KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

SERBIA i BUŁGARIA 18 dni - od Adriatyku do Morza Czarnego


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

SERBIA - kraj ciągle mało popularny wśród turystów, ale zdecydowanie wart odwiedzenia. Już sama stolica - Belgrad jest obok Sarajewa wymieniana jako najciekawsza na Bałkanach. W Serbii zobaczymy też słynną twierdzę Gołąbiec, pojedziemy wzdłuż Dunaju podziwiając niesamowite widoki i przejedziemy przez park narodowy Djerdap, gdzie widoki na rzekę są najpiękniejsze. W rezerwacie Stara Płanina zdobędziemy najwyższy szczyt Serbii - Midżor. Oczaruje nas kanion Uvac, z widokami na meandrującą w dole rzekę. Park Narodowy Tara odkryje przed nami jedne z najpiękniejszych widoków na Bałkanach.
BUŁGARIA, lepiej znana i bardziej turystyczna, to nie tylko plaże nad Morzem Czarnym. Kraj o bogatej historii przyciąga zabytkową arhitekturą m.in. Monastyru Rylskiego, Wielkiego Tyrnowa, Kopriwszticy i Nesebyru. Spróbujemy pysznego bułgarskiego wina i jedzenia. Nie zabraknie natury, w tym monumentalnej jaskinii Devetashka, Parku Narodowego Bałkanów Środkowych i pięknych wodospadów. Nad Morzem Czarnym będzie czas na odpoczynek i wypatrywanie delfinów.

To tylko jeden z kilku naszych Bałkańskich programów, warto zobaczyć też inne:
ALBANIA i MACEDONIA PÓŁNOCNA 17 dni - bałkańskie fascynacje
BOŚNIA i HERCEGOWNINA i CZARNOGÓRA 13 dni - czarnogórska mozaika


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – BELGRAD
Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs. Przelot do Belgradu. Spacer po mieście. Nocleg w Belgradzie.
    2 dzień, BELGRAD
Belgrad uchodzi za najciekawszą z bałkańskich stolic, a według Serbów, jest jednym z najstarszych miast w Europie. Miasto stopniowo odzyskuje dawny blask i pięknieje z roku na rok. Belgrad kusi zabytkami, dobrym jedzeniem i niskimi cenami. W stolicy Serbii zobaczymy pięknie zachowaną twierdzę Kalmegdan, skąd rozciąga się piękny widok na rzeki Sawa i Dunaj. Następnie ulicą Kniazia Michała przejdziemy do Placu Republiki. Zobaczymy najważniejsze zabytki miasta - Fundację Mikołaja Spasica, Pałac Albania, cerkiew św. Aleksandra Newskiego i sobór św. Michała Archanioła. Odwiedzimy też muzeum poświęcone najsłynniejszemu Serbowi w dziejach - Nikoli Tesli. Wieczorem spacer bulwarami nad Sawą i Dunajem. Nocleg w Belgradzie.
    3 dzień, BELGRAD – ZEMUN – NOWY SAD – FRUSKA GÓRA – BELGRAD
Rano wynajętym samochodem ruszymy na północ. Pierwszym przystankiem będzie belgradzka dzielnica Zemun. Oddalony o kilka kilometrów od centrum Zemun, to zupełnie inne oblicze Belgradu. Do 1943 roku funkcjonował jako oddzielne miasto. Nie znajdziemy tu socrealistycznych budowli. Uliczki zabudowane zabytkową architekturą prowadzą na wzgórze, gdzie znajdują się najciekawsze zabytki Zemunu - wieża milenijna, będąca pozostałością dawnej twierdzy i cerkiew św. Dymitra. Z Zemunu pojedziemy dalej do miasta Nowy Sad. Miasto jest mieszanką wpływów serbskich, węgierskich, rosyjskich i tureckich. Kulturowa różnorodność to wizytówka Nowego Sadu. Jak to na Bałkanach, widok na miasto najlepszy jest z tutejszej twierdzy. Twierdza Petrovaradin to największa atrakcja miasta. Duża i dobrze zachowana jest dobrym punktem by spojrzeć na Nowy Sad z góry i zaplanować dalszy spacer. Najpierw jednak obejrzymy dawny arsenał, magazyny prochu i koszary. Warto zwiedzić też Plac Wolności po drugiej stronie Dunaju oraz pójść na spacer po Parku Dunajskim. Z Nowego Sadu do Belgradu wrócimy przez Park Narodowy Fruska Góra zatrzymując się w najciekawszych widokowo miejscach. Nocleg w Belgradzie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 200 km
    4 dzień, BELGRAD – GOŁĄBIEC – PARK NARODOWY DJERDAP – NISZ
Po śniadaniu opuścimy Belgrad i pojedziemy wzdłuż Dunaju, który będzie nam towarzyszył przez cały dzień do twierdzy Gołąbiec. Leżący nad samym Dunajem gigantyczny system fortyfikacji robi ogromne wrażenie. To miejsce o przebogatej historii z polskim wątkiem. To tu podczas bitwy pod murami twierdzy zginął Zawisza Czarny. Twierdza Gołąbiec znajduje się na terenie Parku Narodowego Djerdap. To właśnie tu są najpiękniejsze widoki na Dunaj. Przejedziemy wzdłuż rzeki do skansenu i ogromnego stanowiska archeologicznego Lepenski Vir. Miejsce to uznawane jest za jedną z najstarszych osad ludzkich w Europie. Obok znajduje się skansen etnograficzny, gdzie można zobaczyć dawne domy i chaty serbskie z różnych okresów historycznych. Nieopodal znajduje się kanion rzeki Bolietin. Zatrzymamy się tam i pójdziemy na niedługi spacer w głąb. Tego dnia dojedziemy do kanionów Wielki Kazan i Mały Kazan, rozdzielonych zatoką Dubova. To jeden z najpiękniejszych widoków na Dunaj i tutaj też rzeka jest najgłębsza. Nocleg w Niszu.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 400 km
    5 dzień, NISZ – PRZEŁĘCZ SICEVO – NISZ
Nisz to trzecie pod względem wielkości miasto w Serbii i dawna stolica kraju. W Niszu jest kilka miejsc wartych zobaczenia, niektóre z nich przypominają najbardziej tragiczne momenty w historii Serbii i byłej Jugosławii. Do południa odwiedzimy wieżę czaszek - makabryczną pamiątkę po przegranej bitwie serbskich powstańców z Imperium Osmańskim. Dowódca zwycięskiej armii nakazał z czaszek powstańców zbudować wieżę na wzgórzu. Oryginalnie składała się ona z 957 czaszek, umieszczonych w 57 rzędach. Do dziś zachowało się tylko 58 czaszek. Świadectwem tragicznych wydarzeń z najnowszej historii jest obóz koncentracyjny Crveni Krist. Jest on o tyle wyjątkowy, że można go zobaczyć w takim stanie, w jakim pozostawili go uciekający Niemcy. Przejdziemy się po starym mieście z twierdzą i zabytkową zabudową, a po obiedzie ruszymy do Przełęczy Sicevo. Ma 17 kilometrów długości i jest jednym z serbskich cudów natury. Zobaczymy panoramę przełęczy ze wsi Sicevo i pójdziemy na spacer widokową ścieżką. Nocleg w Niszu.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 40 km
    6 dzień, NISZ – REZERWAT STARA PŁANINA – NISZ
Po śniadaniu pojedziemy do Rezerwatu Przyrody Stara Płanina. Znajduje się tam najwyższy szczyt Serbii - góra Midżor (2169 m). Pójdziemy na prosty górski trekking na sam szczyt, przez który przechodzi granica z Bułgarią. Całość w dwie strony zajmie nam około czterech godzin, a po drodze będą widoki na porośnięte trawami zbocza. Po zejściu ze szczytu pojedziemy dalej w głąb rezerwatu zatrzymując się na punktach widokowych, przy wodospadach i monastyrach. Jeśli starczy czasu zatrzymamy się nad malowniczym jeziorem Zavoj. Nocleg w Niszu.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 280 km
    7 dzień, NISZ – MIASTO DIABŁA – MONASTYR STUDENICA – PARK PRZYRODY GOLIJA – SJENICA
Tego dnia wyjedziemy wcześniej (najpóźniej 7 rano) i pojedziemy na zachód. Naszym pierwszym przystankiem będzie Miasto Diabła. To skalna dolina o krajobrazie przypominającym trochę turecką Kapadocję. Jest tam około dwustu strzelistych skalnych wież o różnych rozmiarach i kształtach. Miejsce jest znane z niezwykłych właściwości akustycznych. Wiatr wiejący między wieżami tworzy niesamowite, niespotykane dźwięki. To miejsce tajemnicze, owiane wieloma legendami. Z Miasta Diabła pojedziemy dalej do Monastyru Studenica. To średniowieczny, działający klasztor wpisany na listę UNESCO. Nazywany jest perłą średniowiecznej serbskiej architektury. Na kompleks klasztorny składa się kilka cerkwi łączących wpływy architektury bizantyjskiej i romańskiej. Znajdują się w nich dobrze zachowane freski. Zwiedzić można też pozostałości cel klasztornych, dawny skarbiec. Widokową trasą wiodącą przez Park Przyrody Golija dojedziemy do Sjenicy. Nocleg w Sjenicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 350 km
    8 dzień, SJENICA – KANION RZEKI UVAC – PARK NARODOWY TARA – MITROVAC
Tuż obok Sjenicy położona jest jedna z najpiękniejszych atrakcji Serbii - kanion rzeki Uvac. Pójdziemy na dziesięciokilometrowy spacer (w dwie strony) krawędzią kanionu z malowniczymi widokami na meandry rzeki Uvac i dziewiczą przyrodą. Królem tych terenów jest sęp płowy, osiągający nawet trzymetrową rozpiętość skrzydeł. Spróbujemy go wypatrzyć. Gdy nacieszymy oczy kanionem pojedziemy dalej do Parku Narodowego Tara pod granicą z Bośnią i Hercegowiną. Nocleg w Mitrovac.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
    9 dzień, PARK NARODOWY TARA – BELGRAD
Park Narodowy Tara nazywany jest zielonymi płucami Serbii. 80 % jego powierzchni zajmują lasy, reszta to łąki i jeziora. Najlepszy widok w całym parku jest z punktu Banjska Stena. Z dużej wysokości widać kanion rzeki Drina, jeziora Prucac i wzgórza leżące już w Bośni. Objedziemy dookoła sztuczne jezioro Zaovine, będące częścią elektrowni szczytowo-pompowej na Drinie. Pięknie wkomponowało się w krajobraz współtworząc jedne z najlepszych widoków w Parku. Chętni mogą wskoczyć do czystej wody i popływać. Pójdziemy na spacer jednym z leśnych szlaków. Po południu pojedziemy do Belgradu. Nocleg w Belgradzie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 250 km
    10 dzień, BELGRAD – przejazd – SOFIA
Wstaniemy w nocy i pojedziemy na dworzec autobusowy, skąd o 4:30 rejsowy autokar zabierze nas do Sofii. Podróż zabierze nam około 8 godzin (ostateczny czas przejazdu będzie zależał od tego ile czasu zajmie odprawa na granicy z Bułgarią). Planowany przyjazd do Sofii ok. 12:30. Zameldujemy się w hotelu, odpoczniemy po podróży i zwiedzimy miasto. Pójdziemy na spacer po najważniejszych miejscach w stolicy Bułgarii. Zaczniemy od Narodowego Pałacu Kultury, socrealistycznego gmachu, w którym mieści się centrum konferencyjno-wystawiennicze. To największa tego typu budowla w Europie południowo-wschodniej. Stamtąd przez park przejdziemy do stacji metra Serdika. Jest ona szczególna - można w niej oglądać pozostałości starożytnego trackiego miasta. To dość rozległy kompleks w całości położony pod powierzchnią ziemi. W Sofii warto zobaczyć też meczet Bania Daszi Dżamija i położony nieopodal najstarszy zabytek miasta - cerkiew św. Jerzego. Oprócz tego zobaczymy też pałac prezydencki i katedrę Aleksandra Newskiego. Nocleg w Sofii.
        Dzienny dystans autobusem: ok. 290 km
    11 dzień, SOFIA – MONASTYR RYLSKI – PARK NARODOWY PIRIN – SAMOKOW
Z samego rana pojedziemy wynajętym samochodem na południe. Naszym pierwszym przystankiem będzie Monastyr Rylski. To jeden z najciekawszych obiektów w Bułgarii. Zachwyca freskami na ścianie głównej cerkwi i w jej wnętrzu. Cały kompleks jest bardzo fotogeniczny. Z monastyru pojedziemy do Parku Narodowego Pirin. Pójdziemy tutaj na spacer ścieżką górską prowadzącą do schroniska Demjanica. Jeśli starczy nam czasu przed zachodem słońca przejdziemy całą, w dwie strony (ok 16 km) jeśli nie, zawrócimy wcześniej. Nocleg w Samokow.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 380 km
    12 dzień, SAMOKOW – PARK NARODOWY RIŁY – SAMOKOW
Pojedziemy do Parku Narodowego Riły, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Bułgarii – góra Musała (2925 m n.p.m.). W mieście Borowec wsiądziemy do kolejki linowej, która zawiezie nas na wysokość 2390 m. Stamtąd ruszymy w ponad dwugodzinną drogę na szczyt. Droga gwarantuje piękne widoki na górskie jeziora i szczyty. Po dotarciu na miejsce widoki będą jeszcze lepsze. Posiedzimy na szczycie ile będziemy chcieli i zejdziemy z powrotem do stacji kolejki. Jeśli będą siły i ochota to po krótkim odpoczynku możemy pójść jeszcze na spacer jednym ze szlaków górskich w Parku Narodowym Riły. Nocleg w Samokow.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 25 km
    13 dzień, SAMOKOW – PŁOWDIW – KOPRIWSZTICA
Po śniadaniu pojedziemy do Płowdiw, miasta łączącego antyczne wpływy ze współczesnością. W Płowdiw nie potrzeba specjalnego planu. Wystarczy dać się wciągnąć uliczkom, a one same zaprowadzą nas do najważniejszych miejsc, jak np. artystyczne osiedle Kapana, deptak Księcia Aleksandra z antycznym teatrem, stare miasto i pięknie zdobiony budynek Muzeum Etnograficznego. W Płowdiw zjemy obiad i pojedziemy dalej do Kopriwszticy, miasta które mimo obecności na liście UNESCO nie jest pełne turystów. Nie oznacza to jednak, że nie jest ciekawe. Wręcz przeciwnie, znajdują się tu jedne z najpiękniej zdobionych domów na Bałkanach. Chodząc po wyłożonych płaskimi kamieniami uliczkach można poczuć klimat prawdziwej prowincji. Można tu wciąż spotkać miejscowych noszących na co dzień elementy tradycyjnych strojów i to wcale nie na pokaz dla turystów. Możemy spacerować po Kopriwszticy aż do zachodu słońca. Nocleg w Kopriwszticy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    14 dzień, KOPRIWSZTICA – PARK NARODOWY BAŁKANÓW ŚRODKOWYCH – WIELKIE TYRNOWO – WARNA
Dzień zaczniemy od przejazdu przez Park Narodowy Bałkanów Środkowych, położony w sercu Bułgarii. Pełen lasów liściastych i iglastych oraz cudownych pejzaży pozwoli nam na podziwianie niesamowitych widoków po drodze. Zatrzymamy się w kilku najważniejszych miejscach. Podjedziemy do górującego nad parkiem pomnika Łuk Wolności i odwiedzimy wodospad Suvcharsko praskalo. Po przejechaniu na drugą stronę gór zatrzymamy się w Wielkim Tyrnowie. Miasto zbudowane jest na czterech wzgórzach: Carewec, Trapezica, Momina Krepost i Sweta Gora. To jedno z najstarszych miast Bułgarii, bardzo ważne dla bułgarskiej państwowości i niepodległości. Po zwycięskim powstaniu bojarów Arsena i Piotra, które położyło kres dominacji Bizancjum, Wielkie Tyrnowo stało się stolicą kraju. Na wzgórzu Carewec obejrzymy otoczone murami rozległe ruiny średniowiecznego zamku. Jest też stamtąd świetny widok na miasto i okolicę. Pójdziemy na spacer po starym mieście i pojedziemy dalej w stronę Morza Czarnego. Nocleg w Warnie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 400 km
    15 dzień, WARNA – PÓŁWYSEP KALIAKRA – WARNA
Rano po śniadaniu wycieczka na Półwysep Kaliakra. To najdalej wysunięty na wschód punkt Bułgarii. Z 70-metrowych klifów można wypatrzyć delfiny pływające w Morzu Czarnym. Ustanowiono tu rezerwat przyrody, co w połączeniu z dziedzictwem historycznym daje wspaniałe połączenie. Jest tu też ciekawe muzeum. Wczesny powrót do Warny i do końca dnia czas wolny dla uczestników na indywidualne spacery, plażowanie. Nocleg w Warnie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 160 km
    16 dzień, WARNA – NESEBYR – WARNA
Tego dnia pojedziemy na wycieczkę do Nesebyr. Nazywane perłą Morza Czarnego, miasto ma bogatą historię sięgającą VI w. p.n.e. Cały Nesebyr usiany jest zabytkami zachowanymi w różnym stopniu. Przeważają świątynie z elementami dekoracyjnymi z zielonej ceramiki, jasnego kamienia i cegieł. Warto wybrać się na spacer licznymi wąskimi i krętymi uliczkami wśród murów, z których na człowieka patrzy ponad 2500 lat historii. Można się tu natknąć na ciągle prowadzone wykopaliska i obserwować pracę archeologów i dobrze zjeść. Dla chętnych wycieczka do jednej z lokalnych winnic w okolicach Warny. Wczesny powrót do Warny i do końca dnia czas wolny dla uczestników na indywidualne spacery, plażowanie. Nocleg w Warnie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 200 km
    17 dzień, WARNA – PARK NARODOWY RUSENSKI ŁOM – JASKINIA DEVETASHKA – SOFIA
Wyjedziemy z samego rana, bo tego dnia mamy sporo do przejechania. Najpierw pojedziemy do Parku Narodowego Rusenski Łom. Znajduje się tu kompleks wykutych w skale cerkwi. Powstały w XII wieku, a w jednej z nich są pięknie zachowane freski. Nieopodal znajduje się Monastyr Basarbowski - jedyny czynny skalny monastyr w Bułgarii. Poza skalnymi świątyniami park Rusenski Łom oferuje też wspaniałe widoki na rzekę o tej samej nazwie, która w tym miejscu wije się niczym wąż. Pojedziemy dalej do jaskini Devetashka. To ogromna jaskinia krasowa - ma prawie dwa i pół kilometra długości i ponad 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jaskinia jest nieczynna w czerwcu i lipcu, ze względu na okres lęgowy ptaków, które tam żyją. Podczas wycieczek w tych miesiącach zamiast niej odwiedzimy wodospady Krushuna w Parku Narodowym Krushuna. Wieczorem przyjazd do Sofii. Nocleg w Sofii.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 500 km
    18 dzień, SOFIA – przelot – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko w Sofii. Rejestracja na rejs powrotny, przelot do Warszawy.

Suma przejazdów samochodem w Serbii: ok. 1700 km
Suma przejazdów samochodem w Bułgarii: ok. 1900 km
Suma przejazdów samochodem łącznie: ok. 3600 km


Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasach Warszawa – Belgrad i Sofia – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 700 zł, do rozliczenia*];
- przejazd autobusem na trasie Belgrad - Sofia;
- konieczne przejazdy komunikacją miejską w Belgradzie i w Sofii;
- transport na miejscu wynajętymi samochodami (od 3 do 9 oraz od 11 do 18 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętych samochodów, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 240 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE