KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Byliśmy w jakuckich kopalniach diamentów!

strona główna » aktualności » Byliśmy w jakuckich kopalniach diamentów!

"Diamenty są wieczne", jak mówi tytuł znanego filmu. Marzy o nich wielu, ale nie każdy może zobaczyć w jaki sposób trafiają one do salonów jubilerskich. Nam się to udało!

"Diamenty są wieczne", jak mówi tytuł znanego filmu. Marzy o nich wielu, ale nie każdy może zobaczyć w jaki sposób trafiają one do salonów jubilerskich. Nam się to udało! Podczas zakończonej niedawno wyprawy do rosyjskiej Jakucji Jurek Arsoba odiwedził z grupą odkrywkowe kopalnie diamentów w miastach Mirny i Udaczny. Kopalnie Mirnyj i Udacznyj należą do najgłębszych dziur wydrążonych kiedykolwiek w Ziemi. Średnica krateru „Mir” wynosi ok. 1200 m, a jego głębokość ponad 520 m. Krater ma kształt odwróconego stożka, a spiralna droga dla ciężarówek i sprzętu prowadząca na jego dno, wykuta w zmarzlinie i skałach, ma długość ok. 8 km. Temperatura w zimie na dnie przekracza -55 st. C. W okresie 44 lat eksploatacji krateru, pozyskano z niego diamenty o łącznej wartości 17,5 mld $.
Udacznyj to nowe miasto, położone jest 300 km na południe od koła podbiegunowego. Komin kimberlitowy z dużą zawartością diamentów odkryto tu w 1955 roku, ale ze względu na oddalone położenie i konieczność zbudowania drogi nie wydobywano ich do 1960 roku. Stałe osiedle powstało tu w 1968 roku, a w 1987 otrzymało status miasta. W Udacznym znajduje się drugi co do wielkości na świecie krater odkrywkowej kopalni diamentów. Jest to jedno z największych złóż diamentów na świecie.