KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

"Dwunastu Apostołów" się "rozmnożyło"!!!

strona główna » aktualności » "Dwunastu Apostołów" się "rozmnożyło"!!!

Głęboko pod powierzchnią oceanu odkryto bowiem pięć nowych wapiennych kolumn.

"Dwunastu Apostołów" to obowiązkowy postój na Great Ocean Road

"Dwunastu Apostołów" - grupa naturalnie powstałych kolumn z wapienia stojących w morzu, tuż przy brzegu w parku narodowym Port Campbell w australisjkim stanie Wiktoria zmieniła swoją liczebność. Głęboko pod powierzchnią oceanu odkryto bowiem pięć nowych kolumn. To pierwsze tego typu odkrycie na świecie. Naukowcy nie spodziewali się, że 50 metrów pod poziomem wody może znajdować się taki geologiczny skarb. Z punktu widzenia nauki, zachowanie wapiennych kolumn w takim stanie i takiej formie jest mało prawdopodobne. Australia, wydawałoby się dawno już odkryta i poznana, wciąż zaskakuje i to nie tylko podróżników.

Dwunastu Apostołów to jedna z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych atrakcji Australii. Także w programach naszych wypraw na Antypody nie mogło jej zabraknąć. To jeden z przystanków podczas podróży The Great Ocean Road. Za każdym razem skały są jakby ciut chudsze, bo ciągły proces erozji powoduje, że skalne kolumny cały czas są podmywane. Część z nich uległa zawaleniu, a najbardziej spektakularny upadek 50 metrowej kolumny miał miejsce w 2005 roku na oczach wielu turystów.

Choć tkwiące 50 metrów pod wodą kolumny z racji swojego położenia nie będą łatwo dostępne dla każdego, to niewątpliwie wkrótce ujrzymy je na licznych filmach i fotografiach. W naszej galerii poniżej kilka zdjęć "Dwunsatu Apostołów" przywiezionych z naszych poprzednich wypraw do Australii. Zapraszamy na kolejne we wrześniu, październiku i grudniu. Są już pierwsze zgłoszenia.