KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

JAPONIA 23/24 dni - tradycja, przyroda i nowoczesność od Kyusiu przez Shikoku do Honsiu


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

JAPONIA to kraj pełen kontrastów, w którym mieści się największa aglomeracja miejska świata i jednocześnie miejsce, w którym doświadczyć można spokoju ducha i poczuć atmosferę zen.. albowiem miejsc spokojnych, nawet dzikich - w Japonii nie brakuje. Piękna przyroda jest wszechobecna.
4 główne wyspy, czyli Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz tysiące małych wysepek u wschodnich wybrzeży Azji, tworzą aktywny sejsmicznie archipelag, o długości 3,3 tys. km. Niemal cały pokryty jest górami, z czego 80 to czynne wulkany (najwyższy to Fuji).
Shintoizm w połączeniu z buddyjskim zen sprawiły, iż japoński model postrzegania świata oraz myślenia, tak bardzo różni się od standardów panujących w innych zakątkach globu. Japończycy są zdyscyplinowani, powściągliwi, honorowi oraz niezwykle przywiązani do tradycji. Celebrują picie herbaty, pielęgnację ogrodu, spożywanie posiłków, układanie kwiatów...
Japonia to inny świat... Jeśli chcecie, z chęcią go Wam pokażemy...


        P R O G R A M  wiosenny (sakura hanami):

    1 dzień, WARSZAWA – przelot
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem Arsoba Travel, odprawa, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Japonii, z przesiadką.
    2 dzień, przelot – NARITA (Tokyo)  (1-szy dzień JRPass)
przylot na lotnisko Narita koło Tokyo, wymiana waluty, rejestracja karnetów kolejowych. Zakwaterowanie w hotelu przy lotnisku. Czas wolny – uzgodnienia na miejscu, z pilotem. Możemy np. zwiedzić park ze świątyniami w Narita. Nocleg w Narita.
    3 dzień, NARITA (Tokyo) – KAGOSHIMA
Przejazd pociągami (shinkansenami) do Kagoshimy na wyspie Kiusiu, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Kagoshimie, możemy zajrzeć do knajpki na piwo i japońskie przekąski, zobaczyć jak wieczór spędzają tam Japończycy, lub po prostu do restauracji / baru na kolację. Nocleg w Kagoshimie.
    4 dzień, KAIMONDAKE – KAGOSHIMA
Wcześnie rano przejazd na samo południe wyspy. Trekking ścieżką przez las na Kaimondake 924 m npm - prawie idealny wulkan stożkowy, najbardziej na południu położony w Japonii – wyrastający z morza. Ze szczytu otwiera się piękna panorama na oblany wodą wulkan, brzeg morza w dole i pola uprawne oraz położone w pobliżu jezioro Ikeda. Wejście około 4 godzin, zejście 2 godziny. Szlak zróżnicowany i ciekawy, z licznymi przeszkodami i trudnościami technicznymi – drewniane kładki, drabinki, zwały dużych kamieni, czasem lina do pomocy. Po powrocie do Kagoshimy nagroda: „Sushi train” – czyli bar sushi z „karuzelą”, kaiten dzushi. Nocleg w Kagoshimie.
    5 dzień, SAKURA-JIMA – KAGOSHIMA
Przepłynięcie promem na wyspę z aktywnym, dymiącym wulkanem Sakura-Jima. Autobusem zwiedzimy część wyspy – wulkanu, podjeżdżając do miejsca skąd można najlepiej obserwować wierzchołek – oberwatorium Yunohira. Relaks w parku z wodą termalną, „foot spa” – na świeżym powietrzu i spacer wybrzeżem z zastygnięta lawą pod stopami. Powrót promem, reszta dnia do zagospodarowania wg pragnień Uczestników i sugestii pilota, np. spacer po centrum. Nocleg w Kagoshimie.
    6 dzień, KIRISHIMA-YAKU  
Pozostawienie głównego bagażu w depozycie, w hotelu lub skrytkach bagażowych. Przejazd do Ebino-kogen, zakwaterowanie – w pokojach lub na recepcji zostawimy przywiezione rzeczy. Trekking po parku narodowym Kirishima-Yaku, z wulkanami, kraterami i jeziorami wulkanicznymi. Plan zakłada wejście na wulkan z jeziorem Onami wewnątrz krateru, okrążenie krateru z jeziorem, a także wejście na pobliski wulkan Karakunidake. Po powrocie skorzystamy z hotelowego dużego onsenu i ofuro (czyli umyjemy się i wykąpiemy w wodzie termalnej). Nocleg w Ebino Kogen.
    7 dzień, KIRISHIMA-YAKU – KAGOSHIMA
Przejazd autobusem do Takachiho Gawara. Zwiedzenie małego muzeum parkowego. Trekking na wulkan Takachiho-no-mine (dla chętnych, ale warto). Następnie przejdziemy przez las, ale asfaltową drogą, 7 km cały czas lekko w dół. Odwiedzimy ukrytą w lesie, uroczą świątynię shintoistyczną Kirishima-Jingu. Zjemy zupkę w lokalnym barze, pomoczymy zmęczone nogi w baseniku z gorącą, wysoko zmineralizowaną wodą. Na stację kolejową podjedziemy autobusem. Powrót do Kagoshimy. Odbiór bagaży z depozytu i zakwaterowanie. Wieczorem czas wolny, do samodzielnego zagospodarowania, możliwy też spacer z pilotem po Kagoshimie. Nocleg w Kagoshimie.
    8 dzień, KAGOSHIMA – KOKURA – HIROSHIMA  
Przejazd do Kokura, shinkansenem o nazwie Sakura (zn. Wiśnia), zakwaterowanie lub pozostawienie bagaży w depozycie w hotelu. Przejazd do Hiroshimy. Zwiedzanie Hiroshimy - zwiedzanie Parku Pokoju i muzeum pokoju (bomby atomowej), spacer przez centrum miasta, czas wolny w dzielnicy handlowej. Powrót do Kokura. Wieczorem – czas wolny lub spacer z pilotem po centrum. Nocleg w Kokura lub Hiroshimie.
    9 dzień, MIYAJIMA
Przejazd pociągiem i przepłynięcie promem na wyspę Miyajima, zwiedzanie. „Pływająca” drewniana pomarańczowa torii należy do Nihon Sankei (trzy najwspanialsze krajobrazy Japonii). Spacer po wyspie: świątynia na palach - Itsukushima Shrine, pięciokondygnacyjna Five-stoned Pagoda, Daishoin Temple z 500 uroczymi figurkami mnichów, z twarzami o bogatej, zróżnicowanej mimice. Sklepy z pamiątkami, regionalnymi słodyczami, wszędzie dużo oswojonych saren. Powrót do Kokura. Nocleg w Kokura lub Hiroshimie.
    10 dzień, SHIMANAMI KAIDO: ONOMICHI
Przejazd do Okayamy. Pozostawienie nadmiarowego bagażu w skrytkach bagażowych. Przejazd do Onomichi. Wynajęcie rowerów. Dwudniowa wycieczka rowerowa przez Shimanami Kaido – trasą rowerową systemem pięknych mostów łączących wyspy leżące na Wewnętrznym Morzu Japońskim, z Honsiu na Shikoku. Tego dnia przejedziemy ok. 35-40 km. Nocleg w hostelu – schronisku japońskim na wyspie Setoda.
    11 dzień, SHIMANAMI KAIDO: IMABARI – MATSUYAMA
C.d. wycieczki rowerowej. Tego dnia przejedziemy ok. 40-45 km. W porze obiadowej będziemy mogli zjeść pyszności z grilla (samodzielne grillowanie przygotowanych przez restaurację mięs, warzyw, ryb, owoców morza) – przed wjechaniem na ostatni, najdłuższy most 6 km z 6 pylonami. Po dojechaniu do Imabari oddamy rowery i przejedziemy do Matsuyamy, zakwaterowanie. W historycznej dzielnicy Matsuyamy znajduje się m.in. najstarszy onsen i spa w Japonii – Dogo Onsen z tradycją sięgającą ponad 1300 lat – można będzie zażyć w nim relaksujących kąpieli (dla chętnych). Nocleg w Matsuyamie.
    12 dzień, KOTOHIRA – OKAYAMA
Przejazd do Kotohiry. Wejście po ok. 800 stopniach na wzgórze z chramem Kompira San (poświęconym marynistyce), sklepy z rękodziełem, pamiątkami, regionalną żywnością. Odwiedzimy muzeum sake Kinryo-no-sato. Przejazd do Okayama. Zwiedzanie Korakuen-Ko – jednego z 3 najpiękniejszych i najbardziej znanych ogrodów w stylu japońskim, w tle którego znajduje się fotogeniczny Wroni Zamek. Odbiór głównego bagażu z przechowania, zakwaterowanie. Czas wolny. Nocleg w Okayamie lub Kyoto.
    13 dzień, KYOTO
Zwiedzanie Kyoto: nowoczesny 13-piętrowy dworzec kolejowy z promenadą na 11 piętrze i panoramą miasta, świątynie i zabytki w centralnej części: Higashi-Honganji Temple, świątynie i zabytki we wschodniej części: Fushimi-Inari Shrine, dzielnica Higashiyama-ku od Heian Jingu Shrine do świątyni Kiyomizu-dora, spacer zabytkowymi uliczkami starego Kioto, sklepy z pamiątkami i słodyczami, wieczorny spacer po „dzielnicy Gejsz i Maiku” – Gion. Spektakl w Gion Corner (ok. 1 godziny, 6 różnych rodzajów sztuki i kultury japońskiej) – dla chętnych. Wizyta w jednej z małych, tradycyjnych wieczornych knajpek, gdzie Japończycy wpadają na piwo i przekąski (dla chętnych). Nocleg w Okayamie lub Kyoto.
    14 dzień, YAMAZAKI – OSAKA
Przedpołudniem odwiedzimy Yamazaki Whiskey Distillery: muzeum whisky. Możliwa degustacja wybranych rodzajów whisky (za opłatą). Możliwość zakupu whisky w specjalnych opakowaniach w sklepie firmowym. Zwiedzanie pięknego zamku i ogrodów w Osace, tam także ponadczasowa… kapsuła czasu. Odwiedzimy Osaka Aquarium Kaiyukan – jedno z największych oceanariów w Japonii. Obok znajduje się jedno z największych kół młyńskich świata, którym możemy się przejechać – piękna panorama Osaki i wybrzeża. Długa kolacja w restauracji japońskiej „all you can eat” (dla chętnych). Nocleg w Okayamie lub Kyoto.
    15 dzień, NARA – KYOTO
Wycieczka do Nara, z rozległym kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych świątyń shintoistycznych i buddyjskich (tam świątynia Todaiji – największa budowla drewniana świata) oraz ponad tysiącem swobodnie biegających danieli, sporo chodzenia. Wizyta w centrum związanym z trzęsieniami ziemi (symulacje) – zobaczymy w jakich technologiach stawia się wysokie budynki w Japonii, aby były odporne na wstrząsy. Nocleg w Okayamie lub Kyoto.
    16 dzień, KYOTO – TAKAYAMA
Przejedziemy do Takayamy, zakwaterowanie. Zwiedzanie Takayamy - spacery po niewielkim miasteczku będącym stolicą górskiej prowincji Hida, znanej z tradycyjnej drewnianej zabudowy oraz wielu niewielkich rodzinnych wytwórni sake – będzie możliwość degustacji na miejscu. Mieszkańcy wyrabiają sake na setki sposobów i barw – możemy degustować odcienie i smaki tego typowo japońskiego trunku. Odwiedzimy także spacerem niewielkie klimatyczne świątynie pod górami. Wieczorny spacer po cichym, starym centrum – atmosfera jak 100 lat wstecz. Nocleg w Takayamie.
    17 dzień, SHIRAKAWA-GO – TAKAYAMA – TOKYO
Wykwaterujemy się i pozostawimy główne bagaże w depozycie w hotelu. Wycieczka autobusem w góry do Shirakawa-go (UNESCO), wsi japońskiej Ogimachi, znanej ze swoich tradycyjnych gospodarstw, z których niektóre mają ponad 250 lat. Styl architektoniczny, dopracowywany przez wiele pokoleń, jest zaprojektowany tak, aby wytrzymywał duże ilości ciężkiego śniegu. Znajduje się tam 114 domów w stylu gassho. Wrócimy do Takayamy, odbierzemy bagaże z depozytu. Przejedziemy do Tokyo, zakwaterowanie. Nocleg w Tokyo.
    18 dzień, TOKYO
Spacer po dzielnicy biurowców i drapaczy chmur Shinjuku, ratusz aglomeracji tokijskiej Tokyo Metropolitan Government Tower – panoramiczny widok 360 stopni z 44 piętra (wys. 200 m), Shinjuku NS Building z największym na świecie zegarem z wahadłem i podniebnym mostem. Spacer po hitorycznej dzielnicy Asakusa, Taito City – Kaminarimon Gate, świątynie Denboujin i Sensoji, uliczki handlowe, sklepiki z pamiątkami przy ulicy Nakamise. Ogród japoński w stylu kokuro. Ryogoku – centrum sumo – sportu narodowego, wizyta w muzeum sumo. Dzielnica elektroniki i mangi oraz anime – Akihabara.  Wieczorny spacer po Kabukicho - dzielnicy rozrywki i życia nocnego. Dla chętnych – wizyta w restauracji sushi i sashimi, lub innej knajpce. Nocleg w Tokyo.
    19 dzień, TOKYO
Zwiedzanie Tokyo: wizyta na wyspie Odaiba – spacery, promenady, futurystyczne centrum Toyoty, historyczne francuskie garaże i automobile, centrum japońskiej innowacji i techniki oraz robotyki Miraikan. Dla chętnych: Oedo Onsen Monogatari (2720 Y, Fee includes: Bath fee, Yukata robe fee, Towel fee, Facility usage fee). Zakupy w sklepie Daiso „wszystko po 108 jenów” – Kinshicho, ostatnia możliwość uczty sushi i sashimi w „sushi train”. Spacer po dzielnicy Shibuya, pomnik pieska Hachiko, dzielnica zakupów, wzgórze z „hotelami miłości”. Nocleg w Tokyo.
    20 dzień, KAKUNODATE lub KAWAGO  – TOKYO
Wstępny plan jest taki: przejazd na północ wyspy Honsiu – do Kakunodate, dawnego miasteczka samurajów, w którym zachowała się tradycyjna, drewniana zabudowa. Tam w ramach Festiwalu Kwitnącej Wiśni Sakura Matsuri zobaczymy kwitnące, „płaczące” drzewa wiśni. Miejsce to uznawane jest przez Japończyków za jedno z piękniejszych do podziwiania kwitnących drzew wiśniowych, na północy Japonii. Dziś podróżować będziemy po raz kolejny shinkansenami – tym razem nową serią o nazwie Hayabusa, rozwijającą normalną prędkość podróżną do 320 km/h.
Każdego roku drzewa wiśniowe kwitną w poszczególnych regionach Japonii w innym czasie. Zatem bardzo prawdopodobna będzie zmiana miejsca obserwacji – czyli może odwiedzimy inne miasto Japonii w tym celu, np. Kawagoe ancient town Edo period, Nagano, Kanazawa, Niigata. Decyzja będzie podjęta w czasie wyprawy, gdy terminarz kwitnienia wiśni będzie dokładniej sprecyzowany. Nocleg w Tokyo.
    21 dzień, NIKKO – YOKOHAMA
Wycieczka do Nikko – trzeciego po Kioto i Nara zabytkowego centrum Japonii (Unesco), tam spacer po parku z kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych chramów buddystycznych. Zwiedzanie najważniejszej świątyni Toshoku, w której znajduje się m.in. płaskorzeźba – pierwowzór trzech małp „nie widzę zła, nie słyszę zła, nie mówię zła”. Powrót do Tokyo.  Wycieczka do Yokohamy: China Town, spacer promenadą nad Zatoką Tokijską. Nocleg w Tokyo.
    22 dzień, TOKYO – przelot   (21-szy dzień JRPass)
Wykwaterowanie, pozostawienie bagaży w depozycie. Zwiedzanie Tokyo: Muzeum walut, Świątynia Meiji-Jingu Shrine, ogrody Shinjuku (ogrody w stylu japońskim, angielskim i francuskim oraz palmiarnia z orchideami), Muzeum reklamy oraz japońskich przedmiotów i plakatów z XX wieku. Odbiór bagaży, transfer na lotnisko, rejestracja na rejs. Przelot do Polski, z przesiadką.
     23 dzień, przelot – WARSZAWA
Przylot do Warszawy. Koniec wyprawy.

        P R O G R A M  letni (z wejściem na Fuji oraz trekiem w Alpach Japońskich):

    1 dzień, WARSZAWA – przelot
ZZbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem Arsoba Travel, odprawa, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Japonii, z przesiadką.
    2 dzień, (1-szy dzień JRPass) przelot – OSAKA – NAGOYA
Przylot na lotnisko Kansai koło Osaki, wymiana waluty, rejestracja karnetów kolejowych. Przejazd do Nagoya, zakwaterowanie. Wieczorem czas wolny, np. spacer po oświetlonym, wirującym centrum. Nocleg w Nagoya.
    3 dzień, NAGOYA – TAKAYAMA
Przedpołudniem zwiedzimy muzeum kolejnictwa SCMAGLEV and Railway Park, gratka nie tylko dla fanów kolejnictwa. Następnie możemy odwiedzić jeszcze darmową, bardzo ciekawą wystawę zbroi i oręża samurajskiego, pójść do Noritake Garden, gdzie znajduje się wystawa dzieł wykonanych z japońskiej porcelany słynnej firmy Noritake, a stamtąd udać się jeszcze do Muzeum Przemysłu i Technologii TOYOTA, by poznać historię tej znanej marki, a także zobaczyć zabytkowe samochody, maszyny włókiennicze i inne urządzenia, których produkcją na przestrzeni lat zajmował się koncern.
Przejazd widokową trasą do Takayamy, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po cichym, starym mieście – atmosfera jak 100 lat wstecz. Nocleg w Takayamie.
    4 dzień, TAKAYAMA – MATSUMOTO
Zwiedzanie Takayamy - spacery po niewielkim miasteczku będącym stolicą górskiej prowincji Hida, znanej z tradycyjnej drewnianej zabudowy oraz wielu niewielkich rodzinnych wytwórni sake – będzie możliwość degustacji na miejscu. Mieszkańcy wyrabiają sake na setki sposobów i barw – możemy degustować odcienie i smaki tego typowo japońskiego trunku. Odwiedzimy także niewielkie klimatyczne świątynie pod górami. Przejazd do Matsumoto, zakwaterowanie. Obejrzymy z zewnątrz ładnie podświetlony  zamek "kruka". Możemy zajrzeć do knajpki na piwo i japońskie przekąski, zobaczyć jak wieczór spędzają tam Japończycy. Nocleg w Matsumoto.
    5 dzień, HOTAKA – JAPAN ALPS KAMIKOCHI
Pozostawienie głównego bagażu w depozycie. Wizyta na farmie japońskiego zielonego chrzanu wasabi w Hotaka (spacerem; tam możemy zjeść np. krokiety i lody o smaku wasabi). Zobaczymy tam jak uprawia się chrzan wasabi i dlaczego to takie trudne. Przejazd autobusem w Japońskie Alpy (przepiękny krajobrazowo region Kamikochi), Spacer doliną do polany Tokusawa, zakwaterowanie. Nocleg w schronisku górskim – hostelu, w dolinie Kamikochi.
    6 dzień, JAPAN ALPS KAMIKOCHI
Trekking na Mt. Chogatake 2664 m (około 4 godziny), piękna panorama ze szczytu, odpoczynek w schronisku wysokogórskim, zejście w dolinę Kamikochi (około 3 godzin). Jeśli pogoda będzie niesprzyjająca lub nie będzie chęci, to dzień można spędzić spacerując po dolinie i zaglądając w różne „kąty”. Nocleg w schronisku górskim – hostelu, w dolinie Kamikochi.
    7 dzień, JAPAN ALPS KAMIKOCHI – MATSUMOTO – KAGOSHIMA
Powrót doliną Kamikochi na dworzec autobusowy. Po drodze wizyta w ciekawym centrum informacji turystycznej parku narodowego. Powrót do Matsumoto, odbiór bagaży z depozytu. Przejazd do Kagoshimy na wyspie Kiusiu, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Kagoshimie. Nocleg w Kagoshimie.
    8 dzień, KIRISHIMA-YAKU  
Pozostawienie głównego bagażu w depozycie, w hotelu. Przejazd do Ebino-kogen, zakwaterowanie – w pokojach lub na recepcji zostawimy przywiezione rzeczy. Trekking po parku narodowym Kirishima-Yaku, z wulkanami, kraterami i jeziorami wulkanicznymi. Plan zakłada wejście na wulkan z jeziorem Onami wewnątrz krateru, okrążenie krateru z jeziorem, a także wejście na pobliski wulkan Karakunidake. Po powrocie skorzystamy z hotelowego dużego onsenu i ofuro (czyli umyjemy się i wykąpiemy w wodzie termalnej). Nocleg w Ebino Kogen.
    9 dzień, KIRISHIMA-YAKU – KAGOSHIMA
Przejazd autobusem do Takachiho Gawara. Zwiedzenie niewielkiego muzeum parkowego. Trekking na wulkan Takachiho-no-mine (dla chętnych, warto jeśli pogoda będzie sprzyjająca). Następnie przejdziemy przez las, ale asfaltową drogą, 7 km cały czas lekko w dół. Odwiedzimy ukrytą w lesie, uroczą świątynię shintoistyczną Kirishima-Jingu. Zjemy zupkę w lokalnym barze, pomoczymy zmęczone nogi w baseniku z gorącą, wysoko zmineralizowaną wodą. Na stację kolejową możemy podjechać autobusem, lub przejść pieszo – wtedy po drodze odwiedzimy lokalną fabryczkę shochu (to japońska tradycyjna wódka) – fabryczkę można zwiedzić, a trunki degustować. Powrót do Kagoshimy. Odbiór bagaży z depozytu i zakwaterowanie. Wieczorem czas wolny, do samodzielnego zagospodarowania, możliwy też spacer z pilotem po Kagoshimie. Nocleg w Kagoshimie.
    10 dzień, SAKURA-JIMA – KAGOSHIMA – HIROSHIMA
Przepłynięcie promem na wyspę z aktywnym, dymiącym wulkanem Sakura-Jima. Autobusem zwiedzimy część wyspy – wulkanu, podjeżdżając do miejsca skąd można najlepiej obserwować wierzchołek – oberwatorium Yunohira. Na koniec relaks w parku z wodą termalną, „foot spa” – na świeżym powietrzu i spacer wybrzeżem z zastygniętą lawą pod stopami. Powrót promem, reszta dnia do zagospodarowania wg pragnień Uczestników i sugestii pilota. „Sushi train” – czyli bar sushi z „karuzelą”, kaiten dzushi. Przejazd do Hiroshimy, shinkansenem o nazwie Sakura (znaczy Wiśnia), zakwaterowanie. Nocleg w Hiroshimie lub Kokura.
    11 dzień, HIROSHIMA – MIYAJIMA
Hiroshima - zwiedzanie Parku Pokoju i muzeum pokoju (bomby atomowej), spacer przez centrum miasta. Czas na zakupy i relaks, a także mały shopping ;) Przepłynięcie promem na wyspę Miyajima, zwiedzanie. „Pływająca” drewniana pomarańczowa torii należy do Nihon Sankei (trzy najwspanialsze krajobrazy Japonii). Spacer po wyspie: świątynia na palach - Itsukushima Shrine, pięciokondygnacyjna Five-stoned Pagoda, Daishoin Temple z 500 uroczymi figurkami mnichów, z twarzami o bogatej, zróżnicowanej mimice. Sklepy z pamiątkami, regionalnymi słodyczami, wszędzie dużo oswojonych saren. Chętni mogą wejść na najwyższy punkt wyspy i spojrzeć z góry na Wewnętrzne Morze Japońskie. Powrót do Hiroshimy. Nocleg w Hiroshimie lub Kokura.
    12 dzień, SHIMANAMI KAIDO: ONOMICHI
Przejazd do Okayamy. Pozostawienie nadmiarowego bagażu w skrytkach bagażowych. Przejazd do Onomichi. Wynajęcie rowerów. Dwudniowa wycieczka rowerowa przez Shimanami Kaido – trasą rowerową systemem pięknych mostów łączących wyspy leżące na Wewnętrznym Morzu Japońskim, z Honsiu na Shikoku. Tego dnia przejedziemy ok. 35-40 km. Nocleg w hostelu – schronisku japońskim na wyspie Setoda, przy plaży.
    13 dzień, SHIMANAMI KAIDO: IMABARI – MATSUYAMA
Ciąg dalszy wycieczki rowerowej. Tego dnia przejedziemy ok. 50 km. W trakcie tych obu dni częste przystanki na odpoczynek, robienie zdjęć, przekąski, napoje, kąpiel w morzu, plaża, lody, itp. itd. W porze obiadowej obiad możemy zjeść w knajpce nad morzem, gdzie samodzielnie grilluje się na własnym stoliku, kupione tam mięska, warzywa, ryby, owoce morza – świetna zabawa i bardzo smacznie! Po dojechaniu do Imabari oddajemy rowery i przejeżdżamy pociągiem do Matsuyamy, zakwaterowanie i zasłużony odpoczynek. Jeśli ktoś będzie miał jeszcze siłę i ochotę, to w historycznej dzielnicy Matsuyamy znajduje się m.in. najstarszy onsen i spa w Japonii – Dogo Onsen z tradycją sięgającą ponad 1300 lat – można zażyć w nim relaksujących kąpieli. Nocleg w Matsuyamie.
    14 dzień, KOTOHIRA – OKAYAMA – KYOTO
Przejazd do Kotohiry. Wejście po ok. 800 stopniach na wzgórze z chramem Kompira San (poświęconym marynistyce), sklepy z rękodziełem, pamiątkami, regionalną żywnością. Odwiedzimy muzeum sake Kinryo-no-sato. Przejazd do Okayama. Zwiedzanie Korakuen-Ko – jednego z trzech najpiękniejszych i najbardziej znanych ogrodów w stylu japońskim, w tle którego znajduje się fotogeniczny Wroni Zamek. Odbiór głównego bagażu z przechowania, przejazd do Kyoto, zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg w Kyoto lub Okayama.
    15 dzień, KYOTO
Zwiedzanie Kyoto: nowoczesny 13-piętrowy dworzec kolejowy z promenadą na 11 piętrze i panoramą miasta, świątynie i zabytki: Fushimi-Inari Shrine (to te aleje z tysiącami pomarańczowych bram – torii – niezwykłe fotogeniczne miejsce), dzielnica Higashiyama-ku od Heian Jingu Shrine do świątyni Kiyomizu-dora, spacer zabytkowymi uliczkami starego Kioto, sklepy z pamiątkami i słodyczami, wieczorny spacer po „dzielnicy Gejsz i Maiku” – Gion. Spektakl w Gion Corner (ok. 1 godziny, 6 różnych rodzajów sztuki i kultury japońskiej) – dla chętnych, jeśli będą miejsca. Nocleg w Kyoto lub Okayama.
    16 dzień, YAMAZAKI – OSAKA
Przedpołudniem odwiedzimy Yamazaki Whiskey Distillery: muzeum whisky. Możliwa degustacja wybranych rodzajów whisky (za opłatą). Możliwość zakupu whisky w specjalnych opakowaniach w sklepie firmowym. Zwiedzanie pięknego zamku i ogrodów w Osace, otoczonego systemem największych murów obronnych w Japonii. To tutaj znajduje się ponadczasowa… kapsuła czasu. Odwiedzimy Osaka Aquarium Kaiyukan – jedno z największych oceanariów w Japonii – raj dla dzieci i młodzieży, ale i dla dorosłych jest interesujące. Obok znajduje się jedno z największych kół młyńskich świata o średnicy 117 metrów, którym możemy się przejechać – piękna panorama Osaki i wybrzeża. Nocleg w Kyoto lub Okayama.
    17 dzień, NARA – KYOTO
Przedpołudniem możemy odwiedzić muzeum mangi, lub od razu ruszyć na wycieczkę do Nara, byłej stolicy Japonii, z rozległym kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych świątyń shintoistycznych i buddyjskich oraz ponad tysiącem swobodnie biegających danieli. Zwiedzimy świątynię Todaiji – największą budowlę drewnianą świata. Wizyta w centrum związanym z trzęsieniami ziemi (tam symulator), dowiemy się jakie są technologie budowy domów, odporne na trzęsienia ziemi. Powrót do Kyoto. Czas wolny, do zagospodarowania w konsultacji z pilotem. Nocleg w Kyoto lub Okayama.
    18 dzień, KYOTO – KAWAGOE – TOKYO
Przejazd do Tokyo. Pozostawienie bagaży w depozycie recepcji hotelu. Przejazd do Kawagoe. Korzenie Kawagoe, nazywane też małym Edo (Edo to dawna nazwa Tokyo) sięgają aż do epoki kamienia. To jedno z nielicznych miejsc w pobliżu Tokyo, gdzie wciąż można zobaczyć tradycyjne japońskie domy. Na dawnej handlowej ulicy znajdują się drewniane, pięknie zdobione budynki, mieszczące dziś sklepy z lokalnymi produktami, rękodziełem i pamiątkami. Nieopodal znajduje się świątynia Kita-in, w której zobaczymy ponad 500 posągów Rakan - uczniów Buddy. Wykuto je między 1782 a 1825 rokiem. Nie ma dwóch identycznych posągów, różnią się bardzo mimiką, charakterem sytuacyjnym. Przy 12 posągach znajdują się wyobrażenia zwierząt chińskiego zodiaku. Jeśli znajdzie się taki posąg, odpowiadający swojemu znakowi, to można wypowiedzieć życzenie, marzenie – jest duża szansa iż się ziści! Wieczorny spacer po Kabukicho - dzielnicy rozrywki i życia nocnego. Dla chętnych – wizyta w restauracji sushi i sashimi, lub innej knajpce. Nocleg w Tokyo.
    19 dzień, TOKYO – GOTEMBA – FUJI-SAN
Spacer po dzielnicy biurowców i drapaczy chmur Shinjuku, ratusz aglomeracji tokijskiej Tokyo Metropolitan Government Tower – panoramiczny widok 360 stopni z 44 piętra (wys. 200 m), Shinjuku NS Building z największym na świecie zegarem z wahadłem i podniebnym mostem.
Przejazd do Gotemby. Przejazd autobusem do 5-tej stacji Subashiri. Trekking – nocne wejście na szczyt najwyższej góry Japonii, wulkan Fuji (około 7 godzin, z częstymi przerwami).
    20 dzień, FUJI-SAN – TOKYO
Podziwianie słońca wschodzącego nad dywanem z chmur. Spacer po koronie krateru. Zejście ze szczytu po wschodzie słońca (około 4 godziny). Przejazd do Tokyo. Reszta dnia na odpoczynek, relaks, ewentualnie do zagospodarowania wg propozycji pilota.
Propozycja to spacer po historycznej dzielnicy Asakusa, Taito City – Kaminarimon Gate, świątynie Denboujin i Sensoji, uliczki handlowe, sklepiki z pamiątkami przy ulicy Nakamise.  Spacer promenadą nad rzeka Sumida. Ogród japoński w stylu kokuro. Ryogoku – centrum sumo – sportu narodowego. Dzielnica elektroniki i mangi oraz anime – Akihabara. Nocleg w Tokyo.
    21 dzień, TOKYO
Zwiedzanie Tokyo: wizyta na wyspie Odaiba – spacery, promenady, futurystyczne centrum Toyoty, historyczne francuskie garaże i automobile, centrum japońskiej innowacji i techniki oraz robotyki Miraikan. Dla chętnych: Oedo Onsen Monogatari (2720 Y) – to duży kompleks onsenów, spa, relaksu i odpoczynku we wnętrzach w stylu epoki Edo. Spacer po dzielnicy Shibuya, pomnik pieska Hachiko, dzielnica zakupów, wzgórze z „hotelami miłości”. Zakupy w sklepie Daiso „wszystko po 108 jenów”. Nocleg w Tokyo.
    22 dzień, NIKKO – YOKOHAMA (21-szy dzień JRPass)
Wycieczka do Nikko – trzeciego po Kioto i Nara zabytkowego centrum Japonii (Unesco), tam spacer po parku z kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych chramów buddystycznych. Zwiedzanie najważniejszej świątyni Toshoku, w której znajduje się m.in. płaskorzeźba – pierwowzór trzech małp „nie widzę zła, nie słyszę zła, nie mówię zła”. Powrót do Tokyo.  Wycieczka do Yokohamy: China Town, spacer promenadą nad Zatoką Tokijską. Nocleg w Tokyo.
    23 dzień, TOKYO – przelot
Wykwaterowanie, pozostawienie bagaży w depozycie. Zwiedzanie Tokyo: muzeum walut i historii pieniądza, ogrody Shinjuku (ogrody w stylu japońskim, angielskim i francuskim oraz palmiarnia z orchideami), muzeum reklamy oraz japońskich przedmiotów i plakatów z XX wieku. Odbiór bagaży, transfer na lotnisko, rejestracja na rejs. Przelot do Polski, z przesiadką.
     24 dzień, przelot – WARSZAWA
Przylot do Warszawy. Koniec wyprawy.

Programy autorskie. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2008 - 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- rezerwacja i zakup biletów lotniczych na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa, w klasie ekonomicznej (do limitu ceny biletów 5000 zł * );
- Japan Rail Pass - uprawniający do nieograniczonego podróżowania po Japonii przez 21 dni wszystkimi liniami kolejowymi Japan Rail (włącznie z luksusowymi Shinkansenami, oraz niektórymi promami i kolejkami);
- wszystkie noclegi wg programu (w zróżnicowanym standardzie: w hotelach w pokojach dwuosobowych, w hostelach w pokojach 4-6-osobowych, w ryokanach w stylu japońskim na matach tatami z futonami w pokojach 2-3-4-osobowych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne, zawierające opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300.000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300.000 zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (25.000 zł), OC (100.000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł); ubezpieczenie jest z opcją chorób przewlekłych oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu;
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy); dostarczone do dwóch miesięcy po zakończeniu wyprawy.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- wyżywienia,
- dodatkowego transportu poza większościowym kolejowym Japan Rail,
- biletów wstępu,
- opłat za wymagane testy i badania związane z profilaktyką zdrowotną w zakresie pandemii koronawirusa COVID-19,
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą to minimum 800 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE