KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Termin: 11 - 27 maja 2020
            01 - 17 czerwca 2020

Cena: od 21400 zł/os.
Grupa: od 2 uczestników
Charakter: wyprawa krajoznawczo - kulturowa, z trekkingami

  GRENLANDIA – największa wyspa świata i jeden z najbardziej ekscytujących kierunków turystycznych. Słabo zaludniona, z dziewiczą przyrodą i niespotykanymi nigdzie indziej cudami natury jest idealnym miejscem dla podróżników ceniących ciszę, piękno natury i klimat małych miasteczek. Dużych metropolii tam nie znajdziemy – największe miasto ma 15 tys. mieszkańców.
Podczas dwutygodniowej wyprawy doświadczycie niesamowitych kontrastów grenlandzkiej przyrody i zupełnie odmiennych warunków życia na północy i południu, zarówno w małych osadach, jak i miastach. Powędrujemy pieszo wśród niezmąconej niczym ciszy i nieskażonej cywilizacją natury. Zobaczymy porośnięte zielenią szczyty górskie, turkusowe góry lodowe, ciepłe ukwiecone doliny i zimne lodowce. Przez kilka dni zostaniemy w zielonej, południowej części Grenlandii. Zamieszkamy w małej osadzie hodowców owiec, skąd będziemy wyruszać do historycznych miejsc, jak osada odkrywcy Grenlandii - Eryka Rudego.
Popłyniemy w dwudniowy rejs wzdłuż spektakularnego zachodniego wybrzeża. W jego trakcie będziemy mieli niepowtarzalną okazję obserwowania fok, wielorybów i innych morskich stworzeń. Popłyniemy do stolicy Grenlandii - Nuuk, gdzie spędzimy cały dzień poznając kulturę wyspy. Z Nuuk przemieścimy się na północ do Ilulissat, zwanego lodowym rajem, ze względu na obecność gigantycznych gór lodowych i niesamowitych lodowych fiordów. Pod lodowcem Eqi powędrujemy szlakami, na których panuje idealna cisza. Czeka nas zapierająca dech w piersiach podróż pełna kontrastów, wolna od turystycznego tłoku, spotkania z ludźmi inaczej patrzącymi na życie oraz ich niezwykłą kulturą i tradycjami.

               P R O G R A M ::

    1 dzień, – WARSZAWA – KOPENHAGA
Zbiórka na lotnisku im. Chopina (Okęcie) w Warszawie. Spotkanie z pilotem wyprawy, rejestracja na rejs, nadanie bagażu głównego. Przelot do Kopenhagi, stolicy Danii, z przesiadką. Po przylocie transfer do miasta, zakwaterowanie. Spacer po Kopenhadze (jeśli będzie na to czas). Nocleg w Kopenhadze.
     2 dzień,   – KOPENHAGA – NARSARSUAQ
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot bezpośredni na Grenlandię, przylot wczesnym popołudniem do miejscowości Narsarsuaq, pięknie usytuowanej w swoistej oazie wśród poszarpanych gór, kwitnących równin, lodowych fiordów, lodowców i ruin. Po zakwaterowaniu się pójdziemy na trekking na wzgórze Signal Hill, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę, średniowieczną osadę Brattahlid i pokrywę lodową (trekking: przewyższenie ok. 300 m, czas: 2 – 2,5 h). Spacer po miasteczku i na brzeg fiordu. Osoby, które nie będą chciały wejść na górę i tak będą mogły kontemplować wspaniałe krajobrazy. Nocleg w hostelu w Narsarsuaq.
    3 dzień,    – NARSARSUAQ – KIATTUT GLACIER
Śniadanie. Całodzienny trekking do czoła lodowca Kiattut i z powrotem, przez dolinę kwiatów (przewyższenie ok. 400-600 m). Nocleg w hostelu w Narsarsuaq.
    4 dzień,   – NARSARSUAQ - QASSIARSUK – ITILLEQ – IGALIKU
Po śniadaniu popłyniemy łodzią (z bagażami) z Narsarsuaq do Qassiarsuk u podnóża fiordu Tunuliarfik. Dokładnie w tym miejscu przycumował Eryk Rudy, gdy odkrył Grenlandię w 985 roku. Zwiedzimy dobrze odrestaurowane ruiny osady Eryka Rudego - Brattahlid, w tym jego dom i kościół jego żony Thorhild. Osada została zrekonstruowana w 2000 roku dla uczczenia tysięcznej rocznicy dotarcia Leifa Ericssona do Ameryki i wprowadzenia chrześcijaństwa w Grenlandii. Zwiedzanie przybliży nam trochę, jak wyglądało życie w południowej Grenlandii tysiąc lat temu. Wejdziemy na wzgórze z pomnikiem Eryka Rudego i piękną panoramą okolicy oraz fiordów. Popłyniemy dalej z Qassiarsuk pięknym fiordem Qooroq. Wysiądziemy w Itilleq, skąd wyruszymy pieszo do Igaliku starą Królewską Drogą (nazwaną tak dla upamiętnienia wizyty duńskiego króla Frederika IX w 1952 roku). Przejście zajmie nam ok. 2 godziny malowniczą trasą, bez bagaży, a na koniec oczom naszym ukaże się z góry wspaniały widok Igaliku. Igaliku to piękna osada hodowców owiec u podnóża fiordu Igaliku, otoczona bujnym zielonym stepowym krajobrazem, z gołymi wzgórzami w tle. Wśród kolorowych domów i ogródków warzywnych widać pozostałości małej katedry. W Igaliku żyje ok 40 osób, głównie hodowców owiec. Nocleg w hostelu w Igaliku.
    5 dzień,   – IGALIKU
Po śniadaniu wyruszymy na trekking na północ od Igaliku do fantastycznego punktu widokowego z piękną panoramą lodowca Qooroq i pokrywy lodowej. Lodowiec Qooroq produkuje przynajmniej 200 tys. ton lodu na dobę. Po drodze miniemy niewielkie jezioro, wokół którego można znaleźć kamienie księżycowe, tam też możemy się wykąpać w bardzo czystej choć zimnej wodzie. Trekking to pętla ok. 18 km, przewyższenie ok. 300 m. Możemy też wybrać się na inny trekking, na przykład do wodospadów lub na wzgórze Nuluk. Nocleg w hostelu w Igaliku.
    6 dzień,   – IGALIKU – QAQORTOQ
Po śniadaniu wrócimy do Itilleq i popłyniemy z Igaliku do Qaqortoq mijając po drodze fantastyczną scenerię z górami lodowymi i klifami. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy z bliska orły bieliki i foki. Miniemy Hvalso - pięknie usytuowane ruiny kościoła z widokiem na fjord Qaqortup Ima.
Do Qaqortoq przypłyniemy wczesnym popołudniem i zakwaterujmy się. Pójdziemy zwiedzić miasto (spacer około 10 km, przewyższenie ok. 300-400 m). Ta malownicza miejscowość położona jest pomiędzy fiordem Qaqortoq, a wielkim jeziorem Tasersuaq. Charakterystycznym elementem Qaqortoq są kolorowe domy, ogrody pełne kolorowych kwiatów i ziół, fontanna z 1930 roku i nowoczesne rzeźby wykute bezpośrednio w skale – w okolicy jest ponad 30 różnych motywów wyrzeźbionych przez miejscowych i skandynawskich artystów. Nocleg w hostelu w Qaqortoq.
    7 dzień,   – QAQORTOQ – UUNARTOQ
Po śniadaniu możemy pójść na spacer wzdłuż rzeki i odwiedzić targ rybny i mięsny. Obok targu jest przytulne muzeum urządzone w najstarszym domu w Qaqortoq z 1804 r. Popłyniemy na 5-godzinną wycieczkę do gorących źródeł Uunartoq niedaleko osady Alluitsup-Paa. Kąpiel w przyjemnie gorącej wodzie (38 st.C) w otoczeniu szczytów górskich i pływających gór lodowych to niesamowite przeżycie. Podczas podróży łodzią będzie spora szansa na obserwację wielorybów dokazujących w wodzie. Nocleg w hostelu w Qaqortoq.
    8 dzień,   – QAQORTOQ
Po śniadaniu możemy pójść na trekking wybrzeżem naturalnej wyspy, na której znajduje się Qaqortoq, przetniemy ją w poprzek. Wszędzie wokół widzieć będziemy zmieniające się krajobrazy fiordów. Można również zostać w miasteczku i kontemplować jego spokój na swój sposób, lub wybrać się na spacer brzegiem fiordu. Nocleg w hostelu w Qaqortoq.
    9 dzień,   – rejs statkiem QAQORTOQ - NUUK
Po wczesnym śniadaniu zaokrętujemy się na statek Sfraq Ittuk – odpływa o godzinie 8:00. W trakcie rejsu będziemy mogli zrelaksować się podziwiając widoki nabrzeża, być może uda się wypatrzyć wieloryby i foki. Z pokładu będzie doskonały widok na wybrzeże (także na te bardziej odległe obszary), górzyste krajobrazy oraz góry lodowe o różnych rozmiarach i kolorach. Niewielka prędkość jednostki pozwoli stracić poczucie czasu i pogrążyć się w refleksji w otoczeniu pięknych widoków. Przystanki w Arsuk (bez schodzenia na ląd) i wieczorem w Paamiut (tam wycieczka z przewodnikiem ze statku). Nocleg na statku, w kajucie.
    10 dzień,   –  rejs statkiem QAQORTOQ - NUUK
Jeszcze pół dnia będziemy mogli kontemplować niezwykłe, dzikie fiordy południowo-zachodniej Grenlandii. Wcześnie rano przystanek w Qeqertarsuatsiaat (tam wycieczka z przewodnikiem ze statku). Około godziny 15:00 dopłyniemy do Nuuk, zakwaterujemy się i pójdziemy zwiedzić miasto. Autobusy miejskie, dużo samochodów, sygnalizacja świetlna - wszystko to sprawia, że Nuuk wydaje się bardzo ruchliwym miastem. Jednak piękna sceneria i niekończący się horyzont pozwalają spojrzeć na stolicę Grenlandii z innej perspektywy. Tak jak w innych miastach Grenlandii, żyje się tu w harmonii z naturą, ale z duża dozą nowoczesności. Spacer po mieście ok. 6 km. Nocleg w Nuuk.
    11 dzień,   – NUUK
Nuuk jest największą miejscowością w Grenlandii, choć z naszej perspektywy wcale nie jest duże. Żyje tam 15 tys. osób. Warto zwiedzić centrum kulturalne Katuaq, targ, stare miasto i kolonialny port, a także muzeum narodowe ze słynnymi mumiami z Uummannaq. Warte odwiedzenia jest także muzeum sztuki, stała ekspozycja zawiera wiele obrazów znanego malarza Emanuela A. Petersena. W mieście są też dobre miejsca do zrobienia zakupów i dużo przytulnych kafejek. Entuzjaści trekkingów mogą iść na wędrówkę wokół pięknej góry Lille Malene. Cały treking ma ok 10-16 km długości i wymaga normalnej-średniej kondycji fizycznej. Warto się wybrać w te cichą, dziewiczą i dziką okolicę ze strumieniami i rzekami sączącymi świeżą zimną wodę w otoczeniu gór i pięknego fiordu Nuuk. Nocleg w Nuuk.
     12 dzień,   – NUUK – ILULISSAT
Śniadanie, przedpołudniem czas wolny. Wczesnym popołudniem polecimy z Nuuk do Ilulissat, z krótkim lądowaniem technicznym na lotnisku Kangerlussuaq – z okien samolotu zobaczymy urzekającą, fantastyczną scenerię fiordów, lodowców, gór lodowych. Zakwaterowanie, posiłek i zwiedzanie Ilulissat, trzeciego co do wielkości miasta Grenlandii z 5 tysiącami mieszkańców. Ilulissat znajduje się 350 km na północ od koła podbiegunowego. W czasie naszego pobytu, słońce nie zajdzie za horyzont ani na chwilę! Miasto powstało oficjalnie w 1741 roku, ale w dolinie Sermermiut plemię Saqqaq pojawiło się już 4 tysiące lat wstecz. Obecnie w mieście żyje 1500-2000 psów, wykorzystywanych do transportu i łowiectwa – to stale żywa tradycja i styl życia. Nocleg w hostelu w Ilulissat.
    13 dzień,   – ILULISSAT
Po śniadaniu wyruszymy na trekking, w czasie którego zobaczymy nowoczesność znajdującą się w kontraście do tradycyjnego życia łowieckiego, które wciąż kwitnie w mieście. Pójdziemy do dawnej osady Sermermiut, pięknie położonej przy lodowym fiordzie. Panują tam doskonałe warunki dla wędkarzy, którzy zjeżdżają tu od setek lat. Jakże to niewiele w porównaniu do kultur, które żyły w tym miejscu i rozwijały się od 4 tysięcy lat! W czasie wędrówki będziemy szli pośród pięknych krajobrazów wzdłuż fiordu Ilulissat, napotykając góry lodowe o różnych kształtach i rozmiarach, aż do 100 metrów wysokości. Tędy właśnie płyną na Atlantyk, a produkuje je niedaleko stąd Kangia Glacier - najbardziej aktywny lodowiec Grenlandii (trekking około 6-15 km, przewyższenia niewielkie). Popłyniemy na wieczorno-nocną (22:00 – 01:00) wycieczkę stateczkiem na oglądanie gór lodowych. Niezwykłe barwy zachodzącego słońca, niezwykłe barwy gór lodowych, niespieszne podziwianie z bliska. Nocleg w hostelu w Ilulissat.
    14 dzień,   – ILULISSAT – EQI
Po śniadaniu wypłyniemy z Ilulissat nowoczesną łodzią w rejs do lodowca Eqi. Trasa rejsu biegnie wzdłuż wybrzeża pieknej Zatoki Disko, wpisanej na listę UNESCO. Zobaczymy system fiordów Pakitsoq, przy którym często pojawiają się wieloryby i foki. Dalej przepłyniemy obok wyspy Ataa Strait otoczonej stromymi górami z wodospadami. Nasza łódź zatrzyma się na dwie godziny przed czołem lodowca Eqi, gdzie jedząc lunch będziemy obserwować widowiskowy proces pękania pokrywy lodowej. O godz. 15:00 dobijemy do Port Victor przy lodowcu Eqi. W Glacier Eqi Lodge spotkamy się z doświadczonym przewodnikiem i rozpoczniemy pierwszy etap trekkingu do Base Camp Eqi. Rozbijemy tam namioty, zostawimy nasze rzeczy i pójdziemy dalej do brzegu lądolodu szlakiem odkrywcy i polarnika Paula-Èmila Victora. Zobaczymy piękne miejsca, gdzie góra lodowa łączy się ze skalistymi zboczami. Wrócimy do Base Camp Eqi na kolację i nocleg w namiotach bazowych stacji.
    15 dzień,   – EQI – ILULISSAT
Rano po śniadaniu wyruszymy z Base Camp Eqi z powrotem do Glacier Eqi Lodge. Znów będzie okazja do podziwiania niesamowitych widoków i zrobienia pięknych zdjęć. Około 15:00 wypłyniemy w rejs powrotny do Ilulissat. Po drodze będziemy polować (ale tylko przy pomocy aparatów fotograficznych) na wieloryby, foki. Mijać będziemy niezwykle fotogeniczne góry lodowe o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Będzie okazja do podziwiania widoków niespotykanych nigdzie indziej i zrobienia wyjątkowych zdjęć na tle gór lodowych. Późnym wieczorem wrócimy z powrotem do Ilulissat. Nocleg w hostelu w Ilulissat.
    16 dzień,   – ILULISSAT – KOPENHAGA
Wcześnie rano transfer na lotnisko. Przelot z przesiadką w Kangerlussuaq – tam zjemy śniadanie. Przylot do Kopenhagi, transfer do hostelu, zakwaterowanie. Nocleg w hostelu w Kopenhadze.
    17 dzień,   – KOPENHAGA – WARSZAWA
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Przelot z przesiadką, przylot do Warszawy – koniec wyprawy.

Długość dnia (dla Narsarsuaq):
przykładowo dla 10 lipca: wschód 03:40, zachód 22:30
Długość dnia (dla Nuuk):
przykładowo dla 10 lipca: wschód 03:25, zachód 23:35
Długość dnia (dla Ilulissat):
przykładowo dla 10 lipca: słońce nie zachodzi w ogóle!

To jest program maksymalny. W miarę możliwości pogodowych oraz kondycji Uczestników, postaramy się go zrealizować.

PROGRAM AUTORSKI: JOANNA URBAN, JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2017

Cena za wyprawę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
9 osób = 21400 zł/os, 8 osób = 21700 zł/os, 7 osób = 22200 zł/os, 6 osób = 22900 zł/os,
5 osób = 23800 zł/os, 4 osoby = 25500 zł/os, 3 osoby = 27500 zł/os, 2 osoby = 32900 zł/os.

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze Warszawa – Kopenhaga – Narsarsuaq  oraz  Ilulissat – Kopenhaga – Warszawa, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 5400 zł, do rozliczenia*];
- bilet lotniczy na przelot z Nuuk do Ilulissat [do limitu: 2000 zł, do rozliczenia*];
- wszystkie rejsy łodziami, statkami, kutrami – wg programu;
- wszelki pozostały konieczny transport – wg programu;
- transport bagaży na trasach Itilleq – Igaliku – Itilleq;
- wszystkie noclegi: głównie w hostelach, rzadziej w hotelu, pensjonacie, raz w kabinie na statku, raz w namiocie (standard: pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, wieloosobowe, łazienki najczęściej wspólne);
- wyżywienie: wszystkie śniadania;
- ubezpieczenie turystyczne KL, KR, NNW i BP;
- polski pilot Arsoba Travel, przez cały czas trwania wyprawy;
- opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
- wszystkie wycieczki wymienione w programie;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


* jeśli cena biletu lotniczego przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

W cenę za imprezę nie wliczono:
- wyżywienia (poza wszystkimi śniadaniami, które są w cenie),
- dodatkowych atrakcji (tych z uwagą „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to szacunkowo 2700 DKK (duńskich koron), co odpowiada wartości około 400 USD. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.


:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ