KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Tunel kolejowy SEIKAN w JAPONII już nie jest najdłuższy na świecie!

strona główna » aktualności » Tunel kolejowy SEIKAN w JAPONII już nie jest najdłuższy na świecie!

Rekord Japończykom odebrali Szwajcarzy, którzy niedawno otworzyli o trzy kilometry dłuższy, wydrążony w skałach tunel Gotarda.

Każdy wagon Shinkansenu zatrzymuje się w ściśle określonym miejscu na peronie.

Tunel kolejowy SEIKAN w JAPONII już nie jest najdłuższy na świecie!

Mierzący 54 kilometry długości tunel kolejowy Seikan łączący wyspy Honsiu i Hokkaido do niedawna był najdłuższy na świecie. Rekord Japończykom odebrali Szwajcarzy, którzy niedawno otworzyli o trzy kilometry dłuższy, wydrążony w skałach tunel Gotarda. 

Seikan może jednak nadal szczycić się mianem najdłuższego tunelu podwodnego, bo ponad połowa jego długości znaduje się pod wodami cieśniny Tsugaru. Tunel ukończony w 1988 roku po 19 latach budowy ma tylko dwie stacje o charakterze muzealnym.
Dzięki niemu codziennie szybkie Shinkanseny wożą miejscowych i tyrustów z jednej wyspy na drugą.

Wśród dwudziestu najdłuższych tuneli kolejowych świata pięć znajduje się w Japonii, a najkrótszy z nich - Daishimizu przechodzący przez górę Tanigawa, ma ponad 22 kilometry długości.

Japońska kolej od lat fascynują przyjezdnych. Nowoczesne i bardzo punktuane pociągi robią duże wrażenie. Niektóre z nich mają nawet swoje graficzne motywy przewodnie, o czym możecie przekonać się na zdjęciach, które zrobiliśmy podczas naszych japońskich wypraw. Udajcie się więc w wirtualną podróż japońskim pociągiem, a potem wyruszcie do Japonii razem z nami, by poznać uroki takiego sposoby podróżowania osobiście.

Informacje o terminach wypraw do Japonii znajdziecie TUTAJ.