Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wyprawach i wydarzeniach
- dopisz się do biuletynu
GRENLANDIA – największa wyspa świata i jeden z najbardziej ekscytujących kierunków turystycznych. Słabo zaludniona, z dziewiczą przyrodą i niespotykanymi nigdzie indziej cudami natury jest idealnym miejscem dla podróżników ceniących ciszę, piękno natury i klimat małych miasteczek. Dużych metropolii tam nie znajdziemy – największe miasto ma 15 tys. mieszkańców. Podczas dwutygodniowej wyprawy doświadczycie niesamowitych kontrastów grenlandzkiej przyrody i zupełnie odmiennych warunków życia na północy i południu, zarówno w małych osadach, jak i miastach. Powędrujemy pieszo wśród niezmąconej niczym ciszy i nieskażonej cywilizacją natury. Zobaczymy porośnięte zielenią szczyty górskie, turkusowe góry lodowe, ciepłe ukwiecone doliny i zimne lodowce. Przez kilka dni zostaniemy w zielonej, południowej część Grenlandii. Zamieszkamy w małej osadzie hodowców owiec, skąd będziemy wyruszać do historycznych miejsc, jak osada odkrywcy Grenlandii Eryka Rudego.
Popłyniemy w dwudniowy rejs wzdłuż spektakularnego zachodniego wybrzeża. W jego trakcie będziemy mieli niepowtarzalną okazję obserwowania fok, wielorybów i innych morskich stworzeń. Popłyniemy do stolicy Grenlandii - Nuuk, gdzie spędzimy cały dzień poznając kulturę wyspy. Z Nuuk przemieścimy się na północ do Ilulissat, zwanego lodowym rajem, ze względu na obecność gigantycznych gór lodowych i niesamowitych lodowych fiordów. Powędrujemy szlakami, na których panuje idealna cisza.
Czeka nas zapierająca dech w piersiach podróż pełna kontrastów, wolna od turystycznego tłoku, spotkania z ludźmi inaczej patrzącymi na życie oraz ich niezwykłą kulturą i tradycjami.
Długość dnia dla Narsarsuaq, 1 lipca: wschód 03:30, zachód 22:40
Długość dnia dla Nuuk, 1 lipca: wschód 03:05, zachód 23:55
Długość dnia dla Ilulissat, 1 lipca: słońce nie zachodzi
P R O G R A M :
1 dzień, WARSZAWA – przelot – KOPENHAGA
Popołudniu spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Zarejestrujemy się na rejs i nadamy bagaż główny. Popołudniu – wieczorem polecimy do Kopenhagi. Nocleg w Kopenhadze.
2 dzień, KOPENHAGA – NARSARSUAQ
Po śniadaniu pojedziemy na lotnisko w Kopenhadze – zarejestrujemy się na rejs i nadamy bagaż główny. Polecimy bezpośrednio na Grenlandię a po drodze z góry ujrzymy południowe wybrzeże Islandii. Wczesnym popołudniem przylecimy do miejscowości Narsarsuaq, pięknie usytuowanej w swoistej oazie wśród poszarpanych gór, kwitnących równin, lodowych fiordów, lodowców i ruin. Po zakwaterowaniu się pójdziemy na trekking na wzgórze Signal Hill, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę, średniowieczną osadę Brattahlid i pokrywę lodową (trekking: przewyższenie ok. 300 m, czas: 2 – 2,5 h). Spacer po miasteczku i na brzeg fiordu. Osoby, które nie będą chciały wejść na górę i tak będą mogły kontemplować wspaniałe krajobrazy. W przeciwieństwie do pobliskich obszarów, w Narsarsuaq nie ma owiec – jest zatem dużo kwiatów, a krzewy i drzewa mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. W miejscowym sklepiku zrobimy drobne zakupy na jutrzejszy trekking. Nocleg w Narsarsuaq.
3 dzień, NARSARSUAQ – KIATTUT GLACIER
Po śniadaniu ruszymy na całodzienny trekking do czoła lodowca Kiattut i z powrotem, przez Dolinę Szpitalną i Dolinę Kwiatów (trasa w obie strony ok. 16-18 km, suma wzniosów ok. 650-900 m). Niedługo po rozpoczęciu wędrówki miniemy pozostałości szpitala z czasów II wojny światowej. Miniemy małe strumienie, kwitnące łąki i może nawet wypatrzymy unoszące się nad naszymi głowami orły bieliki. Aby uzyskać widok na gigantyczną masę lodu, musimy wspiąć się około 300 m na płaskowyż. Podejście nie jest niebezpieczne, ale może okazać się nieco męczące. Miniemy malownicze jezioro i odpoczniemy na płaskowyżu ze wspaniałym widokiem na lodowiec. Po posileniu się możemy zejść aż do krawędzi lodowca. Odkryjemy że to, co z daleka wyglądało na równą powierzchnię, jest w rzeczywistości fascynującym lodowym krajobrazem z wysokimi grzbietami i głębokimi szczelinami. Możemy podejść do krawędzi lodowca całkiem blisko. Nocleg w Narsarsuaq.
4 dzień, NARSARSUAQ – QASSIARSUK – ITILLEQ – IGALIKU
Po śniadaniu popłyniemy łodzią (z bagażami) z Narsarsuaq do Qassiarsuk u podnóża fiordu Tunuliarfik. Dokładnie w tym miejscu przycumował Eryk Rudy, gdy odkrył Grenlandię w 985 roku. Zwiedzimy dobrze odrestaurowane ruiny osady Eryka Rudego - Brattahlid, w tym jego dom i kościół jego żony Thorhild. Osada została zrekonstruowana w 2000 roku dla uczczenia tysięcznej rocznicy dotarcia Leifa Ericssona do Ameryki i wprowadzenia chrześcijaństwa w Grenlandii. Zwiedzanie przybliży nam trochę, jak wyglądało życie w południowej Grenlandii tysiąc lat temu. Wejdziemy na wzgórze z pomnikiem Eryka Rudego i piękną panoramą okolicy oraz fiordów. Popłyniemy dalej z Qassiarsuk pięknym fiordem Qooroq. Wysiądziemy w Itilleq, skąd wyruszymy pieszo do Igaliku starą Królewską Drogą (nazwaną tak dla upamiętnienia wizyty duńskiego króla Frederika IX w 1952 roku). Przejście zajmie nam ok. 2 godziny malowniczą trasą, bez bagaży, a na koniec oczom naszym ukaże się z góry wspaniały widok Igaliku. Igaliku to piękna osada hodowców owiec u podnóża fiordu Igaliku, otoczona bujnym zielonym stepowym krajobrazem, z gołymi wzgórzami w tle. Wśród kolorowych domów i ogródków warzywnych widać pozostałości małej katedry. W Igaliku żyje ok 40 osób, głównie hodowców owiec. Nocleg w Igaliku.
5 dzień, IGALIKU
Po śniadaniu wyruszymy na trekking do punktu widokowego z piękną panoramą lodowca Qooroq i pokrywy lodowej (trasa w obie strony ok. 18 km, suma wzniosów ok. 400 m). Południowa Grenlandia to najlepszy obszar do uprawiania turystyki pieszej. Znajdziemy tu największą różnorodność krajobrazów na całej wyspie. W ciągu jednego dnia będziemy wędrować po bujnych dolinach, podążać za rwącymi strumieniami, spacerować wzdłuż grzbietów z widokiem na fiordy wypełnione górami lodowymi i wspinać się na łagodnie pofałdowane wzgórza. Lodowiec Qooroq produkuje przynajmniej 200 tys. ton lodu na dobę. Po drodze miniemy niewielkie jezioro, wokół którego można znaleźć kamienie księżycowe, tam też możemy się wykąpać w bardzo czystej choć zimnej wodzie. Możemy też wybrać się na inny trekking, na przykład do wodospadów lub na wzgórze Nuluk. Nocleg w Igaliku.
6 dzień, IGALIKU – QAQORTOQ
Po śniadaniu wrócimy do Itilleq i popłyniemy z Igaliku do Qaqortoq mijając po drodze fantastyczną scenerię z górami lodowymi i klifami. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy z bliska orły bieliki i foki. Miniemy Hvalso - pięknie usytuowane ruiny kościoła z widokiem na fiord Qaqortup Ima. Do Qaqortoq przypłyniemy wczesnym popołudniem i zakwaterujmy się. Pójdziemy zwiedzić miasto i spojrzeć na nie oraz na fiordy ze wzgórza (spacer około 10 km, suma wzniosów ok. 300 m). Ta malownicza miejscowość licząca ok. 3000 mieszkańców położona jest pomiędzy fiordem Qaqortoq, a wielkim jeziorem Tasersuaq. Charakterystycznym elementem Qaqortoq są kolorowe domy, ogrody pełne kolorowych kwiatów i ziół, fontanna z 1930 roku oraz nowoczesne rzeźby wykute bezpośrednio w skale – w okolicy jest ponad 30 różnych motywów wyrzeźbionych przez miejscowych i skandynawskich artystów. Nocleg w Qaqortoq.
7 dzień, QAQORTOQ – UUNARTOQ
Po śniadaniu popłyniemy na 5-godzinną wycieczkę do gorących źródeł Uunartoq niedaleko osady Alluitsup-Paa. Kąpiel w przyjemnie gorącej wodzie (38 stopni C) w otoczeniu szczytów górskich i pływających gór lodowych to unikalne przeżycie. Podczas podróży łodzią będzie spora szansa na obserwację wielorybów dokazujących w wodzie. Po powrocie możemy pójść na spacer wzdłuż rzeki i odwiedzić targ rybny i mięsny. Obok targu jest przytulne muzeum urządzone w najstarszym domu w Qaqortoq z 1804 r. (dla chętnych). Można zostać w miasteczku i kontemplować jego spokój na swój sposób, lub wybrać się na spacer brzegiem fiordu. Nocleg w Qaqortoq.
8 dzień, QAQORTOQ – TASERSUAQ – rejs statkiem
Po śniadaniu pójdziemy na lekki trekking wokół jeziora Tasersuaq, które położone jest wewnątrz naturalnej wyspy, na której znajduje się Qaqortoq (spacer około 11 km, suma wzniosów ok. 130 m). Wokół widzieć będziemy pofalowane, zazielenione wzgórza a wewnątrz piękne jezioro. Można również zostać w miasteczku i kontemplować jego spokój na swój sposób, lub wybrać się na spacer brzegiem fiordu. Popołudniu zaokrętujemy się na statek Sarfaq Ittuk – odpływa o godzinie 19:00. Rozpoczniemy naszą podróż na północ, wzdłuż zachodniego wybrzeża Grenlandii. Jeszcze kilka godzin będziemy mogli kontemplować niezwykłe, dzikie fiordy. Nocleg na statku.
9 dzień, rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Grenlandii
Śniadanie w restauracji. Cała bardzo rozbudowana linia brzegowa Grenlandii liczy ok. 44 tysiące km, my przepłyniemy około 700 km. W trakcie rejsu będziemy mogli zrelaksować się podziwiając widoki nabrzeża, być może uda się wypatrzyć wieloryby i foki. Z pokładu będzie doskonały widok na wybrzeże (także na te bardziej odległe obszary), górzyste krajobrazy oraz góry lodowe o różnych rozmiarach i kolorach. Niewielka prędkość jednostki pozwoli stracić poczucie czasu i pogrążyć się w refleksji w otoczeniu pięknych widoków. Przystanki w Arsuk (bez schodzenia na ląd), w środku dnia w Paamiut, a wieczorem w Qeqertarsuatsiaat. Nocleg na statku.
10 dzień, rejs statkiem – NUUK
Około godziny 07:30 dopłyniemy do Nuuk, przejdziemy do hotelu i zostawimy bagaże w depozycie. Nuuk jest największą miejscowością w Grenlandii, choć z naszej perspektywy wcale nie jest duże. Żyje tam 15 tys. osób. Warto zwiedzić centrum kulturalne Katuaq, targ, stare miasto i kolonialny port, a także muzeum narodowe ze słynnymi mumiami z Uummannaq (dla chętnych). Warte odwiedzenia jest także muzeum sztuki, stała ekspozycja zawiera wiele obrazów znanego malarza Emanuela A. Petersena (dla chętnych). W mieście są też dobre miejsca do zrobienia zakupów i dużo przytulnych kafejek. Autobusy miejskie, dużo samochodów, sygnalizacja świetlna - wszystko to sprawia, że Nuuk wydaje się bardzo ruchliwym miastem. Jednak piękna sceneria i niekończący się horyzont pozwalają spojrzeć na stolicę Grenlandii z innej perspektywy. Tak jak w innych miastach Grenlandii, żyje się tu w harmonii z naturą, ale z dużą dozą nowoczesności. Pójdziemy na wędrówkę wokół pięknej góry Lille Malene (trasa liczy ok. 14 km, suma wzniosów ok. 500 m). Warto się wybrać w te cichą, dziewiczą i dziką okolicę ze strumieniami i rzekami sączącymi świeżą zimną wodę w otoczeniu gór i pięknego fiordu Nuuk. Nocleg w Nuuk.
11 dzień, NUUK – ILULISSAT
Po śniadaniu polecimy z Nuuk do Ilulissat (10:10 – 13:00) z krótką przesiadką – z okien samolotu zobaczymy urzekającą scenerię fiordów, lodowców, gór lodowych. Zakwaterujemy się do naszych pokoi hotelowych i odświeżymy. Przespacerujemy się po Ilulissat, trzecim co do wielkości mieście Grenlandii z 5 tysiącami mieszkańców. Ilulissat znajduje się 350 km na północ od koła podbiegunowego. W czasie naszego pobytu, słońce nie zajdzie za horyzont ani na chwilę! Miasto powstało oficjalnie w 1741 roku, ale w dolinie Sermermiut plemię Saqqaq pojawiło się już 4 tysiące lat wstecz. Obecnie w mieście żyje 1500-2000 psów, wykorzystywanych do transportu i łowiectwa – to stale żywa tradycja i styl życia. Wyruszymy na lekki trekking, w czasie którego zobaczymy nowoczesność znajdującą się w kontraście do tradycyjnego życia łowieckiego, które wciąż kwitnie w mieście. Obejdziemy wzgórza Kingittoq i Parabolfjeldet (trekking około 10 km, suma wzniosów ok. 200 m). W czasie wędrówki będziemy szli pośród pięknych krajobrazów wzdłuż fiordu Ilulissat, napotykając góry lodowe o różnych kształtach i rozmiarach - niektóre mogą mieć aż do 100 metrów wysokości ponad powierzchnię wody. Po odpoczynku popłyniemy na wieczorno-nocną (22:00 – 00:30) wycieczkę kutrem na oglądanie gór lodowych z bliska z poziomu wody. Ciepłe barwy zachodzącego słońca, niezwykłe barwy gór lodowych, niespieszne podziwianie. Nocleg w Ilulissat.
12 dzień, ILULISSAT – EQI GLACIER
Po śniadaniu wypłyniemy z Ilulissat w rejs do lodowca Eqi. Trasa rejsu biegnie wzdłuż wybrzeża pięknej Zatoki Disko, wpisanej na listę UNESCO. Zobaczymy system fiordów Pakitsoq, przy którym często pojawiają się wieloryby i foki. Dalej przepłyniemy obok wyspy Ataa Strait otoczonej stromymi górami z wodospadami. Nasza łódź zatrzyma się na dwie godziny przed czołem lodowca Eqi, gdzie jedząc lunch będziemy obserwować widowiskowy proces pękania pokrywy lodowej. W czasie rejsu powrotnego do Ilulissat mijać będziemy niezwykle fotogeniczne góry lodowe o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Będzie okazja do podziwiania widoków niespotykanych nigdzie indziej i zrobienia wyjątkowych zdjęć. Cała wycieczka może zająć od 7 do 12 godzin, w zależności od rodzaju łodzi użytej w danym dniu, ilości gór lodowych po drodze oraz warunków pogodowych. Nocleg w Ilulissat.
13 dzień, EQI GLACIER – ILULISSAT
Ostatni dzień na Grenlandii spędzimy również na kontemplacji dzikiej przyrody. Po śniadaniu pójdziemy do dawnej osady Sermermiut, pięknie położonej przy lodowym fiordzie. Panują tam doskonałe warunki dla wędkarzy, którzy zjeżdżają tu od setek lat. Jakże to niewiele w porównaniu do kultur, które żyły w tym miejscu i rozwijały się od 4 tysięcy lat! Tędy właśnie płyną na Atlantyk niezliczone góry lodowe, a produkuje je niedaleko stąd Kangia Glacier - najbardziej aktywny lodowiec Grenlandii. Znów będzie okazja do podziwiania niesamowitych widoków i zrobienia pięknych zdjęć (trekking około 11 km, suma wzniosów ok. 350 m). Po powrocie będziemy mieli czas wolny, który można zagospodarować samodzielnie lub z pomocą pilota. Nocleg w Ilulissat.
14 dzień, ILULISSAT – KOPENHAGA
Po śniadaniu pojedziemy na lotnisko. Przelot z przesiadką w Kangerlussuaq. Wieczorem przylecimy do Kopenhagi. Nocleg w Kopenhadze.
15 dzień, KOPENHAGA – WARSZAWA
Po śniadaniu wykwaterujemy się i zostawimy nasze bagaże w depozycie hotelowym. Ruszymy na spacer po jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Przejdziemy się uliczkami starego miasta, znanymi z występów artystów ulicznych. Poszukamy budek z hot-dogami, uchodzącymi za najlepsze w Europie. Obejrzymy wielki Pałac Amalienborg, siedzibę królowej Danii. Tuż obok stoi jedyny w swoim rodzaju Marmurowy Kościół. Odwiedzimy zabytkowy fort z odnowionymi koszarami i symbol Kopenhagi – pomnik Małej Syrenki, przedstawiający bohaterkę powieści Hansa Christiana Andersena. Zatrzymamy się na piwo na ulicy Nyhavn, uznawanej za jedną z najdroższych w Europie pod względem wysokości czynszów. Chętni mogą popłynąć w rejs statkiem wzdłuż miejskiego nabrzeża i połączonymi z nim kanałami. Czas, jaki będziemy mieli na zwiedzanie Kopenhagi, zależeć będzie od godziny wylotu rejsu do Polski. Odbierzemy nasze bagaże z hotelowego depozytu, przejedziemy na lotnisko, zarejestrujemy się na rejs i nadamy bagaż główny. Wieczorem przylecimy do Warszawy.
Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.
Ś W I A D C Z E N I A W C E N I E :
- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Kopenhaga – Warszawa w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 1000 zł, do rozliczenia*];
- bilety lotnicze na trasach Kopenhaga – Narsarsuaq oraz Ilulissat – Kopenhaga w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg [do limitu: 5400 zł, do rozliczenia*];
- bilet lotniczy na przelot z Nuuk do Ilulissat w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg [do limitu: 2400 zł, do rozliczenia*];
- wszystkie rejsy łodziami, statkami, kutrami – wg programu;
- wszelki pozostały konieczny transport – wg programu;
- transport bagaży na trasach Itilleq – Igaliku – Itilleq;
- wszystkie noclegi: w hotelach, hostelach, pensjonacie, domkach (standard: pokoje dwuosobowe, wieloosobowe, łazienki czasem prywatne, czasem wspólne), dwa razy na statku w standardzie kuszetki;
- wyżywienie: wszystkie śniadania, oraz lunch w czasie wycieczki do lodowca Eqi;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne, zawierające opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300.000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300.000 zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (25.000 zł), OC (100.000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł); ubezpieczenie jest z opcją chorób przewlekłych oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu;
- polski pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów, przez cały czas trwania wyprawy;
- opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
- wszystkie wycieczki wymienione w programie;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
Uczestnicy pokrywają swoje koszty:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- pozostałego wyżywienia i napojów (poza śniadaniami, które są zawarte w cenie),
- pozostałych biletów wstępu do obiektów i atrakcji (tych z uwagą „dla chętnych”),
- testów i inne, związane z profilaktyką Covid 19, wymaganych przepisami Danii i Grenlandii,
- wydatki własne, itp.
Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 2500 DKK (koron duńskich). Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.
Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.
Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE
Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT
Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI
Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE