KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

NADDNIESTRZE - nowy kierunek wypraw!

strona główna » aktualności » NADDNIESTRZE - nowy kierunek wypraw!

Chcecie zobaczyć żywy skansen komunizmu? Warto odwiedzić Mołdawską Republikę Naddniestrzańską - młode 25-letnie państwo, którego nie ma na mapach, a które istnieje niedaleko nas, niecałe 600km od granicy Polski w linii prostej.

Niewielkie, jak na czarną dziurę przystało, niewidzialne dla większości Europejczyków, wewnątrz kryje mikrokosmos ze wszystkimi atrybutami państwowości: jest prezydent, władza ustawodawcza i sądownictwo, własne wojsko, milicja, system bankowy, waluta, szkolnictwo i cała infrastruktura społeczna.

Cała historia Naddniestrza jako kraju zaczęła się 100 lat temu, kiedy to władze Rosji Radzieckiej pas ziemi nad rzeką Dniestr włączyły w skład Radzieckiej Ukrainy. Teraz twardą ręką rządzi "Szeryf", a dzieci
w szkołach są święcie przekonane o tym że żyją w najlepszym miejscu na Ziemi. Jest tu największe na świecie muzeum alkoholi, w 6-piętrowym budynku o kształcie ...butelki, a w maleńkich wioskach stoją pomalowane złotą farbą pomniki Lenina otoczonego szczęśliwymi dziećmi.

Naszą wędrówkę rozpoczniemy od Odessy nad Morzem Czarnym. Powłóczymy się po uliczkach, na których odbywa się ukraiński targ. Przyjezdni z regionu sprzedają tam co tylko mogą – jest to lokaleskie, klimatyczne i upojne. Z Odessy pojedziemy autobusem międzypaństwowym do Naddniestrza, gdzie naszym pierwszym przystankiem będzie stolica samozwańczej republiki - Tiraspol. Po wieczornych atrakcjach następnego dnia ruszymy wgłąb Naddniestrza. Odwiedzimy największe na świecie Muzeum Alkoholu i zobaczymy co ciekawego można znaleźć na brzegu Dniestru. Czeka nas włóczęga po naddniestrzańskiej prowincji i eksploracja nieznanych terenów. Spróbujemy znaleźć ukrytą pod granicą ukraińską, małą wioskę o nazwie Lenin, do której nawet lokalesi nie zawsze znają drogę.

Naszą wędrówkę zakończymy w Kiszyniowie - stolicy Mołdawii, do której przyjeżdżają dla klimatu tego miasta i swoistej podróży w przeszłość. Tam ciągle dzwoni się z budek telefonicznych! Zapraszamy z nami do nie tak bardzo odległego, ale na pewno ciekawego zakątka wschodniej Europy.