KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

ISLANDIA 16 dni - interior, ogień, lód, góry, fiordy, treki


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

ISLANDIA to kraj wyjątkowej, dzikiej przyrody. Jest tu ponad 10 000 wodospadów, które wydają się wylewać z każdego górskiego zbocza. Spektakularne fiordy dramatycznie wcinają się w ląd. Liczne wulkany (około 130!) i pola lawy tworzą księżycowy krajobraz. Gejzery, fumarole i sadzawki wrzącego błota poruszają wyobraźnię a kaniony, wąwozy i jaskinie przypominają fantastyczną scenerię filmową. Odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby doświadczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Lodowce i laguny lodowcowe, jeziora wrzącej wody, sterczące z morza skały i rozbijające się o nie z ogromną mocą fale co krok przypominają o potędze sił natury. Nic dziwnego, że o Islandii mówi się, że to kraina ognia i lodu.
Położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego Islandia jest mostem między kontynentami. Wyspa znajduje się na Grzbiecie Śródatlantyckim i przebiega przez nią granica między płytami kontynentalnymi: północnoamerykańską i eurazjatycką. W jednym z parków narodowych można zobaczyć szczeliny i rozpadliny świadczące o przesuwaniu się kontynentów. Dzięki położeniu w pobliżu koła podbiegunowego na Islandii można obserwować zorzę polarną w zimie i cieszyć się białymi nocami latem.
Podczas podróży po Islandii widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia można zobaczyć wszystko od potężnych białych szczytów niknących w chmurach, przez czarne plaże z szalejącymi falami, po łąki fioletowych łubinów i łany soczyście zielonej trawy, na której pasą się islandzkie owce i konie. Zresztą na owce można się napatrzeć do woli, bo jest ich cztery razy więcej niż ludzi. Oprócz zwierząt udomowionych będzie okazja napotkać te dzikie i niezwykłe, jak lisy polarne i foki oraz całe kolonie ptaków, w tym urocze i fotogeniczne maskonury.
Kultura islandzka została ukształtowana przez izolację i ekstremalne siły natury. Warunki te stworzyły wytrzymałych ludzi, którzy zachowują bliskie więzi rodzinne, silne poczucie tradycji i ścisłą więź z przyrodą. W pełnych uroku miastach i małych osadach rybackich będziemy mogli przyjrzeć się lokalnemu rzemiosłu, zapoznać się z islandzką historią i legendami oraz spróbować miejscowej kuchni.
Islandia to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy oczekują niecodziennych widoków, miłośników przyrody i pasjonatów fotografii. Jej surowość, rozmach i różnorodność wywrze na was niezapomniane wrażenia.
Zdecydowanie atrakcyjną częścią tego programu są podróże samochodem terenowym przez dziki, fantastyczny, barwny interior.
Zachęcamy do zapoznania się również z innym naszym programem:
ISLANDIA 16 dni - kraina lodu i ognia


        P R O G R A M :

    1 dzień, lotnisko w Polsce – przelot – KEFLAVIK – REYKJAVIK
Zbiórka na jednym z polskich lotnisk, spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni, bez przesiadki. Przylot na międzynarodowe lotnisko Keflavík. Odbierzemy wynajęty samochód i przejedziemy do Reykjaviku, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży. Nocleg w Reykjaviku.
        dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    2 dzień, REYKJAVIK
Po śniadaniu wyruszymy aby poznać uroki najdalej wysuniętej na północ stolicy Europy. Przespacerujemy się reprezentacyjnymi ulicami Laugavegur, Skolavordustigur, Hafrastraeti i po starym porcie. Zobaczymy słynną rzeźbę Słoneczny Podróżnik (Sólfar) autorstwa Jóna Gunnara Árnasona oraz zabytkowy dom Höfði, w którym w 1986 roku spotkali się Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, kończąc tym samym epokę „zimnej wojny”. Będziemy mieli okazję odwiedzić wybrane z wielu muzeów (jak Muzeum Morskie, Muzeum Fotografii, Islandzkie Muzeum Fallologiczne, Muzeum Sag, czy Miejskie Muzeum Sztuki). Zobaczymy kościół Hallgrímskirkja, katedrę Dómkirkjan i nowoczesny przeszklony kompleks koncertowo-kongresowy Harpa, mieszczący Operę oraz 4 sale koncertowe. Panoramę miasta  zobaczymy ze szczytu kompleksu Perlan. Zajrzymy do Grindaviku – typowego portowego miasteczka (ok. 3 tysięcy mieszkańców), zajmującego się rybołówstwem. Niedaleko znajduje się pole geotermalne Krýsuvík. Możemy obejrzeć także gorące źródła i pole geotermalne Gunnuhver. Popołudniu odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Aby dotrzeć od drogi w rejon dolin Geldingadalir i Meradalir, trzeba przespacerować się około 1 godzinę (w jedną stronę). Spacery po terenie, zdjęcia, kontemplacja kreatywnej potęgi natury zajmie nam z pewnością sporo czasu. Warto zabrać np. lornetkę, aparat fot. z teleobiektywem i funkcją nagrywania filmów, statyw. Do poprzedniej erupcji w tym systemie wulkanicznym (Krýsuvík-Trölladyngja) doszło w XII w. Erupcję 19 marca br. poprzedziła kilkumiesięczna aktywność sejsmiczna. Magma dociera na powierzchnię z głębokości około 17-20 km. Wypływy lawy następują na odcinku ok. 1 km. Przebieg erupcji jest spokojny, choć wysoce kreatywny – co kilka dni otwierają się nowe szczeliny, a konusy wulkaniczne rosną. Nocleg w Reykjaviku lub w okolicy.
        opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
        dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    3 dzień, REYKJAVIK – HIGHLAND: LANDMANNALAUGAR
Po śniadaniu opuścimy stolicę i ruszymy w głąb wyspy, by po około 4 godzinach drogi dotrzeć do doliny na terenie Landmannalaugar. Highland - Hálendið czyli centralne wyżyny Islandii, leżą od 400 do 500 metrów nad poziomem morza. Szczyty gór i wielobarwne zbocza wzgórz inspirują każdego kto tutaj dotrze. Znad licznych basenów geotermalnych unosi się para, a pradawne rzeki przecinają malowniczo teren, dodatkowo go upiększając. Wyżyny te są miejscem pięknym, tajemniczym, wręcz dramatycznym, nie brakuje tu cudów natury, wielu szlaków pieszych i niesamowitej scenerii. Po drodze dla rozprostowania nóg i nasycenia się pięknymi widokami, możemy zatrzymać się w kilku miejscach. Reykjaréttir, Skeiða- og Hrunamannavegur to miejsce gdzie co roku we wrześniu sortuje się spędzane ze wzgórz i pastwisk owce. Pod koniec sierpnia możemy już je tam zobaczyć. Po drodze miniemy muzeum historii lokalnej Þjóðveldisbærinn, malownicze wodospady: Hjálparfoss, Sigoldufoss, Sigöldugljufur, jeziora Hrauneyjalón, Bláhylur, Frostastaðavatn. Gdy dojedziemy na bazę zakwaterujemy się i oceniwszy pozostały do zmierzchu czas, ruszymy na pierwszy lekki trekking. Po powrocie możemy zażyć kąpieli w  gorącym źródle. Nocleg w schronisku / na polu namiotowym Landmannalaugar / Brennisteinsalda.
        dzienny dystans samochodem: ok. 200 km
    4 dzień, LANDMANNALAUGAR – SELFOSS
Landmannalaugar to obszar, którego nazwa pochodzi od wielu gorących źródeł i pól geotermalnych, ukrytych pomiędzy malowniczymi stokami i wąskimi kanionami. Ten niesamowicie zróżnicowany teren ryolitowych gór znajduje się na obszarze Rezerwatu Przyrody Fjallabak. W przeszłości ten obszar był użytkowany przez przechodzących wędrowców i pasterzy, którzy mogli ogrzać zarówno siebie, jak i owce. Dziś jest to najbardziej znany teren do pieszych wędrówek w interiorze, to tutaj zaczyna się jeden z najpopularniejszych kilkudniowych szlaków – Laugavegur. Ryolit to skała która zmienia odcień w zależności od pory dnia i padającego na nią światła – od żółtego, pomarańczowego, różowego przez zielony do odcieni brązów. Ten fotogeniczny efekt, odizolowanie i dzikość natury sprawiają, że Landmannalaugar jest jednym z bardziej unikatowych miejsc na Islandii. Dzisiaj pójdziemy na drugi trekking po tym obszarze, a po powrocie na bazę wrócimy na islandzką obwodnicę, czyli drogę krajową nr 1. Po drodze (wczoraj i dzisiaj), jeśli widoczność na to pozwoli, zobaczymy górujący w oddali, majestatyczny wulkan Hekla. Nocleg w hotelu w Selfoss lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
    5 dzień, SELFOSS – HIGHLAND: THORSMORK
Po śniadaniu ponownie ruszymy w głąb wyspy. Dolina Thorsmork - Þórsmörk (nazwana jest na cześć nordyckiego boga piorunów – Thora) to rezerwat przyrody w południowej części interioru, położony pomiędzy trzema lodowcami: Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull i Tindfjallajökull. Þórsmörk uważane jest za jedno z miejsc na centralnych wyżynach, które koniecznie trzeba odwiedzić. Trudno tu jednak dotrzeć – przekroczyć trzeba wiele rzek lodowcowych, na których nie ma mostów. Gdy dojedziemy na bazę zakwaterujemy się i oceniwszy pozostały do zmierzchu czas, ruszymy na pierwszy lekki trekking. Zakładany nocleg: w schronisku / na polu namiotowym w Húsadalur, Skagfjörðsskáli lub Básar.
Jeśli dojazd do doliny Thorsmork od południa byłby niemożliwy, to wykonamy pętlę off-road od północy, z noclegiem w schronisku / na polu namiotowym w Álftavatn lub Hvanngil. 
        dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    6 dzień, THORSMORK – SELFOSS
Z uwagi na położenie pomiędzy lodowcami, w Þórsmörk jest nieco cieplejszy klimat niż w pozostałej części kraju, co skutkuje wzmożoną wegetacją, m.in. brzóz i paproci. Erupcja Eyjafjallajökull w 2010 roku sprawiła, że dolina Þórsmörk pokryła się grubą warstwą pyłu wulkanicznego, szybko jednak ten obszar odzyskał poprzedni wygląd. Dzisiaj pójdziemy na drugi trekking po terenie Þórsmörk, a po powrocie na bazę wrócimy na islandzką obwodnicę, czyli drogę krajową nr 1. Nocleg w hotelu w Selfoss lub w okolicy. 
        dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    7 dzień, SELFOSS – HVERADALIR, KERLINGARFJOLL
Po śniadaniu ponownie ruszymy w islandzki interior, tym razem na północ. Przez 2 dni przejedziemy Islandię z południa na północ przez je dzikie, odludne wnętrze. Naszym celem dzisiaj będzie obszar geotermalny Hveradalir, położony wewnątrz łańcucha górskiego Kerlingarfjöll opodal lodowca Hofsjökull. Po drodze dla rozprostowania nóg i nasycenia się pięknymi widokami, możemy zatrzymać się przy malowniczych jeziorach Sandvatn, Hagavatn i Hvítárvatn oraz spojrzeć na wodospad Nýifoss, odpocząć w położonej na odludziu kawiarni Arbudir. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, ruszymy na trekking po niezwykle malowniczych, ryolitowych górach w różnych odcieniach czerwieni, pomarańczy, brązu. Hveradalir to trzeci największy obszar geotermalny Islandii. Wieczorem przejedziemy do Hveravellir i zakwaterujemy się. Nocleg w Hveravellir Lodge.
        dzienny dystans samochodem: ok. 190 km
    8 dzień, HVERAVELLIR – HVAMMSTANGI
Hveravellir to rozległy obszar na skraju pola lawowego pomiędzy lodowcami Langjökull i Hofsjökull na terenie którego znajdują się parujące fumarole, wrzące kotły z błotem i gorące źródła. Spacer po tym pięknym obszarze geotermalnym i oglądanie wielobarwnych form i gorących źródeł to prawdziwa przyjemność. Możemy zażyć kąpieli w basenie utworzonym na rzece geotermalnej, gdzie temperatura waha się miedzy 19 a 40 st. C. Popołudniu pojedziemy dalej przez interior na północ, aż dotrzemy do krajowej obwodnicy. Odbijemy na północ do formacji skalnej Hvitserkur. Przejedziemy nad fiord Midfjörður. Nocleg w Hvammstangi lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: ok. 160 km
    9 dzień, Północno Zachodnia Islandia: HVAMMSTANGI – ISAFJORDUR
Rano zwiedzimy bardzo interesujące regionalne muzeum regionalne Byggdasafn, gdzie dowiemy się również jak dawniej poławiano 7-metrowe rekiny. Zatrzymamy się w mieście Hvammstangi. Możemy odwiedzić tu Islandzkie Centrum Fok (to centrum badawcze i wystawowe zajmujące się badaniem życia fok znajdujących się w Islandii i jej okolicach) oraz sklep firmowy firmy produkującej odzież z wełny islandzkich owiec. W Hólmavík znajduje się Muzeum Czarnoksięstwa i Magii – w dawnych czasach miejscowość znana była z polowań na czarownice. Zrelaksujemy się w naturalnych gorących źródłach w Drangsnes nad brzegiem fiordu. W drodze do Fiordów Zachodnich wstąpimy na kawę, herbatę lub czekoladę do historycznego domku Little Bear - krytego torfem, pełnego antyków, w którym wciąż mieszka islandzka rodzina. Przejedziemy, wzdłuż brzegów licznych, przeważnie niezamieszkanych fiordów Ísafjarðardjúp, do Ísafjörður, największego miasta w Westfjords. Na te piękne wybrzeża przypływają foki i przylatuje mnóstwo ptaków. Nocleg w Ísafjörður.
        dzienny dystans samochodem: 370 km
    10 dzień, Fiordy Zachodnie: ISAFJORDUR – BREIDAVIK i klify Látrabjarg
We wsi Sudavik znajduje się Centrum Lisów Polarnych, gdzie można się dowiedzieć wiele o tym jedynym rodzimym gatunku ssaków na Islandii i zapoznać się z lisimi wychowankami ośrodka. Poznamy miasto Ísafjörður ze starym portem i jego otoczenie. Przez niezwykle malownicze Fiordy Zachodnie udamy się na południe. Przejedziemy przez niezwykły tunel ze skrzyżowaniem wewnątrz góry do wioski rybackiej Þingeyri. Potem pojedziemy spektakularną trasą wzdłuż brzegów fiordu Arnarfjörður i przez przełęcz Hrafnseyrarheiði o wysokości 530 m n.p.m. Będziemy kontynuować podróż przez Dynjandisheiði i zatrzymamy się przy wielkim kompleksie wodospadów, z których największy – Dynjandi ma 100 m wysokości, 30 m szerokości na górze i 60 m na dole. Po drodze miniemy jeszcze urocze miejscowości rybackie, jak Bíldudalur, gdzie znajduje się Islandzkie Muzeum Potwora Morskiego. Następnie po stromych, krętych, szutrowych drogach pojedziemy do Breidavik. W pobliżu się największy w Europie ptasi klif Látrabjarg, długi na 14 km i wysoki do 440 m. Latem na klifie znajduje się mnóstwo gniazd maskonurów, głuptaków białych i alk zwyczajnych. Jest to (nie licząc Azorów) najbardziej wysunięta na zachód część Europy. Pojedziemy od razu na klif, ponieważ wieczór to najlepsza pora, by fotografować maskonury, które po długim dniu na morzu wracają na klif. Zatrzymamy się w maleńkiej osadzie, w której jest tylko kościół, cmentarzyk i mały kompleks noclegowy. Nocleg w Breidavik.
        dzienny dystans samochodem: 230 km
    11 dzień, zatoka Breiðafjörður – półwysep Snæfellsnes: BREIDAVIK – GRUNDARFJORDUR
Rano będziemy mieć drugą możliwość obserwacji maskonurów na klifie Latrabjarg. Po obfitym i różnorodnym śniadaniu ruszymy w trasę. Przystaniemy na zdjęcia przy Garðar BA 64 – to najstarszy na Islandii stalowy, hybrydowy były statek wielorybniczy, który w 1981 roku został wycofany z eksploatacji i osiadł na mieliźnie w dolinie Skápadalur. Odwiedzimy najdłuższą plażę Fiordów Zachodnich, piękną, żółtoczerwoną Rauðasandur. W południe popłyniemy promem Baldur po pięknej zatoce Breiðafjörður z portu Brjánslækur na południowym wybrzeżu zachodnich fiordów do Stykkishólmur. W drodze do Stykkishólmur, prom zatrzyma się krótko na Flatey Island. Stykkishólmur to malownicze miasteczko rybackie. Zwiedzimy je i wejdziemy na klif z małą latarnią morską, skąd rozciąga się 360 stopni piękna panorama miasteczka i zatoki. Następnie pojedziemy zobaczyć jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii: górę Kirkjufell i wodospad Kirkjufellfoss. Dalej będziemy kontynuować odkrywanie naturalnych cudów Snæfellsnes. Udamy się do malowniczego miasteczka Ólafsvík aby obejrzeć z bliska ładny wodospad, a następnie zatrzymamy się na skalistych plażach Djipuralandandur i Dritvik. Możemy wejść na niewysoki wulkan Saxholl, który był czynny 3-4 tysiące lat temu, po czym będziemy kontynuować podróż wokół wulkanu Snæfellsnes do Arnarstapi. Arnarstapi to mała wioska rybacka z przepięknym wybrzeżem i klifami morskimi, które latem roją się od ptactwa. Przejdziemy 3-kilometrowym szlakiem turystycznym wzdłuż wybrzeża między Hellnar i Arnarstapi, obserwując gniazdujące ptaki i pola lawowe. Odwiedzimy ekscytujący wąwóz Raudfeldsgja z ukrytym wodospadem. Nocleg w Grundarfjordur.
        dzienny dystans samochodem: 290 km
    12 dzień, GRUNDARFJORDUR – KIRKJUBAEJARKLAUSTUR
Po śniadaniu przejedziemy na wschód wzdłuż południowego brzegu półwyspu, tam czeka nas trekking na wulkan Eldborg (5 km w obie strony). Trasa prowadzi przez pole lawowe porośnięte brzozami karłowatymi, by na koniec wspiąć się na koronę krateru. Widok wnętrza krateru który wtedy ujrzymy, będzie wart każdego kroku. Wstąpimy do Borgarnes, małego miasteczka na północnym wybrzeżu fiordu Borgarfjörður, tam zjemy obiad. Udamy się do fiordów Hvalfjörður. Obejrzymy niezwykłe wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Odwiedzimy Deildartunguhver – największe gorące źródło w Europie, z którego w ciągu sekundy wypływa około 180 l wody o temperaturze około 100 °C; wodą tą ogrzewane są pobliskie szklarnie w których hodowane są pomidory – można je nabyć na miejscu. Przejedziemy górską drogą Kaldidalur między lodowcami Þórisjökull i Ok. Na wieczór dojedziemy do miejscowości Kirkjubæjarklaustur. Nocleg w Kirkjubæjarklaustur lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: 490 km  
    13 dzień, Laguna lodowca Jökulsárlón i Park Narodowy Skaftafell: na wschód od KIRKJUBAEJARKLAUSTUR
Przed nami zwiedzanie Parku Narodowego Vatnajökull, który powstał w 2008 roku z połączenia parków Jökulsárlón i Skaftafell. Dzień zaczniemy od podziwiania laguny lodowca Jökulsárlón - jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Islandii. Ogromne góry lodowe, prawdziwe rzeźby natury, płyną na błękitnych wodach lodowcowych laguny u stóp lodowca Breiðamerkurjökull. Chętni mogą popłynąć amfibią lub łodzią pontonową Zodiak w krótki rejs po lagunie. Zobaczymy też słynną plażę Jökulsárlón, na której lądują kry lodowe. Podjedziemy pod lodowiec Svinaftelsjokul i podejdziemy ścieżką, by przyjrzeć mu się bliżej. Potem przejedziemy do Parku Narodowego Skaftafell. Pod czapą lodową Vatnajökull, wysoko nad Skaftafell znajduje się Grímsvötn, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Islandii, którego duża erupcja miała miejsce w 2011 roku. Zajrzymy do Skaftafell Visitor Centre i pójdziemy na spacer w pobliże lodowca Skaftafelljökull. Udamy się też na krótki trekking do Svartifoss, jednego z najbardziej malowniczych wodospadów w Islandii, znanego z otaczających go bazaltowych kolumn. Ze Skaftafell wrócimy przez sandry Skeiðarársandur do Kirkjubæjarklaustur. Nocleg w Kirkjubæjarklaustur lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: 250 km
        opcja: Wycieczka statkiem po lagunie lodowca Jökulsárlón.
    14 dzień, Południe wyspy: KIRKJUBAEJARKLAUSTUR – SELFOSS
Pełen atrakcji dzień na południu wyspy. Po wyruszeniu z Kirkjubæjarklaustur zobaczymy Kirkjugólfið (the Church Floor) – formację skał bazaltowych przypominającą plaster miodu. Potem odwiedzimy wąski i kręty kanion Fjaðrárgljúfur – piękny i fotogeniczny. Pojedziemy do miasta Vík í Mýrdal i w jego przepiękne okolice. Do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc należą: słynna czarna plaża Reynisfjara z morderczymi falami, majestatyczne klify, granitowe kolumny Garðar przypominające olbrzymie organy i stojące w wodzie skały Reynisdrangar, oraz jaskinia Hálsanefshellir. Następnie udamy się na Dyrhólaey – niewielki półwysep znany dawniej przez angielskich żeglarzy jako Cape Portland. Znajduje się tu rezerwat ptaków, latarnia morska i naturalny łuk skalny Tóin. Zobaczymy plażę Kirkjufjara i ogromne fale rozbijające się o wystające z morza skały (jeśli dostęp na plażę będzie możliwy – okresowo bywa ona zamykana). Następnie ruszymy w pobliże wulkanu i lodowca Eyjafjallajökull, znanego z erupcji w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Udamy się do jęzora lodowca Sólheimajökull, gdzie przespacerujemy się na punkt widokowy i do czoła lodowca. W pobliżu miejscowości Skógar znajduje się wodospad Skógafoss, który ma 62 m wysokości i 25 m szerokości i należy do największych w kraju. Można wspiąć się na jego szczyt po schodkach. Zobaczymy też mierzący 60 metrów wodospad Seljalandsfoss (można wejść za wodospad i obejść strumień wody dookoła!) i sąsiadujący z nim ukryty w kanionie wodospad Gljúfurárfoss. W drodze na nocleg przejedziemy przez Hella - wioskę która słynie z hodowli koni islandzkich. Nocleg w Selfoss lub okolicy.
        dzienny dystans samochodem: 250 km
    15 dzień, WIELKI ZŁOTY KRĄG
Rano pojedziemy do krateru wulkanicznego Kerið, który powstał około 3000 lat temu. Obejdziemy krater dookoła i zejdziemy nad taflę jego jeziora. Stąd udamy się do Gullfoss - jednego z największych i najpiękniejszych wodospadów w Islandii. Następnie pojedziemy do obszaru Geysir, znanego z gorących źródeł. Tu zobaczymy słynny Wielki Geysir – najstarszy islandzki gejzer odkryty w 1294 roku, oraz Strokkur - aktywny gejzer, który wybucha co kilka minut na wysokość do 35 metrów. Wyjątkowy obiad zjemy w wyjątkowym miejscu – na farmie pomidorów. Potem pojedziemy do Parku Narodowego Þingvellir, wyjątkowego miejsca z geologicznego punktu widzenia. Badania wykazały, że Þingvellir jest naturalnym cudem w skali międzynarodowej. Uchylenia i szczeliny w okolicy są dowodem na przesunięcie skorupy planet. Tu spotykają się kontynenty eurazjatycki i północnoamerykański. Na naszej planecie jest niewiele miejsc, gdzie kontynentalny dryf jest tak wyraźnie widoczny. Þingvellir jest również ważnym historycznym miejscem w Islandii – tu w 930 roku odbyło się pierwsze zgromadzenie islandzkiego parlamentu, a w 1944 ogłoszono niezależność od Danii. Þingvellir został wpisany na listę UNESCO w 2004 roku. Przejdziemy się po nim, by bliżej poznać to interesujące miejsce i jego atrakcje. Będziemy mieli jeszcze jedną alternatywną możliwość, aby odwiedzić nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Wieczorem przejedziemy na lotnisko Keflavik i zarejestrujemy się na rejs. 
        opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
        dzienny dystans samochodem: 340 km

    16 dzień, KEFLAVIK – przelot – lotnisko w Polsce
Przelot powrotny do Polski.


Łączny dystans samochodem: ok. 3200 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy na trasie Gdańsk lub Wrocław – Reykjavik – Gdańsk lub Wrocław, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg i bagaż kabinowy o wadze do 8 kg [do limitu: 1600 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia* ];
- wszystkie noclegi wg programu, w standardzie:
11 noclegów w prywatnym standardzie (pokoje 2-osobowe z prywatną lub współdzieloną łazienką, z pościelą, w hotelach, apartamentach, pensjonatach i hostelach); 3 noclegi w pokojach wieloosobowych z łazienką współdzieloną poza pokojem, we własnym śpiworze;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne, zaw. opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300000 zł), nast. nieszczęśliwych wypadków (25000 zł), OC (400000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł);
- polski pilot Arsoba Travel przez cały czas wyprawy na Islandii (jednocześnie kierowca samochodu 4WD), jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów;
- transport wynajętym samochodem 4WD przez cały czas trwania wyprawy na Islandii, paliwo, ubezpieczenie auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- rejs promem przez zatokę Breiðafjörður w dniu 11;
- serwis fotograficzny  (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki)  przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive, w terminie do 45 dni po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


Uczestnicy pokrywają swoje koszty:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- wyżywienia (poza 1 śniadaniem w Breidavik),
- opłat za wstęp do obiektów i atrakcji, wycieczek fakultatywnych i opcjonalnych,
- ewentualnych testów i inne, związane z profilaktyką Covid 19, wymaganych przepisami Islandii i Polski,
- wydatków własnych, pamiątek itp
.

Kwota, jaką Uczestnik powinien przeznaczyć na wyżywienie to minimum 1800 zł. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje, wstępy do obiektów, muzeów, pamiątki, wycieczki fakultatywne, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE

GALERIE ZDJĘĆ można obejrzeć w naszych pozostałych ofertach na Islandię.