KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Rosja - BAJKAŁ 8/14 dni – skute lodem morze Syberii


Terminy:  terminy na I kwartał 2022 roku podamy, gdy wyklaruje się sytuacja z otwarciem granic Rosji na przybywających turystów
              

Cena: 7000 zł/os. (14 dni);   5500 zł/os. (8 dni)
Charakter: wyprawa krajoznawcza z morsowaniem

BAJKAŁ – najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, które wraz z przyległymi do niego terenami wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. "Błękitne oko Syberii" o długości 630 km i szerokości 30-80 km, nazywane jest syberyjskim morzem – gromadzi 22% wszystkich słodkich wód planety. Jego wody są tak przeźroczyste, że dno widać nawet stojąc kilkadziesiąt metrów od brzegu. Zimą przeobraża się w piękną, ogromną taflę lodu, tak grubą, że bezpiecznie jeżdżą po niej samochody. To wymarzone miejsce dla miłośników sportów zimowych i dla morsów, bo kto z Was nie chciałby wykąpać się w bajkalskiej przerębli? Naszą podróż zaczniemy w Moskwie. Zwiedzimy stolicę Rosji i jej niesamowite zabytki. Zajrzymy na Plac Czerwony, przejdziemy się Pierścieniem Bulwarów. Zobaczymy też wspaniałe prawosławne świątynie, fascynujące muzea i niezwykłe stacje metra Ze stolicy Rosji wyruszymy w niezwykłą trzydniową podróż Koleją Transsyberyjską do Irkucka. Niezwykłą nie tylko ze względu na widoki za oknem. W trakcie podróży jest dużo czasu na to, by pogawędzić, zawrzeć nowe znajomości i poznać Rosjan takich, jakimi są naprawdę. Będzie nareszcie czas, by zwolnić tempo codziennego życia, poczytać książki, napisać listy, zadumać się nad światem i życiem.
Naszym pierwszym przystankiem w Syberii będzie Irkuck, który wyróżnia się piękną, drewnianą zabudową. Zobaczymy tu budynki ozdobione misternymi ornamentami, kolorowe cerkwie w stylu rosyjskiego baroku i domy zapadające się w ziemię. Wkrótce udamy się nad Jezioro Bajkał do Listwianki. Pozwiedzamy miasto i okolicę, odwiedzimy fascynujące Muzeum Bajkału, a przede wszystkim z miejscowymi morsami będziemy kąpać się do woli w bajkalskiej przerębli, po czym obowiązkowo wskoczymy do ruskiej bani… i z powrotem do Bajkału, i tak wiele razy! 300 km dalej na północ, nad Małym Morzem przy wyspie Olchon poznamy całkiem inny Bajkał, po którym będziemy chodzić, jeździć na łyżwach i poduszkowcu. Wyprawa nad Bajkał to przeżycie niezwykłe i mistyczne. Wszechogarniająca cisza i piękno najstarszego jeziora świata, z pewnością pozostawią w waszych wspomnieniach trwały ślad na zawsze, a spotkania z niezwykle gościnnymi mieszkańcami będą źródłem wielu radości.

W tym okresie w okolicy Irkucka wschód Słońca jest około godziny 07:30, a zachód około godziny 19:00. 

                 P R O G R A M ::

    1 dzień - pn 12 marca – POLICE – SZCZECIN – MOSKWA
Zbiórka w Szczecinie i przejazd autobusem na lotnisko w Berlinie. Rejestracja na rejs i nadanie bagaży rejestrowanych. Przelot bezpośredni do Moskwy. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na kolację, integrację. Nocleg w hotelu w Moskwie.

    2 dzień - wt 13 marca – MOSKWA
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy Rosji, największego miasta Rosji i Europy. Historyczne centrum miasta jest wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Moskwy:
Plac Czerwony: jeden z najbardziej znanych, reprezentacyjnych placów na świecie.
Kreml: monumentalna siedziba władz rosyjskich.
Pałac Patriarchy: jeden z najważniejszych sakralnych zabytków Kremla. Sobór św. Wasyla, muzeum Soboru Pokrowskiego, okolice: barwny kompleks ośmiu oddzielnych cerkwi.
Stacje metra i przejazdy metrem: moskiewskie metro to wzorcowy przykład architektury socrealizmu, stacje to dzieła sztuki.
Galeria Tretiakowska: największy i zarazem najbardziej znaczący zbiór sztuki rosyjskiej.
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela: największa i najbardziej okazała świątynia Rosji.
Nocleg w hotelu w Moskwie.
    3 dzień - śr 14 marca – MOSKWA
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wykwaterujemy się z pokojów i złożymy bagaże do kilku pokojów, wynajętych specjalnie w celu zdeponowania bagaży i odświeżenia się po całym dniu zwiedzania.
Zwiedzanie Moskwy:
Monaster Wysoko-Pietrowski: jeden z najbardziej znaczących klasztorów dla historii Rosji.
Muzeum Sztuki Współczesnej: najlepsze dzieła głównie rosyjskiej sztuki współczesnej z XX i XXI w.
Klasztor Nowodziewiczy i Cmentarz Nowodziewiczy: Groby Chruszczowa, Jelcyna, Raisy Gorbaczowej i innych znanych Rosjan.
Stacje metra i przejazdy metrem: moskiewskie metro to wzorcowy przykład architektury socrealizmu, stacje to dzieła sztuki. Arbat: wyjątkowy deptak, miejsce spotkań malarzy, ulicznych artystów, poetów.
Uniwersytet im. Łomonosowa: największy i najbardziej znany uniwersytet w Rosji.
Worobliowe Wzgórza: jedna z najwyżej położonych części miasta z piękną panoramą Moskwy.
Wieczorem powrót do hotelu, odświeżenie się, odbiór bagaży i przejazd metrem na dworzec kolejowy Moskwa Jarosławska.
    4–5–6 dzień - czw-pt-sb 15-16-17 marca – przejazd KOLEJĄ TRANSSYBERYJSKĄ
00:35 - start trasą Kolei Transsyberyjskiej.
0 km      – Moskwa Jarosławska - start,
280 km   - Jarosław, miasto z tzw. "Złotego Pierścienia Rosji",
289 km   - przekraczamy rzekę Wołga,
424 km   - zmieniamy strefę czasową na: czas moskiewski + 1 godzina,
1266 km - zmieniamy strefę czasową na: czas moskiewski + 2 godziny,
1819 km - Jekaterynburg (dawn. Swierdłowsk), miasto na Uralu, niedaleko którego znajduje się
                  umowna granica między Europą a Azją na 1778 kilometrze,
2145 km - Tjumen,
2510 km - zmieniamy strefę czasową na: czas moskiewski + 3 godziny,
2717 km - Omsk, drugie co do wielkości miasto Syberii, nad rzeką Irtysz,
3332 km - przekraczamy rzekę Ob,
3344 km - Nowosybirsk, nazywany stolicą Syberii,
3475 km - zmieniamy strefę czasową na: czas moskiewski + 4 godziny,
4106 km - Krasnojarsk,
4100 km - przekraczamy rzekę Jenisej,
4476 km - zmieniamy strefę czasową na: czas moskiewski + 5 godzin,
4524 km - odgałęzienie Bajkalsko-Amurskiej Magistrali,
5194 km - Irkuck, miasto nad rzeką Angarą, 60 km do Jeziora Bajkał.
    7 dzień - nd 18 marca – przejazd KOLEJĄ TRANSSYBERYJSKĄ– IRKUCK
Wieczorem przyjazd do Irkucka. Miasto uznane jest za stolicę wschodniej Syberii. Tutaj znajduje się największe lotnisko regionu i najważniejsza stacja Kolei Transsyberyjskiej. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na ew. późną kolację, odpoczynek. Nocleg w hotelu w Irkucku.

Wylot z Polski uczestników opcji 7-dniowej. Samodzielny przelot do Irkucka i tam spotkanie z główną grupą.
  

    8 dzień - pn 19 marca – IRKUCK, ANGARA

Śniadanie w hotelu. Przywitamy te osoby, które teraz dopiero przylecą do Irkucka z Polski.
Spacerem już wspólnie zwiedzimy Irkuck, rozpoczynając od centralnego rynku, idąc deptakami i bulwarami dojdziemy do Angary – jedynej rzeki, która wypływa z Bajkału. Mijając moskiewski łuk triumfalny, Cerkiew Spaską, gotycki „polski” kościół katolicki, skwer Kirowa, rzeźby lodowe, piękne zabytkowe budynki i pałace, pomnik imperatora Aleksandra III i teatr dramatyczny, dojdziemy do pomnika Lenina. Irkuck jest jednym z niewielu rosyjskich miast, w którym zachowało się wiele z dawnej drewnianej architektury. Warto przyjrzeć się misternym zdobieniom starych, czasem ponad stuletnich budynków (zwłaszcza okien i dachów) i domom zapadającym się w ziemię z powodu osadzenia bezpośrednio na wiecznej zmarzlinie. Trasa spaceru to około 11 km. W porze tzw. obiadowej posilimy się i odpoczniemy w jednym z barów, w którym jest duży wybór smacznych i niedrogich potraw kuchni gł. rosyjskiej.
Po powrocie do hotelu będziemy mogli zrelaksować się w saunie, na zmianę grzejąc się i przyjmując zimne wodne bicze.
Wieczorem pójdziemy na spotkanie z miejscowymi morsami z Irkuckiego Klubu Morsów „Przybajkalcy” – tam w restauracji będziemy mogli nie tylko poznać się wzajemnie, ale i zjeść, i potańczyć.
Nocleg w hotelu w Irkucku.
    9 dzień - wt 20 marca – IRKUCK –LISTWIANKA, BAJKAŁ
Po śniadaniu będzie około dwóch godzin czasu wolnego – można wtedy na przykład pokręcić się po centralnym rynku, na którym jest wiele ciekawych i fotogenicznych artykułów, np. zamarznięte na kość ryby, stojące „na baczność”. Przejedziemy do Listwianki – osady położonej w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Angara bierze swój początek z Bajkału. Przywitamy się z Bajkałem i przespacerujemy po Listwiance, która z powodu dobrego skomunikowania z Irkuckiem, jest najbardziej popularną turystycznie miejscowością nad Bajkałem. Nazwa miejscowości pochodzi od rosyjskiej nazwy modrzewi, które rosną w tajdze. W Listwiance znajduje się ważny ośrodek limnologiczny, badający warunki i geologię Bajkału. Przespacerujemy się po raz pierwszy po lodzie Bajkału i omówimy możliwe atrakcje fakultatywne. Posmakujemy po raz pierwszy omula, bajkalskiej endemicznej ryby z rodziny łososiowatych - sagudaj to sałatka z surowego omula z cebulką i cytryną. Omula możemy smakować również smażonego, suszonego lub wędzonego sposobem na zimno lub na gorąco. Zakwaterujemy się do naszych pokoi i przygotujemy do pierwszego bajkalskiego morsowania, które odbędzie się w centrum zimowego pływania Irkuckiego Klubu Morsów „Przybajkalcy” na brzegu Bajkału – to tam właśnie będziemy morsować przez 2 doby – przerębel o długości 12 metrów jest już gotowa! Na miejscu znajduje się również ruska bania - to sauna parowa w stylu rosyjskim.
Nocleg w hotelu w Listwiance.
    10 dzień - śr 21 marca – LISTWIANKA, BAJKAŁ
Śniadanie w hotelu. Dzisiaj (np. po śniadaniu) oraz jutro chętni będą mogli wziąć udział w wycieczkach fakultatywnych. W centrum znajduje się rynek na świeżym powietrzu, gdzie dziesiątki sprzedawców oferuje wędzone, suszone i surowe ryby bajkalskie, jest wiele barów i małych restauracji z kuchnią rosyjską i uzbecką, a także duży wybór pamiątek. Przedpołudniem wejdziemy na pobliskie wzgórze, gdzie znajduje się Bajkalskie Obserwatorium Astrofizyczne z ogromnym teleskopem słonecznym. Z wysokości punktu widokowego podziwiać będziemy zamarznięty Bajkał. Kolejne morsowanie w Bajkale i ruska bania. Po morsowaniu przejdziemy w kierunku źródła rzeki Angary. Zwiedzimy  bardzo interesujące, multimedialne Muzeum Bajkału, interdyscyplinarnie ukazujące Bajkał pod względem jego geologii, hydrologii i biologii, a w jego fokarium obejrzymy z bliska baraszkujące foki nerpy (endemiczny gatunek fok, występujący tylko w Bajkale). Bajkał jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, równocześnie jeziorem o największej pojemności. Leży w rowie tektonicznym: wypełnia nieckę będącą ryftem powstałym w wyniku oddziaływania na siebie trzech płyt tektonicznych. Do Bajkału wpada ok. 460 rzek i strumieni, a wypływa z niego tylko jedna: Angara. Jej początek zatem znajduje się w Bajkale - Angara ma w tym miejscu ok. 1 kilometra szerokości, 5-6 metrów głębokości, a nurt wypływającej wody ma prędkość 3-5 m/s. Źródło Angary i piękną panoramę zamarzniętego Bajkału zobaczymy z miejsca o nazwie Kamień Czerskiego, które znajduje się na jednym ze wzgórz – dojdziemy tam pieszo, trasa to około 5 km w obie strony. Popołudniu lub wieczorem czeka nas kolejne morsowanie w Bajkale i ruska bania.
Nocleg w hotelu w Listwiance.
    11 dzień - czw 22 marca – LISTWIANKA – SACHJURTA, MAŁE MORZE, BAJKAŁ
Śniadanie w hotelu, ostatnie morsowanie w Bajkale i ruska bania. Po morsowaniu wykwaterujemy się i złożymy bagaże do depozytu w hotelu.
Przedpołudniem – do popołudnia (jeśli nie będzie chętnych na atrakcje fakultatywne), lub nieco później (jeśli przedpołudniem część grupy skorzysta z atrakcji fakultatywnych) zaplanowany jest trekking pieszy wzdłuż brzegu Bajkału, w kierunku północnym. Jego długość i czas trwania uzależniona będzie od chęci i kondycji grupy oraz warunków pogodowych, i nawierzchni. Z pewnością będzie to niezapomniana wędrówka wśród niezwykłego, bajkowego krajobrazu. Zimą Bajkał całkowicie zamarza i to na kilka miesięcy. Lód jest tak gruby, że można po nim jeździć samochodem. W tym celu tworzą się tzw. zimniki, czyli drogi na lodzie, po których można przejechać z jednego brzegu jeziora na drugi, ustawiane są znaki drogowe organizujące ruch. Bajkał zamarza powoli. Ciepłe lata na Syberii nagrzewają ten ogrom wody i potem mimo kilkudziesięciostopniowego mrozu jezioro zamarza całkowicie zwykle dopiero pod koniec stycznia. Powolne zamarzanie wody powoduje, że zdążą z niej uciec wszystkie bąbelki powietrza. Dzięki temu lód jest przezroczysty, gładki i mocny, choć z upływem kolejnych tygodni zimy matowieje i pokrywa się śniegiem. Podczas zamarzania parująca woda osadza się na roślinności nad brzegami jeziora, pokrywając je lodową warstwą. Fale zamarzają przybijając do brzegu albo rozbijając się o skały i tworzą niezwykłe lodowe rzeźby zwane nabryzgami, szczeliny i jaskinie. Podczas trekkingu mamy szansę zobaczyć te cuda przyrody. Późnym popołudniem odbierzemy nasze bagaże z depozytu, po czym przejedziemy wynajętym autobusem nieco ponad 300 km na północ, do miejscowości Sachjurta. Miasteczko jest malowniczo położone na wzgórzach i przy tzw. Olchońskich Wrotach – przesmyku łączącym stały ląd z największą na Bajkale wyspą Olchon. Przejazd zajmie 5-6 godzin, a po drodze zatrzymamy się na kolację w jednym z miejsc z kuchnią buriacką, rosyjską i uzbecką. Na miejsce dojedziemy późno, po zmroku.
Nocleg w bazie turystycznej w Sachjurcie.
    12 dzień - czw 22 marca – MAŁE MORZE, BAJKAŁ – IRKUCK
Śniadanie w stołówce bazy, która położona jest 85 metrów nad poziomem Bajkału – z bazy roztacza się piękna, niezapomniana panorama na Małe Morze i wyspę Olchon. Przedpołudniem pojedziemy na wycieczkę poduszkowcem (ok. 2 godziny). Zobaczymy najważniejsze, piękne miejsca – przesmyk Olchońskie Wrota, wyspę Ogoj na której szczycie znajduje się buddyjska stupa. Po drodze, wzdłuż wyspy Olchon kilka razy przystaniemy, aby móc spokojnie podziwiać cuda przyrody i je fotografować. Po powrocie do bazy rozgrzejemy się i będziemy decydować o kolejnych aktywnościach. Posiłki dostępne będą w stołówce bazy. Możemy pójść na pieszy spacer po zamarzniętym Małym Morzu, odetchnąć czystym, mroźnym, rześkim powietrzem w idealnej ciszy i bezruchu zamarzniętego pustkowia. Możemy pojeździć na łyżwach. To będzie nasz ostatni dzień nad bajkowym Bajkałem. Na koniec, popołudniu, wygrzejemy się jeszcze i zrelaksujemy w ruskiej bani na terytorium bazy. W saunie mieści się jednorazowo do 10 osób, w pomieszczeniu do odpoczynku, relaksu i picia herbaty zmieści się kilkanaście osób. Jest tam także basen z zimną bajkalską wodą – zatem ostatnia okazja do zimnych morsowych kąpieli prosto z gorącej sauny! Wieczorem wynajętym autobusem ruszymy w drogę powrotną do Irkucka (ok. 4 godziny).
Nocleg w hotelu w Irkucku.
   13 dzień - sb 24 marca – IRKUCK – BERLIN – SZCZECIN – Police
Rano po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs i nadanie bagaży rejestrowanych. Przelot do Berlina, z przesiadką w Moskwie. Przejazd autobusem do Szczecina.

To jest program maksymalny.
W miarę możliwości pogodowych oraz kondycji Uczestników, postaramy się go zrealizować.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE, dostępne w Listwiance:
- przejażdżka poduszkowcem,
- przejażdżka quadem,
- przejażdżka na saniach z psim zaprzęgiem,
- przejażdżka na skuterach śnieżnych,
- przejażdżka na koniach,
- nurkowanie w przerębli Bajkału,
- obserwatorium słoneczne, teleskop,
- nerpinarium.


   Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie w terenie i realizacja;
- wiza do Rosji (jednokrotna, turystyczna) oraz wszystkie konieczne opłaty powiązane (voucher, opłata za złożenie aplikacji, opłata konsularna, pośrednictwo itp.);
- przeloty na trasach:  Berlin – Moskwa oraz Irkuck – Moskwa – Berlin (* do limitu 2300 zł/os);
- wszystkie noclegi w hotelach wg programu, ze śniadaniami (pokoje 2-osobowe i 3-osobowe z osobnymi łóżkami, z łazienką, z pościelą i ręcznikami);
- przejazd Koleją Transsyberyjską na trasie Moskwa – Irkuck (miejsca leżące w klasie wagonu płackartnego, z pościelą);
- wszystkie transfery lotniskowe na terenie Polski (Police – Szczecin – lotnisko w Berlinie – Szczecin – Police);
- wszystkie transfery lotniskowe na terenie Rosji (w Moskwie i w Irkucku);
- przejazdy metrem i komunikacją miejską po Moskwie w czasie pobytu;
- przejazdy komunikacją miejską w Irkucku w czasie pobytu;
- przejazd minibusami na trasie Irkuck – Listwianka – Irkuck;
- przejazd wynajętym autobusem na trasach: Listwianka – Sachjurta oraz Sachjurta - Irkuck;
- opłaty za wstępy do wszystkich atrakcji i miejsc wymienionych w programie (za wyjątkiem określonych w programie jako „dla chętnych”);
- wycieczka poduszkowcem po Małym Morzu na Bajkale (ok. 2-godzinna);
- pilot, zarazem tłumacz Arsoba Travel przez cały czas trwania imprezy;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR, NNW i BP;
- wycięcie i zabezpieczenie przerębli w jeziorze Bajkał, w Listwiance;
- kąpiele parowe w ruskiej bani – czyli saunie w stylu rosyjskim (6 razy – wg programu);
- projekt i wykonanie banera – flagi imprezy;
- serwis fotograficzny, nagrany na pamięci typu flash - pendrive – dla każdego Uczestnika imprezy (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy).
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:
- wyżywienia (poza śniadaniami w hotelach, które są w cenie),
- dodatkowych wycieczek i wstępów nie ujętych w programie albo z uwagą „dla chętnych”, itp.,
- dodatkowych transportów, wypożyczeń sprzętu, wydatków własnych, pamiątek, itp.

Średnia kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to szacunkowo 150 dolarów (lub 120 euro).
Zwracamy uwagę, aby zabrać ze sobą więcej waluty – na planowane dodatkowe płatne atrakcje, wycieczki fakultatywne, pamiątki itp.