KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Termin:  14 - 29 września 2020 (są cztery zgłoszenia)
             30 września - 15 października 2020


Cena:  od 14200 zł / os.
Grupa:  od 4 Uczestników
Charakter wyprawy:  wyprawa krajoznawczo - kulturowa, ze zwiedzaniem

      Peru jest różnorodne, złożone, barwne. Jest to trzecie co do wielkości państwo Ameryki Południowej, położone po zachodniej stronie tego kontynentu, od południowego Pacyfiku do rozległej części pasma górskiego Andów. Kraj obejmuje tropikalną dżunglę, pustynię, znajduje się tu najwyżej położone jezioro na świecie. Aż 12 obiektów i obszarów zostało objętych ochroną UNESCO ze względów kulturowych lub przyrodniczych.
Peru to kraj o bogatej, wielowiekowej historii. Na terenie obecnego państwa w okresie prekolumbijskim istniały rozwinięte cywilizacje indiańskie. Możemy dziś zwiedzać ruiny ich wspaniałych miast i twierdz, poznawać archeologiczne dziedzictwo, przemierzać ich szlaki. W muzeach w Limie i Cuzco możemy podziwiać wyrafinowanie, umiejętności i pasję tych zaginionych cywilizacji. Największą atrakcją jest trekking na Machu Picchu – poznanie symbolu królestwa Inków i dzisiejszego Peru. Z powietrza zobaczymy ciągnące się kilometrami geoglify wyryte w jałowej ziemi w Nazca, których funkcji i znaczenia do dziś nikt nie potrafi wyjaśnić. Warte uwagi są też młodsze zabytki Peru. Po zdobyciu kraju przez hiszpańskich konkwistadorów z Francisco Pizarro na czele, utworzono tu największe i najbogatsze wicekrólestwo Hiszpanii. Kolonialna przeszłość Peru wciąż jest żywa i wzbudza emocje, ale również zachwyca architekturą.
Podczas naszej wyprawy zapoznamy się z niezwykłą przyrodą tego kraju. Odwiedzimy region Madre de Dios i poznamy dżunglę, która jest rajem orchidei i motyli. Wybierzemy się na krótką wycieczkę na IslasBallestas – dziką, spękaną grupę wysp z przybrzeżnymi rafami, które odwiedzają dziesiątki tysięcy ptaków morskich oraz lwy morskie. Odwiedzimy wyspy na jeziorze Titicaca: tradycyjne pływające wyspy Uro oraz Taquile, której mieszkańcy surowo przestrzegają tradycji. Podczas naszej wycieczki zobaczymy też Kanion Colca –uważany za najgłębszy kanion na ziemi.
Doświadczenie, jakim jest podróż do Peru, jest pełne: wizualne, namacalne, dźwiękowe, smakowe. Nigdy nie zapomnicie ognistego chili i fioletowej kukurydzy, aksamitnej czekolady i herbatki z liści koki. Śmiałkowie mogą spróbować przysmaku z Cuzco - pieczonych świnek morskich. Wielka różnorodność geograficzna i kulturowa połączyła składniki od górskich ziemniaków z Andów po tropikalne owoce dżungli w złożonej kuchni o wpływach hiszpańskich, rdzennych, afrykańskich i azjatyckich.
Podróżowanie po Peru to wielka przygoda. Niespodzianki czekają na każdym kroku. Taka podróż nie zawsze jest łatwa, ale pozostawia niezapomniane wrażenia na całe życie.


Cena za osobę zależna jest od ilości Uczestników w grupie:
14200 zł (10 osób w grupie),  14500 zł (9 osób w grupie),
14700 zł (8 osób w grupie),    15000 zł (7 osób w grupie),
15500 zł (6 osób w grupie),    16000 zł (5 osób w grupie),
17000 zł (4 osoby w grupie)

                     P R O G R A M ::

    1 dzień, WARSZAWA (lub Berlin) – przelot – LIMA
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie (lub na lotnisku w Berlinie). Spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego, przelot z koniecznymi przesiadkami. Przylot do Limy – stolicy i najważniejszego centrum przemysłu i handlu w państwie. Jeśli będzie czas, udamy się na zwiedzanie miasta. Podczas spaceru po starym mieście zobaczymy najładniejszy plac miasta Plaza Mayor, przy którym znajduje się pałac prezydencki, ratusz i katedra oraz największa fontanna świata. Warte obejrzenia jest Archeologiczne Muzeum Narodowe i Limańskie Muzeum Złota. Nocleg w Limie.
    2 dzień, LIMA – PUERTO MALDONADO
Rano transfer na lotnisko i przelot do Puerto Maldonado. Transfer w obszar dżungli tropikalnej - amazońskiej. Potem wybierzemy się na wycieczkę łodzią, dzięki której zapoznamy się z lasem deszczowym i rzeką Madre de Dios. Przy odrobinie szczęścia uda nam się wypatrzeć jaszczurki, ptaki, kapibary a nawet kajmany. Nocleg w rejonie dżungli tropikalnej.
    3 dzień, JEZIORO SANDOVAL, REZERWAT TAMBOPATA I TREETOP CANOPY WALKING
Po śniadaniu udamy się na wycieczkę nad jezioro Sandoval i do Tambopata National Reserve, w którym żyje wiele niezwykłych gatunków zwierząt, jak olbrzymie wydry, wyjce rude, hoacyny, ary i anakondy. Po południu udamy się na Treetop Canopy Walking, czyli oferujący spektakularne widoki i niezapomniane przeżycia spacer wiszącymi mostami i platformami zawieszonymi wśród koron drzew dżungli amazońskiej. Anaconda Walk wiedzie przez 200 metrowy drewniany most ponad mokradłami Aguajales. Będzie szansa zobaczenia wielu gatunków płazów, węży, ssaków i ptaków. Nocleg w rejonie dżungli tropikalnej.
    4 dzień, PUERTO MALDONADO – CUSCO
Rano przejedziemy do Puerto Maldonado na lotnisko i polecimy do Cusco, które leży na wysokości 3 400 m n.p.m. (Lima na wysokości 150 m).  Jeżeli będzie czas, siły i chęci, będziemy mogli wybrać się taksówką colectivo do Pisaq na słynny targ albo zwiedzić wspaniałe ruiny. Pisaq leży na wysokości 2970 m.n.p. W niedziele, wtorki i czwartki odbywa się tu kolorowe targowisko. Twierdza Pisaq położona jest kawałek za miastem, 300 m nad doliną. Inkowie wznieśli tu swoje, najważniejsze po Cusco, miasto na pozostałościach budowli kultury Wari. Opcjonalnie można wybrać się na wycieczkę konną. Nocleg w Cusco.
    5 dzień, CUSCO
Zwiedzanie Cusco i czas wolny w Imperialnym Mieście. W czasach swojej świetności, Cusco było „pępkiem świata”, potężnym jak Rzym i przypuszczalnie bogatszym. Stąd do Ekwadoru i Chile rozciągał się teren panowania Inków, tzw. Tawantinsuyu, „Królestwo czterech kierunków nieba”. Hiszpańscy konkwistadorzy pod dowództwem Pizzara przejęli miasto bez walki 15 listopada 1533 roku. Próba odbicia miasta,  czyli powstanie Manco Inki w 1536 r. zakończyła się odbiciem twierdzy Saqsaywaman. Z całego królestwa przybyli przywódcy z 200 tysiącami wojowników i Hiszpanie przeżyli ofensywę dzięki wielkiemu szczęściu. Po powstaniu miasto było zniszczone. Hiszpanie odbudowali je na pozostałościach ruin. W 1650 roku, w wyniku trzęsienia ziemi większość kolonialnych budowli się zawaliła, ale stare mury inkaskie pozostały. W mieście warto zobaczyć kwadratowy plac Plazza de Armas, katedrę, kościół Iglesia La Compania, pozostałości Świątyni Słońca, Muzeum Inków w Pałacu Almirante oraz Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej.
Możliwa jest wycieczka do miejscowości Ollanta w Świętej Dolinie Inków i zobaczenie kompleksu ruin z czasów Inków - Ollantaytambo. Twierdza leży w ważnym strategicznie miejscu w dolinie Urumbamba. Wierzchołek góry doskonale nadawał się na budowę twierdzy i obserwację dojścia do Świętej Doliny. Inka Pachacuti rozpoczął tu w 1460 roku budowę twierdzy. W 1536 roku, kiedy próbowali ją zdobyć Hiszpanie, budowla była jeszcze nieukończona. Miasto miało duże znaczenie religijne – tu grzebano serca zmarłych władców inkaskich, podczas gdy ich mumie chowano w Świątyni Słońca w Cusco. Archeolodzy uważają, że to miejsce było święte również dla przedinkańskich kultur. Nocleg w Cusco.
    6 dzień, CUSCO – AGUAS CALIENTES
Bardzo wcześnie rano wyjedziemy z Cusco. Przejedziemy pociągiem do 104 kilometra szlaku Inca Trail. Pójdziemy na całodzienny trekking (19 km) z Chachamamba, przekraczając rzekę Urubamba w górę przez piękne ruiny Wiñay Wayna i dalej mijając Bramę Słońca, podziwiając widok na Machu Picchu, do Aguas Calientes. Będzie czas na lunch na szlaku i robienie zdjęć. Machu Picchu można odwiedzić tylko raz, więc kompleks zwiedzimy następnego dnia rano. Nocleg w Aguas Calientes.
Lub przejazd pociągiem do Ollanta, zwiedzanie Ollantaytambo, przejazd do Aguas Calientes i nocleg.
    7 dzień, MACHU PICCHU
Bardzo wcześnie rano zwiedzanie Machu Picchu. To najpiękniejsze i najbardziej zagadkowe miasto Inków chronione przez UNESCO zarówno ze względów kulturowych, jak i przyrodniczych. Miasto leży na wysokości 2 470 od 2 530 m n.p.m. i jest z trzech stron otoczone stromymi skałami, a na jego końcu wznosi się szczyt Wayna Picchu / Huayna Picchu. Kompleks jest szeroki na 500 m i rozciąga się w pionie na 800 – 1000 m. Składa się na niego 216 budynków, pałaców i świątyń, połączonych schodami i przejściami, a całe miasto otoczone jest tarasami. Przejazd pociągiem z Aguas Calientes do Cusco. Nocleg w Cusco.
Możemy pojechać dzień wcześniej pociągiem aż do Aguas Calientes, następnego dnia rano wejść lub wjechać w pobliże Machu Picchu autobusem, a po zwiedzaniu pojechać na nocleg do Cusco.
Opcjonalnie można udać się na dodatkowy trekking na Huayna Picchu.

    8 dzień, CUSCO – PUNO
Tego dnia czeka nas długi, 9 godzinny przejazd autobusem nad jezioro Titicaca. Titicaca znajduje się na wysokości 3 812 m n.p.m. i jest najwyżej położonym jeziorem na świecie. Jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 m (maksymalna 281). Jezioro ma 190 km długości i 80 km w najszerszym miejscu, powierzchnia wynosi 8372 km², co sprawia, że jest to trzecie co do wielkości jezioro w Ameryce Południowej. Piękna widokowo trasa wiedzie przez Andy i dochodzi do 4 300 m n.p.m. Po drodze przewidziane są przystanki w ciekawych miejscach i przerwa na lunch. Nocleg w Puno.
    9 dzień, PŁYWAJĄCE WYSPY UROS I WYSPA TAQUILE
Tego dnia zobaczymy wyjątkowe pływające wyspy Uros i popłyniemy na wyspę Taquile. Uros to ponad 70 wysp, zbudowanych przez Indian z plemienia Uro. Grube na 4 metry wyspy unoszą się na wodzie. Ludność wykorzystuje do budowy wysp, domów i canoe – barcos de to toros, trzcinę totora. Żeby dostać się na którąś z Uros, trzeba skorzystać z indiańskich barcos, które stanowią tu jedyny środek komunikacji. Na wyspę Taquile można dostać się motorówką. Wyspa była jednym z ostatnich miejsc na terenie obecnego Peru opierających się hiszpańskiej kolonizacji. Miejscowa ludność bardzo pielęgnuje dawne tradycje – z tego powodu wyspa wpisana jest na listę UNESCO. Mieszkańcy stosują w swej społeczności zasady kolektywizmu oraz inkaskiego kodeksu moralnego: nie kradnij, nie kłam, nie leń się. Na wyspie nie ma dróg ani pojazdów mechanicznych, nie ma też hoteli, policji, kotów ani psów (te ostatnie służą zdaniem Taquileños do stróżowania, więc łamałyby tradycyjny kodeks moralny, leniąc się w społeczności wolnej od kradzieży). Nocleg w Puno.
    10 dzień, JEZIORO TITICACA – CHIVAY / YANQUE (ColcaCanyon)
Przejedziemy sześć godzin do miasta Chivay, podziwiając krajobrazy jezior, lagun, hodowle pstrągów i wypatrując flamingów. Po drodze będą przystanki. Przejedziemy wysokość 4 800 m n.p.m. Zatrzymamy się w Chivay lub w Yanque – miastach nad Rio Colca, w okolicach kanionu Colca. Niedaleko Chivay znajdują się gorące źródła. Nocleg w Chivay lub Yanque.
    11 dzień, KANION COLCA – AREQUIPA
Rano udamy się na wycieczkę po kanionie Colca, odwiedzając małe andyjskie wioski i docierając do punktu widokowego Mirador Cruz del Condor. Kanion, którego ściany wznoszą się z jednej strony na ponad 3 200 m nad poziom rzeki, a z drugiej na 4 200 m, według wielu źródeł jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi (jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA). Kanion ma długość 120 kilometrów. Różnica poziomów między jego wlotem (3 050 m n.p.m) a wylotem (950 m n.p.m.) wynosi 2 100 m. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności. Potem przejedziemy około 4 godziny do Arequipa – drugiego, co do wielkości miasta w Peru. Nocleg w  Arequipa.
    12 dzień, AREQUIPA – NAZCA
Zwiedzanie i czas wolny w Arequipa. Starówka została wpisana na listę UNESCO. Warto przespacerować się wokół Plaza de Armas, zobaczyć katedrę, kościół jezuicki albo odwiedzić monaster Santa Catalina zbudowany w XVI wieku. Wieczorem wsiądziemy w nocny autobus jadący do Nazca. Nocleg w nocnym autobusie.
    13 dzień, LOT NAD RYSUNKAMI Z NAZCA – PARACAS 
Rano, po przyjeździe do Nazca, zakwaterujemy się w pokoju hotelowym i odświeżymy (jeden pokój wynajęty dla grupy, na depozyt bagaży i odpoczynek). Następnie przejedziemy na lotnisko i udamy się w pół godzinny lub godzinny lot małym samolotem nad Rysunkami Nazca. Oglądane z góry linie, stworzone przez Indian kultury Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e., przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Rysunki stworzono, usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejszą, żółtobiałą glebę. Ryty mają średnio 20 centymetrów głębokości i około metra szerokości. Na płaskowyżu Nazca znajdują się setki geoglifów, które przedstawiają zarówno pozornie przypadkowe zbiory figur geometrycznych: kwadratów i trójkątów oraz prostych linii ciągnących się nawet przez 8 kilometrów, jak i ogromne wizerunki zwierząt i roślin. W sumie jest to 800 linii prostych, 300 figur geometrycznych (geoglify) and 70 kształtów zwierzęcych i roślinnych (biomorfy). Do najsłynniejszych należą: pająk z 40-metrowymi odnóżami, kondor o przekroju 120 metrów, koliber, orki, małpy, pies, kaktusy, kwiaty, ryby. Po locie, jeśli będzie czas, udamy się na zwiedzanie miasta. Po południu przejazd autobusem do Paracas. Nocleg w Paracas.
    14 dzień, PARACAS – WYSPY BALLESTAS – LIMA
Poranna wycieczka łodzią z portu Chaco na wyspy Ballestas. Po drodze, na stoku Półwyspu Paracas, zobaczymy El Candelabro, olbrzymi geoglif w kształcie kandelabru, stworzony około 200 roku p.n.e. Islas Ballestas są rezerwatem przyrody – zamieszkuje je wiele gatunków morskich ptaków i ssaków morskich, między innymi głuptaki niebieskonogie, pingwiny Humboldta, pelikany, kormorany, foki i lwy morskie. Wieczorem, 4 godzinny przejazd autobusem do Limy. Nocleg w Limie.
    15 dzień, LIMA – przelot
Rano udamy się na zwiedzanie głównych atrakcji stolicy. Podczas spaceru po starym mieście zobaczymy najładniejszy plac stolicy Plaza Mayor, przy którym znajduje się pałac prezydencki, ratusz i katedra oraz największa fontanna świata. Warte obejrzenia jest Archeologiczne Muzeum Narodowe i Limańskie Muzeum Złota. Późnym popołudniem wrócimy do hotelu, żeby się odświeżyć przed podróżą i odebrać bagaż. Transfer na lotnisko, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot powrotny.
    16 dzień, przelot WARSZAWA (lub Berlin)
Przelot do Warszawy (lub Berlina) z koniecznymi przesiadkami.

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialnościza wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja w terenie;
- bilet lotniczy na trasie Berlin – Lima – Berlin, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 4700 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia*];
- pozostałe bilety lotnicze wg programu, w klasie ekonomicznej;
- wszystkie noclegi wg programu ze śniadaniami (w standardzie pokojów 2-osobowych z dwoma pojedynczymi łóżkami i łazienką);
- wszystkie transporty wg programu (autobusowe, kolejowe, łodziami);
- wszystkie transfery lotniskowe oraz na dworce autobusowe, kolejowe, na przystanie – wg programu;
- dwudniowa wycieczka w obszar dżungli tropikalnej w dniach 2 i 3, w cenie: transfery i transport drogowy oraz łodzią, opieka miejscowego przewodnika, wyżywienie, 2 noclegi w rejonie dżungli tropikalnej w domkach, opłaty za wstępy, ekologiczne;
- dwudniowa wycieczka do Machu Picchu w dniach 6 i 7, w cenie: transfery i transport drogowy oraz kolejowy, opieka miejscowego przewodnika, trekkingi, wyżywienie, 2 noclegi w Aguas Calientes w standardzie pokojów 2-osobowych z łazienką, opłaty za wstępy, ekologiczne;
- wycieczka na wyspy Uros i Taquile w dniu 9, w cenie: transport, opieka miejscowego przewodnika, opłaty za wstęp;
- półdniowa wycieczka do kanionu Colca w dniu 11, w cenie: transport, opłaty za wstęp;
- wycieczka samolotem nad Rysunkami Nazca w dniu 13, w opcji standardowej;
- 2-3 – godzinna wycieczka na wyspy Ballestas w dniu 14, w cenie: transport, opieka miejscowego przewodnika, opłaty za wstęp;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- polski pilot Arsoba Travel przez cały czas trwania wyprawy;
- opłaty związane z wynajmem miejscowych przewodników (gdy jest to wymagane miejscowymi przepisami);
- organizacja noclegów, biletów na miejscowe środki transportu (pociągi, autobusy, łodzie itp.);
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive, dla każdego Uczestnika (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletu lotniczego przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę.

W cenę za imprezę nie wliczono:
- wyżywienia (poza śniadaniami które są w cenie),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie"),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na własne wydatki na miejscu:
- średnia kwota na wyżywienie (poza śniadaniami które są w cenie oraz poza wyżywieniem w trakcie dwóch wycieczek w dniach 2, 3, 6 i 7) to około 150 dolarów USA (ceny jedzenia są porównywalne do cen w Polsce),
- suma wszystkich dodatkowych wstępów, atrakcji i wycieczek fakultatywnych (dla chętnych) to ok.  130 dolarów USA.
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.


:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T