KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

CHILE 17 dni - od Atacamy do Patagonii + Wyspa Wielkanocna 4 dni


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

W trakcie wyprawy do CHILE czeka nas ogromna dawka wrażeń, obrazów, krajobrazów Ameryki Południowej w niesamowicie długim (5000 km linii brzegowej) i najlepiej rozwiniętym kraju na kontynencie. Położenie Chile zapewnia ogromną różnorodność krajobrazów, klimatu i folkloru. W Parku Narodowym Torres del Paine zobaczymy to, co najlepsze w chilijskiej Patagonii. Czekają nas trekkingi i rejs do lodowca. Pustynia Atacama - najsuchsze miejsce na Ziemi, odkryje przed nami solne jeziora, dymiące gejzery, flamingi i stanowiska archeologiczne. W Santiago de Chile zobaczymy jak żyje się w dużym mieście, a w Valparaiso podziwiać będziemy piękne murale i kolejki linowe jeżdżące po stromych wzgórzach otaczających miasto. W Ancud i Castro z urokliwą architekturą poczujemy z kolei klimat prowincjonalny. Przywitamy się z wulkanem Osorno i malowniczymi jeziorami wokół niego. Nie przejdziemy obojętnie wobec pysznej chilijskiej kuchni oraz winnic, gdzie spróbujemy jednych z najlepszych win na świecie.
Opcjonalnie można wziąć udział w wycieczce na WYSPĘ WIELKANOCNĄ. Marzenie wielu, jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na ziemi. Raj dla fotografów, historyków, archeologów i miłośników kultury polinezyjskiej. Niemal 1000 posągów Moai czeka, by powitać nas na brzegach Oceanu Spokojnego.
Podróżowanie po Chile to wielka przygoda. Niespodzianki czekają na każdym kroku. Taka podróż nie zawsze jest łatwa, ale pozostawia niezapomniane wrażenia na całe życie.


        P R O G R A M   :
  opcje A i B

    1 dzień, WARSZAWA – przelot
Zbiórka grupy na lotnisku w Warszawie, spotkanie z pilotem Arsoba Travel. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Chile, z przesiadką.
    2 dzień, przelot – SANTIAGO de CHILE
Przylecimy do Santiago de Chile, stolicy Chile. Przejedziemy do hotelu i złożymy bagaże w depozycie. Ruszymy na zwiedzanie Santiago. Stolica kraju położona jest na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho. W tej ogromnej metropolii zamieszkuje jedna trzecia ludności kraju – około 5 milionów osób, a atrakcji turystycznych jest sporo. Założone przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Valdivię w 1541 roku, prawdziwy rozkwit przeżyło dopiero w XIX wieku. Centralne miejsce w stolicy zajmuje tętniący życiem Plac Broni, przy którym znajduje się przepiękna katedra utrzymana w kolonialnym stylu, budynek poczty głównej i Narodowe Muzeum Historyczne. Wart zobaczenia jest również ukończony w 1805 roku Palacio de la Moneda – dawna mennica, będąca obecnie siedzibą prezydenta Chile. Odwiedzimy barwne targi Los Domínicos i Santa Lucía. Wejdziemy na wzgórze Cerro Santa Lucia - to niezwykłe historyczne miejsce, zarazem oaza spokoju w centrum stolicy. Po obiedzie zakwaterujemy się w naszym hotelu. Aby spojrzeć na zawiłą topografię Santiago i podziwiać imponującą panoramę przedgórza Andów przebiegających z północy na południe kraju, warto udać się na wzgórze Cerro San Cristobal (880 m n.p.m), korzystając w tym celu z zabytkowej kolejki linowej z 1925 roku, lub kolejką gondolową. Przechadzając się po uliczkach Santiago ujrzymy wiele domów ozdobionych niezwykłymi, barwnymi muralami. Pierwszy raz zetkniemy się z chilijską kuchnią, a ta jest bardzo prosta. Kucharze przyprawiają jedzenie oszczędnie, a sam proces gotowania jest zwykle mało skomplikowany. Króluje mięso, warzywa, owoce morza i ziemniaki. Warto spróbować Pastel de choclo (zapiekanka kukurydziana), Humitas (kukurydziane "gołąbki"), czy hot dogów z... avocado. Nocleg w Santiago.
    3 dzień, SANTIAGO – CAJON RIO MAIPO – EMBALSO EL YESO – SANTIAGO
Kanion rzeki Maipo znajdujący się w odległości zaledwie 30 km od Santiago jest popularnym miejscem wycieczek, zarówno wśród Chilijczyków, jak i przybywających do stolicy turystów. Chętni mogą wziąć udział w bardzo popularnym raftingu Maipo dostarczającym prawdziwie ekstremalnych wrażeń (chęć udziału należy zgłosić przynajmniej na około miesiąc przed rozpoczęciem wyprawy). Aby ukoić nerwy po emocjonującym spływie pontonami, udamy się w górę rzeki, do Baños Colina. Gorące źródła, wypełniające 8 naturalnych basenów turkusową wodą, wykazują dużą zawartość leczniczych minerałów, w tym wapnia, które wpływa relaksująco zarówno na umysł, jak i na ciało. Pojedziemy w górę rzeki Rio Yeso do rezerwatu przyrody Embalso el Yeso. Tam podziwiać będziemy niezwykłe krajobrazy, połączenia gór, dolin i jezior – fantastyczne Andy. Wrócimy do stolicy. Jeśli wystarczy czasu i będą chęci, to możemy udać się na trekking na wzgórza za miastem, z widokami na stolicę. Do rozważenia są wycieczki fakultatywne (listę i opis wycieczek i atrakcji fakultatywnych prześlemy mailem). Nocleg w Santiago.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    4 dzień, SANTIAGO – VALLE CASABLANCA – VALPARAISO
W drodze do Valparaiso, zatrzymamy się w winnicach w dolinie Casablanca, by spróbować dobrych chilijskich win (degustacje oraz zwiedzanie winiarni to wybór i dodatkowy koszt uczestników). Chile to szóste Państwo winiarskie świata i drugie w Ameryce Południowej. Historia wina sięga tu XVI wieku, a wiodącą odmianą była od początku odmiana Pais, uprawiana w dużych ilościach do dziś, głównie na potrzeby własne lub jako surowiec do destylatów. Skosztujemy tego, i innych gatunków. Valparaiso jest największym portem handlowym na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej i drugim pod względem wielkości miastem w kraju. Jest nazywane "Perłą Pacyfiku" ze względu na malownicze położenie nad oceanem u podnóża Andów. W 2003 roku zabytkowa dzielnica portowego Valparaiso została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urok i wyjątkowość Valparaiso tworzy kontrast ruchliwego, nowoczesnego portu z zachowanymi, XIX-wiecznymi budynkami, promenadą pełną kawiarni i restauracji, molem Muelle Prat, na którym odbywają się wydarzenia kulturalne, a miejscowi rzemieślnicy i artyści chętnie prezentują swoje dzieła, oraz wznoszącą się stromo starą częścią miasta z zabytkami architektury kolonialnej, starymi willami, wąskimi uliczkami, kościołami i wieloma budynkami pokrytymi charakterystycznymi, kolorowymi muralami. Niezwykłe są zewnętrzne windy, ułatwiające mieszkańcom komunikację pomiędzy różnymi poziomami ulic i wzgórz. Nocleg w Valparaiso.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 120 km
    5 dzień, VALPARAISO – SANTIAGO – przelot – CALAMA – SAN PEDRO DE ATACAMA
Przejedziemy na lotnisko w Santiago, oddamy samochód. Polecimy samolotem do Calama. Tam odbierzemy kolejny wynajęty samochód i przejedziemy do San Pedro de Atacama, położonego na wysokości 2400 m. npm. Przespacerujemy się po urokliwym centrum miasteczka, gdzie jakby zatrzymał się czas. Nocleg w San Pedro de Atacama.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    6 dzień, SAN PEDRO DE ATACAMA – LOS FLAMENCOS NP
Po pierwszym noclegu, nieco zaaklimatyzowani już do wysokości na jakiej się znaleźliśmy, odwiedzimy Dolinę Księżycową, której nazwa jest najlepszym odzwierciedleniem jej krajobrazu. Zatrzymamy się kilka razy na zdjęcia, czeka nas również mały trekking. Odwiedzimy pozostałości po fortecy Pukara de Quito. Możemy odwiedzić Muzeum Meteorytów (dla chętnych). Pojedziemy do liczącej 3000 lat prekolumbijskiej wioski Tulor ze stanowiskami archeologicznymi. Odwiedzimy Toconao – wioskę, w której znajdują się rzeźby z kamieni i kamienna zabudowa, a po ulicach biegają lamy. Przez San Pedro de Atacama przebiegał niegdyś główny szlak przepędu bydła z Argentyny do chilijskich kopalni saletry. Miasteczko znajduje się w pobliżu trzeciego największego solniska na świecie – Salar de Atacama – liczącego 3000 km2, gromadzącego około 40% światowych rezerw litu. Pojedziemy do Parku Narodowego Los Flamencos, gdzie będziemy mieli okazję do obserwacji flamingów. To jedna z niesamowitości Chile, że na tak suchym, pustynnym i niegościnnym terenie żyją te wyjątkowe, kolorowe ptaki. Zobaczymy Ojos del Salar – dwa niezwykła jeziorka pośrodku ogromnego solniska, przypominające… szeroko otwarte oczy. Dalej pojedziemy do Laguny Chaxa. Na zachód słońca pojedziemy do znajdującej się wewnątrz solniska Salar de Atacama Laguny Puilar, w której wodach brodzą flamingi. Nocleg w San Pedro de Atacama.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 260 km
    7 dzień, SAN PEDRO DE ATACAMA – EL TATIO GEYSERS
Znajdujące się na pustyni Atacama gejzery El Tatio to najwyżej położone pole gejzerów na świecie (4300 m n.p.m.). Najpiękniej prezentują się tuż przed wschodem słońca, kiedy temperatura powietrza jest ujemna, a parująca, gorąca woda daje niezwykłe refleksy świetlne (para wodna wzbija się wtedy na wysokość kilkunastu, czasem kilkudziesięciu metrów). Przechadzając się wśród pary, można poczuć się jak w wielkim garnku wypełnionym wrzącą wodą. Trzeba jednak uważać, by spod stóp nie osunęła się ziemia... W gorących źródłach Piscina Termal del Tatio, w których temperatura jest niższa, można zażyć kąpieli mimo ujemnej temperatury powietrza. Aby dotrzeć do gejzerów o wschodzie słońca, należy wyjechać z miasteczka San Pedro de Atacama ok. 4 w nocy. Po porannych wrażeniach będzie można zanurzyć się i zrelaksować w źródłach termalnych Termas de Puritama niedaleko San Pedro de Atacama (dla chętnych). Wracając, będziemy wiele razy przystawać na zdjęcia i podziwianie krajobrazów – Mirador Rio Putana, Iglesia de Machuca, Rio Grande, Quebrada Escalera. Po odpoczynku i obiedzie pojedziemy w kierunku granicy z Argentyną. Miniemy fotogeniczny wulkan Licancabur. Po drodze zatrzymamy się kilka razy w bardzo fotogenicznych miejscach, przy lagunach, aby w końcu osiągnąć cel: Mirador Salar de Loyoques. Jeśli wystarczy czasu, zjedziemy jeszcze z głównej drogi aby odwiedzić Salar de Tara – zjawiskowe i fotogeniczne krajobrazy gwarantowane. Nocleg w San Pedro de Atacama.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 430 km
    8 dzień, SAN PEDRO DE ATACAMA – ALTIPLANIC LAGOONS – CALAMA
Po śniadaniu odwiedzimy Tęczową Dolinę (Valle Arcoiris) w górach Domeyko. Nazwa odzwierciedla widoki – dzięki domieszkom różnych minerałów, góry na tym obszarze są wyjątkowo wielobarwne, przez co i niebywale fotogeniczne. Wracając przystaniemy na punkcie widokowym Mirador de Kari - Piedra del Coyote. Następnie pojedziemy na południe. Na obiad możemy przystanąć w niewielkiej wiosce Socaire. Bliźniacze, czarno-niebieskie laguny Meñiques i Miscanti, otoczone przez biel soli i wulkany, umiejscowione na wyżynie 4200 m n.p.m., szczycą się wyjątkową przyrodą. Spróbujemy dojechać aż do punktu widokowego na Piedras Rojas. Jeśli wystarczy czasu, pojedziemy jeszcze w interior, aby dojechać do pięknej, fotogenicznej Laguny Lejia. Wrócimy do San Pedro de Atacama, posilimy się i przejedziemy na nocleg w Calama.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 570 km
    9 dzień, CALAMA – przelot – PUERTO VARAS – PUERTO MONTT
Po śniadaniu polecimy z Calama do Puerto Montt. Po przylocie odbierzemy samochód i krótko przejedziemy do Puerto Varas. Znane jako Miasto Róż, położone jest nad brzegami Lake Llanquihue – drugiego pod względem wielkości jeziora w Chile, z wulkanami Osorno i Calbuco odbijającymi się w jego wodach. Nocleg w Puerto Montt.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 40 km
    10 dzień, WULKAN OSORNO – PN VICENTE PEREZ ROSALES – PUERTO MONTT
Jeśli pogoda na to pozwoli (jeśli wyciąg krzesełkowy będzie czynny) wjedziemy na zbocze stratowulkanu Osorno, z którego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków w Chile (przydadzą się ciepłe rzeczy i buty trekkingowe). Wulkan znany jest na świecie jako symbol tamtejszego krajobrazu i zauważono, że jest podobny z wyglądu do góry Fudżi.  Nawet jeśli nie uda się wjechać na górę, to widok ze stacji kolejki zarówno na górę, jak i to, co w dole i tak jest spektakularny. Przespacerujemy się zboczem wulkanu, z pięknymi widokami leżące w dole jezioro, wulkaniczne podłoże i małe kratery. Po zjechaniu na dół odwiedzimy Park Narodowy Vicente Perez Rosales, gdzie zobaczymy wodospady na rzece Petrohue i ukrytą w lesie Lagunę Zakochanych. Wzdłuż rzeki przejedziemy nad jezioro Todos Los Santos. Chętni mogą pójść do Muzeum Pionierów oraz udać się w krótki rejs po jeziorze. Nocleg w Puerto Montt.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 180 km
    11 dzień, PUERTO MONTT – CHILOÉ ISLAND – CASTRO – przelot – PUNTA ARENAS
Przejedziemy do Pargua i przez the Chacao Channel promem na Island of Chiloé. Po przyjeździe udamy się do miasteczka Ancud, zobaczymy fortecę San Antonio i odwiedzimy rynek oferujący m.in. owoce morza i rękodzieło. Po drodze możemy odwiedzić skansen poświęcony mitologii Wyspy, a ta jest bardzo bogata i obfituje w stwory ubrane w mchy, glony, algi i uzbrojone w ostre muszle czy kamienne topory. Wyspa Chiloe wyróżnia się pod względem architektonicznym od reszty kraju. Szczególnie widać to w mieście Castro, gdzie jest drewniana katedra wpisana na listę UNESCO oraz charakterystyczne kolorowe domy i domki na plażach. Wjedziemy na wzgórze Millantuy, by zobaczyć panoramę miasta i okolicy. Wieczorem polecimy z Puerto Montt do Punta Arenas. Nocleg w Punta Arenas.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 370 km
    12 dzień, PUNTA ARENAS – PUERTO NATALES 
Po śniadaniu ruszymy na zwiedzanie. Pojedziemy na wycieczkę do parku historycznego Strait of Magellan Park, gdzie zostały zrekonstruowane zabudowania fortu, pójdziemy także na spacer przyrodniczą ścieżką widokową nad malowniczym wybrzeżem. Będąc w Punta Arenas, warto zatrzymać się na porośniętym drzewami Plaza Múñoz Gamero – głównym placu miasta otoczonym zabytkowymi budowlami, takimi jak: Club de la Unión, główna siedziba Sociedad Menéndez Behety, czy katedra. Odwiedzimy najciekawsze miejsca, m.in. muzea na świeżym powietrzu, wraki statków, skansen pionierów. Punta Arenas jest największym miastem chilijskiej Patagonii. Uchodzi za najdalej wysunięte na południe duże miasto na świecie (powyżej 100 000 mieszkańców). Zanim wybudowano Kanał Panamski, było jednym z ważniejszych portów w Ameryce Łacińskiej. To tutaj statki przygotowywały się do niebezpiecznego opłynięcia przylądka Horn. Do dzisiaj do Punta Arenas przypływają statki z wielu zakątków świata, okręty marynarki wojennej oraz rybackie kutry. "Piaszczysty przylądek" jest także miejscem, z którego wypływają ekspedycje naukowe do Antarktyki, a także rozpoczynają się turystyczne wycieczki na Antarktydę. Popołudniu - wieczorem przejedziemy do Puerto Natales i zakwaterujemy się. Nocleg w Puerto Natales.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 370 km
    13 dzień, TORRES DEL PAINE
Po śniadaniu odwiedzimy jaskinię Mylodon Cave, gdzie archeolodzy znaleźli liczące 12000 lat szczątki olbrzymiego leniwca. Wczesnym popołudniem czeka nas wycieczka statkiem po jeziorze Grey, do czoła lodowca Grey Glacier, spektakularne widoki gwarantowane. Znajdujący się w Patagonii i wpisany na listę rezerwatu biosfery UNESCO, niezwykły Park Narodowy Torres del Paine został ogłoszony w 2013 roku "ósmym cudem świata" – czytelnicy portalu Virtual Tourist oddali na niego ponad 5 mln głosów. Park znalazł się także na liście najpiękniejszych parków narodowych na świecie według CNN. Turkusowe jeziora, wodospady, gęste lasy i największy poza strefami polarnymi lądolód na Ziemi, przyciągają tysiące turystów z całego świata. Nocleg w Puerto Natales.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 240 km
    14 dzień, PUERTO NATALES  – TORRES DEL PAINE – PUNTA ARENAS
Po śniadaniu będziemy zwiedzać jeden z najwspanialszych parków narodowych na świecie, słynący z przyrody i dramatycznej scenerii gór, lodowców, jezior i rzek. Główną atrakcją parku Torres del Paine są szczyty łańcucha Cerro Paine, które wznoszą się 3500 m n.p.m. i łącząc się z Cuernos del Paine tworzą zapierający dech w piersiach widok. Tego dnia wybierzemy się na trekking górski (ok. 7 godzin w dwie strony, technicznie łatwy/średni) do punktu widokowego na Las Torres, najsłynniejsze miejsce w parku - wyrastające niemal pionowo ze stepu trzy skalne wieże. Wieczorem wrócimy do Punta Arenas i zakwaterujemy się. Nocleg w Punta Arenas.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 450 km
    15 dzień, PUNTA ARENAS  – przelot – SANTIAGO de CHILE
Dzisiaj odpoczniemy po trekkingach. Przedpołudniem - możliwość wzięcia udziału w wycieczce fakultatywnej na Wyspę Magdaleny, gdzie żyje kolonia licząca około 150 tysięcy pingwinów Magellana. Będzie około godziny czasu, aby je obserwować i fotografować. Następnie z łodzi będzie można obejrzeć kolonię lwów morskich i wiele gatunków ptaków, na Wyspie Marty. I to wszystko płynąc Cieśniną Magellana. To, czy wycieczka się odbędzie zależy od warunków na morzu (rejsy bywają odwoływane). Czas trwania wycieczki to ok. 6 godzin. Z hotelu wykwaterujemy się wcześnie, o godzinie 6 rano, koniec wycieczki przewidziany jest w południe. Popołudniu będziemy zwiedzać jeszcze te miejsca w Punta Arenas, na które nie wystarczyło czasu kilka dni wcześniej. Przejedziemy na lotnisko w Punta Arenas i polecimy do Santiago de Chile. Przejedziemy do hotelu i zakwaterujemy się. Nocleg w Santiago de Chile.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km
    16 dzień, SANTIAGO de CHILE – przelot – HANGA ROA (WYSPA WIELKANOCNA)
Opcja A: wylot powrotny do Polski   //   Opcja B:
Wcześnie rano przejazd na lotnisko. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Hanga Roa na Wyspie Wielkanocnej (w języku polinezyjskim Rapa Nui). Po wylądowaniu zostaniemy powitani i zabrani do hotelu w Hanga Roa - jedynej miejscowości na Wyspie. Po zakwaterowaniu pospacerujemy po miasteczku, które jest bardzo spokojne, z parterową zabudową w gęstej zieleni i kwiatach. W Ahu Tahai, Ahu Ko Te Riku i Mirador Hanga Kioe nad brzegiem Oceanu Spokojnego przywitają nas słynne posągi Moai. Na całej wyspie jest ich ok. tysiąca. Figury są monolityczne. Niektóre ważą nawet ponad 20 ton i mają ponad 6 metrów wysokości. Niemal wszystkie wyrzeźbiono w skałach wulkanicznych. Do dziś naukowcy zachodzą w głowę, w jaki sposób tak ogromne posągi były transportowane przez Polinezyjczyków w XV i XVI wieku. Odwiedzimy cmentarz Tahai z nietypowymi nagrobkami z miniaturowymi posągami Moai. Odwiedzimy Puna Pau, niewielki nieczynny kamieniołom na stożku wulkanicznym. Mimo niepozornych rozmiarów należał do najważniejszych miejsc na wyspie, ponieważ było tu jedyne źródło scorii - czerwonej skały, z której mieszkańcy wyrabiali pukao - rodzaj barwnika zdobiący nagłowną część posągów moai. Nocleg w Hanga Roa.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km
    17 dzień, WYSPA WIELKANOCNA
Opcja A: Przylot do Warszawy lub na dowolne inne lotnisko. Koniec wyprawy wg programu   //   Opcja B:
Po śniadaniu pojedziemy eksplorować Wyspę Wielkanocną. Zaczniemy od Orongo. To dawne centralne miejsce obrzędów na Wyspie położone na krawędzi krateru Wulkanu Rano Kau. Zobaczymy kamienne domy odrestaurowane w 1974 roku. Z krawędzi krateru będziemy mieli świetny widok na jezioro na jego dnie o średnicy 1km. Pojedziemy dalej do Ahu Vinapu, gdzie posągi Maui zostały powalone i częściowo przysypane ziemią. Pobawimy się więc w archeologów i spróbujemy znaleźć jak najwięcej z nich. Przejedziemy do Aku Akahanga, z punktu widzenia archeologicznego jednego z najważniejszych miejsc na Wyspie. Tu również posągi zostały powalone. Dlaczego? Do końca nie wiadomo, prawdopodobnie w wyniku działań wojennych prowadzonych na wyspie między różnym klanami. Niektóre leżą zwrócone twarzą w dół. W Aku Akahanga znajduje się też grób pierwszego króla Wyspy Wielkanocnej Hotu Matu’a. Po drodze zatrzymamy się w wielu miejscach na południowym wybrzeży Wyspy, w których stoją posągi Moai. Wejdziemy na szczyt krateru wulkanicznego Rano Raraku. W obrębie krateru i jego sąsiedztwie znajdują się posągi moai oraz pozostałości kamieniołomu, w którym je wykuwano. Po południu wybierzemy na się na trekking do wulkanu Poike, możemy pójść też dalej do Easter Island Eye, nazwane tak, bo z lotu ptaka rzeczywiście przypomina oko. Znajdziemy tu kolejne posągi Moai - wkopane w ziemię. Wrócimy do hotelu aby się odświeżyć. Wieczorem w Hanga Roa będziemy uczestniczyć w show Easter Island Rapa Nui Experience, podczas którego poznamy kulturę (taniec, sztuki walki) dawnych mieszkańców wyspy i zjemy pyszną kolację. Nocleg w Hanga Roa.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 70 km 
    18 dzień, WYSPA WIELKANOCNA
Po śniadaniu będziemy kontynuować zwiedzanie wyspy i przejedziemy przez jej środkową część. Podjedziemy do pozostałości po Fundo Vitaea - wioski owczarzy i spróbujemy zobaczyć ile się da. Pojedziemy dalej do Anakena Beach, uznawanej za najpiękniejszą plażę Wyspy. Stoją tu Moai z kamiennymi "czapkami" na głowach. Odwiedzimy kompleks archeologiczny Te Pito Kura z kamiennym kręgiem o właściwościach magnetycznych, nazywanym popularnie "Pępkiem Świata". Wrócimy na zachód do Ahu Akivi, gdzie czekają na nas kolejne posągi Moai. Nieopodal rozpoczyna się szlak na górę Mt Terevaka - najwyższy szczyt Wyspy (510 m n.p.m. ok 90 minut marszu na górę), skąd jest dobry widok na całą Wyspę. Przy dobrej pogodzie widać wszystkie jej krańce (dla chętnych). Nocleg w Hanga Roa.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km 
    19 dzień, WYSPA WIELKANOCNA – przelot – SANTIAGO de CHILE
Rano pójdziemy pieszo do jednej lub dwóch jaskiń (zależy od możliwości czasowych, musimy tego dnia zdążyć na samolot) - Cueva De Las Dos Ventanas, czyli Jaskini Dwóch Okien oraz Ana Kakenga. Z obu są świetne widoki na Ocean. Przydadzą się latarki (czołówki, by mieć wolne ręce). Około południa przejedziemy na lotnisko w Hanga Roa i polecimy do Santiago de Chile. Przejedziemy do hotelu i zakwaterujemy się. Ostatni wieczór w Chile. Nocleg w Santiago.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km 
    20 dzień, SANTIAGO de CHILE – przelot
Przedpołudniem czas wolny, w zależności od wybranego połączenia lotniczego. Pojedziemy na lotnisko i zarejestrujemy się na rejs. Przelot powrotny do Polski z przesiadką.
    21 dzień, przelot – WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

Łączny dystans samochodami:  ok. 3500 km (opcja A); ok. 3700 km (opcja B)

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E   (Chile 17 dni):

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Santiago de Chile – Warszawa, z koniecznymi przesiadkami, w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym o wadze do 23kg (do limitu 7500 zł*);
- bilety lotnicze na trasach:
  1. Santiago de Chile - Calama
  2. Calama - Puerto Montt
  3. Puerto Montt - Punta Arenas
  4. Punta Arenas - Santiago de Chile
wszystkie przeloty wewnętrzne w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym o wadze do 20 kg;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 3 do 14 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
-
ubezpieczenie podróżne turystyczne, zawierające opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300.000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300.000 zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (25.000 zł), OC (100.000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł); ubezpieczenie jest z opcją chorób przewlekłych oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu;
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu imprezy.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za imprezę od osoby (Chile), uzależniona jest od liczby osób w grupie:

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 300 dolarów USA. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E   (Chile + Wyspa Wielkanocna 21 dni):

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Santiago de Chile – Warszawa, z koniecznymi przesiadkami, w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym o wadze do 23kg (do limitu 7500 zł*);
- bilety lotnicze na trasie Santiago de Chile – Hanga Roa – Santiago de Chile, w klasie ekonomicznej (do limitu ceny biletu 3300 PLN*);
- bilety lotnicze na trasach:
  1. Santiago de Chile - Calama
  2. Calama - Puerto Montt
  3. Puerto Montt - Punta Arenas
  4. Punta Arenas - Santiago de Chile
wszystkie przeloty wewnętrzne w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym o wadze do 20 kg;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 3 do 19 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
-
ubezpieczenie podróżne turystyczne, zawierające opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300.000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300.000 zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (25.000 zł), OC (100.000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł); ubezpieczenie jest z opcją chorób przewlekłych oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu;
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu imprezy.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 400 dolarów USA. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE