KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

NASA bada początki GRUZIŃSKIEGO WINA

strona główna » aktualności » NASA bada początki GRUZIŃSKIEGO WINA

Dlaczego wino wynaleziono w Gruzji? Wkrótce się dowiemy.

Wina gruzińskie sprzedawane są w butelkach o rozmaitych kształtach, z przeróżnymi motywami graficznymi.

    O tym, że GRUZJA JEST KOLEBKĄ PRODUKCJI WINA wiadomo od dawna. Teraz jednak naukowcy z NASA badają okoliczności powstania i historię winiarstwa w tym pięknym kraju. Badania satelitarne gruntów mają dać odpowiedź na pytania jak odkryto zastosowanie winorośli do produkcji wina, jak winiarstwo rozprzestrzeniło się w starożytnym świecie i jaki związek mają dzisiejsze odmiany winorośli, z tymi pierwotnymi.

    Wino wytwarzano na terenach obecnej Gruzji już 5000 lat p.n.e., a spośród ok. 2000 gatunków szczepów winorośli znanych na świecie, aż ok. 500 występuje tylko w Gruzji!

    W regionach winiarskich panuje istny kult wina, jako napoju życia. Napój ten miał ogromny wpływ na gruzińską kulturę, nawet kształt liter obecnego alfabetu gruzińskiego inspirowany był kształtami przybieranymi przez rośliny winorośli.

    Dzięki badanom NASA już niedługo będziemy mogli raczyć się gruzińskim winem w pełni świadomi okoliczności jego powstania. Kto wie, być może z tej okazji Gruzini przygotują z winorośli coś specjalnego?

    Winnice są stałym i obowiązkowym punktem naszych wypraw do Gruzji. Kto był i smakował ten wie, że tamtejsze wino nie ma sobie równych. Ze sklepów przy winnicach trudno wyjść z pustymi rękami :) Prawie każda rodzina gruzińska ma swoją małą plantację winorośli, albo przynajmniej kilka krzewów przy domu albo nad wejściem – i każdy co roku robi własne, domowe wino.

    Do Gruzji wybieramy się w tym roku i latem, i jesienią, są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy na naszą stronę z najbogatszym, 18-dniowym programem.
Przygotowane mamy jeszcze dwa inne, krótsze programy, 9-dniowy oraz 12-dniowy.

Lista wszystkich naszych ofert TUTAJ