KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

PORTUGALIA 10 dni – brzegiem najstarszego kraju Europy


Terminy:  06 - 15 września = potwierdzony (są już 3 osoby)
               13 - 22 września       27 września - 06 października
               11 - 20 października


Cena: od 5900 zł/os.  (zależna od ilości osób w grupie)
Grupa: od 2 do 6 uczestników
Charakter: wycieczka krajoznawczo - kulturowa, ze zwiedzaniem

Tę wycieczkę możemy zrealizować także bez przelotów samolotami. Wtedy nasza grupa rozpocznie wyjazd już w Polsce samochodem specjalnie wynajętym na całą podróż, a wycieczka ulegnie wydłużeniu o 2 dni, z dodatkowymi noclegami po drodze. Cena bez zmian.

PORTUGALIA - kraj na krańcu Europy i jedyne europejskie państwo z oceanicznym wybrzeżem. Portugalskiej przygody nie sposób nie zacząć od niezwykle klimatycznej i urzekającej Lizbony. Zwiedzimy najważniejsze zabytki, powłóczymy się po urokliwych uliczkach, poszukamy pieśniarzy fado. Lizbona urzeka niepowtarzalnym klimatem łączącym stare z nowym. Alfama to najstarsza dzielnica miasta pełna wąskich zaułków i uliczek ze schodami. Obowiązkowo wybierzemy się na wycieczkę słynnym tramwajem nr 28 przejeżdżającym obok najważniejszych zabytków. Ten żółty szyno bus jest symbolem miasta, mozolnie pnącym się stromymi uliczkami. Ogromna popularność tramwaju to ogromny ścisk w nim, zatem prawdziwe zwiedzanie tylko własne nogi.
Miłośnicy architektury oprócz zabytków lizbońskich nacieszą oczy pięknymi pałacami w Sintrze. Odwiedzimy Cabo de Roca, uznawany za najdalej na zachód wysunięty przylądek, a tym samym koniec Europy.
Portugalia to także przepiękna linia zachodniego wybrzeża oraz klifowe krajobrazy w południowym regionie kraju, czyli rejon Algarve z plażami, uchodzącymi za najpiękniejsze na świecie. Błękit wody, złoty piasek, soczyście zielone palmy spowodują, że to będzie urocze zakończenie naszej przygody. Algarve oferuje wiele dzikich miejsc, schowanych, małych zatoczek i szczególny turkusowy odcień wody. Faro, stolica Algarve, to zielony, cichy port, piękna laguna i urocza starówka.
Kuchnia Portugalii to owoce morza - sardynki, krewetki, dorada i najpopularniejszy – dorsz. Lokalną specjalnością jest kociołek z mieszanką owoców morza i przypraw z ryżem, czyli cataplanas. Desery są bardzo ważne, duże i bardzo słodkie. Doskonałym deserem jest oczywiście wino porto.
By pamiętać o wizycie w Portugalii warto zabrać jej cząstkę ze sobą. Doskonałą pamiątką mogą być kolorowe (najczęściej biało-niebieskie) kafle azulejos, które zdobią niemal każdy budynek, klatkę schodową czy fontannę. Pamiątką może być także figurka Kogut z Barcelos. Według legendy pielgrzyma oskarżono o kradzież – nieszczęśnik modląc się o pomoc stwierdził, że jeśli pieczony kogut podany sędziemu na obiad zapieje, będzie to oznaczać jego niewinność. Ptak ożył i zapiał, a pielgrzyma puszczono wolno. Tym samym kogut z Barcelos stał się symbolem wiary, sprawiedliwości, szczęścia i wyczucia czasu.

Mamy jeszcze inną propozycję zobaczenia Portugalii, obejmującą również północ kraju. 8-dniowy program jest idealny np. na długi weekend:
PORTUGALIA 8 dni – o smaku porto, w dźwiękach fado


        P R O G R A M : 

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – LIZBONA
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs, nadanie bagażu głównego. Przelot do Lizbony.  W zależności od godziny przylotu, po zameldowaniu w hotelu i odświeżeniu, zbierzemy siły przed intensywnym zwiedzaniem Lizbony. Można także skorzystać ze słynnej lizbońskiej oferty rozrywkowej w dzielnicy Barriro Alto, która świetnie oddaje ducha miasta. W dobrej cenie można się tam napić porto i innych lokalnych win. Można też spędzić wieczór z muzyką fado, podczas którego będzie można skosztować portugalskich trunków lub spróbować takich klasycznych słodkości jak pasteis de nata. Nocleg w Lizbonie.
    2-3 dzień, LIZBONA
Lizbona to miasto wyjątkowe i aby dobrze je poznać, trzeba poświęcić na zwiedzanie przynajmniej dwa dni. To jedna z najbardziej urokliwych stolic Europy. Zwiedzanie Lizbony pieszo pozwoli nam zajrzeć w jej sekretne uliczki i gwarne knajpy pełne lokalesów. Poznamy atmosferę miasta i  jego najważniejszych miejsc. Wieża Torre de Belem to symbol Lizbony strzegący wejścia do lizbońskiego portu, dawna siedziba urzędu celnego. Wejdziemy do środka. Antiga Casa dos Pasteis de Belem to jedna z najstarszych i najsłynniejszych cukierni Lizbony, znana z wypieku słynnych lizbońskich ciasteczek pasteis da nata, na które przepis jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodziny – posmakujemy. Zobaczymy Pomnik Odkryć Geograficznych, czyli hołd dla wybitnego podróżnika i odkrywcy Vasco Da Gamy a także Klasztor Hieronimitów z grobowcami m.in. portugalskiego poety Luisa de Camoes oraz Vasco da Gamy. Zwiedzimy Zamek św. Jerzego znajdujący się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na starówkę oraz rzekę Tag. Wieczorem przeniesiemy się do dzielnicy Bairro Alto przepełnionej pięknymi uliczkami, które po zmierzchu stają się centrum nocnego życia Lizbony i sceną dla pieśniarzy fado. Sao Pedro Alcantara to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych Lizbony, z którego rozciąga się piękny widok na centrum stolicy. Równie fotogeniczny widok na rzekę oraz most ozdobiony kamienną figurą Adamastora, mitycznego władcy Oceanu Indyjskiego, jest z tarasu Santa Catarina. Avenida da Liberdade to najelegantsza ulica w całym mieście przypominająca paryskie Pola Elizejskie, jej ozdobą są fontanny oraz abstrakcyjne wzory na chodnikach. Elevador da Gloria – najbardziej znana, najstarsza z lizbońskich kolejek to narodowy zabytek Portugalii. Odwiedzimy Praca dos Restauradores - miejsce, gdzie w ciekawy sposób łączą się ze sobą klasyczna architektura XVII wieku oraz zdobienia w stylu art deco. Na środku znajduje się obelisk Restauradores, upamiętniający uniezależnienie się Portugalii od Hiszpanii. Oprócz tego zwiedzimy też m.in. Praca da Figueira, czyli plac drzewa figowego i Katedrę Se - to największa i główna świątynia stolicy, przypominająca twierdzę. Dzielnica Baixa – zwana jest również arcydziełem oświeconej urbanistyki a dzielnica Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, w której tradycja miasta zachowała się w najczystszej formie. Dzielnicę EXPO, czyli tak zwany Park Narodów, uważa się za jedną z architektonicznych wizytówek Lizbony. Również warto ją odwiedzić. W przerwach zwiedzania wstąpimy do lokalnych knajp i kafejek na odpoczynek i posiłek. Wiele tradycyjnych portugalskich potraw, takich jak pasteis de nata, franceshina, czy słynny dorsz bacalhau, są godne skosztowania. Noclegi w Lizbonie.
    4 dzień, LISBONA – SINTRA
Przedpołudniem czas wolny w Lizbonie (pilot pojedzie na lotnisko odebrać samochód). Na obiad pojedziemy do Sintry, znanej ze wspaniałych pałaców będących dawniej letnią siedzibą portugalskich arystokratów i bogaczy. Zwiedzimy bajkowy pałac Palacio Nacional da Pena, wybudowany na miejscu XVI-wiecznego klasztoru, noszącego wpływy kilku stylów architektonicznych. Następnie spacer uliczkami starego miasta do Palacio Nacional de Sintra, który jest znany ze swoich unikalnych stożkowych kominów. Wieczorem kolacja w klimacie portugalskim. Nocleg w Sintrze.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 60 km
    5 dzień, CABO DA ROCA – CASCAIS
Przejazd samochodem do Cabo da Roca – najdalej na zachód wysuniętego przylądka, czyli na kraniec kontynentalnej Europy. Jest to bardzo wysoki, 144-metrowy klif.
Z krańca Europy ruszymy do Cascais - nadmorskiej miejscowości, która wyrosła z małej, rybackiej wioski. Cascais jest chętnie odwiedzana przez turystów, ale przede wszystkim przez samych Portugalczyków, którzy mają tutaj swoje przepiękne, letnie rezydencje. Zwiedzanie rozpoczniemy od  parku Marechal Carmona. Oprócz pięknego placu zabaw, gdzie wolno biegają różne gatunki kur i ptaków, jest tropikalna roślinność, urocza kawiarnia, oczko wodne, liczne budynki ozdobione portugalskimi płytkami azulejos. Przespacerujemy się do latarni morskiej z tarasem widokowym Santa Maria. Zobaczymy położony na wybrzeżu łuk skalny Boca do Inferno. Zaprosimy Was na spacer po plaży Guincho, by odpocząć w blasku zachodzącego słońca. To jedna z ulubionych plaż surferów. Nocleg w Cascais.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 45 km
    6 dzień, CASCAIS – ZAMBUJEIRA DO MAR
Po śniadaniu ruszymy na południe, zachodnim wybrzeżem Portugalii. Jadąc drogą zatrzymamy się w mniejszych miejscowościach jak: Porto Covo, Vila Nova de Milfontes czy Odeceixe, to malownicze i klimatyczne miejsca, w których jest cisza i spokój. Naszym celem jest Costa Vicentina, którego znaczna część objęta jest ochroną w ramach parku krajobrazowego Parque Natural do Sudoeste Alentejano. Dzięki temu nie ma tu głośnych kurortów, a miejsce zachwyci wszystkich, którzy kochają przyrodę i kontakt z naturą. Nocleg w Zambujeira do Mar.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 280 km
    7 dzień, ZAMBUJEIRA DO MAR – SAGRES
Po śniadaniu ruszymy dalej w drogę. Naszym celem jest niewielkie miasto położone na południowo-zachodnim krańcu Algarve - Sagres. Spacer rozpoczniemy od twierdzy Fortaleza de Sagres, czyli jednej z najważniejszych tego typu budowli w Portugalii. Są tu fragmenty oryginalnej twierdzy z czasów Henryka Żeglarza. Potężne mury datuje się na końcówkę XVIII wieku. Po przejściu przez wrota zobaczymy m.in. kapliczkę z XVI wieku, Capela de Nossa Senhora da Graca. Wrażenie robi ogromna róża wiatrów, która ma aż 43 metry średnicy, a jej promienie wyłożono kamieniami. Ponoć zbudowano ją na polecenie Henryka Żeglarza i miała mu służyć. Odwiedzimy przylądek Cabo de Sao Vicente z latarnią i pięknym widokiem. Przespacerujemy się po Ponta de Sagres. Nocleg w Sagres.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 90 km
    8 dzień, SAGRES – SERRA DE MONCHIQUE – BENAGIL CAVE – FARO
Po śniadaniu ruszamy podziwiać naturę. Odwiedzimy kurort Lagos słynący z oszałamiających wielobarwnych klifów, które otaczają lokalne plaże. Z Lagos pojedziemy na północ do pasma górskiego Serra de Monchique. To mało znany rejon Algarve z pięknymi widokami, lasami i potokami górskimi. Region Algarve słynie z linii brzegowej pełnej klifów, jaskiń i grot wyrzeźbionych przez wodę w wapieniu. Popłyniemy na wycieczkę do jednej z najbardziej monumentalnych – Benagil Cave. Wrażenia niezapomniane. Dopełnieniem są pomarańczowe gaje, potężne dęby korkowe, lasy piniowe i eukaliptusowe. Lazurowe wody, beżowe klify oraz przepiękne miasta, a przede wszystkim szerokie, złociste plaże, uważane za najpiękniejsze w Europie, przyciągają rzeszę spragnionych „wiecznej wiosny”. Jednym z magicznych miejsc jest Ponta da Piedade, gdzie zobaczymy wyrzeźbione przez ocean w wysokich na 20 metrów klifach formacje skalne. Nocleg w Faro.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 190 km
    9 dzień, FARO
Wczesnym rankiem ruszymy zwiedzać Faro, największe miasto regionu Algarve. Cidade Velha to najciekawsza dzielnica, niemal odcięta średniowiecznymi murami od pozostałej części miasta. Wejdziemy do niej przez bramę Arco de Vila datowaną na 1812 rok. Białe budynki, ciche uliczki, a w centralnym punkcie Katedra z XIII wieku, która łączy w sobie mieszankę stylów architektury – gotyk, renesans oraz barok. Na szczególną uwagę zwraca kapliczka Nossa Senhora dos Prazeres, której złocona i lakierowana snycerka, a także marmurowa inkrustacja oraz azulejos sprawia, że jest to prawdziwy klejnot sztuki barokowej. Tuż obok katedry znajduje się Pałac Biskupi - Paço Episcopa. Poza miejskimi murami przy rozległym parkingu mieści się kościół św. Franciszka, gdzie można zobaczyć plafon na sklepieniu przedstawiający koronację Matki Boskiej. Warta uwagi jest kaplica Capela de Nossa Senhora do Pe da Gruz datowana na XVII wiek, gdzie największe wrażenie robi krzyż wykonany z azulejos. Chętni mogą wybrać się Muzeum Archeologicznego. Do jego najcenniejszych kolekcji zalicza się rzymską mozaikę podłogową, mauretańskie lampy oliwne, a także tabernakulum z XVI wieku. Ponieważ to jeden z naszych ostatnich dni, kiedy można zrobić pamiątkowe zakupy, to pójdziemy do Forum Algarve. To największe centrum handlowe. Faro ma w swojej ofercie rozrywkę kulturalną. Teatro de Lethes uznawany jest za klejnot architektury w stylu włoskim z 1874 roku, nadal odbywają się tu przedstawienia, koncerty oraz recitale. Po południu relaks na jednej z plaż. Nocleg w Faro.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 120 km
    10 dzień, FARO – LIZBONA – przelot – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko w Lizbonie. Rejestracja na rejs powrotny. Przelot do Warszawy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 280 km

Łączny dystans samochodem: ok. 800 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2020
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Lizbona - Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 1200 zł, do rozliczenia*];
- konieczne przejazdy transportem publicznym (autobusy, promy) na terenie Portugalii;
- transport na miejscu w Portugalii wynajętym samochodem (od 4 do 10 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, apartamentach ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro, obejmuje zachorowanie na Covid-19), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- wyżywienia (poza śniadaniami, które są zapewnione w cenie),
- opłat za testy i badania związane z profilaktyką zdrowotną w zakresie pandemii koronawirusa COVID-19,
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za imprezę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
6 osób = 5900 zł/os, 5 osób = 6500 zł/os, 4 osoby = 6900 zł/os, 3 osoby = 8000 zł/os, 2 osoby = 10000 zł/os.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 240 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE