KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

NORWEGIA południowa letnia 8 dni - fascynujące fiordy


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

NORWEGIA – ojczyzna wikingów, fiordów i zórz polarnych. Państwo nowoczesne, bogate i dobrze zorganizowane. Zapraszamy na ośmiodniową wycieczkę krajoznawczą w kraju przez wielu uznawanym za najpiękniejszy w Europie. Trasa wycieczki obejmie południową część Norwegii. Zwiedzimy stolicę kraju Oslo i piękne wpisane na listę UNESCO Bergen. Staniemy na jednej z największych atrakcji Norwegii - klifie Preikestolen z niesamowitym widokiem na Lysefjord. Słowo fiord odmnienimy przez wszystkie przypadki. Obejrzymy kilka z listy dziesięciu najpiękniejszych, ze statków, szlaków turystycznych, punktów widokowych i przydrożnych parkingów. W ciągu tygodnia zdążymy odwiedzić kilka parków narodowych prezentujących różnorodność Norwegii. Nie zabraknie wizyty przy wodospadzie Voringfossen, będącym oficjalnie skarbem narodowym Norwegii. Pojedziemy i popłyniemy wzdłuż wybrzeża podziwiając nadmorskie miasteczka i urokliwe zatoki. W ciągu kilku dni możecie poznać różne oblicza Norwegii i to wszystko bez pośpiechu, w wygodnym samochodzie, z gwarantowanym miejscem przy oknie, by nie ominąć żadnego z zapierających dech w piersiach widoków.

          P R O G R A M ::

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – OSLO
Zbiórka na lotnisku w Warszawie, spotkanie z pilotem wyprawy Arsoba Travel. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego, przelot. Przylot do Oslo, odbiór bagaży, transfer do hotelu. Pójdziemy na spacer po Oslo kierując się najpierw do Ratusza Miejskiego, gdzie zwiedzimy salę, w której wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Następnie przejdziemy do gmachu Opery ze świetnym punktem widokowym na dachu. Stamtąd obok zamku i Noblowskiego Centrum Pokoju, a następnie wzdłuż nabrzeża gdzie rybacy sprzedają z kutrów świeże krewetki pójdziemy na znany bulwar Aker Brygge słynący z nowoczesnej zabudowy. Przespacerujemy się ulicą Karl Johans Gate pełną eleganckich sklepów i restauracji. Miniemy Pałac Królewski, dalej zabytkową dzielnicą Oslo przejdziemy do Parku Vigelanda słynącego z 212 rzeźb przedstawiających niezwykle sugestywnie różne stany ludzkiej natury. Nocleg w Oslo.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    2 dzień, OSLO – KRISTIANSAND – STAVANGER

Podróż wzdłuż wybrzeża od Oslo do Stavanger, przez spokojne nadmorskie miasteczka, piaszczyste plaże i idylliczne zatoczki. Zatrzymamy się w Sandefjord, gdzie są miejsca z dobrym widokiem i panoramą na miasto i okolice. Niedaleko Kristiandsand pójdziemy na spacer po okolicznych wzgórzach Banaheia. Po drodze do Stavanger będziemy zatrzymywać się w najciekawszych widokowo miejscach. Do Stavanger dotrzemy wieczorem. Po zakwaterowaniu dla chętnych spacer po mieście. Nocleg w Stavanger.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 550 km
    3 dzień,  STAVANGER – PREIKESTOLEN – FRAFJORDHEIANE – STAVANGER

Rano pojedziemy prosto do jednej z największych atrakcji Norwegii - klifu Preikestolen. Położony na wysokości 604 m nad fiordem Lysefjord (jednym z najpiękniejszych w Norwegii) płaski wierzchołek o wymiarach 25x25 m powstał prawdopodobnie 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. To punkt obowiązkowy wycieczek do Norwegii i mimo dużego ruchu turystycznego - wart zobaczenia. Do Preikestolen prowadzi umiarkowanej trudności szlak górski. Droga w jedną stronę zajmuje ok. 2 godzin. Po powrocie na parking chwilę odpoczniemy i pojedziemy na południe do rezerwatu przyrody Frafjordheiane. Pójdziemy na krótki spacer do wodospadu Månafossen i jeśli będą jeszcze siły możemy pójść dalej wzdłuż rzeki. Nocleg w Stavanger.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 140 km

    4 dzień, STAVANGER – BERGEN

Czeka nas przejazd do Bergen trasą z pięknymi widokami na fiordy i zatoki. Dwa razy przepłyniemy promem między wyspami, a podczas tych rejsów będziemy mogli podziwiać fiordy z perspektywy wody. Po dotarciu do Bergen zameldujemy się w hotelu i wjedziemy kolejką na wzgórze Floyen (panorama widokowa z wysokości 330 m n.p.m.), gdzie zaczyna się kilka szlaków ze świetnymi widokami na okolicę. Możemy spacerować i robić zdjęcia aż do zachodu słońca. Ze wzgórza zejdziemy pieszo do miasta. Wieczorem spacer po Bergen, pięknym, zabytkowym mieście znajdującym się na liście UNESCO. Nocleg w Bergen.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 210 km

    5 dzień, BERGEN – GUDVANGEN – rejs po fiordach – AURLANDSVANGEN – AURLANDFJELLET –  LÆRDALSØYRI

Tego dnia czeka nas podróż przez jeden z najpiękniejszych regionów południowej Norwegii. Przed nami fiordy, jeziora i jedna z najlepszych dróg widokowych w Europie. Naszym pierwszym przystankiem będzie 116-metrowy kaskadowy wodospad Tvindefossen. Oprócz naturalnego piękna, woda z niego ma ponoć właściwości lecznicze. Przejedziemy odcinkiem Stalheimskleiva, uznawanym za najbardziej stromy zjazd w całej północnej części Europy. Widoki są przepiękne, zatrzymamy się by zrobić zdjęcia wszędzie tam, gdzie tylko da się bezpiecznie zaparkować. Dojedziemy do wioski Gudvangen, gdzie odwiedzimy niewielką wioskę wikingów. W Gudvangen uczestnicy wsiądą na prom, który zabierze ich w rejs po fiordach Nærøyfjorden i Aurlandsfjord, wymienianych w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych fiordów w Norwegii. Rejs zakończy się w Aurlandsvangen. Ponieważ na tej trasie promy nie zabierają na pokład samochodów, pilot przejedzie z Gudvangen do Aurlandsvangen samochodem i odbierze uczestników z przystani. Po rejsie pojedziemy dalej do pobliskiego punktu widokowego Stegastein, by zobaczyć Aurlandsfjord z innej perspektywy. Tu zaczyna się też trasa widokowa Aurlandsfjellet. Przejedziemy całą do miejscowości Lærdalsøyri. Zameldujemy się w hotelu i pójdziemy na spacer po pięknie położonym nad fjordem Lærdalsfjorden miasteczku pełnym zabytkowych, drewnianych domów. Nocleg w Lærdalsøyri lub okolicy.
        Dzienny dystans samochodem ok. 220 km
   6 dzień, LÆRDALSØYRI – GEILO

Z Lærdalsøyri przejedziemy do miasta Geilo. Zatrzymamy się po drodze by przejść szlak Vindhellavegen. To najbardziej spektakularny odcinek Drogi Królewskiej (Kongevegen) liczącej w sumie 110 km. Przejście krętej ścieżki w jedną i drugą stronę zajmie nam ok. 3 godzin. W tej okolicy zobaczymy też pięknie zachowany drewniany kościół w Borgund. Po przyjeździe do Geilo zameldujemy się w hotelu i pójdziemy jeszcze na spacer wzdłuż fiordu Ustedalsfjorden w otoczeniu norweskiej przyrody. Nocleg w Geilo.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 170 km

    7 dzień, GEILO – HARDANGERVIDDA NP. – GEILO

Tego dnia pojedziemy do Parku Narodowego Hardangervidda i ruszymy na pięciogodzinny trekking 13-kilometrową pętlą, wzdłuż rzeki i terenami górskimi. W drodze powrotnej odwiedzimy jeszcze słynny wodospad Voringfossen, jeden z największych skarbów przyrodniczych Norwegii. W zależności od planu na następny dzień oraz chęci, możemy na szczyt Prestholtskaret pójść jeszcze dzisiaj. Nocleg w Geilo.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 190 km
    8 dzień, GEILO – LOTNISKO OSLO – przelot – WARSZAWA

Plan na ten dzień zależeć będzie od godziny wylotu do Polski. Jeśli czas pozwoli to rano wejdziemy na szczyt Prestholtskaret (ok 3,5 km w dwie strony) w Parku Narodowym Hallingskarvet. Jeśli nie, to pojedziemy na lotnisko widokową trasą z przystankami na zdjęcia.
Rejestracja na rejs, przelot bezpośredni do Warszawy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 230 km

Suma przejazdów samochodem: ok. 1700 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Oslo - Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 900 zł, do rozliczenia*];
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 1 do 8 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

Cena za imprezę nie zawiera:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 3000 NOK (koron norweskich). Można obniżyć koszt wyżywienia, zabierając z Polski pewną ilość produktów spożywczych. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE