KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Dziurawa Syberia czyli autostopem do gigantycznych kopalni diamentów w JAKUCJI


Jurek Arsoba pokaże zdjęcia i opowie o szalonej, pełnej przygód wyprawie w duecie z Igorem Skawińskim. Spełnili swoje marzenie z innej wyprawy, gdy to po raz pierwszy odwiedzili daleki wschód Rosji, pokonując Kołymski Trakt 2200 km od Magadanu do Jakucka. Ich celem były owiane aurą tajemnicy i dreszczem emocji największe "dziury Syberii".

We wrześniu 2012 ich podróż przez Jakucję (największy obszar administracyjny na świecie) trwała prawie 3 tygodnie. Pokonali autostopem i pieszo ponad 4000 km, docierając "na koniec świata" do największych w Rosji i jednych z największych na świecie dziur w ziemi - gigantycznych kraterów, odkrywkowych kopalni diamentów. Po drodze spotykali samych życzliwych mieszkańców, Rosjan i Jakutów. Nie zabrakło przygód - np. znaleźli się w areszcie dla maszyn górniczych, które tydzień wcześniej wzięły udział w wypadku - wybuchu metanu.
Kierownik największego krateru w Rosji: "Pracuję tu 18 lat. W tym czasie byli tu nieliczni turyści z RPA, USA, Japonii i Australii. Ostatni z nich około 3 lata temu. Ale nikt nie przyjechał autostopem!"

Z tej wyprawy mamy także zmontowany film o długości 55 minut.