KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

DZIŚ WALENTYNKI!

strona główna » aktualności » DZIŚ WALENTYNKI!

przez jednych lubiane, przez innych wręcz przeciwnie, ale na pewno zakorzenione w kulturze wielu krajów. I jak to zazwyczaj bywa, każdy naród obchodzi je na swój sposób.

Chińskie walentynki nazywane są „nocą siedmiu” i zgodnie z naszym kalendarzem obchodzi się je w połowie sierpnia. Związana z nimi jest pewna starożytna legenda o miłości śmiertelnika i jednej z siedmiu niebiańskich sióstr.

Japoński zwyczaj walentynkowy jest nieco inny niż w pozostałych rejonach świata. Tutaj to panie obdarowują słodyczami panów i to nie tylko swoich ukochanych − podarunki wręczają również znajomym i żonatym mężczyznom. Aby odróżnić intencje prezentującej kobiety, czekoladki podzielono na „giri-choko”, czyli „dla kolegów”, i „honmei-choko” − „dla ukochanego".

Najbardziej komercyjny wymiar walentynki mają w USA. Amerykanie wydają tego dnia na prezenty i dekoracje aż 18 miliardów dolarów.

Odniesień do miłości nie brakuje w kulturze wielu krajów, które odwiedzamy. Jedna z rzeczy, jakie najbardziej zapadły nam w pamięc to rzeźba Ali i Nino w Batumi. Dwie 7-metrowe, stalowe sylwetki kobiety i mężczyzny, zbliżają się do siebie co pewien czas i zastygają w namiętnym pocałunku, aby za chwilę znowu się od siebie oddalić. Ten pomnik, symbol miłości, zrozumienia i pokoju między narodami, jest dziełem gruzińskiej artystki Tamar Kvesitadze. Jego nazwa nawiązuje do powieści Kurbana Saida "Ali i Nino", opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości dziewczyny, chrześcijanki z gruzińskiej rodziny książęcej i chłopaka, muzułmanina z Azerbejdżanu. Zobaczcie na filmie jak w przyspieszonym tempie wygląda cała "wędrówka" stalowych rzeźb.