Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wyprawach i wydarzeniach
- dopisz się do biuletynu
Wyprawa przez SKANDYNAWIĘ to niespełnione marzenie wielu podróżujących osób. Zwiedzenie jednego kraju, czy regionu często pozostawia niedosyt i jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię. Dlaczego więc nie zwiedzić Półwyspu Skandynawskiego raz a dobrze? Z nami jest to możliwe! Przygotowaliśmy bogaty, emocjonujący program wyprawy samochodowej przez terytorium sześciu krajów, uwzględniający przejazd przez całą NORWEGIĘ, od Oslo aż po NORDKAPP. Do tego wizyta na archipelagu LOFOTY, w fińskiej LAPONII i prawie tysiąc kilometrów szwedzkich krajobrazów nad Zatoką Botnicką. Ze Szczecina ruszymy przez Niemcy prosto do Kopenhagi. W jednej z najpiękniejszych europejskich stolic zaczniemy zwiedzanie. Zanim przenikniemy na dobre w głąb Norwegii odwiedzimy jeszcze szwedzki Goteborg i Oslo. Gdy tylko opuścimy stolicę Norwegii rozpoczną się najpiękniejsze widoki, jakie tylko można sobie wymarzyć w Europie.
Staniemy na jednej z największych atrakcji Norwegii - klifie Preikestolen z niesamowitym widokiem na Lysefjord. Słowo fiord odmnienimy przez wszystkie przypadki. Obejrzymy kilka fiordów z listy dziesięciu najpiękniejszych, z promów, statków, szlaków turystycznych, punktów widokowych i przydrożnych parkingów. Odwiedzimy największy lodowiec w kontynentalnej Europie i kilka parków narodowych w Norwegii i Finlandii, by poznać różnorodność przyrodniczą Skandynawii. Dwa pełne dni spędzimy na wyjątkowo pięknym archipelagu LOFOTY. W Norwegii dojedziemy 650 km za koło podbiegunowe na NORDKAPP, najdalej wysunięty punkt w Europie, gdzie można dotrzeć samochodem. Z Nordkappu skierujemy się na południe do FINLANDII. Kilka dni spędzimy w LAPONII na poznawaniu kultury Saamów, trekking górski, atrakcje fakultatywne i wizytę u św. Mikołaja w Rovaniemi. Ostatni etap to przejazd przez Szwecję z widokami na Zatokę Botnicką. Do Polski wrócimy promem spod Sztokholmu do Gdańska. W ciągu niecałego miesiąca możecie poznać różne oblicza Skandynawii i to wszystko bez pośpiechu, w wygodnym samochodzie, z gwarantowanym miejscem przy oknie, by nie ominąć żadnego z zapierających dech w piersiach widoków. To program dla osób w dobrej kondycji fizycznej, którym niestraszne są trudniejsze szlaki, niewygody związane z nocowaniem w namiotach (ok. połowy noclegów będzie na bezpiecznych kempingach) lub w domkach/pokojach kilkuosobowych.
P R O G R A M ::
1 dzień, SZCZECIN – KOPENHAGA
Spotkanie z pilotem wyprawy Arsoba Travel w Szczecinie. Przejazd przez Niemcy do stolicy Danii - Kopenhagi. Nocleg w Kopenhadze.
Dzienny dystans samochodem: ok. 840 km
2 dzień, KOPENHAGA
Po śniadaniu ruszymy na spacer po jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Przejdziemy się uliczkami starego miasta, znanymi z występów artystów ulicznych. Poszukamy budek z hot-dogami, uchodzącymi za najlepsze w Europie. Obejrzymy wielki Pałac Amalienborg, siedzibę królowej Danii. Tuż obok stoi jedyny w swoim rodzaju Marmurowy Kościół. Odwiedzimy zabytkowy fort z odnowionymi koszarami i symbol Kopenhagi – pomnik Małej Syrenki, przedstawiający bohaterkę powieści Hansa Christiana Andersena. Zatrzymamy się na piwo na ulicy Nyhavn, uznawanej za jedną z najdroższych w Europie pod względem wysokości czynszów. Zajrzymy do dzielnicy Christiania. To częściowo samostanowiące się osiedle w dzielnicy Christianshavn. Duńskie władze nadały jej mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Miejsce zasłynęło jako ośrodek ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej. Chętni mogą spędzić wieczór w ogrodach Tivoli, lub popłynąć w rejs statkiem wzdłuż miejskiego nabrzeża i połączonymi z nim kanałami. Nocleg w Kopenhadze.
3 dzień, KOPENHAGA – GOTEBORG – OSLO
Tego dnia przejedziemy przez terytorium trzech krajów. Po drodze do Oslo w Norwegii zatrzymamy się w szwedzkim Goteborgu. Zrobimy sobie przerwę w podróży, zjemy obiad i pójdziemy na spacer po zabytkowej, pięknie odrestaurowanej dzielnicy Haga. Późnym popołudniem przyjedziemy do Oslo. Odpoczniemy po podróży i możemy jeszcze iść na wieczorny spacer po nowoczesnej dzielnicy Akker Brygge, która oświetlona po zmroku wygląda niesamowicie. Nocleg w Oslo.
Dzienny dystans samochodem: ok. 600 km
4 dzień, OSLO
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Oslo. Skierujemy się najpierw do Ratusza Miejskiego, gdzie zwiedzimy salę, w której wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Następnie przejdziemy do gmachu Opery ze świetnym punktem widokowym na dachu. Stamtąd obok zamku i Noblowskiego Centrum Pokoju, a następnie wzdłuż nabrzeża gdzie rybacy sprzedają z kutrów świeże krewetki. Przespacerujemy się ulicą Karl Johans Gate pełną eleganckich sklepów i restauracji. Przejdziemy pod Pałac Królewski przed którym o 13:30 odbywa się zmiana warty. Dalej zabytkową dzielnicą Oslo przejdziemy do Parku Vigelanda słynącego z 212 rzeźb przedstawiających niezwykle sugestywnie różne stany ludzkiej natury. Odwiedzimy półwysep Bygdoy, gdzie można odwiedzić kilka ciekawych muzeów i wykąpać się na plaży. Pod wieczór możemy pojechać na północ do skoczni narciarskiej Holmenkollen. Oprócz tego ogromnego obiektu można stamtąd zobaczyć też piękną panoramę stolicy Szwecji. Nocleg w Oslo.
Dzienny dystans samochodem: ok. 30 km
5 dzień, OSLO – SANDEFJORD – KRISTIANSAND – STAVANGER
Tego dnia czeka nas podróż wzdłuż wybrzeża od Oslo do Stavanger, przez spokojne nadmorskie miasteczka, piaszczyste plaże i idylliczne zatoczki. Zatrzymamy się w Sandefjord, gdzie są miejsca z dobrym widokiem i panoramą na miasto i okolice. Niedaleko Kristiandsand pójdziemy na spacer po okolicznych wzgórzach Banaheia. Po drodze do Stavanger będziemy zatrzymywać się w najciekawszych widokowo miejscach. Do Stavanger dotrzemy wieczorem. Po zakwaterowaniu dla chętnych spacer po mieście. Nocleg w Stavanger.
Dzienny dystans samochodem: ok. 550 km
6 dzień, STAVANGER – PREIKESTOLEN – FRAFJORDHEIANE – STAVANGER
Rano pojedziemy prosto do jednej z największych atrakcji Norwegii - klifu Preikestolen. Położony na wysokości 604 m nad fiordem Lysefjord (jednym z najpiękniejszych w Norwegii) płaski wierzchołek o wymiarach 25x25 m powstał prawdopodobnie 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. To punkt obowiązkowy wycieczek do Norwegii i mimo dużego ruchu turystycznego - wart zobaczenia. Do Preikestolen prowadzi umiarkowanej trudności szlak górski. Droga w jedną stronę zajmuje ok. 2 godzin. Po powrocie na parking chwilę odpoczniemy i pojedziemy na południe do rezerwatu przyrody Frafjordheiane. Pójdziemy na krótki spacer do wodospadu Manafossen i jeśli będą jeszcze siły możemy pójść dalej wzdłuż rzeki. Nocleg w Stavanger.
Dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
7 dzień, STAVANGER – BERGEN
Czeka nas przejazd do Bergen trasą z pięknymi widokami na fiordy i zatoki. Dwa razy przepłyniemy promem między wyspami, a podczas tych rejsów będziemy mogli podziwiać fiordy z perspektywy wody. Po dotarciu do Bergen zameldujemy się w hotelu i wjedziemy kolejką na wzgórze Floyen (panorama widokowa z wysokości 330 m n.p.m.), gdzie zaczyna się kilka szlaków ze świetnymi widokami na okolicę. Możemy spacerować i robić zdjęcia aż do zachodu słońca. Ze wzgórza zejdziemy pieszo do miasta. Wieczorem spacer po Bergen, pięknym, zabytkowym mieście znajdującym się na liście UNESCO. Nocleg w Bergen.
Dzienny dystans samochodem: ok. 210 km
8 dzień, BERGEN – GUDVANGEN – rejs po fiordach – AURLANDSVANGEN – AURLANDFJELLET – LÆRDAL
Tego dnia czeka nas podróż przez jeden z najpiękniejszych regionów południowej Norwegii. Przed nami fiordy, jeziora i jedna z najlepszych dróg widokowych w Europie. Naszym pierwszym przystankiem będzie 116-metrowy kaskadowy wodospad Tvindefossen. Oprócz naturalnego piękna, woda z niego ma ponoć właściwości lecznicze. Przejedziemy odcinkiem Stalheimskleiva, uznawanym za najbardziej stromy zjazd w całej północnej części Europy. Widoki są przepiękne, zatrzymamy się by zrobić zdjęcia wszędzie tam, gdzie tylko da się bezpiecznie zaparkować. Dojedziemy do wioski Gudvangen. W Gudvangen uczestnicy wsiądą na prom, który zabierze ich w rejs po fiordach Naroyfjorden i Aurlandsfjord, wymienianych w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych fiordów w Norwegii. Rejs zakończy się w Aurlandsvangen. Ponieważ na tej trasie promy nie zabierają na pokład samochodów, pilot przejedzie z Gudvangen do Aurlandsvangen samochodem i odbierze uczestników z przystani. Po rejsie pojedziemy dalej do pobliskiego punktu widokowego Stegastein, by zobaczyć Aurlandsfjord z innej perspektywy. Tu zaczyna się też trasa widokowa Aurlandsfjellet. Przejedziemy całą do miejscowości Lærdal i pójdziemy na spacer po pięknie położonym nad fiordem miasteczku pełnym zabytkowych, drewnianych domów. Nocleg w Lærdal.
Dzienny dystans samochodem ok. 220 km
9 dzień, LÆRDAL – JOSTEDALSBREEN – GEIRANGER
Pierwszym przystankiem tego dnia będzie Park Narodowy Jostedalsbreen. Jego główną atrakcją jest największy w kontynentalnej Europie lodowiec o tej samej nazwie. Pójdziemy na pięciokilometrowy trekking przepiękną doliną do czoła lodowca w otoczeniu szczytów, wodospadów i jezior. Szlak nie jest łatwy, ale będziemy mieli dużo czasu, by spokojnie go pokonać. Po trekkingu pojedziemy dalej na północ zatrzymując się w najciekawszych widokowo miejscach, których jest tu co nie miara. Dojedziemy do Geiranger nad fiordem Geirangerfjorden. Wjedziemy na punkt widokowy ze spektakularnym widokiem na fiord. Nocleg w Geiranger.
Dzienny dystans samochodem: ok. 290 km
10 dzień, GEIRANGER – rejs po fiordzie – ATLANTERHAVSVEIEN – KRISTIANSUND
Z samego rana popłyniemy w około dwugodzinny rejs po fiordzie Geirangerfjorden, do miasteczka Hellesylt i z powrotem. Fiord ma długość 15 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady. Na szczytach można dostrzec dawne, opuszczone farmy. Po rejsie pojedziemy na wybrzeże, by przejechać słynną Drogę Atlantycką (Atlanterhavsveien). To jedna z najpiękniejszych widokowo tras w Europie, która wije się nad wodami Morza Norweskiego i Oceanu Atlantyckiego. Przy wzburzonym morzu, wysokie fale często wdzierają się na jezdnię tworząc niesamowity efekt. Będzie okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć i kontemplacji wyjątkowych widoków. I to wszystko na odcinku zaledwie ośmiu kilometrów. Nocleg w Karvang.
Dzienny dystans samochodem: ok. 160 km
11 dzień, KRISTIANSUND – TROLLHEIMEN
Z Kristiansund ruszymy na południe do pasma górskiego Trollheimen. To jeden z najlepszych terenów do górskich trekkingów w Norwegii. Widoki przepiękne, szlaki średnio trudne. Trollheimen uchodzi za najbardziej zróżnicowane pasmo górskie Norwegii, na pewno więc będzie ciekawie. Pójdziemy do punktu widokowego na piękny stożkowy szczyt Innerdalstarnet. Nocleg w Oppdal.
Dzienny dystans samochodem: ok. 230 km
12 dzień, TROLLHEIMEN – TRONDHEIM – ØYSAND
Rano ruszymy w kierunku Trondheim. Po przyjeździe do trzeciego co do wielkości miasta w Norwegii, ruszymy odkrywać jego uroki. Zwiedzimy Katedrę Nidarosdomen, największy średniowieczny zabytek Norwegii, Dwór Arcybiskupa, gdzie jest najlepsze w kraju muzeum (dla chętnych). Zwiedzimy Stifsgarden, pochodzącą z XVIII wieku największą skandynawską budowlę z drewna. To licząca 140 komnat siedziba króla Haralda V. Jedynym w swoim rodzaju zabytkiem jest twierdza Kristiansen, z XVII wieku. Oprócz tego będziemy spacerować wśród zabytkowej zabudowy Trondheim. Dla chętnych wjazd na wieżę widokową Tyholttarnet lub wizyta w Muzeum Norweskiego Rocka. Nocleg w tradycyjnym namiocie ludu Saami w Øysand. Namioty tipi z wygodnymi łóżkami i ogrzewaniem.
Dzienny dystans samochodem: ok. 170 km
13 dzień, ØYSAND – BLAFJELLA–SKJAKERFJELLA – TOSBOTNET
Pojedziemy dalej do Parku Narodowego Blafjella–Skjakerfjella, jednego z największych w Norwegii. Słynie z wyjątkowej urody lasów i gór. Żyją tu m.in. rosomaki. Można tu też natrafić na dawne osady i miejsca pochówku lapończyków, niegdyś zamieszkujących te tereny. Aby zobaczyć to wszystko, pójdziemy na prosty trekking do stumetrowego wodospadu Sisselfossen. Tego dnia pojedziemy jeszcze dalej na północ do Tosbotn u stóp Parku Narodowego Lomsdal-Visten. Nocleg w Tosbotn.
Dzienny dystans samochodem: ok. 460 km
14 dzień, TOSBOTNET – LOMSDAL–VISTEN – BODO
Rano po śniadaniu pójdziemy na trekking do jeziora Bjornstokken w Parku Narodowym Lomsdal-Visten. Niemal od początku będziemy mieć piękny widok na fiord Tosen. Lomsdal-Visten to zróżnicowana flora i fauna, lasy i góry. Żyje tu wiele rzadkich gatunków ptaków, a zwierzyna występuje w dużych ilościach. Rzeki w parku poprzetykane są kaskadowymi wodospadami. To bardzo piękne miejsce, którego nie możemy ominąć po drodze. Po skończonym trekkingu i polowym obiedzie ruszymy w dłuższą drogę dalej na północ do Bodo. To ważny etap podróży, bo po drodze przekroczymy koło podbiegunowe. Wkrótce po przyjeździe pójdziemy spać, by wstać wcześnie na poranny prom, który zabierze nas na Lofoty. Nocleg w Bodo.
Dzienny dystans samochodem: ok. 400 km
15 dzień, BODO – rejs – archipelag LOFOTY
Wstaniemy bardzo wcześnie, żeby zdążyć na prom odpływający o 6:00 rano na archipelag Lofoty. Rejs trwa ponad 3 godziny, więc będzie czas, żeby zjeść śniadanie, podziwiać widoki, lub uzupełnić niedobory snu. Lofoty, to archipelag ciągnący się na długości 112 km. To jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych regionów Norwegii. Na Lofoty przypłyniemy ok. 9:30 i od razu ruszymy do malutkiej wioski rybackiej o bardzo krótkiej nazwie Å. To najdalej na zachód położona miejscowość Lofotów. Zrobimy sobie spacer po wiosce z pięknymi widokami na fiordy, wśród zabytkowej skandynawskiej, drewnianej zabudowy. Z Å pojedziemy dalej by zobaczyć, uwieczniane na pocztówkach z Lofotów domki rybackie Robruer postawione na drewnianych palach. Krótki przejazd na wschód i trekking na punkt widokowy na szczycie Reinebringen. Wdrapiemy się na sam szczyt, by zobaczyć jeden z najpiękniejszych, pocztówkowych norweskich widoków. To jedna z tych panoram, powodujących natychmiastowy opad szczęki. Po zejściu pojedziemy do urokliwej osady rybackiej Reine, by spojrzeć na zdobyty niedawno szczyt z dołu. Przejedziemy na wyspę Olenisoya, skąd widok inny lecz wcale nie gorszy, bo Reinebringen odbija się w wodzie tworząc bardzo fotogeniczny efekt. Nocleg w okolicy Flakstad - Lekness.
Dzienny dystans samochodem i promem: ok. 140-170 km
16 dzień, archipelag LOFOTY – NARWIK
Cały dzień zajmie nam przejazd przez Lofoty, aż do Narwiku. Pierwszym punktem tego dnia będzie wizyta w ciekawym Muzeum Wikingów, uchodzącym za najlepsze na świecie o tej tematyce. W poszukiwaniu najpiękniejszych widoków zawitamy do miasteczka Henningsvaer, gdzie ze wzgórza rozciąga się piękna panorama. Zobaczymy jak toczy się życie w kilku małych wioskach po drodze. Zajrzymy do Svolvaer, największego miasta Lofotów z pięknymi widokami. Zobaczymy zachowane na brzegach ogromne działa biorące udział w bitwie o Narwik. Przez cały dzień będą nam towarzyszyć jeziora, fiordy, góry i wszystko to, co tworzy wyjątkowo piękny krajobraz Lofotów. Z tej części wyprawy na pewno przywieziemy dużo zdjęć. Nocleg w Narwiku.
Dzienny dystans samochodem: ok. 330-360 km
17 dzień, NARWIK – ALTA
Narwik to miasto rozsławione przez słynną bitwę o Narwik, którą alianci stoczyli z armią III Rzeszy na lądzie i na wodach fiordu Otofjorden w maju 1940 roku. Odwiedzimy miejsce upamiętniające bitwę i ruszymy dalej na północ. Jesteśmy już na dalekiej północy i coraz bardziej zbliżamy się do Nordkappu. Tego dnia pokonamy sporą odległość. Po drodze zatrzymamy się w Heia, gdzie w tradycyjnych namiotach można kupić rękodzieło Saamów, czyli rdzennego ludu Laponii. Odwiedzimy hodowlę psów husky trenowanych do ciągnięcia psich zaprzęgów zimą. W pobliżu Alta odwiedzimy bardzo ciekawe muzeum, w większości zlokalizowane na powietrzu nad fiordem. Jest tu największy w Europie zbiór rysunków i rycin skalnych stworzonych przez dawnych myśliwych. Najstarsze z nich mają 7000 lat. W sumie rysunków i rycin jest ok. sześciu tysięcy. Nocleg w Alta.
Dzienny dystans samochodem: ok. 470 km
18 dzień, ALTA – NORDKAPP – ALTA
Po śniadaniu ruszymy na przylądek Nordkapp - najdalej wysunięty na północ punkt kontynentalnej Europy, do którego można dostać się samochodem. Na Nordkapp będziemy jechać drogą wiodącą przez księżycowe krajobrazy. Im dalej na północ tym roślinności już coraz mniej. Po dotarciu na miejsce staniemy na "końcu świata" na wysokim klifie, gdzie od 1978 roku stoi globus, przy którym obowiązkowo trzeba zrobić sobie zdjęcie. Widoki z Nordkapp są przepiękne, a z położonego tu centrum turystycznego Nordkapphallen można wysłać pocztówkę i poznać historię tego miejsca. Gdy już nacieszymy oczy, ruszymy w drogę powrotną do Alta. Zboczymy z drogi, by w rybackim miasteczku Skarsvåg wejść na klif Kirkeporten. Nocleg w Alta.
Dzienny dystans samochodem: ok. 480 km
19 dzień, ALTA – SAJOS
Rano ruszymy w stronę granicy z Finlandią. Pożegnamy tym samym Norwegię i wjedziemy do pięknej i baśniowej Laponii. Choć leży ona na terytorium czterech krajów (Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji), to właśnie fińska jej część jest najpiękniejsza. Lapończycy, mimo, że zamieszkują tu od wieków, nigdy nie założyli samodzielnego państwa. Dziś rdzennych Lapończyków, lub Saamów, jak sami siebie nazywają jest ok. 70 tysięcy, jednak ich kultura jest wszechobecna i żywa. Bardzo dobrze można poznać ją w centrum kultury oraz muzeum Saamów. Oba miejsca w mieście Sajos (Inari). Mieści się tu parlament Saamów oraz spore muzeum poświęcone ich historii i sztuce. Na zewnątrz można zobaczyć jak zmieniały się ich warunki mieszkaniowe na przestrzeni lat, a dookoła spacerują renifery, które od wieków były źródłem pokarmu, ubrań i siłą roboczą Saamów. Nocleg w Sajos / Inari.
Dzienny dystans samochodem: ok. 320 km
20 dzień, SAJOS (atrakcje fakultatywne)
Ten dzień poświęcimy na odpoczynek i atrakcje fakultatywne. Dzień można spędzić na wiele sposobów. Można wypożyczyć rower i pojechać na samodzielną wycieczkę po okolicy, wypożyczyć sprzęt do wędkowania, pływać łódką po jeziorze, jeździć konno, a nawet zabawić się w poszukiwacza złota. Opcji jest mnóstwo. Nocleg w Sajos / Inari.
21 dzień, SAJOS – PARK NARODOWY PYHÄ–LUOSTO
Pożegnamy krainę Saamów i ruszymy na południe. Naszym celem tego dnia jest Park Narodowy Pyhä-Luosto. Pójdziemy tu na dziesięciokilometrowy spacer dobrze przygotowaną ścieżką. Pyhä-Luosto to najstarszy park narodowy Finlandii. Obejmuje góry, bardzo stare lasy i różne typy torfowisk. Zobaczymy tu nieco inne krajobrazy niż w Norwegii. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu łosia. Nocleg w okolicy parku narodowego Pyhä-Luosto.
Dzienny dystans samochodem: ok. 270 km
22 dzień, PARK NARODOWY PYHÄ–LUOSTO – ROVANIEMI – ZATOKA BOTNICKA
Pojedziemy do Rovaniemi, oficjalnej stolicy Laponii. To właśnie tu swoją siedzibę ma św. Mikołaj. Ten jedyny, prawdziwy. Zajrzymy z wizytą, by zobaczyć miejsce, gdzie trzymane są wszystkie listy z prośbami o prezenty, zobaczymy jak mieszka święty i gdzie trzyma swoje słynne latające renifery ;) Półtora godziny jazdy od Rovaniemi pożegnamy Finlandię i wrócimy do Szwecji. Skierujemy się na południe. Nocleg w Skellefteå nad Zatoką Botnicką.
Dzienny dystans samochodem: ok. 500 km
23 dzień, ZATOKA BOTNICKA – SZTOKHOLM
Ten dzień upłynie nam w drodze do Sztokholmu. Przed nami długa droga z przystankami na punktach widokowych na Zatokę Botnicką. Wieczorem dojedziemy do Sztokholmu. Możliwy wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Sztokholmie.
Dzienny przejazd samochodem: ok. 800 km
24 dzień, SZTOKHOLM – NYNASHAVN – rejs do Polski
Tego dnia będziemy mieli pół dnia na zwiedzanie Sztokholmu. Zaczniemy od wzgórza Monteliusvägen z panoramą miasta. Pójdziemy na spacer po zabytkowej dzielnicy Gamla Stan, z zabytkową hanzeatycką zabudową, zamkiem królewskim i parkiem Kungsträdgården. Zajrzymy na nowoczesny Plac Sergela i podejdziemy pod jedyny w swoim rodzaju budynek ratusza miejskiego. Chętni mogą odwiedzić jedno z licznych muzeów. Ok. 15:00 przejedziemy do portu w Nynashavn. O godz. 18:00 odpłyniemy promem do Gdańska. Nocleg na promie w kajutach 2-, 3-, lub 4-osobowych (rejsy obsługiwane są przez dwie różne jednostki, o różnej konfiguracji kajut, wybór rodzajów kajut będzie zależał od tego, którą jednostką będziemy płynąć tego dnia). Na promie sklep wolnocłowy, bar, restauracja.
Dzienny dystans samochodem: ok: 60 km
25 dzień, SZTOKHOLM – NYNASHAVN – rejs do Polski
Prom do Gdańska przypływa w południe. Możliwość transferu Uczestników na lotnisko lub dworzec kolejowy w Gdańsku, lub dalszej jazdy z pilotem trasą do Szczecina (bez dodatkowych opłat).
Suma przejazdów samochodem: ok. 7000 km
Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.
Ś W I A D C Z E N I A W C E N I E :
- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- rejs promem na trasie Nynashawn (Szwecja) - Gdańsk, z noclegiem w kabinie 4-osobowej;
- transport wynajętym samochodem (od 1 do 25 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- wszystkie noclegi wg programu, w standardach:
12 noclegów w hotelach, hostelach i pensjonatach, w pokojach 2-osobowych z dwoma pojedynczymi łóżkami lub jednym dużym podwójnym, z prywatną łazienką w pokoju, czasem z łazienką poza pokojem);
11 noclegów w domkach wolnostojących na terenie kempingów, domki najczęściej 2-4-osobowe z 1-2 sypialniami, z prywatnymi łazienkami i aneksem kuchennym w domku, czasem z łazienkami/toaletami współdzielonymi poza domkiem);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- wszystkie rejsy promami i statkami – wg programu;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena za imprezę nie zawiera:
- wyżywienia,
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
(nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.
Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 700 euro. Można obniżyć koszt wyżywienia, zabierając z Polski pewną ilość produktów spożywczych. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.
Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.
Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE
Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT
Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI
Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE