KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Podziemne kościoły w LALIBELI - klejnot ETIOPII

strona główna » aktualności » Podziemne kościoły w LALIBELI - klejnot ETIOPII

Do programów naszych wypraw zawsze wyszukujemy dla was miejsca najciekawsze i wyjątkowe. I choć zjeździliśmy już kawał świata wciąż natrafiamy na miejsca, które nas zadziwiają.

Kościoły w Lalibeli to jeden z największych skarbów Afryki.

Jednym z nich jest miasto Lalibela w Etiopii i niezwykłe podziemne kościoły koptyjskie położone w jego pobliżu. Są one miejscem kultu i celem wielu pielgrzymek. Wykute w XII wieku budowle to jeden z najważniejszych zabytków Afryki. Są praktycznie niewidoczne dopóki nie podejdzie się do nich na odległość kilku kroków. To jedyne kościoły na świecie, które można podziwiać patrząc w dół.

Cesarz Lalibela podjął decyzję o budowie podziemnych kościołów prawdopodobnie pod wpływem przeżyć związanych ze śpiączką w jaką zapadł. Zatrudnił 40 tysięcy robotników, którzy budowali kościoły przez 21 lat. Naukowcy dzo dziś zachodzą w głowę jak za pomocą prostych narzędzi udało się w tak stosunkowo krótkim czasie zrealizować tak trudny projekt, nawet z ogromną siłą roboczą.

Według legendy pod podłogą jednego z kościołów pochowany jest sam Lalibela, a miejscowi wieżą, że miejsce to ma magiczną moc.

W kościołach regularnie odbywają się nabożeństwa.

Podziemne kościoł w Lalibeli to ważny punkt programu naszych wypraw do Etiopii. Najbliższe terminy jesienią i zimą, a wszystkie szczegóły na naszej stronie internetowej.