tak, bo z lotu ptaka rzeczywiście przypomina oko. Znajdziemy tu kolejne posągi Moai - wkopane w ziemię. Wrócimy do hotelu aby się odświeżyć. Wieczorem w Hanga Roa będziemy uczestniczyć w 4-godzinnym show Easter Island Rapa Nui Experience, podczas którego poznamy kulturę (taniec, sztuki walki) dawnych mieszkańców wyspy i zjemy pyszną kolację. Nocleg w Hanga Roa.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 70 km 
    26 listopada, cz / 21 grudnia, pn – WYSPA WIELKANOCNA
Na wschód słońca pojedziemy do Ahu Tongariki, cudownego miejsca z rzędem 15 posągów Moai. Po śniadaniu będziemy kontynuować zwiedzanie wyspy i przejedziemy przez jej środkową część. Podjedziemy do pozostałości po Fundo Vitaea - wioski owczarzy i spróbujemy zobaczyć ile się da. Pojedziemy dalej do Anakena Beach, uznawanej za najpiękniejszą plażę Wyspy. Stoją tu Moai z kamiennymi "czapkami" na głowach. Odwiedzimy kompleks archeologiczny Te Pito Kura z kamiennym kręgiem o właściwościach magnetycznych, nazywanym popularnie "Pępkiem Świata". Wrócimy na zachód do Ahu Akivi, gdzie czekają na nas kolejne posągi Moai. Nieopodal rozpoczyna się szlak na górę Mt Terevaka - najwyższy szczyt Wyspy (510 m n.p.m. ok 90 minut marszu na górę). Stąd jest najlepszy widok na całą Wyspę. Przy dobrej pogodzie widać wszystkie jej krańce. Zachód słońca obejrzymy z posągami Moai na terenie Ahu Tahai. Nocleg w Hanga Roa.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km 
    27 listopada, pt / 22 grudnia, wt – WYSPA WIELKANOCNA – przelot – SANTIAGO de CHILE
Rano pójdziemy pieszo do jednej lub dwóch jaskiń (zależy od możliwości czasowych, musimy tego dnia zdążyć na samolot) - Cueva De Las Dos Ventanas, czyli Jaskini Dwóch Okien oraz Ana Kakenga. Z obu są świetne widoki na Ocean. Przydadzą się latarki (czołówki, by mieć wolne ręce). Przejedziemy na lotnisko w Hanga Roa i polecimy do Santiago de Chile. Przejedziemy do hotelu i zakwaterujemy się. Nocleg w Santiago.
    28 listopada, sb – SANTIAGO de CHILE – przelot – BUENOS AIRES
Rano przejazd na lotnisko. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Buenos Aires, stolicy Argentyny. Przejedziemy wynajętym transportem do hotelu, gdzie złożymy nasze bagaże w depozycie hotelowym. Spotkamy się z tymi Uczestnikami, którzy przylecą z Polski. Dalej program w Argentynie będziemy realizować już razem (patrz PROGRAM DLA OPCJI A, B).
        LUB:
    23 grudnia, śr – SANTIAGO de CHILE – przelot
Rano – przedpołudniem możemy mieć jeszcze nieco czasu wolnego – w zależności od konfiguracji wybranych połączeń lotniczych. Przejedziemy na lotnisko, zarejestrujemy się na rejs, nadamy bagaż główny i polecimy do Europy.

    24 grudnia, cz – przelot – WARSZAWA
Przylecimy do Warszawy i zakończymy naszą wyprawę.


Łączny dystans samochodami: ok. 600 km

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.


Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2020

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E   -  dla opcji A, B:

- logistyka imprezy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na przelot główny w obie strony na trasach Warszawa – Buenos Aires – Warszawa, z koniecznymi przesiadkami, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg
[do limitu: 4200 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia*];
- bilety lotnicze na przeloty wewnętrzne na 5 trasach: Buenos Aires – Puerto Iguazu, Puerto Iguazu – Salta, Salta – El Calafate, El Calafate – Ushuaia, Ushuaia – Bahia Blanca, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg;
- wszystkie noclegi wg programu, ze śniadaniami, w standardzie: część w hotelach oraz motelach w pokojach dwuosobowych z jednym dużym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi, z łazienką w pokoju, część w wynajętych apartamentach i domach z kilkoma sypialniami i jedną-dwoma łazienkami, jeden w namiotach na dmuchanych materacach; jeden w namiocie w czasie trekkingu;
- wynajem samochodów na wszystkie zaplanowane trasy w dniach 6-14 oraz 16-19, ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane, płatne parkingi, drogi i mosty, wjazd i parkowanie na miejscach noclegów oraz w miastach (w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel, w jednym rzędzie siedzą tylko 2 osoby);
- transfery lotniskowe w Argentynie na trasach lotnisko – hotel – lotnisko;
- transport komunikacją miejską w Buenos Aires oraz Puerto Iguazu;
- opłaty za wszystkie wstępy do parków narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek wg programu (za wyjątkiem tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- opieka polskiego pilota i jednocześnie kierowcy Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy, na terenie Argentyny;
- wieczorna prelekcja tematyczna dotycząca natury zaćmienia Słońca, porady praktyczne w zakresie obserwacji i fotografowania zaćmienia;
- użyczenie okularów zaćmieniowych do bezpiecznej bezpośredniej obserwacji Słońca;
- okolicznościowa koszulka T-shirt z motywem zaćmieniowym;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dotarcia z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu oraz powrotu z lotniska do miejsca zamieszkania,
- wyżywienia (poza śniadaniami które zawarte są w świadczeniach),
- dodatkowych atrakcji fakultatywnych (tych z uwagą „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwotę, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie, podamy indywidualnie, dla konkretnej opcji udziału w wyprawie. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E   -  dla opcji C:

- logistyka imprezy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na przelot główny w obie strony na trasach Warszawa – Santiago de Chile i Buenos Aires – Warszawa, z koniecznymi przesiadkami, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 4500 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia*];
- bilety lotnicze na trasie Santiago de Chile – Hanga Roa – Santiago de Chile, w klasie ekonomicznej [do limitu ceny biletu 3000 PLN*];
- bilet lotniczy na trasie Santiago de Chile – Buenos Aires, w klasie ekonomicznej;
- bilety lotnicze na przeloty wewnętrzne na 5 trasach: Buenos Aires – Puerto Iguazu, Puerto Iguazu – Salta, Salta – El Calafate, El Calafate – Ushuaia, Ushuaia – Bahia Blanca, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg;
- wszystkie noclegi wg programu, ze śniadaniami, w standardzie: część w hotelach oraz motelach w pokojach dwuosobowych z jednym dużym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi, z łazienką w pokoju, część w wynajętych apartamentach i domach z kilkoma sypialniami i jedną-dwoma łazienkami, jeden w namiotach na dmuchanych materacach; jeden w namiocie w czasie trekkingu;
- wynajem samochodów na wszystkie zaplanowane trasy w dniach 6-14 i 16-19 oraz w Chile i na Wyspie Wielkanocnej, ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane, płatne parkingi, drogi i mosty, wjazd i parkowanie na miejscach noclegów oraz w miastach (w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel, w jednym rzędzie siedzą tylko 2 osoby);
- transfery lotniskowe w Argentynie i Chile oraz na Wyspie Wielkanocnej na trasach lotnisko – hotel – lotnisko;
- transport komunikacją miejską w Buenos Aires, Puerto Iguazu oraz Santiago de Chile;
- opłaty za wszystkie wstępy do parków narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek wg programu (za wyjątkiem tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- opieka polskiego pilota i jednocześnie kierowcy Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy, na terenie Argentyny, Chile i Wyspy Wielkanocnej;
- wieczorna prelekcja tematyczna dotycząca natury zaćmienia Słońca, porady praktyczne w zakresie obserwacji i fotografowania zaćmienia;
- użyczenie okularów zaćmieniowych do bezpiecznej bezpośredniej obserwacji Słońca;
- okolicznościowa koszulka T-shirt z motywem zaćmieniowym;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dotarcia z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu oraz powrotu z lotniska do miejsca zamieszkania,
- wyżywienia (poza śniadaniami które zawarte są w świadczeniach),
- dodatkowych atrakcji fakultatywnych (tych z uwagą „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwotę, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie, podamy indywidualnie, dla konkretnej opcji udziału w wyprawie. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE