KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Rosja - KAMCZATKA 17 dni - kraina wulkanów, łososi i niedźwiedzi - TREKKING


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

    KAMCZATKA to półwysep w azjatyckiej części Rosji, nie bez powodu nazywany rosyjskim końcem świata. Na całym obszarze (nieco większym od Polski) zamieszkuje jedynie 400 tys. osób, z czego większość mieszka w Pietropawłowsku Kamczackim. Poza Rosjanami, jest kilka grup autochtonicznych.
    Tym, co na Kamczatkę przyciąga najbardziej jest dzika przyroda. Czyste rzeki obfitujące we wszystkie gatunki łososia pacyficznego oraz dzika tundra, w której łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka... Wszystko to okraszone wulkanicznymi krajobrazami.
    Kamczatka znajduje się w "pacyficznym pierścieniu ognia" - otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych erupcji wulkanicznych oraz trzęsień ziemi. Znajduje się tu około 160 wulkanów, z czego ponad 20 jest aktywnych, co sprawia, iż półwysep jest aktywny sejsmicznie. Dzięki temu kolejną atrakcją półwyspu są liczne gorące źródła i gejzery.
    Wyprawa na Kamczatkę, to podróż do jednego z niewielu miejsc na świecie, których nie zdominował człowiek. Tu ciągle rządzi przyroda...
    Nasza wyprawa TREKKING to wspaniały program dla osób aktywnych, o dobrej kondycji fizycznej. Udamy się na całodniowy trekking w góry do malowniczych Niebieskich Jezior, na całodniowy trekking do krateru wulkanu Mutnowskiego oraz na trekking górski - do krateru wulkanu Awiaczyńskiego (2741 m n.p.m.). Punktem kulminacyjnym wyprawy  będzie 6-cio dniowy trekking z plecakami po pięknym, dzikim Nałyczewskim Parku Narodowym - prawie zupełnie pozbawionym turystów, obfitującym w wulkany, góry, rzeki i gorące źródła.
    Kamczatka TREKKING to wyprawa dla aktywnych, sprawnych i wytrzymałych podróżników, którym niestraszne długie marsze i  trudy na szlaku. Dla porównania zachęcamy z zapoznaniem się z programem WYCIECZKI  na Kamczatkę, dla mniej aktywnych turystów.

 
           P R O G R A M ::


    1 dzień – WARSZAWA – przelot
Zbiórka na wyprawę w Warszawie na lotnisku im. Chopina, spotkanie z pilotem wyprawy Arsoba Travel. Rejestracja na rejs, nadanie bagażu głównego. Przelot na lotnisko pod Moskwą, zmiana samolotów. Nocny przelot nad prawie całą Rosją.
    2 dzień – WŁADYWOSTOK
Przedpołudniem wylądujemy na lotnisku pod Władywostokiem. Przejedziemy do centrum miasta. Większość dnia spędzimy we Władywostoku, ostatnim dużym mieście we wschodniej Rosji. Władywostok jest charakterystycznie położony na wzgórzach nad Zatoką Amurską i ma wiele do zaoferowania. Pójdziemy na spacer promenadą nad Zatoką. Stoi tam muzeum - łódź podwodna S-56. Wejdziemy do środka i obejrzymy w jakiej przestrzeni tłoczyło się do 46 marynarzy ok. 80 lat wstecz. Zwiedzimy też dworzec kolejowy - jedną z perełek architektonicznych miasta i ostatni przystanek słynnej Kolei Transsyberyjskiej - dystans 9328 km do Moskwy pociągi pokonują w czasie prawie 7 dób. Możemy skorzystać z kolejki linowej, która wjeżdża na okoliczne wzgórza z widokiem na okolicę. Możemy odwiedzić największą cerkiew w mieście, muzeum twierdzy Władywostok, skosztować lokalnej kuchni. Wieczorem wrócimy na lotnisko i polecimy na Kamczatkę.
    3 dzień, – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI
Rano przylecimy na Kamczatkę, na lotnisko Elizowo. Przejedziemy autobusem do stolicy - Pietropawłowska Kamczackiego i zakwaterujemy się. Spacer po historycznym centrum stolicy, zwiedzenie Muzeum Krajoznawczego, wejście na Wzgórze Miłości, wizyta na rybnym rynku - pierwsze zakupy i degustacja "kamczackiego złota" czyli ikry, wędzonej czerwonej ryby z gatunku łososi pacyficznych i królewskich krabów kamczackich, wątróbki rybnej. Wieczór integracyjny. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.
    4 dzień, – REJS PO ZATOCE I WYBRZEŻU OCEANU SPOKOJNEGO
Wejście na wschód słońca na wzgórze z piękną panoramą stolicy i zatoki Awiaczyńskiej, z wulkanami w tle (jeśli pogoda pozwoli i nie będzie padać). Morska wycieczka na kutrze lub jachcie motorowym – wybrzeże Oceanu Spokojnego. W programie: Zatoka Awiaczyńska, skała „Trzej bracia”, Zatoka Ruska, zatoki (małe fiordy) wybrzeża Kamczatki, połów morskiej ryby (każdy może łowić), degustacja ikry morskiego jeża, krabów, degustacja rybnej zupy „uchy” ze świeżych łososi pacyficznych, obserwacja ptaków (stanowisko gniazdowe na wyspie „Stariczkow”). Wycieczka trwa 9 godzin, w jej cenę wchodzą posiłki, usługi kucharza, łowienie ryb. Wieczorem czas wolny. Możliwa kąpiel parowa w ruskiej bani – czyli saunie w stylu rosyjskim (dla chętnych, konieczna wcześniejsza rezerwacja). Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.
    5 dzień, – NIEBIESKIE JEZIORA, trekking
Całodniowy trekking w góry, gdzie w tzw. cyrku znajdują się Niebieskie Jeziora [stopień trudności: łatwy, przed końcem średni; długość po trasie w obie strony: 26 km, suma wzniosów: 1000 m.; trasa jest długa ale umiarkowana; idziemy bez bagażu – tylko mały plecak na polar, pałatkę p/deszczową, wodę, prowiant, drobiazgi, aparat fot.]. Wcześnie rano przejazd autobusem do Elizowa i dalej do zimowej stacji narciarskiej, skąd zaczniemy trekking. Trasa prowadzi w większości doliną rzeki Połowinki przez las, po drodze dwa razy przeprawimy się przez rwący strumień, pod koniec jest bardziej strome wejście kamienistym żlebem, który wyprowadza do pięknej kotliny górskiej, otoczonej z trzech stron górami, gdzie rzeka ma swój początek. Niebieskie jeziora położone są bardzo malowniczo, a odbicia gór w wodzie – fotogeniczne. Powrót tą samą drogą. Do stolicy wrócimy wieczorem, odpoczynek. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.
    6 dzień, – MUTNOWSKA STACJA GEOTERMALNA – DACZNYJE GORĄCE ŹRÓDŁA
Pozostawienie nadmiarowego bagażu w depozycie, zakupy spożywcze. Przejazd na południe w góry do Mutnowskiej Stacji Geotermalnej, po drodze przystanek na przełęczy pod wulkanem Wiljuczyńskim. Po zakwaterowaniu, zwiedzanie pola termalnego z fumarolami, wrzącą wodą i parą, siarką (Dacznyje Istoczniki, nazywane także małą doliną gejzerów). Relaks w baseniku z wodą geotermalną i leczniczym błotkiem (na przyrodzie). Nocleg w pokojach hotelu robotniczego stacji (lub w namiotach, jeśli pokoje będą niedostępne).
    7 dzień, – WULKAN MUTNOWSKI, trekking – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI
Całodniowy trekking do krateru wulkanu Mutnowskiego [stopień trudności: średni, choć długi; długość po trasie w obie strony: 26 km, suma wzniosów: 1000 m; trasa jest długa ale umiarkowana; idziemy bez bagażu – tylko mały plecak na polar, pałatkę p/deszczową, wodę, prowiant, drobiazgi, aparat fot.]. Droga wspina się na przełęcz, następnie trawersuje skłonem wulkanu częściowo po śniegu. Po dojściu do krateru obserwacje lodowca z serakami, wodospadu, pól gejzerów i siarkowych fumaroli, niesamowite wielobarwne formacje, „dzika planeta – inny świat”. Powrót na bazę tą samą drogą, po czym powrót minibusem do stolicy. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.
    8 dzień, – baza przy przełęczy, WIELBŁĄD
Pozostawienie nadmiarowego bagażu w depozycie, zakupy spożywcze. Przejazd doliną Suchej Rzeczki do bazy przy przełęczy pod wulkanem Awiaczyńskim. Zabawy z susełkami – „jewraszkami”. Wejście na pobliską górę „Wielbłąd”, panorama widokowa [stopień trudności: łatwy; długość po trasie w obie strony: 6 km, suma wzniosów: 300 m]. Wizyta w ciekawej stanicy parku narodowego. Nocleg w domku turystycznym w bazie (pokoje 4-osobowe z dwoma łóżkami piętrowymi i śpiworami, w cenie noclegu są toalety i umywalniki, lecz brak prysznica; za dodatkową opłatą można skorzystać ze stołówki, posiłków oraz sauny – ruskiej bani).
    9 dzień, – WULKAN AWIACZYŃSKI, trekking
Całodniowa wycieczka - trekking górski - do krateru wulkanu Awiaczyńskiego 2741 m npm [stopień trudności: średni, pod koniec bardziej stromy: do góry około 6 godzin, w dół około 4 godziny, długość po trasie w obie strony: 16 km, suma wzniosów: 1850 m]. Szlak jest dobry, wygodny, udeptany, chodzi tam dużo turystów. Ostatni odcinek szlaku jest jednak uciążliwy - to stożek wulkanu, zatem piarżyście, osypiście. Osoby dla których będzie to zbyt męczące, nie muszą wchodzić na sam szczyt do krateru, mogą zatrzymać się w połowie, gdzie są ławki na odpoczynek i tam zaczekać na resztę grupy. Można też w ogóle nie wchodzić tego dnia na wulkan, tylko spędzić dzień na relaksie i samodzielnych spacerach. Po powrocie na bazę odpoczynek. Nocleg w domku turystycznym w bazie (uwagi jw.).
    Od 10 do 15 dnia, – NAŁYCZEWSKI PARK NARODOWY, trekking
6-ciodniowy trekking z plecakami po pięknym, dzikim Parku Narodowym Nałyczewskim, prawie zupełnie pozbawionym turystów, obfitującym w wulkany, góry, rzeki, gorące źródła [stopień trudności: czasem trudny, często średni; dystans do przejścia przez 6 dni w sumie: około 90 km, suma przewyższeń: 1400 m]. Jest to trasa w jedną stronę, o kształcie znaku „}”, zatem nie ma odwrotu – trzeba iść do przodu. 2-3 noclegi we własnych namiotach, 2-3 noclegi w drewnianych domkach, przygotowywanie posiłków na ognisku. Pierwsze dwa i pół dnia trekkingu powoli schodzimy, obchodząc podnóże wulkanu Koriakskiego, zatrzymując się przy narzanach – źródłach wód mineralnych. W trzecim dniu dojdziemy do centrum parku, z infrastrukturą turystyczną. Tam cały czwarty dzień odpoczniemy, rozkoszując się kąpielami w gorących źródłach. Obejrzymy niezwykły gryfon Iwanowa, zwiedzimy ciekawe muzeum parkowe. Ostatnie dwa dni trekkingu to przejście dolinami i przez przełęcz, do granicy parku. Jest to przepiękny, dziki park narodowy, w jego centrum jest piękna rozległa dolina i baza turystyczna z jednym sklepikiem, prądem wieczorami z agregatu, z basenami z naturalną gorącą leczniczą wodą. Idziemy do tej bazy 2,5 doby (ok. 50 km). Tam śpimy 2 noce, czyli odpoczywamy 1,5 doby. Następnie ruszamy w trasę do innego wyjścia z parku – 2 dni marszu (ok. 45 km). Gdy będziemy w trasie, będziemy dziennie robić około 20-26 km, ale nie będziemy się spieszyć, będziemy co godzinę robić odpoczynki. Po drodze wiele razy przeprawiać będziemy się w bród przez strumienie - albo na bosaka, albo w sandałach trekkingowych, albo w kaloszach jeśli ktoś takowe zabierze ze sobą. Teren jest umiarkowanie górzysty - czyli będzie sporo po płaskim terenie, trochę z górki i trochę pod górkę. Po drodze jest nieco trudności technicznych - zerwane mostki, błotniste ścieżki, strome podejścia, itp. Jeśli będzie deszcz – także idziemy, ubieramy odzież przeciwdeszczową, taką samą naciągamy na plecak i ruszamy w drogę, prosząc po drodze duchy Kamczatki by się zlitowały. Na ten trekking musimy zabrać ze sobą duży plecak, a do niego sprzęt do spania w terenie, stosowną ilość jedzenia, stosowną odzież itp. Wszystkie niepotrzebne i nadmiarowe rzeczy zostawimy w stolicy w depozycie. Ostatniego dnia popołudniu powrót do stolicy. Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.
    16 dzień, – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI (fakultety)
Zwiedzanie Muzeum Wulkanów. Zakupy pamiątek, ikry, czerwonej ryby, kraba itp. Dzień rezerwowy, potrzebny na wypadek opóźnienia w powrocie z trekkingu po Nałyczewskim Parku Narodowym. Dzień przeznaczony na wycieczki fakultatywne, dla chętnych. Rodzaje takich wycieczek z opisem i ceną, pilot przedstawi Uczestnikom do wyboru odpowiednio wcześniej, aby móc je zarezerwować. Możliwa np. całodzienna wycieczka śmigłowcem do Doliny Gejzerów i kaldery Uzon, z przelotem nad aktywnym wulkanem lub inna - nad jezioro Kurylskie z obserwacją niedźwiedzi. Do wyboru także inne wycieczki i aktywności: można pojechać poza miasto, aby zażyć kąpieli w jednym z basenów z wodą geotermalną, w „Paratunkach” (dla chętnych, są przebieralnie, prysznice); można pojechać na brzeg Oceanu Spokojnego, na plażę z czarnym, wulkanicznym piaskiem, można skorzystać z innych jednodniowych wycieczek fakultatywnych (np. do masywu górskiego Waczkażec, dla chętnych). Nocleg w Pietropawłowsku Kamczackim.
    17 dzień, – PIETROPAWŁOWSK KAMCZACKI – przelot – WARSZAWA
Przedpołudniem przejazd na lotnisko Elizowo. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Polski, z przesiadką w Moskwie. Jeśli czas pozwoli, możemy pojechać do centrum Moskwy, na kilka godzin spacerów, zwiedzania, obiad (dla chętnych). Przylot do Warszawy – koniec wyprawy.

To jest program maksymalny. W miarę możliwości pogodowych oraz kondycji Uczestników, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

            Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E ::

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- polski pilot Arsoba Travel, przez cały czas trwania wyprawy, jednocześnie przewodnik w czasie wycieczek i górskich trekkingów;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Pietropawłowsk Kamczacki – Warszawa, w klasie ekonomicznej, do limitu 4000 zł, do rozliczenia*;
- ewentualny konieczny transfer między lotniskami w Moskwie; transfer lotniskowy we Władywostoku;
- wizowanie, wiza turystyczna 1-krotna do Rosji, w tym wszystkie koszty powiązane
jak np. obowiązkowy voucher i ubezpieczenie, opłaty centrum wizowego;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (min. 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- wszystkie noclegi wg programu, w standardach:
   > w mieście:
4 noclegi w hostelach, w salach wieloosobowych z dostępem do wspólnych łazienek, pryszniców i kuchni;
2 noclegi w apartamentach dwuosobowych z prywatną łazienką;
   > w terenie wg programu: jeśli będą dostępne miejsca w hotelu robotniczym i domkach turystycznych, to w pokojach 3-4-osobowych ze wspólną łazienką lub bez prysznica, pozostałe noclegi we własnych namiotach;  
- wszystkie transporty wg programu;
- wszystkie bilety wstępu wg programu: na teren parków narodowych, do atrakcji
i muzeów wg programu, za wyjątkiem wskazanych z dopiskiem „dla chętnych”;
- wycieczki i trekkingi wg programu, za wyjątkiem tych określonych z dopiskiem „dla chętnych”;
- wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive
(zdjęcia i filmiki zarejestrowane przez pilota w czasie wyprawy) w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

Cena za imprezę nie zawiera:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- wyżywienia i napojów w czasie całej wyprawy,
- pozostałych wstępów i wycieczek fakultatywnych – tych z dopiskiem „dla chętnych”,
- opłat za przechowanie, depozyt bagażu,
- pamiątek, wydatków własnych.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to szacunkowo 10000 rubli (lub odpowiednio w walucie: 170 dolarów lub 150 euro.
Zwracamy uwagę, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, ewentualne wycieczki fakultatywne, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Galeria zdjęć "ROSJA nieznana - Syberia i daleki wschód Rosji" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ