Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wyprawach i wydarzeniach
- dopisz się do biuletynu
Oferujemy 26 PREZENTACJI fotograficznych połączonych z żywą opowieścią Jerzego Arsoby oraz 4 gotowe WYSTAWY fotografii.
Oferta skierowana jest do: ośrodków kultury, bibliotek, muzeów, grup w czasie szkoleń lub imprez integracyjnych, wydarzeń takich jak targi, kongresy, festiwale. Dla osób w każdym wieku.
Czas prezentacji może być dowolny w przedziale od 30 do 90 minut (od 200 do 700 zdjęć, z komentarzem).
Warunki (techniczne, cena, termin i in.) do uzgodnienia drogą mailową lub telefoniczną: tel. 601 725 390,
e-mail: planeta@arsoba.pl planeta.arsoba@gmail.com
TEMATY PREZENTACJI:
- Wielka portugalska pętla – piesze solowe okrążenie PORTUGALII 2020-2021
- Dziurawa Syberia czyli autostopem do gigantycznych kopalni diamentów w JAKUCJI
- Polski Strażnik Mrozu w podróży na światowy Biegun Zimna w JAKUCJI
- Niezwykła AUSTRALIA czyli 7 tysięcy zachwytów do góry nogami
- NOWA ZELANDIA – magia na końcu świata
- NADDNIESTRZE – twór, potwór czy raj na ziemi, czyli czarna dziura Europy
- JAPONIA – egzotyczna i prawie doskonała?
- Kobiety JAPONII – od popiołu do tęczy: oczami podróżnika
- ROSJA vs JAPONIA – porównania przez cieśninę La Pérouse'a
- ROSJA nieznana – Syberia i daleki wschód Rosji: przyroda, mieszkańcy i ich życie codzienne
- KAMCZATKA – kraina wulkanów, łososi i niedźwiedzi
- BAJKAŁ – morze Syberii latem i zimą
- Syberyjski AŁTAJ – wyprawa na pełne zaćmienie Słońca
- CHINY – gigant kontrastów
- WIETNAM rozmaitości – nieznany i czarujący
- Barwy i twarze LAOSU
- Festiwal Słoni czyli jak się bawi laotańska prowincja
- UKRAINA – Wołyń i Podole: okolice Kamieńca Podolskiego
oraz autorskie prezentacje z kilkudziesięciu podróży:
- GRENLANDIA
- ISLANDIA
- GRUZJA
- OMAN
- RUMUNIA
- USA
- CHILE
- MJANMA (Birma)
TEMATY WYSTAW:
- AUSTRALIA – 40 fotografii 60 x 90 cm
- JAPONIA – 40 fotografii 60 x 90 cm
- ROSJA NIEZNANA – 55 fotografii 50 x 70 cm
- RUSKI HARDCORE – 30 fotografii 50 x 70 cm
Podczas wernisażu, autor zdjęć Jerzy Arsoba może wyświetlić multimedialną prezentację opatrzoną komentarzem (20-60 minut).
Autorem wszystkich zdjęć i prezenterem w jednej osobie jest JERZY ARSOBA - podróżnik, fotograf.
O autorze prezentacji: Od najmłodszych lat łączył zainteresowania techniczne z humanistycznymi. Studiował automatykę przemysłową i cybernetykę, później teologię i filozofię.
Zajmował się fotografią reklamową i albumową, projektowaniem plakatów teatralnych, grafiką komputerową, dtp, filigrafiką i malarstwem olejnym, elektroniką. Był mimem i dyrektorem teatru pantomimy, operatorem kamery telewizyjnej, wydawcą poezji. Prowadził sieć punktów kserograficznych, hurtownię papierów ozdobnych i czerpanych. Organizował festiwal teatrów studenckich i pieszo-kajakowe rajdy na orientację.
Od 2008 r. jest organizatorem turystyki, pilotem i przewodnikiem autorskich wypraw i wycieczek pod własną marką Pracownia Podróży Arsoba Travel.
Lubi podróże, koty, fotografię, kino i fantastykę naukową, jazz.
Rocznik 1967. Podróżuje po świecie od 35 lat, głównie indywidualnie.
Jerzy Arsoba w latach 2007-2023 opowiadał o swoich podróżach, wyprawach, krajach i regionach świata - w formie prezentacji fotografii - w kilkudziesięciu instytucjach kultury (domy i ośrodki kultury, biblioteki, kina, stowarzyszenia) oraz podczas festiwali i spotkań m.in.:
Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Kolosy w Gdyni, Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij, Festiwal Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie, Festiwal Filmowy 5 smaków w Warszawie, Równoleżnik Zero we Wrocławiu, Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń w Poznaniu, Festiwal Na Szagę w Poznaniu, Dni Turystyki w Poznaniu, Poznański Festiwal Podróży i Fotografii, Podróże z Muzami w Toruniu, Bydgoski Festiwal Podróżnicy, Tydzień Ziemi w Szczecinie oraz Szczecińskie Słowianalia, Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy w Rzeszowie, Festiwal Czas Podróżników w Opolu, Trojka - festiwal o Rosji w Gdańsku, Pszczyńskie Spotkanie z Przygodą, Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej, Festiwal podróżniczy „16 Południk” w Złocieńcu, Twórcze Horyzonty oraz Festiwal Podróżników 100Droga we Wschowie, Festiwal 17. Południk w Kudowie Zdroju, Festiwal Przygody Wanoga w Wejherowie.
Kontakt, umawianie spotkań, prezentacji: tel. 601 725 390 e-mail: jerzy@arsoba.pl
O P I S Y I G A L E R I E Z D J Ę Ć :
W czasach pandemii i ograniczeń, Jurek Arsoba postanowił na nowo odnaleźć harmonię istnienia.
Sukcesem zakończył Wielką Portugalską Pętlę - wyjątkową wyprawę po Portugalii, którą prawie 4 miesiące realizował pieszo. Wędrówkę rozpoczął 17 października 2020 roku w Porto i w Porto finiszował 9 lutego 2021.
Jurek Arsoba kontynuując swoje podróże po Dalekim Wschodzie dotarł tam, gdzie ludzie chodzą do góry nogami, czas jest całkiem odwrócony i jeździ się po "złej" czyli lewej stronie - na antypody. Zmieniając wielokrotnie auta, przemierzył samotnie ponad 7 tysięcy km po drogach i bezdrożach Australii - która jest osobnym kontynentem.
Nowa Zelandia - antypody - kraina do której z Polski jest najdalej, niezależnie czy wyruszymy na wschód, zachód, północ czy południe! Zapragnął włóczykij zobaczyć na własne oczy, co takiego niezwykłego jest w miejscu, gdzie powstawały obrazy do takich filmów jak m.in. "Władca pierścieni" i "Avatar". Przybył, zobaczył i oniemiał.
Wszystko to, co się dzieje w Japonii, podporządkowane jest pracy. Przykładowo – doskonały system transportu w całym kraju funkcjonuje od 5 rano do północy. Komunikacji nocnej poza taksówkami brak... aby Japończyk mógł się wyspać do pracy a nie balować. W środkach transportu – w kolejkach, metrze, spędza się tak dużo czasu, że Japończycy traktują to jak przedłużenie domu. Bez oporów śpią opierając się o współpasażerów, kobiety robią makijaż, po pracy zaś nagminnie czytają książki i komiksy.
Kim były naprawdę gejsze i czym różniły się od maiko, a jak to wygląda dzisiaj?
Dlaczego dorosłe kobiety zachowują się i ubierają jak nastolatki i jak wygląda japońska lolitka?
Kto rządzi w japońskim domu i czy chciałybyście się znaleźć na miejscu japońskiej kobiety?
Dlaczego w metrze wprowadzono wagony tylko dla kobiet?
Czy szkolne mundurki mogą być "sexy" i czy jest jeszcze coś w Japonii, co nie jest kawaii?
Autor prezentacji zestawi różnice i podobieństwa pomiędzy Rosją a Japonią, które zaobserwował i utrwalił okiem fotografa.
Jakich należy się spodziewać kontrastów pomiędzy tymi krajami, narodami, które oddziela od siebie na pozór tylko cieśnina La Pérouse’a (cieśnina między rosyjską wyspą Sachalin a japońską wyspą Hokkaido), a może dużo więcej?
Chiny to ogromny i fascynujący kraj, znany na świecie z przepięknych krajobrazów i wspaniałej kultury. Zamieszkuje tu wiele narodowości tworząc mozaikę obyczajów oraz chińską kuchnię, która znana i doceniana jest na całym świecie. W Chinach powstaje także wiele wspaniałych lokalnych produktów, wprowadzane są wysokie technologie, oraz bujnie rozwija się przemysł.
Historia cywilizacji Chin liczy sobie ponad 5000 lat. Na przestrzeni tego czasu wykształcił się charakterystyczny styl życia, obyczaje, kuchnia oraz folklor, wyróżniające Chiny na tle innych krajów.
Niezależnie od naszych wymagań i przyzwyczajeń, Wietnam uderzy nas intensywnością doznań, oszołomi paletą barw. To naprawdę raj dla wszystkich lubiących fotografować.
I najpierw otwierać będziemy szeroko oczy, tak inne i żywiołowe jest wszystko co tu zobaczymy, a potem poddamy się niespiesznemu, leniwemu prądowi długiego dnia...
Laos - można tu zostać wiele miesięcy, niespiesznie rozsmakowując się w urokliwym wewnatrzazjatyckim życiu, poddając się leniwemu prądowi długiego dnia. Nikt tu nie trąbi na ulicach, nikt na nikogo nie krzyczy, za to uśmiech króluje na twarzach i czyni cuda.
Fotografie Jurka Arsoby to owoc sześciu podróży do Laosu. Zauroczony laotańskimi kolorami i klimatami, zaprasza do poetyckiej wędrówki, poprzez feerię barw i portretów mieszkańców...
Festiwal Słoni odbywa się we wsi Viengkeo obok Hongsa, stolicy prowincji Sayaboury. Podkreśla silne więzi między człowiekiem a słoniem oraz stara się edukować o zagrożeniach dla wymierających gatunków zwierząt. Wielu mieszkańców trzyma słonie w ogrodzie, pełnym bananowców.
Zagrożonych wyginięciem słoni pozostało w Laosie już tylko ok. 560 udomowionych i mniej niż 1000 dzikich. Podobnie jak w innych krajach Azji, słoń w Laosie jest święty i nadal znaczący w wielu tradycyjnych ceremoniach.
Naddniestrze jest jak żywy skansen komunizmu. To nieuznawane na arenie międzynarodowej młode 31-letnie państwo, którego nie ma na mapach, a które istnieje niedaleko nas, niecałe 600 km od południowej granicy Polski w linii prostej. Administracyjnie należy do Mołdawii. Zajmuje wąski na 10-20 km i długi na 200 km pas ziemi między rzeką Dniestr a Ukrainą.
Kamczatka jest wyjątkowa - piękna i zachwycająca, dzika i nieokiełznana, wybuchowa i niebezpieczna, gościnna i tajemnicza. Jerzy Arsoba również uległ jej czarowi od pierwszego spotkania, zakochał się - by wracać i zimą, i latem.
Prezentacja o Kamczatce to podróż do jednego z niewielu miejsc na świecie, których nie zdominował człowiek. Tu ciągle rządzi przyroda...
Jurek Arsoba pokaże zdjęcia i opowie o szalonej, pełnej przygód wyprawie w duecie z Igorem Skawińskim. Spełnili swoje marzenie z innej wyprawy, gdy to po raz pierwszy odwiedzili daleki wschód Rosji, pokonując Kołymski Trakt 2200 km od Magadanu do Jakucka. Ich celem były owiane aurą tajemnicy i dreszczem emocji największe "dziury Syberii".
Podróż w temperaturach sięgających –50 stopni, której celem było dotarcie na jakucki festiwal „Biegun Zimna”. Niezwykłe miejsca i przygody po drodze marszrutką, saniami zaprzężonymi w jelenie, autostopem. Spotkania z dziećmi z domów dziecka, internatów, przedszkoli. Bajkowa podróż przez zamrożoną krainę pełną ludzi o gorących sercach, z udziałem Polskiego Strażnika Mrozu. Cel wyprawy: dotarcie do Ojmiakonu zimą na Festiwal „Biegun Zimna, wprowadzenie do światowej ekipy czarownych, bajkowych postaci – nowej: Polskiego Strażnika Mrozu.
Pierwsza długa wyprawa po Rosji to była realizacja jednego z wymarzonych i długo wyczekanych planów. W ciągu 3 miesięcy, Jerzy Arsoba wraz z Igorem Skawińskim (także szczecińskim podróżnikiem i fotografem) zatoczyli wielką pętlę po dalekowschodnich rubieżach Rosji. W kolejnych latach Jurek często wracał do Rosji, odkrywając jej różnorodne, barwne rejony.