KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

MAROKO 15 dni - feeria barw i zapachów


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

MAROKO – malowniczy i bezpieczny kraj północno-zachodniej Afryki, oficjalnie – Królestwo Maroka, to kraina niespodzianek i kontrastów. Tylko 14 km dzieli Maroko od Europy, a jednak ciągle pozostaje ono dla nas tajemniczym królestwem. Tutaj tradycja spotyka się z afrykańską witalnością i zachodnim modelem życia. Maroko ma wszystkie możliwe walory kraju marzeń: piękne wybrzeże Atlantyku, majestatyczne góry Atlas, ciekawe orientalne miasta z lokalnym klimatem i mozaiką ludzkich typów, wioski w których zatrzymał się czas.
Maroko to oszałamiająca mieszanka języków, kultur, religii, starożytnych tradycji i nowoczesnych ambicji powstała ze styku Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu.
Miasta Maroka są niezwykłe i ekscytujące. Odwieczne szlaki nomadów i kupców wiodły przez te ziemie. Każde miasto ma odmienny charakter. Kosmopolityczny Rabat, nowoczesna Casablanca, morska Essaouira, tętniący życiem Marrakesz, piękny Taroudant, historyczne Meknes, antyczne Volubilis, fascynujący Fez i przyciągający plażowiczów i surferów z całego świata słoneczny Agadir – te niesamowite miejsca pozwolą nam poznać rozmaitość starożytnej i kolonialnej kultury Maroka. Imponujące zabytki o ogromnym znaczeniu – wiele z nich umieszczono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, tłoczne mediny i potężne kazby ukazują bogatą historię kraju. Ogrody i parki dają wytchnienie od upału i są oazami spokoju w pełnych życia, tłocznych miastach.
Maroko to także wspaniała przyroda: ogromne, piaszczyste plaże, wysokie góry oraz piękne, zielone doliny. Zachwycą nas egzotyczne, czasem surowe, czasem baśniowe krajobrazy Afryki Północnej.
Maroko działa na wszystkie zmysły. Oprócz wspaniałej przyrody i wyjątkowej architektury oszołomią nas widoki ze słynnych souków, na których można kupić prawie wszystko. Feeria barw i zapachów wywiera wrażenie na każdym. W Maroku odkryjemy też wyjątkowe smaki. Skosztujemy tu słodkiej miętowej herbaty, świeżych soków, tradycyjnych potraw: hariry, tadżinu i kuskusu pełnych orientalnych przypraw, słodyczy oraz przepysznych daktyli. Oprócz tego będziemy mogli zrelaksować się w tradycyjnej łaźni i podczas arabskiego rytuału hammanu.
W Maroku można doskonale połączyć intensywne zwiedzanie, afrykańską przygodę i błogi odpoczynek. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, doskonałe na niezapomniane wakacje.

Dla podróżników, którzy mają krótsze lub dłuższe urlopy zachęcamy do zapoznania się z programami:
MAROKO 8 dni - feeria barw i zapachów
MAROKO 21 dni - feeria barw i zapachów

          P R O G R A M ::

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – AGADIR
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni do Agadiru. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Agadirze.
    2 dzień, AGADIR – RABAT
Agadir jest najbardziej popularnym turystycznie miastem Maroka. Po trzęsieniu ziemi w 1960 roku, które zniszczyło miasto zdecydowano, by je odbudować właśnie z myślą o turystyce. La Médina d’Agadir (czy Polizzi Medina) to nowa medyna, powstała według planów włoskiego architekta Coca Polizziego po trzęsieniu ziemi w 1960 roku. Projektant zadbał, by wyglądała jak tradycyjna medyna, łącznie z czerwonym murem z bloków suszonej gliny. Za nim powstał labirynt uliczek. Przespacerujemy się nimi mijając warsztaty rękodzielnicze, domy mieszkalne, suki z ozdobami i biżuterią, a także kawiarnię w stylu mauretańskim. Możemy obejrzeć również wystawę poświęconą rzemieślniczym tradycjom Maroka. Przed godziną wymeldowania powrót do hotelu w celu odświeżenia się i zabrania bagaży. Po opuszczeniu hotelu udamy się na miasto, by zjeść obiad.  Potem wsiądziemy w samochód i pojedziemy na północ, do Rabatu. Rabat, stolica Maroka, jest miastem kultury z bogatą historią. W 2012 roku został wpisany na listę UNESCO jako nowoczesna stolica i historyczne miasto. Rabat jest przyjazny, pełen parków i ogrodów, a piękne, ulepszone plaże ciągną się aż do Casablanki. Pobyt tu ułatwia nowoczesna infrastruktura, komunikacja miejska, dostęp do centrów handlowych, restauracji, kawiarni i klubów. Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu i odpoczniemy po podróży. Nocleg w Rabacie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 550 km
    3 dzień, RABAT
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Rabatu. Nowe miasto jest jednym z największych i najambitniejszych modernistycznych projektów urbanistycznych XX wieku zrealizowanych w Afryce. Ville Nouvelle powstało pod francuskim protektoratem, dlatego spacerując szeroką ocienioną palmami promenadą możemy podziwiać budynki w stylu Art Noveau i Art Deco. Najważniejszy w mieście kompleks zabytków znajduje się na placu Yacoub Al Mansour. Mauzoleum Mohammeda V jest miejscem spoczynku trzech znaczących członków rodziny królewskiej z dynastii Alawitów: sułtana Mohammeda V i jego dwóch synów - króla Hassana II (ojca obecnego króla Maroka Mohammeda VI) i księcia Mulaja Abdullaha. Mauzoleum jest warte zobaczenia ze względów historycznych i architektonicznych, ale jest też jednym z niewielu miejsc świętych w Maroku otwartych dla turystów. Mauzoleum stoi naprzeciwko Wieży Hassana i ruin dawnego meczetu.  Wieża Hassana jest nieukończonym minaretem nieukończonego meczetu Hassana, ale i tak góruje nad miastem. Jest też uznana za wzór formy marokańskich minaretów. Zamiast schodów wieża posiada rampę w formie spirali, dzięki której można było wjeżdżać na górę konno. Gdyby meczet został ukończony, byłby drugim największym na świecie. Jednak prace nad jego budową zatrzymano w 1199 roku, kiedy zmarł budujący go władca, a w 1755 roku meczet zawalił się podczas trzęsienia ziemi. Do dziś oprócz wieży zachowały się podstawy kolumn, wśród których można pospacerować. Kazba des Oudaias znajduje się w miejscu oryginalnej twierdzy – klasztoru Ribat, od której miasto wzięło swoją nazwę. Licząca sobie ponad 800 lat kazba jest bardzo malownicza, świetnie zachowana i bezpieczna. Wewnątrz murów znajdują się wąskie uliczki z pomalowanymi na biało – niebiesko domkami, z których większość została zbudowana przez muzułmańskich uchodźców z Hiszpanii. Z wielu miejsc roztaczają się piękne widoki na rzekę i ocean – szczególnie warto wejść na Platformę Sygnałową. W kazbie są jedne z najcenniejszych zabytków Rabatu: pochodzący z 1150 roku najstarszy meczet w mieście - Al - Atika oraz pałac Mulaja Ismaila z XVII wieku, który był siedzibą sułtanów alawickich. Prowadząca do kazby brama Bab Oudaia jest najstarszą bramą miejską całego Maroka. Warto też odwiedzić pełne kolorowych kwiatów Ogrody Andaluzyjskie albo zejść na plażę. Nocleg w Rabacie.
    4 dzień, RABAT – FEZ

Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę do Fezu. Fez jest chyba najbardziej fascynującym miastem w Maroku. Został założony w VIII wieku przez pierwszego muzułmańskiego władcę samodzielnego Marokaidrysa I, założyciela dynastii Idrysydów. W 807 roku Idrys II stworzył tu pierwszą stolicę Maroka. Miasto rozwijało się bardzo prężnie, przyjmowało islamskich uchodźców i europejskich podróżników. Rozwijała się tu nauka. Uniwersytet Al-Karawijjin z IX wieku jest najstarszym działającym uniwersytetem na świecie. Mimo, że stolicę później przenoszono, Fez zachował status kulturowego i duchowego serca kraju. Zwiedzanie Fezu rozpoczniemy od wjechania na wzgórze El- Qolia. Znajdują się tu Grobowce Merynidów - pozostałości grobów ostatnich sułtanów z tej dynastii. Roztacza się stąd piękny widok na miasto. Z góry przyjrzymy się niewiarygodnej plątaninie uliczek najstarszej części wpisanej na listę UNESCO medyny - Fes el Bali. Następnie zjedziemy na dół i pójdziemy do miasta zwiedzić medynę. Przejdziemy przez bramę miejską i zagłębimy się w ten zatłoczony labirynt. Zobaczyć tutaj możemy wiele ciekawych obiektów, jak na przykład jeden z najsłynniejszych zabytków  Fezu – medresę BuInania, słynny zegar wodny, meczety ze wspaniale zdobionymi minaretami, pałace, mauzoleum Idrysa II, place, fontanny i oczywiście targi. Popularny jest w tej części starego miasta suk Terrafine z tradycyjnymi wyrobami skórzanymi, czy suk Hanna, gdzie możemy nabyć przepiękne wyroby ceramiczne (słynna biało-niebieska ceramika z Fezu). Wszystkie drogi mediny prowadzą do meczetu Al- Karawijjin. Ogromna budowla, która konkuruje swoimi rozmiarami jedynie ze słynnym meczetem Hassana II  w Casablance ufundowana została w IX wieku przez tunezyjkę pochodzącą z Kairuanu. Niestety nie muzułmanin nie może wejść w obręb kompleksu. Przy świątyni znajduje się budynek Uniwersytetu Al- Karawijjin. W Fezie działają trzy garbarnie skór - największą z nich jest garbarnia i farbiarnia Chourasa. Cały czas w garbarniach wre praca i wygląda niemal tak samo jak w czasach średniowiecza. Jeżeli starczy czasu możemy udać się do drugiej części starego miasta, czyli Fes el-Jdid. Zobaczymy tu przede wszystkim wzniesiony w XIII wieku Pałac Królewski z ogrodami. Tutaj również znajduje się dzielnica żydowska czyli mellah. Zabudowa dzielnicy znacznie różni się od tej w muzułmańskiej części miasta. Domy mają duże okna i balkony wychodzące na ulice, co w przypadku tradycyjnych muzułmańskich domów było nie do przyjęcia. Po powrocie do hotelu czas wolny. Nocleg w Rabacie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 420 km
   5 dzień, RABAT – CHELLACH
Na przedmieściach Rabatu znajduje się Chellah – otoczony murami obronnymi kompleks starożytnych i średniowiecznych ruin. Pierwszymi osadnikami byli tu Fenicjanie, potem Rzymianie  założyli miasto Sala Colonia. Następnie cytadelę zajmowali Berberowie, a od XII wieku miejsce to stało się królewską nekropolią. Dziś spacerując tu wśród roślinności można obejrzeć ruiny meczetu Abu Jusufa, grobowce sułtana i jego żony oraz marabutów, czyli miejscowych świętych. Znajduje się tu także niewielki basenik zamieszkiwany przez święte węgorze, karmione według zwyczaju jajkami gotowanymi na twardo. Przynoszą je kobiety, które chcą zajść w ciążę albo zapewnić sobie lżejszy poród. Po ogrodach chodzą również koty, ale najwięcej jest ptaków – zwłaszcza czapli i bocianów. W Rabacie warto odwiedzić też medynę. Jest tu wiele kawiarni i sklepów, do których warto zajrzeć, między innymi kiermasze wyrobów skórzanych, sklepy rzemieślnicze z wyrobami miedzianymi, stragany z berberyjskimi dywanami i tkaninami, oraz inne oferujące lampy, biżuterię, wyroby kamienne i drewniane aż po mydła, herbaty i zioła. Po powrocie do hotelu czas wolny. Nocleg w Rabacie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 20 km 
    6 dzień, RABAT – MEKNES i VOLUBILIS
Po śniadaniu udamy się do Meknes. To jedno z czterech królewskich miast. Warto je odwiedzić nie tylko z powodu jego historycznego znaczenia, ale też dla wpisanej na listę UNESCO starówki. W XVII wieku cesarz Mulaj Ismail przeniósł tu stolicę z Fezu. Z tego powodu zbudowano mury obronne i bramy miejskie – w tym największą w Maroku bramę Bab Mansour, pałac królewski, stajnię na 12 000 koni, spichlerz na wiele ton zboża i ogromne, podziemne więzienie. Warto też zobaczyć medynę, piękne place i Mauzoleum Mulaja Ismaila, meczet oraz królewskie pole golfowe. Następnie przejedziemy do Volubilis. Rzymskie ruiny Volubilis są najlepiej zachowanym  stanowiskiem archeologicznym w Maroku i zostały wpisane na listę UNESCO w 1997 roku. Mimo że miasto było łupione i rozebrane z granitu i marmuru przy budowie pobliskich MulajIdris i Meknes,  pozostałe struktury i mozaiki świadczą o jego dawnej wspaniałości. Uważa się, że miasto zostało zbudowane około roku 40., w miejscu starej osady z III wieku p.n.e. Na niezwykle żyznych ziemiach,  które otaczały miasto uprawiane były oliwki i zboże, które wywożono do Rzymu. Po tym, jak Rzymianie wycofali się z Maroka, co stało się pod koniec trzeciego wieku, miasto pozostało niezamieszkane. Trzęsienie ziemi z IV wieku, a potem z 1755 roku spowodowały rozległe uszkodzenia Volubilis. W XVIII wieku budowniczowie zaczęli plądrować ruiny z materiałów budowlanych. Francuscy archeolodzy zaczęli badać to miejsce w 1915 roku. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć między innymi łaźnie, mozaikę Orfeusza, świątynię Jowisza, Kapitol, tłocznię oliwy, czy łuk triumfalny z III wieku. Volubilis daje nam szansę na piękną przechadzkę pośród pól i ruin naznaczonych wielką historią. Po obejrzeniu pozostałości miasta wrócimy do Rabatu i odpoczniemy w hotelu. Nocleg w Rabacie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 360 km
    7 dzień, RABAT – CASABLANCA – AGADIR
Po śniadaniu wsiądziemy w samochód i skierujemy się do Agadiru. Po drodze, dla urozmaicenia i odpoczynku zatrzymamy się w Casablance. Casablanka została założona w 1906 roku i jest ekonomiczną stolicą kraju. Nowoczesne, dynamiczne i wciąż rozwijające się miasto łączy wpływy arabsko – islamskie i kolonialne z cechami europejskiego ośrodka biznesowego. Zrobimy tu sobie postój, żeby zobaczyć Meczet Hassana II i słynną plażę. Przy ciągnących się wzdłuż plaży bulwarach jest mnóstwo klubów, kawiarni i restauracji. Wiele z nich oferuje swoim gościom baseny ze słoną wodą. Meczet Hassana II jest drugim co do wielkości na świecie. Jego 210 metrowy minaret jest najwyższym minaretem na świecie i najwyższym budynkiem w Maroku. Michel Pinseau, francuski architekt, zaprojektował budowle tak, by były odporne na trzęsienia ziemi. Nocą z minaretu światła laserowe świecą w kierunku Mekki. Meczet stoi na nasypie nad brzegiem Atlantyku i zapewnia gościom najbardziej spektakularne widoki na ocean. Król Hassan II wybrał to miejsce ze względu na wers w Koranie, który mówi, że tron Boży został zbudowany nad wodą. Król chciał, aby wierni mogli zobaczyć projekty Boże jak ocean i morze, dlatego też budynek ma otwierany dach i szklaną podłogę. Meczet może pomieścić 25 000 wiernych. Meczet Hassana II, jako jeden z zaledwie dwóch w Maroku, umożliwia odwiedzającym wszystkich wyznań zobaczenie wnętrza budynku. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około godziny. Po zwiedzaniu Casablanki udamy się w dalszą drogę. W Agadirze zakwaterujemy się w hotelu i zrelaksujemy. Nocleg w Agadirze.

        Dzienny dystans samochodem: ok. 550 km
    8 dzień, AGADIR

Ten dzień jest przeznaczony na zwiedzanie Agadiru. Souk El Had, czyli Targ Niedzielny tętni życiem w niedziele i jest zamknięty w poniedziałki. We wtorki, środy i czwartki jest tu mniej ludzi i podobno można uzyskać lepsze ceny.  Można tu kupić wszystko: od owoców i przypraw po ubrania i dywany. Jardim de Olhão to założony w latach 90. XX wieku park, który jest symbolem partnerstwa Agadiru z portugalskim miasteczkiem Olhão. Ogrodzony murami w stylu berberyjskim ogród oferuje spokój, wytchnienie i sporo cienia. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci, kawiarnia i niewielkie muzeum historii Agadiru. Ogród zoologiczny Vallée des Oiseaux to niewielki ogród, w którym można zobaczyć wiele ptaków i niewielkich zwierząt. Marina d’Agadir znajduje się na północy najpiękniejszej zatoki Maroka. Do dyspozycji w porcie jest 300 cum. Znajduje się tu też kilka knajpek i butików. Przyjemne miejsce na spacer. Kazba Agadiru znajduje się na wzgórzu widocznym na północny wschód z centrum miasta. Twierdza została zbudowana w 1541 roku i odnowiona w 1740. Obecnie stoją tylko ocalałe po trzęsieniu ziemi z 1960 roku mury. Na zboczu wzgórza widnieje (podświetlany w nocy) arabski napis „Bóg, król, ojczyzna”. Warto tu przyjechać nie tylko by zobaczyć ruiny historycznej kazby, ale też z powodu wspaniałego widoku na Agadir i okolicę. Nocleg w Agadirze.

    9 dzień, AGADIR – MARRAKESZ – AGADIR
Po śniadaniu w hotelu pojedziemy samochodem na wycieczkę do Marrakeszu. To miasto z bogatą historią. Założone w latach 1070-1072 przez Almorawidów przez długi okres było głównym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i kulturalnym zachodniej części świata muzułmańskiego, obejmującego Afrykę Północną i Andaluzję. Z tego okresu pochodzą imponujące zabytki: meczet Kutubijja, kazba, mury miejskie, monumentalne bramy, ogrody itp. Do późniejszych skarbów architektonicznych zalicza się pałac el-Badi, medresę Ben Jussuf, Grobowce Sadytów, kilka okazałych rezydencji oraz plac Jemaa El Fna. Aż do XIX wieku plac był miejscem targu niewolnikami i wykonywania egzekucji. Stał się popularny wśród obcokrajowców w czasach ruchu hipisowskiego. To zawsze tłoczne i gwarne miejsce, otoczone kawiarniami i restauracjami oferuje najdziwniejsze rozrywki: występy zaklinaczy węży, akrobatów, bębniarzy, tancerzy, komików i gawędziarzy, usługi swe oferują uzdrawiacze i dentyści. Cała starówka Marrakeszu jest wpisana na listę UNESCO. Oprócz obowiązkowego zwiedzania medyny warto wybrać się do położonego w Ville Nouvelle słynnego Jardin Majorelle. Ogród został założony w 1924 roku przez francuskiego malarza i projektanta mebli Jacquesa Majorelle’a. Stworzył on w ogrodzie pustynny, psychodeliczny krajobraz i z pomocą miejscowego botanika Abderrazaka Benchaâbane wprowadził tam 300 gatunków roślin z 5 kontynentów. Ogród został otwarty dla zwiedzających w 1947 roku. Od 1980 właścicielami domu i ogrodu byli francuski projektant mody Yves Saint Laurent i jego partner Pierre Bergé. Zdecydowali się utrzymać oryginalną wizję Majorelle’a i pozostawić ogród otwartym dla publiczności. Po śmierci Yves Sainta Laurenta w 2008 roku jego prochy zostały rozrzucone w ogrodzie Majorelle. Na terenie ogrodu znajduje się też Muzeum Berberyjskie. Po powrocie do Agadiru odpoczniemy w hotelu i skorzystamy z plaży. Nocleg w Agadirze.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 510 km
    10 dzień, AGADIR – RAJSKA DOLINA – IMMOUZER – INEZGANE
Po śniadaniu w hotelu wybierzemy się do Rajskiej Doliny oddalonej o 50 km na północ od Agadiru. Można tam podziwiać niezwykłe krajobrazy lasów palmowych i malowniczych przełęczy. Dużą atrakcją jest wodospad Immouzer. Możemy też zajrzeć do miasteczka Immouzer i przypatrzeć się lokalnemu targowi. W Rajskiej Dolinie spędzimy przyjemnie czas na łonie natury w ciszy i z dala od zgiełku miasta. Przejedziemy dalej do Inezgane, tradycyjnego marokańskiego miasteczka, niemal całkowicie wolnego od turystów. Niepozorna berberyjska osada wyrosła na tętniące życiem skupisko domów, meczetów i suków. Inezgane słynie zwłaszcza ze srebrnej biżuterii - naszyjników, bransoletek i broszek. Można tu kupić także wyroby ceramiczne z charakterystycznym dla regionu deseniem geometrycznym, szafran, kurkumę, tekstylia, wyroby z drewna i skóry. Możemy spróbować sprzedawanych na ulicy soczystych owoców, wyciskanych z nich soków, gęstych koktajli i tradycyjnych słodyczy. Znakomite knajpki w porcie serwują rewelacyjne owoce morza. Wieczór uprzyjemni nam dochodząca zewsząd muzyka – oryginalna mieszanka afrykańskich i arabskich rytmów. Nocleg w Agadirze.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
    11 dzień, AGADIR – TARUDANT – AGADIR
Po śniadaniu pojedziemy na wycieczkę do miasta Tarudant. To dawna stolica Maroka u podnóży gór Atlasu. Najciekawszą częścią miasta jest Medyna otoczona pięciokilometrowym murem z siedmioma bramami wejściowymi. Zwiedzimy suk berberyjski i suk arabski. To świetne miejsca do kupienia wysokiej jakości pamiątek. Ulicą Avenue Prince Heritier Sidi Mohammed dojdziemy do Bramy Sadyckiej, za którą zaczyna się teren kazby. Pójdziemy na dłuższy spacer uliczkami Tarudantu. Znajdziemy restaurację z dobrą lokalną kuchnią. Nocleg w Agadirze.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 170 km
    12 dzień, AGADIR – ESSAOUIRA – AGADIR
Po śniadaniu czeka nas wycieczka do Essaouiry. Essaouira to piękne, wspaniale położone miasto portowe o bogatej historii. Essaouira stoi w naturalnej zatoce, chroniona przed ciężkimi falami przez Wyspy Purpurowe, i przed silnymi wiatrami przez wyspę Mogador. Tutejsze warunki są idealne dla wędkowania, windsurfingu i kitesurfingu. Port wypełniony jest kolorowymi łodziami lokalnych rybaków. Od swego założenia Essaouira była ważnym międzynarodowym portem handlowym, łączącym Maroko i Saharę z Europą i resztą świata. Historia tego miejsca sięga prehistorii, swój przyczółek mieli tu Fenicjanie i Rzymianie, a w 1506 roku Portugalczycy wznieśli tu fortecę Castelo Real de Mogador. Hiszpania, Anglia, Holandia i Francja walczyły o wpływy w tym rejonie. Obecne miasto założono w II połowie XVIII wieku. Tutejszy port, znany wówczas Europejczykom pod nazwą Mogador, stał się ośrodkiem handlu międzynarodowego. W XIX wieku był to jedyny marokański port na południe od Tangeru, do którego mogły zawijać w celach handlowych europejskie statki. W okolicy osiedlili się wówczas brytyjscy kupcy i Żydzi, a także Portugalczycy, Berberowie, Arabowie, Francuzi i Gnawa – ciemnoskórzy potomkowie niewolników. Essaouira stanowi cenny przykład miasta warownego z XVIII wieku, wzniesionego w Afryce Północnej według zasad ówczesnej europejskiej architektury wojskowej. Medina miasta została wpisana na listę UNESCO. Po powrocie odpoczynek. Nocleg w Agadirze.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 350 km
    13 dzień, AGADIR – PARK NARODOWY SOUSS-MASSA – AGADIR
Po śniadaniu w hotelu pojedziemy samochodem do położonego na południe od Agadiru Parku Narodowego Souss-Massa. Park nazywany jest Ptasim Rajem, ze względu na dużą ilość ptaków, także bardzo rzadkich gatunków. Przejdziemy ścieżką dydaktyczną wiodącą przez najciekawsze miejsca parku. To miejsce niezwykle różnorodne przyrodniczo, zobaczymy m.in. stepy, lasy arganowe, plaże, wydmy i klify. Na obiad wrócimy do Agadiru. Tego dnia popołudniu możemy również wybrać się na około dwugodzinną egzotyczną wycieczkę na grzbietach wielbłądów (dla chętnych). Trasa wiedzie przez małe berberyjskie wioski, gaje eukaliptusowe i dolinę rzeki Sus. Po południu/wieczorem czas wolny i relaks na plaży lub w hotelu. Nocleg w Agadirze.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 80 - 170 km

    14 dzień, AGADIR
Dzień przeznaczony na słodkie lenistwo: plażowanie, kąpiele, korzystanie z atrakcji hotelu i miasta. To też dobra okazja, żeby skorzystać z hammanu – tradycyjnej arabskiej łaźni parowej. Warto poddać się temu wspaniałemu rytuałowi oczyszczania ciała, na który składa się łaźnia, peeling wykonany za pomocą czarnego mydła oraz rękawicy Kessa, nałożenie glinki Rhassoul i namaszczenie olejem arganowym. Hammamy są wszędzie i każdy znajdzie odpowiedni dla siebie: od tradycyjnej łaźni publicznej, przez hammany w hotelach i zakłady na mieście, aż po luksusowe Spa. Nocleg w Agadirze.

    15 dzień, AGADIR – przelot – WARSZAWA
Kolejny dzień odpoczynku i relaksu. Jego długość zależeć będzie od godziny wylotu do Warszawy. Przejazd na lotnisko, rejestracja na lot i przelot powrotny do Warszawy.

Suma przejazdów samochodem: ok. 3200 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka imprezy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy Warszawa – Agadir – Warszawa, w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym o wadze do 20 kg [do limitu: 1600 zł, do rozliczenia*];
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką w hotelach klasy minimum 3***);
- polski pilot (jednocześnie kierowca) Arsoba Travel przez cały czas trwania imprezy;
- transport na miejscu w Maroko wynajętym samochodem (od 2 do 15 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- opłaty za wszystkie wycieczki wymienione w programie;
- wstępy do wszystkich obiektów i atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami, które są zawarte w świadczeniach) ,
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, napiwków, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 150 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE