KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

RUMUNIA 15 dni - skarby kultury i cuda natury


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

RUMUNIA leży na północy Półwyspu Bałkańskiego na zachodnich brzegach Morza Czarnego. Wyróżnia ją naturalne piękno i różnorodność oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Ten kraj zachwyca malowniczymi krajobrazami górskimi, średniowiecznymi miastami i tradycyjnymi wsiami, a także bogactwem zabytków i pełną historii stolicą. W ciągu ostatniej dekady Rumunia przeszła znaczący rozwój i jest jednym z ostatnich członków, którzy wstąpili do Unii Europejskiej. Można spotkać się tu z dużymi kontrastami: niektóre miasta wyglądają jak w Europie Zachodniej, niektóre wioski mogą wydawać się wyjęte z przeszłości. Chociaż kultura Rumunii pod wieloma względami jest podobna do innych państw bałkańskich, wyróżnia się ze względu na silne dziedzictwo łacińskie. Wiele zabytków Rumunii jest tak wyjątkowych i cennych, że znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W podróży przez ten kraj zachwycą nas zamki, twierdze, kościoły i olśniewające klasztory rozsiane w przepięknym krajobrazie wysokich gór i łagodnych wzgórz. W średniowiecznych miastach takich jak Braszów, Sighişoara i Sybin, w starych, ale zadbanych kamienicach znajdziemy eleganckie kawiarnie i restauracje. Poznamy uroki wiejskiego życia, odkryjemy skarby folkloru, takie jak Wesoły Cmentarz, spróbujemy tradycyjnych potraw i odwiedzimy polskie wioski. Nie zabraknie też kontaktu z przyrodą: udamy się na trekkingi w górach Bucegi, Fogaraskich, w Karpatach Wschodnich i wąwozem Turda, oraz zobaczymy wyjątkowe, największe w Europie, wulkany błotne. Na deser przejedziemy serpentynami słynnej szosy Transfogaraskiej, nazywanej najpiękniejszą drogą Europy. Warto przekonać się, że Rumunia ma do zaoferowania naprawdę wiele – wymieńmy choćby niektóre jej skarby: góry, średniowieczne twierdze, bogaty folklor, wioski, lasy, niedźwiedzie, kościoły, monastery, cerkwie, synagogi, wino i palinka, mamałyga i zacusca, przyjaźń, gościnni ludzie, no i Dracula.


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – BUKARESZT OTOPENI – BUZAU
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot na lotnisko Bukareszt Otopeni. Odbierzemy samochód i przejedziemy do Buzau, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży oraz udamy się na spacer po miasteczku. Nocleg w Buzau.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 100 km
    2 dzień, BUZAU – SINAIA
Tego dnia rano pojedziemy zobaczyć Vulcanii Noroioşi - największe w Europie wulkany błotne, od 1924 roku objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Inaczej niż w przypadku wulkanów lawowych, błotne tworzone są przez uwalniające się gazy (głównie metan), które wypychają na powierzchnię ziemi błoto i wodę. Wydobywająca się substancja jest zimna i w zależności od składu może tworzyć sadzawki, płaskie kopce albo zastygać w stożki przypominające wulkany z lawy. Noroiosi są aktywne więc warto wypatrywać erupcji. Księżycowy krajobraz jest wyjątkowy. Następnie pojedziemy do Sinai – wspaniale położonego górskiego kurortu, który między 1883 a 1947 rokiem był letnią rezydencją rodziny królewskiej. W 2008 roku ziemie te odzyskał król Michał I. Kiedy pierwszy rumuński król, Karol Hohnzollern, przybył tu odwiedzić monastyr, zakochał się w tej okolicy i zapragnął mieć tu pałac. Sprowadzeni przez niego architekci i artyści stworzyli przepiękny zamek Peleş. Jego wnętrza zachwycają przepychem i rozmachem (np. meble w pokoju muzycznym są prezentem od indyjskiego Maharadży, ręcznie haftowane jedwabie zdobią ściany i sufit tureckiego salonu, dekoracje sali teatralnej są dziełem Gustava Klimta). Obok znajduje się pałac Pelişor, który Karol I zbudował dla swojego siostrzeńca i następcy tronu Ferdynanda i jego żony Marii. Ten pałac urządzony jest w stylu art nouveau. Zwiedzimy teren parkowy i otoczenie zamku Peleş oraz pałacu Pelişor. Wstęp do wnętrz – dla chętnych. Odwiedzimy też monastyr z XVII wieku i cerkiew z XIX. Nocleg w Sinai.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 200 km
    3 dzień, BUSTENI – BRAN – RASNOV
Rano pojedziemy do miasteczka Buşteni będącego dobrą bazą wypadową w Góry Bucegi. Stąd kolejką linową wjedziemy na wysokość 2200 m n.p.m. Tu znajduje się schronisko górskie Babele, a w jego pobliżu są słynne skały: Sfinks i Baby. Jeżeli pogoda pozwoli będziemy mogli udać się na trekking do Pomnika Bohaterów – wysokiego, oświetlanego nocą metalowego krzyża, który umieszczono na jednym z wierzchołków masywu Caraiman (2384 m n.p.m.). Góry Bucegi kryją tajemnice, a teorie z nimi związane są nie mniej interesujące niż legenda Draculi. Następnie pojedziemy zobaczyć słynny zamek w Branie. Jego początki sięgają XIII wieku, zniszczony od pożaru wywołanego przez piorun i odbudowany w XVII wieku, służył w XX wieku jako królewska górska rezydencja. Podobno ten zamek posłużył Bramowi Stockerowi za inspirację do opisania książkowego zamku Draculi. Sam Vlad Palownik bywał tu jedynie przejazdem. Baśniowy wygląd twierdzy przyciąga wielu turystów – zamek jest niewielki, ale ładnie odrestaurowany. Na koniec dnia udamy się do miasteczka Raşnov. Osada została założona około 1215 roku przez Zakon Krzyżacki. Jak w wielu miastach i wioskach Siedmiogrodu, w architekturze Rasnowa wciąż widać saskie wpływy. Nocleg w Rasnowie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 65 km
    4 dzień, RASNOV – BRASZÓW
Dzień zaczniemy od zwiedzania zamku górującego nad Rasnowem. Jest to zamek chłopski - wyjątkowy rodzaj zamku, który służył nie władcom, ale lokalnej społeczności wiejskiej i mieszczańskiej, która go budowała i utrzymywała jako schronienie w razie niebezpieczeństwa. Zamki chłopskie powstawały tylko w tej części Europy i do dziś zachowały się jedynie w Transylwanii. Wznosili je (albo odkupywali i rozbudowywali) emigranci z terenów niemieckich, nazywani Sasami siedmiogrodzkimi. Ze względu na pochodzenie i funkcję, w takich zamkach nie znajdziemy siedziby feudalnego władcy, ale budynki użyteczności publicznej, takie jak kaplica i szkoła. Zamek Rasnov na początku XIII wieku wznieśli Krzyżacy. Wkrótce jednak zostali wygnani z warowni, która weszła w posiadanie mieszkańców trzech okolicznych wsi: Rasnov, Cristian i Vulcan. Dla chętnych możliwość odwiedzenia jaskini Valea Cetatii. Potem udamy się do Braszowa – zabytkowego, średniowiecznego miasta, zwanego w literaturze Miastem na Wschodzie. Zwiedzimy pięknie zachowane stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: m.in. rynek z ratuszem, Czarny Kościół – największą gotycką świątynię na zachód od Wiednia, bastiony i mury obronne. Przejdziemy też Strada Sforii, którą uważa się za najwęższą ulicę w Europie – jej szerokość waha się pomiędzy 111 a 135 cm. Potem wjedziemy kolejką linową na wzgórze Tâmpa (955 m n.p.m.), żeby obejrzeć panoramę miasta. Na koniec dnia pójdziemy odkrywać nocne oblicze Braszowa. Nocleg w Braszowie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 35 km
    5 dzień, RUPEA – VISCRI – SASCHIZ – SIGHISOARA
Tego dnia będziemy oglądać twierdze i kościoły warowne. Jeśli zaczniemy wcześnie, możemy odwiedzić kościół warowny w Prejmer. Potem zwiedzimy twierdzę Rupea. Ślady obecności człowieka w tym miejscu sięgają IV wieku p.n.e. Pierwszy większy zamek obronny wzniesiono tu w VII wieku, w kolejnych wiekach był on kilkukrotnie przebudowywany i powiększany. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XII wieku. W czasach swojej świetności forteca dawała schronienie mieszkańcom okolicznych wiosek i miasteczek. Następnie zobaczymy dwa kościoły warowne: w Viscri i w Saschiz. Kościoły warowne Transylwanii to budowle wyjątkowe w skali światowej. Kościoły obronne wznoszone były przez mieszkańców Siedmiogrodu (głównie przez Sasów siedmiogrodzkich) od XIII do XVI w. Siedem wsi położonych w południowym i południowo-zachodnim Siedmiogrodzie z kościołami obronnymi jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Saschiz lub w Sighisoarze.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 105 km do Saschiz, 125 km do Sighisoary
    6 dzień, SIGHISOARA – PRZEJAZD NA BUKOWINĘ
Sighişoara to przepiękne średniowieczne miasto, wpisane na listę UNESCO. Mówi się, że to największa zamieszkana cytadela w Europie. Początki osady sięgają czasów rzymskich, w XIV wieku otrzymała prawa miejskie. Największe atrakcje Sighisoary to Wieża Zegarowa, Kościół Klasztorny, Dom Pod Jeleniem oraz Dom Drakuli, w którym urodził się Vlad Tepes, Schody Szkolne, Kościół Na Wzgórzu oraz mury obronne z basztami. Spacerując po starówce warto wstąpić do jednej z licznych restauracji i spróbować doskonałych rumuńskich pączków – papanasi. Po zwiedzaniu Sighisoary  udamy się w długą trasę na północ do Bukowiny. Jeżeli będzie czas, możemy jeszcze odwiedzić kościół warowny w Biertan. Wieczorem dojedziemy do Pleszy – malowniczo położonej wsi, zamieszkanej wyłącznie przez górali czadeckich. Znajduje się tu kościół Św. Anny, polska szkoła oraz Dom Polski. Nocleg w Pleszy.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. (355 km z Biertan) 310 km
    7 dzień, MONASTERY I POLSKIE WIOSKI
To dzień na zwiedzanie malowanych monasterów oraz odwiedzenie polskich wiosek na Bukowinie. Malowane cerkwie to unikatowe cerkwie prawosławne zdobione zarówno malowidłami wewnętrznymi, jak i pochodzącymi z XVI wieku freskami zewnętrznymi, pokrywającymi fasady na całej ich powierzchni. Osiem cerkwi jest wpisane na listę UNESCO. Zwiedzimy Monastyr Humor z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy oraz Monastyr Voroneț – obronny monaster z cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego. Na terenie Bukowiny znajdują się skupiska Polaków, a 8 miejscowości posiada nazwy w języku polskim.  Kiedy w 1785 roku odkryto na obszarze Bukowiny potężne złoża soli, cesarz Józef II zarządził zbudowanie kopalni. W 1792 roku sprowadzono do Kaczyki dwudziestu polskich górników z Bochni, wraz z rodzinami. Później w związku z rozwojem kopalni sprowadzono kolejnych dwustu pracowników z Bochni i Wieliczki. Na początku XX wieku przyjechali tu również górale czadeccy oraz rodziny z majątków Potockich. Odwiedzimy Kaczykę, Nowy Sołoniec i Paltynosę. Będzie okazja do spróbowania gospodarskich palinek i domowej kuchni. Nocleg w Pleszy.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 60 km
    8 dzień, PRZEJAZD DO MARMAROSZU
Tego dnia przejedziemy do Marmaroszu. Po drodze zwiedzimy jeszcze Klasztor Moldovita - obronny monaster z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zwiastowania. Po drodze, już w Marmaroszu, zobaczymy pochodzącą z 1720 roku drewnianą cerkiew pod wezwaniem Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni we wsi Barsana, wpisaną na listę UNESCO oraz współczesny kompleks klasztorny, na który składają się drewniane budowle o dachach krytych gontem. Dojedziemy do miejscowości Sapanta – najsłynniejszej miejscowości w Marmaroszu. Nocleg w Sapancie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 260 km
    9 dzień, SAPANTA
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania największej atrakcji Sapanty – „wesołego cmentarza”. To miejsce pochówku jest wyjątkowe w skali Europy. Znajduje się tu ponad 800 kolorowych, drewnianych nagrobków, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem. Obejrzymy monastyr Sapanta – Peri, który podobno jest najwyższym drewnianym kościołem Rumunii – wieża ma 78 metrów wysokości. Drewniane cerkwie Marmaroszu to unikatowe, drewniane świątynie zbudowane w charakterystycznym stylu. Osiem z nich, pochodzących z XVII i XVIII wieku, zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy z 1604 roku w Poienile Izei oraz cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy z 1770 w Deseşti oraz piękny, rozległy monastyr Barsana z  1720 r. Odwiedzimy też wieś Vadu Izei, w której można zobaczyć wiele tradycyjnych domów i bram marmaroskich. Nocleg w Sapancie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 165 km
    10 dzień, TURDA
Tego dnia rano ruszymy na południe. Zobaczymy skansen z młynem w Sarbi. Odwiedzimy kolejne wpisane na listę UNESCO drewniane cerkwie: cerkiew pod wezwaniem Świętych Archaniołów z 1798 w Plopiş oraz cerkiew pod wezwaniem Świętych Archaniołów z 1721 w Şurdeşti. Obiad zjemy w restauracji etno-folkowej Hanui Lu Cobala. Potem pójdziemy zwiedzać kopalnię soli w Turdzie. Wydobycie soli w tym rejonie rozpoczęli Rzymianie. W średniowieczu i przez kolejne wieki kopalnia zapewniała miastu dobrobyt, zamknięto ją dopiero w 1932 roku. W czasie II wojny światowej kopalnia służyła jako schron przeciwlotniczy, w 1992 roku otwarto ją do zwiedzania. Salina Turda jest jedną z największych i najstarszych kopalni w Europie. W skład kompleksu wchodzą cztery szyby: Terezia (z najgłębszym punktem 120 m), Anton, Rudolf i Gizela. Na różnych wysokościach zbudowane są oświetlone drewniano-metalowe konstrukcje, z których podziwiać można skomplikowane formacje skalne i poszczególne atrakcje kopalni. Główna komnaty Saliny jest tak ogromna, że mieści w sobie m. in. amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, kręgielnię i plac zabaw, a także podziemne słone jezioro, po którym można popływać wypożyczoną łódką. Nocleg w Turdzie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 250 km
    11 dzień, WĄWÓZ TURDA – ALBA JULIA
Rano wybierzemy się do Wąwozu Turda. Płynący przez góry potok Hasdate stworzył w wapiennej skale głęboki przełom. Ściany wąwozu wznoszą się na wysokość 200 – 300 metrów, co zapewnia spektakularne widoki. Udamy się tu na trekking (do wyboru na miejscu 2 opcje o różnej długości i trudności). Potem pojedziemy do Alba Julia. Historia miasta sięga czasów starożytnych, w późniejszym czasie było ono stolicą rzymskiej Dacji. Tu założono pierwsze katolickie biskupstwo w Transylwanii. W 1559 roku zmarła tutaj córka króla Polski Zygmunta Starego - Izabela Jagiellonka, żona ówczesnego księcia siedmiogrodzkiego Jana Zápolyi. Jej ciało złożone zostało w Kaplicy Królewskiej romańskiej Katedry Św. Michała. Zobaczymy też wybudowaną na początku XVIII wieku potężną twierdzę obronną Alba Carolina - jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Twierdza zachwyca architekturą. Zbudowana jest na planie siedmioramiennej gwiazdy i prowadzi do niej sześć pięknych bram, co jest wyjątkowe w Europejskim budownictwie militarnym. Potem udamy się do średniowiecznego miasta Sebeş, które było jednym z siedmiu głównych miast Siedmiogrodu, założonych w XII wieku przez osadników z Niemiec. Nocleg w Alba Julia lub w Sebes.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 70 km do Alba Julia, 85 km do Sebes
    12 dzień, HUNEDOARA – SYBIN
Pojedziemy do Hunedoary, żeby zobaczyć zamek Castelul Corvinilor – najpiękniejszą średniowieczną twierdzę Transylwanii. Pierwotna warownia powstała w miejscu rzymskiego obozu na przełomie XII i XIII wieku, potem wielokrotnie zmieniała właścicieli i była rozbudowywana. Są tu dwa pierścienie murów obronnych, zamek właściwy, kaplica, Biała Wieża, Wieża Bramowa oraz taras artyleryjski. Gruntowna odbudowa zamku przeprowadzona została w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dziś najcenniejszym elementem warowni jest majestatyczna gotycka Sala Rycerska z krzyżowo-żebrowym sklepieniem wspartym granitowymi filarami. Bezpośrednio nad nią znajduje się Sala Rady, w której zwoływano sesje siedmiogrodzkiego parlamentu. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Câlnic z kościołem obronnym - zamkiem chłopskim wpisanym na listę UNESCO. Dominującym elementem warowni jest blisko 24 metrowa kwadratowa wieża mieszkalna (donżon). Zamek w Câlnic przetrwał do czasów obecnych w praktycznie nie naruszonym stanie. Na koniec zwiedzimy Sybin, który był największym i najbogatszym ze średniowiecznych Siedmiogrodzkich miast. Dziś miasto jest pięknie odrestaurowane - w 2007 roku Sybin był Europejską Stolicą Kultury, więc zainwestowano w niego duże środki finansowe. Zachwycają dwa rynki: Piata Mare i Piata Mica, zachowane mury miejskie, piękny Ratusz z wieżą, ewangelicki kościół parafialny, prawosławna cerkiew metropolitalna, Wielka Synagoga, średniowieczne kamienice oraz pierwszy w Rumunii żelazny most zwany Mostem Kłamców - legenda głosi, że jeśli przejdzie po nim kłamca, to most runie. W mieście jest kilka muzeów i instytucji kultury. Nocleg w Sybinie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 210 km (z Sebes)
    13 dzień, SZOSA TRANSFOGARASKA lub DOLINA ALUTY I COZIA N.P.
Wczesnym rankiem udamy się w drogę słynną Szosą Transfogaraską (DN 7 C) nazywaną największym osiągnięciem rumuńskiego socjalizmu i uznawaną za najpiękniejszą drogę w Europie. Szosa jest niezwykle kręta, pokonuje kilka wiaduktów i tuneli, ma około 150 km długości i prowadzi przez przełęcz na wysokości 2043 m n.p.m. przecinając w poprzek Góry Fogaraskie. Zatrzymamy się nad Bâlea Lac - polodowcowym jeziorem położonym na wysokości 2034 m n.p.m. Znajdują się tu dwa całoroczne schroniska turystyczne oraz stacja meteorologiczna. Możemy pójść na trekking jednym z licznych szlaków. Następny przystanek to Cytadela Poenari - ruiny jednej z głównych fortec Vlada Palownika. Z zamku zachowały się zaledwie szczątki, gdyż większość murów runęła w przepaść w 1888 roku. Żeby do niej wejść trzeba pokonać 1480 stromych schodów (zwiedzanie dla chętnych). Potem zobaczymy Vidraru - malownicze jezioro zaporowe położone na rzece Ardżesz. Jezioro ma głębokość 155 metrów, a tama wznosi się na 166 metrów ponad taflę wody. Nad zaporą stoi posąg Prometeusza trzymającego w rękach piorun. Noc spędzimy w spokojnym miejscu już na Wołoszczyźnie. Nocleg między Pitesti a Bukaresztem.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 200 km do Pitesti, 320 km do Bukaresztu

Szosa Transfogaraska jest otwarta mniej więcej od połowy czerwca do końca października, co zależy od warunków pogodowych. Może być też zamykana w czasie sezonu, ze względu na pogodę i remonty. Jeżeli szosa będzie zamknięta, przejedziemy alternatywną trasą przez Calineşti, Prioeni, Calimaneşti i Ramnicu Valcea. W Calinesti i Prioeni zobaczymy malowane cerkwie doliny Aluty. Niewielkie, nie tak słynne, jak te na Bukowinie, zachowały swój urok i spokój. Proste i naiwne zewnętrzne freski, datowane są na koniec XVIII i początek XIX wieku. Możemy udać się na trekking w Parku Narodowym Cozia do wodospadu Cascada Lotrişor (trasa 5 km, przewyższenie 400m). Potem odwiedzimy Monastyr Cozia – jeden z najcenniejszych zabytków Rumunii mający ogromne znaczenie dla rumuńskiej tożsamości narodowej. Powstał w latach 1380-86 i był ozdabiany i rozbudowywany przez kolejne wieki. 3 kilometry w górę rzeki znajduje się monastyr Turnu. Mnisi przybyli tu z monasteru Cozia i zamieszkali w niewielkich jaskiniach, które dziś wchodzą w skład kompleksu klasztornego odbudowanego w 1933 roku po pożarze. Niedaleko znajduje się też Castrul Roman Arutela – ruiny rzymskiego fortu zbudowanego w 137 roku n.e. Nocleg między Pitesti a Bukaresztem.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 180 km do Pitesti, 300 km do Bukaresztu
    14 dzień, BUKARESZT
Dzień przeznaczony na zwiedzanie stolicy Rumunii. Bukareszt był kiedyś nazywany Paryżem Wschodu lub Małym Paryżem, ale dziś potrzebuje odrestaurowania. Mimo to miasto ma przyjemną atmosferę a jego zabytki opowiadają niezwykłą historię. Przy najstarszej ulicy miasta Strada Franceza odwiedzimy Stary Dwór – XIV wieczną twierdzę, którą rozbudował Vlad Palownik, Curtea Veche, czyli najstarszą cerkiew w Bukareszcie oraz zajazd Manuc – jedyny zachowany w Bukareszcie typowy turecki karawanseraj. Przejdziemy deptakiem - ulicą Lipscani i zagłębimy się w starówkę podziwiając piękne historyczne budynki oraz klasztor Stravrapoleos – najpiękniejszą cerkiew stolicy. Zobaczymy też pozostałości po rządach Nikolae Ceausescu, w tym Parlament (Dom Ludowy), który miał być największym budynkiem na świecie, ale do tej pory nie został ukończony - pod względem kubatury jest drugim największym (po amerykańskim Pentagonie). Budynek poraża swoim ogromem: 84 m (12 pięter) nad ziemią, 330 tyś. m² powierzchni całkowitej, Sala Zjednoczenia ma 2200 m², 16 m wysokości i rozsuwany sufit, przez który może wlecieć helikopter. Wieczorem będzie można zapoznać się z nocnym życiem stolicy. Nocleg w Bukareszcie.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 120 km (jeśli Pitesti – Bukareszt)
    15 dzień, BUKARESZT – przelot – WARSZAWA
Transfer na lotnisko Otopeni. Przelot powrotny.
        Dzienny przejazd samochodem: ok. 25 km

Suma tras samochodem po Rumunii: ok. 2300 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Bukareszt - Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 900 zł, do rozliczenia*];
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 1 do 15 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 220 euro.  Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE