wersja polska english version deutsche Webseite Русская версия

KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Terminy: 20 listopada - 06 grudnia 2017
                   01 lutego - 17 lutego 2018
 
                   23 listopada - 09 grudnia 2018            

Cena:  od 16800 zł/os
Grupa: minimum 3 osoby
Charakter:
wycieczka objazdowa
, krajoznawcza,
                 
z programem turystycznym i atrakcjami.

      ETIOPIA –  jeden z najciekawszych zakątków Afryki, który zdobył tytuł najlepszego kierunku turystycznego 2015 roku.

    Pełna doskonale zachowanych, ważnych dla historii ludzkości zabytków - podziemne kościoły w Lalibeli, Fasil Ghebbi - siedziba etiopskich władców, kościoły na wyspach Jeziora Tana - to tylko niektóre atrakcje, oferowane przez ten arcyciekawy kraj.

    Zapraszamy na 17-dniową wyprawę objazdową po Etiopii, podczas której zobaczymy kopalnie soli na Pustyni Danakilskiej, przemierzymy monumentalne góry Simien oraz lasy tropikalne, przepłyniemy jeziora i przenocujemy na szczycie wulkanu. A to tylko część atrakcji.

    Etiopia to w opinii wielu idealny i bezpieczny kraj dla miłośników podróży. Warto tam pojechać by poznać rdzenne plemiona, zobaczyć dzikie zwierzęta, spróbować wyjątkowej lokalnej kuchni i właśnie od Etiopii zacząć poznawanie Afryki.
Od ilości osób w grupie zależeć będzie cena za osobę:
        16800 zł/os (grupa 6 uczestników)
        18000 zł/os (
grupa 5 uczestników)
        19300 zł/os (grupa 4 uczestników)
        23000 zł/os (grupa 3 uczestników)

                         P R O G R A M ::

    1 dzień - WARSZAWA – ADDIS ABEBA
Wylot z Warszawy, Berlina lub dowolnego lotniska na świecie do stolicy Etiopii - Addis Abeby.
    2 dzień - ADDIS ABEBA - MEKELIE
Wylądujemy w Addis Abebie na lotnisku Bole International Airport.
Stamtąd polecimy dalej do Mekelie, gdzie zakwaterujemy się w hotelu, zetkniemy pierwszy raz z lokalną kuchnią w czasie kolacji i pójdziemy na spacer po mieście. Przenocujemy w hotelu w Mekelie.
    3 dzień - MEKELIE – HAMED ELA – PUSTYNIA DANAKILSKA
Wstaniemy wcześnie rano i pojedziemy na pustynię Danakilską z miejscowym przewodnikiem. Naszym pierwszym celem będzie wioska Hamed Ela, po drodze będziemy mogli obserwować długie karawany wielbłądów transportujące sól wydobywaną na pustyni. Hamed Ela to umowny początek Pustynii Danakilskiej, najniżej położonego (125m poniżej poziomu morza) i zarazem najgorętszego miejsca (nawet pow. 60°C) na Czarnym Lądzie. Obejrzymy tam spektakularną feerię barw siarkowych źródeł, którym towarzyszy charakterystyczna woń. Przenocujemy w obozie w Hamed Ela.
    4 dzień - HAMED ELA – DODOM – ERTA ALE
Po śniadaniu wyruszymy do Dodom, gdzie staniemy u stóp wulkanu Erta Ale.
Po drodze zaobserwujemy rozmaite krajobrazy – od zastygłej lawy, przez skały i piasek po okolone palmami oazy. Miniemy także małe pustynne osady. Z Dodom po wczesnej kolacji wyruszymy na trekking by zdobyć wulkan Erta Ale. Nasze namioty, śpiwory, jedzenie itp. pojadą na grzbietach wielbłądów. Po dotarciu na miejsce spędzimy niezapomnianą noc na szczycie, podziwiając dramatyczne sceny odgrywane przez wrzącą lawę kotłującą się w środku krateru – jedynym na świecie stałym jeziorze lawy. To jedna z najbardziej intrygujących atrakcji turystycznych Etiopii, którą pamięta się do końca życia. Przenocujemy w namiotach na szczycie góry Erta Ale.
    5 dzień - ERTA ALE – RAGAD – HAMED ELA - MEKELIE
Rano pojedziemy samochodem do kopalni soli w Ragad. Będziemy mieli niepowtarzalną okazję by obserwować sposób, w jaki sól - najczęściej goszcząca na naszych stołach przyprawa - jest wydobywana płatami z ziemi, cięta na równe prostokąty i ładowana na wielbłądzie barki. Dalej pojedziemy do Dallol, po drodze podziwiając zróżnicowany krajobraz uformowany przez aktywność wulkaniczną. Napotkamy też karawany wielbłądów. Dotrzemy do jednego z najniżej położonych miejsc na świecie – 116 metrów pod poziomem morza i w mieniącej się kolorami kopalni soli znów spotkamy sympatyczne wielbłądy oraz Afarów – nomadzki lud obecny na tym terytorium od co najmniej 2800 lat. Wrócimy samochodem do Hamed Ela i dalej do Mekelie. Przenocujemy w hotelu w Mekelie.
    6 dzień - MEKELIE - LALIBELA
Wyruszymy z Mekelie do miasta Lalibela. Czeka nas trzystukilometrową podróż wynajętym samochodem. Będzie dużo czasu na podziwianie krajobrazów i robienie zdjęć.  Po dotarciu do Lalibeli zakwaterujemy się w hotelu i pójdziemy zwiedzać to wyjątkowe miasto. Pójdziemy do kompleksu sakralnego, gdzie obejrzymy wyjątkowe kościoły wykute w litej skale pod powierzchnią ziemi. Wieczorem pójdziemy do klubu Torpedo odprężyć się przy lokalnych tańcach i muzyce. Przenocujemy w hotelu w Lalibeli.
    7 dzień - LALIBELA
Nad Lalibelą górują klasztory, do których po śniadaniu pójdziemy lub pojedziemy trójkołową taksówką o lokalnej nazwie „badżadż“. Po zejściu do miasta skorzystamy z licznych atrakcji. Pójdziemy na zakupy i odwiedzimy  targ. Będziemy uczestniczyć w coffee ceremony, ceremonii przygotowywania i parzenia kawy w jednym z domów, zamieszkałych przez zaprzyjaźnioną etiopską rodzinę lub w  bardzo sympatycznym miejscu w pobliżu naszego hotelu. Być może będziemy mogli również przygotować własnoręcznie idżerę – typowo etiopski placek z endemicznej rośliny o nazwie TEF. W domu pszczelarza spróbujemy lokalnego miodu, a jeśli komuś zasmakuje, będzie mógł go sobie na miejscu kupić. W domu araki natomiast skosztujemy etiopską wódkę. Możemy też wziąć udział w ceremonii pieczenia lokalnego chleba. Wieczorem w klubie Torpedo napijemy się etiopskiego specjału – tedżu, wina na bazie miodu. Przenocujemy w hotelu w Lalibeli.
    8 dzień - LALIBELA – GONDER – DEBARK
Rano rozpoczniemy naszą podróż w stronę Gór Simien. Czeka nas półgodzinny lot z Lalibeli do Gonderu. Stamtąd pojedziemy wynajętym samochodem do miejscowości Debark.
W zależności od tego gdzie będziemy nocować, możemy iść na spacer po mieście lub w góry i zobaczyć zachód słońca. Przy odrobinie szczęścia trafimy na cotygodniowy targ w Debark, na który tłumy ciągną piechotą z wiosek oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Przenocujemy w hotelu w Debark.
    9 -10 dzień - GÓRY SIMIEN
Pojedziemy samochodem w Góry Simien. Na miejscu będziemy mieli trzy możliwości spędzenia czasu:
1. Przejedziemy 35-kilometrową trasą z Debark do Sankaber przez skarpę imponującą niesamowitymi widokami krajobrazu. Kolejne 24 kilometry pokonamy do obozu w Chenneck, zatrzymując się przy punkcie widokowym Kurbet Metaya. W tej okolicy przy odrobinie szczęścia spotkamy Koziorożca Abisyńskiego, a w samym Chennek natrafimy na Dżeladę – endemiczną małpę z rodziny koczkodanowatych. Dalej pojedziemy na Mount Bwahit (4200m n.p.m), jednego z najwyższych szczytów masywu Simien. Przemierzymy pagórki doliny poprzecinanej dzikimi strumieniami. Później droga opada z płaskowyżu biegnąc przez spektakularny krajobraz. Można tu spotkać wilka etiopskiego. Wieczorem wrócimy tą samą trasą na nocleg do obozu w Chenneck.
2. Trekking pętlą Imet Gogo
Pojedziemy do Ayna Meda, obozu skautów między Sankaber a Chennek. Zostawimy tam samochód    i wyruszymy  na 3-4 godzinny trekking na szczyt Imet Gogo, jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Parku Narodowym Gór Simien. Przez pierwszą godzinę powędrujemy przyjemnymi dla oka, pofałdowanymi górskimi łąkami. Kolejna godzina to wejście pod górę na sam szczyt – im wyżej będziemy, tym piękniejsze widoki będą się przed nami odsłaniać. Ze szczytu na wysokości 3926m n.p.m. zrobimy piękne zdjęcia. Z Imet Gogo możemy wrócić do samochodu lub pójść dalej do obozu w Gich, tam przenocować i wrócić do auta następnego dnia rano. Nocleg w obozie w Gich lub w obozie w Chenneck.
3. Wycieczka samochodem do Ras Dejen (Ras Daszan).
Przez ok 2-3 godziny będziemy jechać pofalowaną szutrową drogą z pięknymi widokami, która zaprowadzi nas do Abbat Dejen. To najbliższe miejsce najwyższego szczytu Etiopii, do którego można dojechać samochodem. Stamtąd, jeśli uczestnicy będą chcieli, pójdziemy na dwugodzinny trekking malowniczymi górskimi łąkami, wspinając się na czwarty co do wielkości szczyt Czarnego Lądu na wysokość 4 533m n.p.m. Przenocujemy w obozie w Gich w namiotach.
    11 dzień - GÓRY SIMIEN – GONDER - GORGORA
Opuścimy góry i pojedziemy na południe do miasta Gonder. Miejscowość obfituje w zabytki, najważniejszy z nich to Fasil Ghebbi - Królewska Dzielnica, XVII wieczny zespół zamków i budynków okolony murem. W Gonderze są też średniowieczne zamki, wpisane na listę UNESCO. Ze wzgórza, na którym stoi rezydencja cesarzowej Mentewab można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Zjemy obiad w 4 Sisters Restaurant, serwującej m.in. tradycyjne etiopskie dania. Po południu pojedziemy do Gorgory na północny brzeg jeziora Tana, które jest największym jeziorem Etiopii i zarazem źródłem Nilu Błękitnego. Jeśli czas pozwoli pójdziemy na spacer do jednego z monastyrów nad jeziorem. Do środka wpuszczani są tylko mężczyźni, panie w tym czasie mogą obserwować licznie występujące nad jeziorem ptaki i odpocząć nad brzegiem jeziora. Noc spędzimy w domkach nad  jeziorem Tana.
    12 dzień - GORGORA – T&K VILLAGE
Cały dzień poświęcimy na relaks nad jeziorem Tana.
Popłyniemy w około  trzygodzinny rejs kajakami, bądź łódką zwiedzając kilka z 19 wysp, na których znajdują się klasztory Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Na wyspie rybackiej przyjrzymy się pracy miejscowych rybaków i zobaczymy jakie okazy wyławiają z jeziora Tana.
Po powrocie z rejsu możemy iść na spacer jednym z licznych szlaków, lub po prostu odpocząć nad brzegiem jeziora.  Przenocujemy w domkach nad jeziorem Tana.
    13 dzień - GORGORA – BAHIR DAR
Pożegnamy Gorgorę i cały dzień spędzimy na łodzi, przemierzając jezioro Tana. Zwiedzimy monastyry na południowym obszarze jeziora, także te na wyspach. W jednym z miasteczek rybackich zjemy lunch i popłyniemy dalej poszukać źródeł Nilu Błękitnego, rzeki ciągle niezbadanej, płynącej we wszystkie cztery strony świata, zataczając wielką pętlę. Dla wielu Etiopczyków jest ona miejscem kultu religijnego. Noc spędzimy w hotelu w Bahir Dar
    14 dzień - BAHIR DAR – ARBA MINCH
Wyruszymy w dalszą podróż na południe Etiopii.
Jeśli godziny odlotów nam pozwolą to możemy tego dnia zwiedzić wodospady Blue Nile Falls w okolicy Bahir Dar. Przy porannej kawie będziemy mogli podziwiać widok na malownicze jeziora Abaya i Chano. Nocleg w hotelu w Arba Minch.
    15 dzień - ARBA MINCH – DOLINA OMO - DORZE
Dzień możemy spędzić na dwa sposoby.
1. Z Arba Minch możemy pojechać do doliny Omo, od ok. tysiąca lat zamieszkanej przez rdzenny lud Konso. Trudnią się oni głównie rolnictwem i mieszkają w gęsto zabudowanych osadach, a ich krajobraz kulturowy został wpisany na listę UNESCO. Wielu z nich chodzi jeszcze w tradycyjnych strojach, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć Afrykę taką, jaką znamy ze zdjęć i filmów. Warto zobaczyć jak żyją, mieszkają i pracują rdzenni mieszkańcy Czarnego Lądu. Noc spędzimy w domkach w Dorze.
2. W Parku Narodowym Nech Sar odwiedzimy Crocodile Market, by obserwować wygrzewające się w słońcu krokodyle. Pojedziemy też do wioski Dorze, gdzie stoją charakterystyczne domy w kształcie słoni, lekkie konstrukcje budowane wyłącznie z naturalnych materiałów. Będziemy mogli do nich zajrzeć i zobaczyć jak mieszka lokalna ludność. W Dorze zatrzymamy się dłużej by wziąć udział w warsztatach przygotowywania chleba bananowego oraz araki – etiopskiej wódki. Warsztaty połączone będą z degustacją. Noc spędzimy w domkach w Dorze.
    16 dzień - ARBA MINCH – ADDIS ABEBA
Polecimy z Arba-Minch do Addis Abeby. W zależności od godziny odlotu będziemy mieli różne warianty spędzenia dnia. Możemy np. zrealizować opcję nr 2 z dnia poprzedniego. Nocleg w hotelu w Addis Abebie.
    17 dzień - ADDIS ABEBA - WARSZAWA
Wylot z Addis Abeby do Warszawy.


PROGRAM AUTORSKI: IZABELA TYLKOWSKA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2017


    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E ::

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja w terenie;
- wiza turystyczna do Etiopii;
- przelot główny w obie strony na trasach Warszawa – Addis Abeba - Warszawa (wyłącznie liniami Ethiopian Airlines,
  do limitu ceny biletów 2600 zł*)
- przeloty wewnętrzne
(liniami Ethiopian Airlines) na trasach:
    Addis Abeba – Makale
    Lalibela – Gonder
    Bahir Dar - Addis Abeba – Arba Minch
    Arba Minch – Addis Abeba
- zakwaterowanie w hotelach (pokoje dwuosobowe z łazienką);
- wyżywienie FB (śniadanie, obiad i kolacja) – w różnych obiektach gastronomicznych;
- wynajem samochodów na wszystkie zaplanowane trasy po Etiopii, ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane,
  płatne parkingi, drogi i mosty, wjazd i parkowanie na miejscach noclegów, itp.;
- wszystkie pozostałe wspólne przejazdy i transporty takie jak transfery lotniskowe, bilety na komunikację miejską;
- wycieczka 3 doby na Pustynię Danakilską (z etiopskim organizatorem) – w czasie wycieczki transport, przewodnik miejscowy,
  zakwaterowanie i wyżywienie;
 - opłaty za wstępy do Parków Narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek
  (za wyjątkiem tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- opieka pilota Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy, na terenie Etiopii;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli suma kosztów transportu przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny wyprawy.

Cena nie obejmuje:
- dodatkowych wycieczek i wstępów nie ujętych w programie albo z uwagą „dla chętnych”,
- wydatków własnych, pamiątek, itp.

Minimalna kwota, jaką należy mieć ze sobą, na wydatki własne nie ujęte w cenie wyprawy, to: 120 USD.
Naturalnie sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ