KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Hurrraaa! Kolejny raz zdobyliśmy Fudżi!

strona główna » aktualności » Hurrraaa! Kolejny raz zdobyliśmy Fudżi!

Ekipa naszej wyprawy po Japonii weszła dzisiejszej nocy na szczyt najwyższej góry Japonii

Góra Fudżi - najwyższy szczyt Japonii.

Na wysokości 3776 m. n.p.m. uczestnicy naszej wyprawy podziwiali nieziemski wschód słońca wstającego spod dywanu chmur! Pilot wyprawy Agata Lubojańska przekazała nam, że "widoki powalały". Dziękujemy i gratulujemy!

Góra Fudżi położona jest na węźle potrójnym, czyli miejscu, gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne: amurska, ochocka i filipińska.
Jest to czynny stratowulkan leżący na skałach morskich paleogenu i neogenu. Średnica krateru wynosi 500 m, a głębokość 250 m. Komora magmowa objętości około 1400 km³ leży na głębokości około 56 km. Fudżi złożony jest z trzech stożków wulkanicznych będących pozostałością różnych wiekowo faz wulkanizmu oraz utworów niewidocznych na powierzchni.

Charakterystyczna sylwetka wulkanu, którego szczyt jest pokryty śniegiem przez większą część roku, była i jest bardzo lubianym motywem w sztuce. Fudżi jest też świętą górą dla wyznawców shintō – jako żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto. Zbudowano na niej trzy bramy torii i dwie świątynie. Do 1868 obowiązywał zakaz wstępu na górę dla kobiet.