KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Przygotowanie do wyprawy


Zdrowie, bezpieczeństwo, pieniądze, paszport, jak się przygotować do wyjazdu, co zabrać ze sobą do plecaka, ubezpieczenie...

Zdrowie:
    Sugeruję zabranie ze sobą pewnej, minimalnej ilości środków na: przeziębienie, biegunkę, rozstrój żołądka, objawy choroby lokomocyjnej, a także środki przeciwbólowe, plaster opatrunkowy i inne środki wg uznania. Osoby wymagające przyjmowania określonych leków powinny zabrać ze sobą stosowny zapas.
    Przed każdym egzotycznym wyjazdem zalecane jest zbadanie swojego stanu zdrowia oraz zapoznanie się z zagrożeniami zdrowotnymi panującymi w danym rejonie. Informację o chorobach, profilaktyce antymalarycznej, zalecanych i wymaganych szczepieniach przekazywane są uczestnikom przez Organizatora. Adresy niektórych instytucji, w których możemy uzyskać dodatkowe informacje oraz się zaszczepić dostępne są u Organizatora.

Bezpieczeństwo:
    Wbrew stereotypom, podróżowanie po Rosji, Chinach, Wietnami i Laosie jest bardzo bezpieczne, a ludzie życzliwi i gościnni.
    Należy zachować podstawowe środki ostrożności, takie jak przy podróżowaniu po dowolnym innym kraju, czyli:
- paszport, ubezpieczenia oraz pieniądze trzymać zawsze przy sobie, najlepiej w zamykanej kieszeni lub innym schowku przy ciele,
- ksero paszportu (główna strona i wizy) oraz ubezpieczeń trzymać w innym miejscu niż paszport,
- nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu,
- uważać na przedmioty w rodzaju komórka, aparat fot., kamera,
- stosować się do wszystkich zaleceń kierownika i pilotów,
- nie oddalać się od grupy bez uzgodnienia,
- Słońce obserwować bezpośrednio tylko przez specjalne okulary zaćmieniowe i generalnie chronić oczy przed ostrym światłem słonecznym, także tym odbitym np. od śniegu.

Pieniądze:
- bankomaty znajdziemy w każdym dużym mieście, lecz pobierają one prowizję za wypłatę gotówki, no i nie będzie ich w pociągu ani na terenach wiejskich i górskich. Zatem można zabrać ze sobą kartę kredytową (choćby na wszelki wypadek);
- najlepiej jednak zabrać ze sobą gotówkę - w dolarach amerykańskich USA. Tak jest najkorzystniej i najpewniej w Rosji oraz innych krajach Azji. Banknoty powinny być w dobrym stanie oraz nie starsze niż 10-letnie (należy sprawdzić to przy zakupie);

Paszport:
    Podczas wyjazdu najważniejszym dokumentem jest paszport i najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się turyście, to jego utrata. Za granicą turysta jest zobowiązany nosić ze sobą paszport. Czasami w takiej sytuacji może wystarczyć czytelna kopia, a oryginał można zostawić w depozycie.

Jak się przygotować do wyjazdu:
    Przed każdym wyjazdem Uczestnik otrzymuje dokładne informacje odnośnie niezbędnych rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać na wyjazd, szczegółowe informacje odnośnie przelotów, godziny zbiórki, pilota, skali trudności wyjazdu itp. Każdy Uczestnik we własnym zakresie powinien zorientować się o miejscu do jakiego się udaje, sprawdzić własny stan zdrowia, oraz przygotować dużą dawkę poczucia humoru, chęć zabawy i poznawania świata oraz pozytywnego nastawienia na miejscowych ludzi, otoczenia, współtowarzyszy i pilota.

Co zabrać ze sobą do plecaka:
- mały i lekki dodatkowy plecaczek na trekkingi i inne wyjścia,
- mały i lekki namiot z tropikiem, karimata (tylko Ałtaj i Kamczatka);
  wygodnie np. zabrać jeden namiot dwuosobowy, na dwie osoby;
- śpiwór,
- wygodna i cienka, przewiewna odzież do pociągu (będzie gorąco), to samo dotyczy obuwia,
- wygodne, sprawdzone buty do wędrówek,
- lekka kurtka przeciwdeszczowa, 1-2 składane foliowe płaszcze p/deszczowe,
- nakrycie głowy np. kapelusz lub chustka, chroniące przed słońcem, okulary p/słoneczne,
- ciepły polar, sweter,
- menażka lub plastikowy talerz, sztućce, nóż, kubek,
- latarka np. czołówka diodowa LED,
- wypełniacze czasu do pociągu – czyli np. książka, karty do gry, gry planszowe (tylko Ałtaj i Kamczatka),
- środek przeciwko komarom,
- strój kąpielowy,
- do rejestracji zaćmienia Słońca dodatkowo: statyw, filtr szary na obiektyw ND x 4,
- dobry humor i otwartość.

Ubezpieczenie:
    W ramach wykupionej imprezy Uczestnik jest ubezpieczony w Warta Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w zakresie: kosztów leczenia do wysokości 20000 euro, następstw nieszczęśliwych wypadków do wysokości 5000 PLN - na cały okres trwania imprezy.