KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Rosja - KAMCZATKA 15 dni - kraina wulkanów, łososi i niedźwiedzi - WYCIECZKA


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

    KAMCZATKA to półwysep w azjatyckiej części Rosji, nie bez powodu nazywany rosyjskim końcem świata. Na całym obszarze (nieco większym od Polski) zamieszkuje jedynie 400 tys. osób, z czego większość mieszka w Pietropawłowsku Kamczackim. Poza Rosjanami, jest kilka grup autochtonicznych.
   
    Tym, co na Kamczatkę przyciąga najbardziej jest dzika przyroda. Czyste rzeki obfitujące we wszystkie gatunki łososia pacyficznego oraz dzika tundra, w której łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka... Wszystko to okraszone wulkanicznymi krajobrazami.
   
    Kamczatka znajduje się w "pacyficznym pierścieniu ognia" - otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych erupcji wulkanicznych oraz trzęsień ziemi. Znajduje się tu około 160 wulkanów, z czego ponad 20 jest aktywnych, co sprawia, iż półwysep jest aktywny sejsmicznie. Dzięki temu kolejną atrakcją półwyspu są liczne gorące źródła i gejzery.
   
    Wyprawa na Kamczatkę, to podróż do jednego z niewielu miejsc na świecie, których nie zdominował człowiek. Tu ciągle rządzi przyroda...

Dla tych, którzy chcą poznać piękno Kamczatki w wygodnych warunkach bez długich trekkingów i męczących podejść, przygotowaliśmy WYCIECZKĘ KRAJOZNAWCZĄ. Jej program pozwala cieszyć się urodą Kamczatki oraz zapoznać się z atrakcjami północy kraju. Podczas tej wyprawy zwiedzimy przepięknie położone wioski Kliuczi i Esso oraz odwiedzimy kilka bardzo interesujących muzeów. Wulkany i góry zobaczymy podczas mało wyczerpujących wycieczek i spacerów.


Aktywnych podróżników, którzy chcą poznać uroki Kamczatki podczas długich trekkingów wśród dzikiej przyrody zachęcamy do zapoznania się z programem TREKKINGU.

                          P R O G R A M ::

    1 dzień – WARSZAWA – przelot
Zbiórka na wyprawę w Warszawie na lotnisku im. Chopina. Rejestracja na rejs, nadanie bagażu głównego. Przelot nad prawie całą Rosją, z przesiadką w Moskwie (konieczna może być zmiana lotniska, czyli transfer pomiędzy lotniskami).
    2 dzień – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI
Przylot na Kamczatkę, na lotnisko Elizowo. Przejazd autobusem do stolicy - Pietropawłowska Kamczackiego. Zakwaterowanie. Spacer po historycznym centrum stolicy, wejście na Wzgórze Miłości, wizyta na rybnym rynku - pierwsze zakupy i degustacja "kamczackiego złota" czyli ikry, wędzonej czerwonej ryby z gatunku łososi pacyficznych i królewskich krabów kamczackich, wątróbki rybnej. Wieczór integracyjny. Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
    3 dzień, – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI (fakultatywnie np: Dolina Gejzerów i kaldera Uzon, śmigłowcem)
Wejście na wschód słońca na wzgórze z piękną panoramą stolicy i zatoki Awiaczyńskiej, z wulkanami w tle (jeśli pogoda pozwoli i nie będzie padać). Wycieczka po okolicy Pietropawłowska – na brzeg Oceanu Spokojnego (plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem), wzgórze z panoramą widokową, po drodze stary cmentarz. Zwiedzanie Muzeum Krajoznawczego. Możliwa kąpiel parowa w ruskiej bani – czyli saunie w stylu rosyjskim (dla chętnych, konieczna wcześniejsza rezerwacja). Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
Chętni mogą w tym dniu zrealizować wycieczkę fakultatywną np. helikopterem do Doliny Gejzerów.
    4 dzień, – REJS PO ZATOCE I WYBRZEŻU OCEANU SPOKOJNEGO
Morska wycieczka na kutrze lub jachcie motorowym – wybrzeże Oceanu Spokojnego. W programie: Zatoka Awiaczyńska, skała „Trzej bracia”, Zatoka Ruska, zatoki (małe fiordy) wybrzeża Kamczatki, połów morskiej ryby (każdy może łowić), degustacja ikry morskiego jeża, krabów, degustacja rybnej zupy „uchy” ze świeżych łososi pacyficznych, obserwacja ptaków (stanowisko gniazdowe na wyspie „Stariczkow”). Wycieczka trwa 9 godzin, w jej cenę wchodzą posiłki, usługi kucharza. Wieczorem czas wolny. Chętni mogą skorzystać ponownie z ruskiej bani. Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
    5 dzień, – MASYW WACZKAŻEC
Całodniowa wycieczka w rejon górskiego masywu Waczkażec. W przeszłości był to osobny, duży wulkan, jednak w rezultacie bardzo silnej erupcji uległ podziałowi na trzy osobne góry. Jest to urokliwy, fotogeniczny teren, dobry dla spacerów, obserwacji alpejskich kwiatów, ptaków i górskich krajobrazów. Przejazd w region masywu zajmie nam ok. 2 h, następnie ok. 3 h spacerów i lunch. Przed powrotem do miasta, przejedziemy jeszcze w rejon jezior Zeleniowskich, gdzie będziemy się mogli wykąpać w gorących źródłach. Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
    6 dzień,  - PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI – KLIUCZI
Przejazd autobusem na północ Kamczackiego Kraju (ok. 10 godzin). Jest to główna i w zasadzie jedyna droga na Kamczatce, w większości szutrowa – utwardzona, poprowadzona doliną rzeki Kamczatki. Po drodze będziemy mijać nieliczne wioski, a w niewielkim miasteczku Miłkowo (gdzie na ścianie bloku mieszkalnego znajduje się wielka podobizna Jurija Gagarina) zatrzymamy się na półgodzinny postój aby w miejscowym barze zjeść obiad. Wieczorem spacer nad rzekę Kamczatkę. Nocleg w hotelu w Kliuczach.
    7 dzień, - KLIUCZI
Spacer po wiosce Kliuczi, leżącej między wulkanami Kliuczewska Sopka (najwyższy wulkan Eurazji) i Szewiełucz (najdalej położony na północ aktywny wulkan). Wycieczka łodzią po rzece Kamczatce, jej rozlewiskach i jeziorze, połączona z połowem ryb. W cenie obiad z ryb pieczonych na ognisku i rybna zupa "ucha", świeża ikra. Nocleg w hotelu w Kliuczach.
    8 dzień, - KLIUCZI – ESSO
Przejazd częściowo autobusem, częściowo autostopem z Kliuczi do Esso, siedziby Bystrzyńskiego Parku Narodowego. Dolina w której położone jest Esso, nazywana jest „Szwajcarią Kamczatki”. Zwiedzanie wioski, muzeum etnograficznego oraz skansenu narodów autochtonicznych Kamczatki. Kąpiel w odkrytym basenie z leczniczą wodą z termalnych źródeł. Nocleg w hotelu w Esso.
    9 dzień, - ESSO
Dzień przeznaczony na relaks i wycieczki po okolicy. Odwiedzimy Muzeum Niedźwiedzia. Możemy wejść na wzgórze z którego jest piękna panorama okolicy (strome podejście i zejście). Chętni mogą wybrać wycieczki fakultatywne, np. spław na pontonie rzeką Bystrą lub przejażdżkę na koniu. Wieczorem kąpiel w odkrytym basenie c.d. Nocleg w hotelu w Esso.
    10 dzień, - ESSO - PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI
Powrót autobusem do stolicy (ok. 10 godzin). Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
    11 dzień, – NAŁYCZEWSKI PARK NARODOWY, WIELBŁĄD
Pozostawienie nadmiarowego bagażu w depozycie, zakupy spożywcze. Przejazd doliną Suchej Rzeczki do bazy przy przełęczy pod wulkanem Awiaczyńskim. Zabawy z susełkami – „jewraszkami”. Wejście na pobliską górę „Wielbłąd”, panorama widokowa [stopień trudności: łatwy; długość po trasie w obie strony: 6 km, suma wzniosów: 300 m]. Wizyta w ciekawej stanicy parku narodowego. Nocleg w domku turystycznym w bazie (pokoje 4-osobowe z dwoma łóżkami piętrowymi i śpiworami, w cenie noclegu są toalety i umywalniki, lecz brak prysznica; za dodatkową opłatą można skorzystać ze stołówki, posiłków oraz sauny – ruskiej bani).
    12 dzień, – WULKAN AWIACZYŃSKI
Całodniowa wycieczka - trekking górski - do krateru wulkanu Awiaczyńskiego 2741 m npm [stopień trudności: średni, pod koniec trudny: do góry około 6 godzin, w dół około 4 godziny, długość po trasie w obie strony: 16 km, suma wzniosów: 1850 m]. Szlak jest dobry, wygodny, udeptany, chodzi tam dużo turystów. Ostatni odcinek szlaku (600 m w pionie) jest jednak uciążliwy - to stożek wulkanu, zatem piarżyście, osypiście. Osoby dla których będzie to zbyt męczące, nie muszą wchodzić na sam szczyt do krateru, mogą zatrzymać się w połowie, gdzie są ławki na odpoczynek i tam zaczekać na resztę grupy. Można też w ogóle nie wchodzić tego dnia na wulkan, tylko spędzić dzień na relaksie i samodzielnych spacerach. Po powrocie na bazę odpoczynek. Nocleg w domku turystycznym w bazie (uwagi jw.).
    13 dzień, – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI (fakultatywnie: Dolina Gejzerów i kaldera Uzon, śmigłowcem)
Powrót do stolicy. Zwiedzanie Muzeum Wulkanów. Dzień rezerwowy, przeznaczony na wycieczki fakultatywne, dla chętnych. Rodzaje takich wycieczek z opisem i ceną, pilot przedstawi Uczestnikom do wyboru odpowiednio wcześniej, aby móc je zarezerwować. Możliwa np. całodzienna wycieczka śmigłowcem do Doliny Gejzerów i kaldery Uzon, z przelotem nad aktywnym wulkanem lub inna - nad jezioro Kurylskie z obserwacją niedźwiedzi. Do wyboru także inne wycieczki i aktywności. Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
    14 dzień, – WULKAN MUTNOWSKI
Całodniowa wycieczka do krateru wulkanu Mutnowskiego, który razem z wulkanem Goriełym i Wiljuczyńskim, tworzą malowniczą i niezwykłą południową grupę wulkanów. Przejazd przez przełęcz przy wulkanie Wiljuczyńskim, następnie lekki trekking do wnętrza krateru wulkanu Mutnowskiego, po dojściu do krateru obserwacje lodowca z serakami, wodospadu, pól gejzerów i siarkowych fumaroli, niesamowite wielobarwne formacje, „dzika planeta – inny świat”. Przejazd w rejon wodospadu przy kanionie Opasnym, lunch, spacer i powrót do stolicy. Nocleg w hotelu w Pietropawłowsku Kamczackim.
    15 dzień, – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI – przelot – WARSZAWA
Czas wolny, ostatnie zakupy pamiątek, ikry, itp. Przejazd na lotnisko Elizowo. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Polski, z przesiadką w Moskwie (konieczna może być zmiana lotniska, czyli transfer pomiędzy lotniskami).

To jest program maksymalny.
W miarę możliwości pogodowych oraz kondycji Uczestników, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E ::

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- polski pilot Arsoba Travel, przez cały czas trwania wyprawy, jednocześnie przewodnik w czasie górskiego trekkingu na wulkan Awiaczyński;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Pietropawłowsk Kamczacki – Warszawa - do limitu 4000 zł, do rozliczenia*;
- ewentualny konieczny transfer między lotniskami w Moskwie;
- wizowanie, wiza turystyczna 1-krotna do Rosji, w tym wszystkie koszty powiązane jak np. obowiązkowy voucher i ubezpieczenie, opłaty centrum wizowego;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (min. 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- wszystkie noclegi wg programu, w standardach:
   > w mieście: w pokojach 2-osobowych z łazienką lub w wynajętych mieszkaniach 2-3-osobowych z łazienką;
   > na terenie bazy pod wulkanem Awiaczyńskim wg programu: w pokojach 4-osobowych z dwoma łóżkami piętrowymi i śpiworami, w cenie noclegu są toalety i umywalniki, lecz brak prysznica; za dodatkową opłatą można skorzystać ze stołówki oraz sauny – ruskiej bani;  
- wszystkie wycieczki i transporty wg programu, za wyjątkiem tych określonych z dopiskiem „dla chętnych”;
- wszystkie bilety wstępu wg programu: na teren parków narodowych, do atrakcji i muzeów wg programu, za wyjątkiem wskazanych z dopiskiem „dla chętnych”;
- wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane przez pilota w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


Uczestnicy na miejscu pokrywają koszty:
- własnego wyżywienia,
- pozostałych wstępów i wycieczek fakultatywnych – tych z dopiskiem „dla chętnych”,
- pamiątek, wydatków własnych.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to szacunkowo 170 USD.
Zwracamy uwagę, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje, planowane wycieczki fakultatywne, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.


    Galeria zdjęć "ROSJA nieznana - Syberia i daleki wschód Rosji" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ