KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Rosja - JAKUCJA 13 dni - wyprawa do kopalni diamentów


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

  Wyprawę do Jakucji zaliczamy do „elitarnych”, „dzikich” wypraw do miejsc trudno dostępnych i mało znanych. Będziemy poddawać się temu, co wydarzy się w czasie podróży, nie rezygnując z określonych celów. Grupa maksymalnie 6 uczestników dla mobilności i wtopienia się w lokalną społeczność.

Jakucja - powierzchniowo zbliżona do Europy, zajmująca 1/5 Federacji Rosyjskiej, wschodnia część Syberii. Kraj ogromny i niezwykły, zamieszkały przez około milion osób, czego Jakuci stanowią połowę, a reszta to głównie Rosjanie. Z powodu wiecznej zmarzliny występującej na niemal całej powierzchni Jakucji, łatwiej tu znaleźć zamarznięte ciało mamuta, niż uprawiać pole.
Jakuci - lub jak sami wolą siebie nazywać - Sacha, żyją w skrajnie ciężkich warunkach klimatycznych (z temperaturami sięgającymi zimą -60 a latem +40 stopni Celsjusza). Są sympatyczni, otwarci i bardzo gościnni, wierzą w szamanizm i czczą wielu bogów. Jakucji przypada 1/4 światowego wydobycia diamentów. Jest to wiodąca gałąź przemysłu, a odkrywkowe kopalnie diamentów uważane są za jedne z niezwykłych miejsc stworzonych na Ziemi przez człowieka...   


            P R O G R A M    ::

   1 dzień, WARSZAWA – MOSKWA

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Spotkanie z pilotem Arsoba Travel. Rejestracja na rejs, nadanie bagażu głównego. Przelot z przesiadką w Moskwie przez ponad połowę Rosji do południowej Jakucji.
    2 dzień, NERJUNGRI, Serebrianyj Bor, Czulman
Przedpołudniem czasu miejscowego o 09:50 przylecimy na lotnisko Nerjungri. Przejedziemy do centrum i zakwaterujemy się. Przespacerujemy się po centrum miasta. Spróbujemy obejrzeć odkrywkową część kopalni węgla kamiennego (koksu). Autobusami podmiejskimi podjedziemy do wiosek w pobliżu: Serebrianyj Bor i Czulman. Tam powałęsamy się oglądając lokaleskie klimaty, odwiedzimy także Dom Kultury.
Nerjungri powstało w 1975 roku w wyniku połączenia kilku osiedli górniczych. Jest to drugie co do wielkości miasto Jakucji (ok. 57 tys. mieszkańców), główne miasto Południowojakuckiego Zagłębia Węglowego - oprócz wydobycia węgla kamiennego jest tu przemysł maszynowy, fabryka domów i elektrownia cieplna. Miasto znajduje się we wschodniej Syberii, blisko południowej granicy Jakucji, i jest otoczone tajgą. Na terenie Jakucji występują praktycznie wszystkie elementy tablicy Mendelejewa. Wydobywa się tutaj 100% rosyjskiego antymonu, 98% diamentów, 40% ołowiu, 15% złota. Odkryto i zbadano około 800 kimberlitowych kominów/złóż, z czego 150 to diamentonośne, 600 złotonośnych, 44 ołowiane, 44 węgla kamiennego, 34 naftowe i gazowe, 26 miki, 7 żelaza i inne.
Nocleg na prywatnej kwaterze w Nerjungri.
    3 dzień, NERJUNGRI – w drodze, Lena – JAKUCK
Wcześnie rano ruszymy w drogę marszrutką współdzieloną z innymi pasażerami, lub wynajętym tylko dla nas samochodem.
Jakucja została podbita przez carską Rosję w 1632 roku. Zajmująca powierzchnię 3 milionów kilometrów kwadratowych autonomiczna rosyjska republika Jakucji czyli Republika Sacha, jako niepodległe państwo byłaby ósmym pod względem powierzchni krajem na świecie, ale niezwykle rzadko zaludnionym. Łączna liczba ludności nie przekracza 1 miliona, z czego Jakuci stanowią połowę. Reszta to głównie Rosjanie. Największe miasto to Jakuck (300 tysięcy ludzi). Jest to największy obszar administracyjny na świecie.
Dystans z Nerjungri do Jakucka to ok. 800 km. Powinniśmy późnym wieczorem dojechać  do Jakucka. Zakwaterowanie.
Nocleg w hotelu w Jakucku.
    4 dzień, JAKUCK
Zwiedzanie Jakucka.
Jakuck jest oddalony o sześć stref czasowych od Moskwy, a sama Jakucja jest położona na terenie trzech stref czasowych. Miasto zaczęło się rozwijać dopiero za rządów Stalina, ponieważ wybrano ten rejon do tworzenia gułagów. Jakuck leży nad rzeką Leną, 10. pod względem długości na świecie – 4400 km. Jest to największa rzeka Rosji, której dorzecze znajduje się w całości w granicach kraju. W przeszłości była nazywana „Rzeką Tysiąca Dopływów”. Lena ma swoje źródło blisko jeziora Bajkał, a uchodzi do Morza Łaptiewów, tworząc deltę o ok. 150 ramionach i powierzchni ponad 40 tys. km². Jakuck położony jest na zachodnim brzegu Leny, która w tym miejscu rozlewa się na szerokość 4 – 6 km.
W Jakucku odwiedzimy m.in. muzeum geologii diamentów oraz innych minerałów szlachetnych, muzeum historii i kultury narodów Północy, oraz muzeum mamutów a także miejscowy rynek.
Nocleg w hotelu w Jakucku.
    5 dzień, JAKUCK
Zwiedzanie Jakucka - najzimniejszego dużego miasta na Ziemi.
Średnia zimowa temperatura wynosi tu – 40 stopni Celsjusza, czyli pełne pięć stopni poniżej punktu, w którym naga skóra narażona jest na natychmiastowe odmrożenie. Jest to największe na świecie miasto zbudowane w całości na wiecznej zmarzlinie - to zamarznięta przez okrągły rok skorupa ziemska. W lecie odmarza jedynie jej wierzchnia warstwa na głębokość ok. 1-2 metrów. Występuje prawie wyłącznie na Syberii. Średnio sięga 300-400 metrów w głąb, ale w północno-wschodniej Syberii dochodzi do 1500 m. Znaczną część zmarzliny zajmuje lód. Wieczna zmarzlina jest jednak niestabilna dla celów budowlanych. W celu ustabilizowania konstrukcji wbija się betonowe słupy w niższe warstwy gleby i dopiero na nich zaczyna budować. Zmarzlina stanowi też przeszkodę dla zakopywania rurociągów i przewodów, więc po całym regionie ciągną się plątaniny rur, dostarczających ciepło do domów, szkół i biur.
W Jakucku odwiedzimy m.in. oraz Carstwo Wiecznej Zmarzliny - rezydencję jakuckiego Czyshana - Strażnika Mrozu oraz muzeum homusa (drumli) narodów świata.
Nocleg w hotelu w Jakucku.
    6 dzień, JAKUCK – WIERCHNIEWILJUJSK
Rano ruszymy w podróż na zachód - do Mirnego – wynajętym samochodem z miejscowym kierowcą. Trasa to około 1400 km, po drodze 7 razy przecinać będziemy rzeki, przeprawiając się przez nie promami. Główne miejscowości na trasie to Berdygestiach, Wiljujsk, Wierchniewiljujsk, Niurba, Suntar.
W lecie powierzchnia gruntu ulega rozmarznięciu, stając się często grząskim bagnem, w głąb którego nie może (z powodu zamarzniętych głębszych warstw) wsiąknąć nadmiar wody. Utrudnia to rozwój roślinności, uniemożliwiając m.in. występowanie większych drzew o głębszym systemie korzeniowym. Z tego także powodu tylko 1% gleb Jakucji nadaje się pod uprawę.
Diament to minerał będący najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. Jest  to skrystalizowany czysty węgiel, który powstał z magmy na dużych głębokościach rzędu 100 km, przy temperaturach 1100-1300 st. C i bardzo wysokich ciśnieniach rzędu tysięcy atmosfer. W przyrodzie występuje bardzo rzadko.
Nocleg w hoteliku w Wierchniewiljujsku.
    7 dzień, WIERCHNIEWILJUJSK – MIRNYJ
Zwiedzanie miasteczka, klimaty jakuckiej prowincji.
Odkrywkowe wydobycie diamentów w Jakucji rozpoczęło się w latach pięćdziesiątych XX wieku pod odnalezieniu złóż w polach kimberlitu. Kolumny kimberlitowe to rozległe kolumny skał wulkanicznych, będące pozostałością po erupcjach. W kolumnach takich często znajdują się diamenty. W latach sześćdziesiątych XX wieku wydobycie w kopalniach Mirnyj i Udacznyj sięgało 2 ton tych szlachetnych kamieni rocznie. W latach dziewięćdziesiątych kopalnie przejęła firma Alrosa - największa na świecie firma wydobywająca diamenty. Nazwa pochodzi od słów: Ałmazy - (ros.) diamenty, oraz Rosja. W praktyce Alrosa „rządzi” Jakucją. W 2001 roku zaprzestano wydobycia w kraterze Mirnyj. Działalność w kraterze Udacznyj została również zaprzestana w 2015 roku na rzecz podziemnych kopalń. W Jakucji wydobywa się 98 % diamentów w Rosji i niemal jedną trzecią na świecie.
Wieczorem dojedziemy do Mirnego, gdzie znajduje się trzeci co do wielkości na świecie krater odkrywkowej kopalni diamentów.
Nocleg w Mirnym.
    8 dzień, MIRNYJ
Spacer po mieście. Obejrzymy z krawędzi nieczynny już krater w Mirnym. Eksploatację z powierzchni zakończono, gdy czynniki geologiczne, fizyczne i erozyjne stały się zbyt niesprzyjające dla dalszego pogłębiania krateru.
Mirnyj to najbardziej znany ośrodek wydobycia diamentów w Rosji. Kopalnie Mirnyj i Udacznyj należą do najgłębszych dziur wydrążonych kiedykolwiek w Ziemi. Średnica krateru „Mir” wynosi ok. 1200 m, a jego głębokość ponad 520 m. Krater ma kształt odwróconego stożka, a spiralna droga dla ciężarówek i sprzętu prowadząca na jego dno, wykuta w zmarzlinie i skałach, ma długość ok. 8 km. Temperatura w zimie na dnie przekracza -55 st. C. W okresie 44 lat eksploatacji krateru, pozyskano z niego diamenty o łącznej wartości 17,5 mld $. Wydobywanie rudy diamentonośnej odbywa się poprzez odstrzał, łamanie lub kopanie skały w wygasłych kominach wulkanicznych, transport do miejsca przeróbki, gdzie jest mielona i wypłukiwana, na płaszczyznach pokrytych tłuszczem, do którego przylepiają się diamenty. Przeszukiwanie zmielonej skały może odbywać się także z pomocą promieni rentgenowskich. Zaledwie ok. 15% wydobywanych diamentów ma odpowiednie cechy i jest na tyle dużych, aby znaleźć zastosowanie w jubilerstwie. Pozostałe diamenty mają zastosowanie w przemyśle.
W Mirnym obejrzymy również ciekawą wystawę w domu kultury, poświęconą eksploatacji złóż diamentowych. Przespacerujemy się po centrum i parku.
Nocleg w Mirnym.
    9 dzień, MIRNYJ – UDACZNYJ
Rano ruszymy w drogę marszrutką współdzieloną z innymi pasażerami, lub wynajętym tylko dla nas samochodem. Droga do Udacznego to około 500 km prostą drogą przez tajgę. Po drodze znajduje się tylko jedna nieduża wioska Morkoka, w której wszyscy zatrzymują się na posiłek. Na wieczór dojedziemy do Udacznego.
Udacznyj to nowe miasto, położone jest 300 km na południe od koła podbiegunowego. Komin kimberlitowy z dużą zawartością diamentów odkryto tu w 1955 roku, ale ze względu na oddalone położenie i konieczność zbudowania drogi nie wydobywano ich do 1960 roku. Stałe osiedle powstało tu w 1968 roku, a w 1987 otrzymało status miasta. W Udacznym znajduje się drugi co do wielkości na świecie krater odkrywkowej kopalni diamentów. Jest to jedno z największych złóż diamentów na świecie. Otwarta w 1982 roku kopalnia Trubka Udacznaja jest jedną z największych odkrywek na świecie – wyrobisko jest długie na 1600 m, szerokie na 1200 m i głębokie na ponad 600 m. Ta ogromna głębokość powoduje, że tworzą się prądy powietrzne, na tyle silne, że zabronione jest latanie nad nią helikopterami. Większą część złoża już wydobyto, rozpoczęto eksploatację pozostałej jego części metodami podziemnymi. W Udacznym w 1974 roku w okolicy komina kimberlitowego, na głębokości 98 metrów przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Metalurgii Kolorowej ZSRR próbę jądrową o sile 1,7 kilotony. Planowano jeszcze osiem podobnych prób, ale pierwsza eksplozja była tak potężna, że projekt zakończono. Szyb, którego użyto pozostawał zamknięty przez 18 lat z powodu zanieczyszczenia radioaktywnego.
Nocleg w Udacznym.
    10 dzień, UDACZNYJ
Zwiedzanie miasteczka i jego przedmieść oraz oczywiście kopalni, jeśli otrzymamy zgodę stosownych władz.
Nieobrobiony i niewypolerowany diament wygląda jak niegodny zainteresowania kawałek szkła. Dopiero po jego obróbce i wyszlifowaniu faset, zaiskrzy i ukaże swoją pełną urodę – wtedy jest to już brylant. Najczęściej używany szlif ma łącznie 57 faset lub płaszczyzn: tafla (wielka faseta w środku), 32 faset na koronie (górna część brylantu) oraz 24 fasety w podstawie (dolna część brylantu zakończona szpicem). Przy szlifowaniu diament traci ponad połowę swej pierwotnej wagi. Diament jest najtwardszym materiałem na ziemi i z tego powodu może być cięty tylko innym diamentem. Przez setki lat cena diamentu była podporządkowana jego wadze. Wynikało to z braku umiejętności obróbki diamentów. Mniej więcej na przełomie XIV i XV wieku Belg Lodewijck van Bercken wynalazł sposób cięcia diamentu innym diamentem. Do tego czasu w biżuterii diamentowej osadzano wyłącznie surowe kamienie. Diament jest cięty ekstremalnie cienką, diamentową tarczą powleczoną olejem i diamentowym pyłem. Cięcie prowadzi się z prędkością około jednego milimetra na godzinę.
Nocleg w Udacznym.
    11 dzień, UDACZNYJ – AJCHAŁ – MIRNYJ
Możemy odwiedzić leżący w pobliżu Ajchał. Osiedle założone zostało w 1961, rok po odkryciu komina kimberlitowego z dużą zawartością diamentów. Komin ten nazwano Ajchał, co w języku jakuckim oznacza „sława”. W sierpniu 1978 roku w okolicach osiedla przeprowadzono podziemny wybuch jądrowy o sile 19 kiloton na głębokości 577 m. Przebieg wymknął się spod kontroli, było kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Osiedle również leży na wiecznej zmarzlinie - średnie roczne temperatury gruntu na głębokości 9-15 m wahają się od -3 ° do -6 °C.
Z powrotem do Mirnego przejedziemy marszrutką współdzieloną z innymi pasażerami, lub wynajętym tylko dla nas samochodem.
Nocleg w Mirnym.
    12 dzień, MIRNYJ – MOSKWA
Przedpołudniem czas wolny. Po obiedzie przejedziemy na lotnisko i polecimy do Moskwy. Transfer do centrum stolicy, zakwaterowanie. Wieczór do zagospodarowania w konsultacji z pilotem - wieczornych atrakcji nie brakuje.
Nocleg w Moskwie.
   
13 dzień, MOSKWA - WARSZAWA
Przelot do Warszawy.

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.  

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie w terenie i realizacja;
- pilot Arsoba Travel przez cały czas trwania wyprawy;
- wiza do Rosji (jednokrotna, turystyczna) oraz wszystkie konieczne opłaty powiązane (voucher, opłata za złożenie aplikacji, opłata konsularna, pośrednictwo itp.);
- bilet lotniczy na trasie Warszawa – Moskwa - Warszawa, w klasie ekonomicznej, limit bagażu głównego 23 kg  (do limitu 1000 zł, do rozliczenia*);
- bilety lotnicze na trasach: Moskwa – Nerjungri oraz Mirnyj - Moskwa, w klasie ekonomicznej, limit bagażu głównego 23 kg  (do limitu 3000 zł, do rozliczenia*);
- wszystkie noclegi wg programu w standardach: pokoje dwuosobowe z prywatną łazienką, kwatery prywatne z łazienką, czasem pensjonaty z łazienką współdzieloną;
- transport między lotniskami Moskwy, gdy konieczny;
- wszystkie transfery lotniskowe;
- wszystkie transporty międzymiastowe wg programu (samochody wynajęte z lokalnym kierowcą, minibusy typu „marszrutka” współdzielone z innymi pasażerami);
- wszystkie transporty komunikacją miejską w miastach;
- bilety wstępu do wszystkich obiektów, muzeów i miejsc wymienionych w programie;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), przesłany przesyłką poleconą w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu imprezy.


* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

W cenę za imprezę nie wliczono:
- wyżywienia,
- transportu nie wymienionego powyżej,
- wydatków własnych, pamiątek itp.

       Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie minimum 180 dolarów USD.
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

    Galeria zdjęć "ROSJA nieznana - Syberia i daleki wschód Rosji" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Wystawa fotograficzna "Nieznana ROSJA" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ