Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wyprawach i wydarzeniach
- dopisz się do biuletynu
Festiwal Słoni odbywa się we wsi Viengkeo obok Hongsa, stolicy prowincji Sayaboury. Podkreśla silne więzi między człowiekiem a słoniem oraz stara się edukować o zagrożeniach dla wymierających gatunków zwierząt. Wielu mieszkańców trzyma słonie w ogrodzie, pełnym bananowców.
Zagrożonych wyginięciem słoni pozostało w Laosie już tylko ok. 560 udomowionych i mniej niż 1000 dzikich. Podobnie jak w innych krajach Azji, słoń w Laosie jest święty i nadal znaczący w wielu tradycyjnych ceremoniach.
Zdecydowanie barwniej brzmi dawna nazwa obecnego Laosu - Królestwo Miliona Słoni.
Słoń, dziś będący największym ssakiem lądowym, jest związany z człowiekiem od ponad 4000 lat. Słoń indyjski, łagodniejszy i łatwiejszy w tresurze od słonia afrykańskiego, od dawna był wykorzystywany do transportu, polowań, podnoszenia ciężarów i karczowania lasów. Jest także uznawany za symbol mądrości.
Przedstawmy naszego bohatera: SŁOŃ indyjski (Elephas maximus):
długość ciała: 5,5 - 6,4 m
długość ogona: do 1,5 m
wysokość w kłębie: do 3 m
ciężar: do 5 ton
Spośród 352 gatunków zidentyfikowanych trąbowców wyginęło 350.
W czasie prezentacji autor pokaże, jak ta impreza wygląda: ceremonia otwarcia i procesja ok. 50 słoni, kąpiele ze słoniami, błogosławieństwo mnichów, wybór słonia roku, ofiarowanie owoców i kwiatów, show słoni, zabawa i jarmark, a nawet wiejskie wesele. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych wspaniałych zwierzętach.