Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wyprawach i wydarzeniach
- dopisz się do biuletynu
SYCYLIA - największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Od lat fascynuje pięknymi krajobrazami, ogromną ilością zabytków i egzotycznym klimatem. Już samo Palermo - stolica wyspy robi duże wrażenie swoimi kontrastami i mieszanką kultur, jakiej we Włoszech nie spotka się nigdzie indziej. Wielu twierdzi, że Sycylia bardziej przypomina Afrykę niż Europę. Każda część wyspy sprawia wrażenie odrębnej krainy z własnym klimatem i charakterystyką. Sycylię objedziemy samochodem dookoła, skupiając się na wybrzeżach, ale nie tylko. Czeka nas trekking na szczyt wulkanu Etna, eksploracja wąwozu Cava d'Isipca i rezerwatu przyrody Zingaro. Zwiedzimy też najstarsze antyczne zabytki Sycylii w Syrakuzach i Agrygencie.
Sycylia to także przepyszna kuchnia. Oprócz typowo włoskich pizzy i ravioli koniecznie trzeba spróbować wina, serów i pieczywa zamoczonego w pysznej oliwie. Są tu też gaje oliwne co roku obradzające pysznymi oliwkami. Sycylia jest też jednym z największych producentów cytryn, a po odwiedzinach w cytrynowym sadzie możemy zrobić sobie pyszną lemoniadę.
Zapraszamy na dwa tygodnie niezapomnianej podróży.
P R O G R A M :
1 dzień, WARSZAWA – przelot – PALERMO
Spotkanie z pilotem wycieczki na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs. Przelot do Palermo na Sycylii. Transfer z lotniska do miasta pociągiem lokalnym, zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Palermo.
2 dzień, PALERMO
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Palermo. Będziemy poruszać się pieszo i komunikacją miejską, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zaczniemy mocnym akcentem od Katakumb Kapucynów. W podziemiach znajduje się ok 8000 mumii osób duchownych oraz świeckich. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku. Znajduje się tu ciało dwuletniej Rosalii Lombardo, którą pochowano w latach 20. XX wieku. Jej ciało zachowało się do dziś w tak dobrym stanie, że wygląda jakby dziewczynka spała. Osoby, które nie będą miały ochoty na zwiedzanie katakumb, mogą spędzić ten czas w jednej z kawiarni na prawdziwym włoskim śniadaniu - espresso z rogalikiem. Z Katakumb przejdziemy dalej do Pałacu Normanów, XII-wiecznej dawnej siedziby królów Sycylii. Obecnie mieści się tu siedziba Sycylijskiego Zgromadzenia Regionalnego. W środku można podziwiać pięknie zachowane mozaiki w komnatach królewskich. Odwiedzimy Katedrę, która jest największą atrakcją miasta. To cały kompleks architektoniczny z obecnością różnych stylów, ze względu na wiele zmian i modernizacji na przestrzeni 600 lat. To świetny przykład architektury arabsko-normańskiej. Spod katedry pójdziemy dalej do Teatro Massimo, największego teatru operowego we Włoszech i trzeciego co do wielkości w Europie. Sala teatralne znana jest z perfekcyjnej akustyki, uznawanej za jedną z najlepszych na świecie. Jeśli będzie to możliwe, pójdziemy na półgodzinną wycieczkę z przewodnikiem po tym wyjątkowym obiekcie. Pójdziemy na plac Piazza Pretoria, nazywany także Placem Wstydu. A to za sprawą fontanny z rzeźbami przedstawiającymi sylwetki nagich mężczyzn. Ustawiono ją niefortunnie pod oknami żeńskiego zakonu. Później błąd naprawiono i postaci od strony zakonu zamieniono na ubrane. Odwiedzimy też plac Quattro Canti usytułowany na skrzyżowaniu głównych ulic miasta i u zbiegu czterech historycznych dzielnic. Przy placu stoją cztery pałace z identycznie skomponowaną elewacją w stylu barokowym. Zobaczymy kościół San Cataldo, łączący architekturę romańską i arabską, wpisany na listę UNESCO. Kolejny przykład takiej architektury to kościół La Martorana. W środku można podziwiać normańsko-bizantyjskie mozaiki. Wieczorem czas wolny dla uczestników. Nocleg w Palermo.
3 dzień, PALERMO – MONREALE – PALERMO
Po śniadaniu pojedziemy autobusem (ok 50 min.) do Monreale. Miejscowość położona jest na wzgórzu Monte Caputo, z którego będziemy mieli przepiękny widok na całe Palermo. Największą atrakcją Monreale jest średniowieczna katedra. To arcydzieło architektury wpisane na listę UNESCO zachwyca mieszaniną stylów, od romańskiego, przez arabski po bizantyjski. Są tu piękne zdobienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz, krużganki, złocenia i ornamenty. Warto poświęcić na zwiedzanie więcej czasu. Wrócimy do Palermo i odwiedzimy rynek Ballaro Market, gdzie można posmakować owoców, warzyw, serów i innych wyrobów lokalnej produkcji. Pójdziemy na spacer parkiem Foro Italico nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. Nocleg w Palermo.
4 dzień, PALERMO – CEFALU – MESYNA – TAORMINA
Tego dnia opuścimy Palermo i ruszymy wypożyczonym samochodem wzdłuż wybrzeża na wschodnią część wyspy. Naszym pierwszym przystankiem będzie Cefalu. Tutejsza katedra jest jednym z najbardziej interesujących budynków na Sycylii. Podobno normański król Roger II trafił na potężny sztorm na morzu i przysiągł, że jeśli przetrwa wybuduje kościół. Katedra w Cefalu ma być spełnieniem tej przysięgi. Wejdziemy na wzgórze, na którym znajdują się ruiny twierdzy ze wspaniałym widokiem na morze. Warto też odwiedzić świetnie zachowaną średniowieczną pralnię i kościół Santo Stefano z jedną z najładniejszych fasad w Cefalu. Następnym przystankiem będzie Mesyna - trzecie co do wielkości miasto Sycylii. Warta zobaczenia jest tu wieża katedralna. To zarazem najwyższa wieża zegarowa na Sycylii mieszcząca największy na świecie zegar astronomiczny. Pójdziemy na spacer zabytkowymi uliczkami Mesyny i pojedziemy dalej do miasta Taormina. Nocleg w Taormina.
Dzienny dystans samochodem: ok. 280 km
5 dzień, TAORMINA – KATANIA
Najważniejszą atrakcją Taorminy jest antyczny teatr grecki. Powstał w III wieku p.n.e. Od niego zaczniemy zwiedzanie miasta. Wart zwiedzenia jest park miejski położony na tarasie skalnym i zaprojektowany przez kuzynkę Królowej Wiktorii. Wśród roślin ukryte są dziwne budowle w stylu orientalnym. Odwiedzimy wyspę Isola Bella, która kiedyś należała do projektantki parku. Można na nią przejść suchą stopą przez wąską groblę. Właścicielka zbudowała tam mały dom i sprowadziła egzotyczne rośliny. Wyspa ma status pomnika przyrody. Pójdziemy na spacer ulicą Corso Umberto I, zamkniętą dla ruchu kołowego, stanowiącą oś miasta, wejdziemy też na wzgórze Madonna De la Roca, ze świetnym widokiem na okolicę. Przy dobrej widoczności można dostrzec kontynentalną część Włoch i wulkan Etna. Zjemy obiad w jednej z lokalnych pizzerii i pojedziemy dalej w kierunku Katanii. Nocleg w Katanii.
Dzienny dystans samochodem: ok. 55 km
6 dzień, KATANIA – RIFUGIO SAPIENZA – MT ETNA – KATANIA
Wstaniemy bardzo wcześnie, jeszcze w nocy i pojedziemy w stronę wulkanu Etna. Dotrzemy do miejscowości Rifugio Sapienza na zboczu wulkanu na wysokości 1935 m n.p.m. Stąd na szczyt można dostać się na trzy sposoby.
Wariant 1: Z Rifugio Sapienza o świcie wyjdziemy na szlak prowadzący na szczyt. Ok 1,5 godziny zajmie dotarcie do górnej stacji kolejki linowej na wysokości 2500 m, gdzie można zrobić przerwę, napić się kawy. Stamtąd ruszymy dalej do Torre del Filosofo na wysokości 2700 m. Tam dołączymy do grupy prowadzonej przez lokalnego przewodnika na szczyt wulkanu do krawędzi krateru. Zejść możemy tą samą drogą lub dojść do górnej stacji kolejki i zjechać nią do Rifugio Sapienza. Koszt tej opcji na uczestnika: 10 euro (przewodnik). Jest to opcja na dobrą pogodę i widoczność.
Wariant 2: Z Rifugio Sapienza można wjechać kolejką do górnej stacji kolejki na wysokości 2500 m n.p.n. (ok 10 minut). Stamtąd pójdziemy szlakiem górskim do Torre del Filosofo na wysokości 2700 m. Tam dołączymy do grupy prowadzonej przez lokalnego przewodnika na szczyt wulkanu do krawędzi krateru. Powrót tą samą drogą. Koszt tej opcji na uczestnika: 40 euro (przewodnik + kolejka w dwie strony). Ta opcja będzie konieczna jeśli w Rifugio Sapienza zastanie nas mgła. Wtedy pokonywanie pierwszego odcinka pieszego jest niebezpieczne.
Wariant 3: Z Rifugio Sapienza wjazd kolejką do górnej stacji kolejki na wysokości 2500 m n.p.n. (ok 10 minut). Przy górnej stacji kolejki spotkanie z przewodnikiem i wjazd samochodem terenowym do Torre del Filosofo. Tam wraz z grupą prowadzoną przez lokalnego przewodnika wejście na szczyt wulkanu do krawędzi krateru. Powrót tą samą drogą. Ta opcja jest najdroższa - łączny koszt na uczestnika: 65 euro. (przewodnik + kolejka w dwie strony + przejazd samochodem terenowym w dwie strony).
Wybór wariantu będzie zależał od warunków pogodowych oraz od woli grupy. Etna jest czynnym wulkanem, o regularnej aktywności. Łącznie oprócz czterech kraterów na szczycie, na jego zboczach jest 270 mniejszych kraterów, większość aktywna. Ostatnia erupcja jednego z nich miała miejsce 9 września 2019. Jest też jednym z najlepiej monitorowanych wulkanów na świecie i naukowcy są w stanie z dużym wyprzedzeniem przewidzieć każdą jego aktywność. Jeśli uznają, że wulkan może się w jakimś stopniu aktywować, szlaki są natychmiast zamykane ze względów bezpieczeństwa.
Na trekking na górę Etna konieczne są buty trekkingowe za kostkę oraz ciepła odzież, jak na zimę. Osoby, które nie będą miały ochoty na wspinaczkę mogą zostać w Rifugio Sapienza i pospacerować po okolicy z widokami na szczyt, bądź zostać w Katanii i odpocząć, pospacerować. Pilot podpowie, co można tam robić.
Po zejściu z góry wrócimy do Katanii i odpoczniemy na plaży. Nocleg w Katanii.
Dzienny dystans samochodem: ok. 70 km
7 dzień, KATANIA – SYRAKUZY
Dzień poświecimy na zwiedzanie Katanii. Na Placu Katedralnym obejrzymy katedrę o architekturze barokowo-normańskiej. Zwiedzimy zamek Ursino. Trzynastowieczna budowla jest doskonale zachowana, a wszystkie jego cztery wieże i mury obronne przetrwały w niemal idealnym stanie. W środku oprócz zamkowych zabudowań zobaczymy także Muzeum Museo Civico, z bardzo starymi eksponatami. Zobaczymy też zabytkowy teatr rzymski zbudowany w II wieku p.n.e., również świetnie zachowany. Odwiedzimy także zabytkowy klasztor benedyktynów. To jeden z najważniejszych i największy tego typu kompleks klasztorny w Europie. Umieszczony na liście UNESCO obiekt zachwyca architekturą. Z wieży klasztornej bazyliki jest świetny widok na miasto i wulkan Etna. Przejdziemy zabytkową ulicą Via dei Crociferi, która prowadzi do bardzo przyjemnego ogrodu miejskiego Giardini Bellini. Będzie czas na dalsze poznawanie włoskiej kuchni. Po południu pojedziemy do Syrakuz. Nocleg w Syrakuzach.
Dzienny dystans samochodem: ok. 70 km
8 dzień, SYRAKUZY
Syrakuzy w czasach antycznych były jednym z najważniejszych punktów na mapie, znanego wówczas świata. Urodził się tu starożytny wynalazca Archimedes. Miasto wypełnione jest zabytkami z czasów antycznych. Największym zagłębiem antycznych zabytków jest Wyspa Ortygia. Zobaczymy bramę miejską Porta Urbica, ruiny św. Apollina, jednej z najstarszych doryckich świątyń, Plac Archimedesa z Fontanną Diany, Plac Katedralny i wiele innych zabytków. Zwiedzimy Park Archeologiczny Neaoplis, pozostałość po antycznym mieście. Zobaczymy m.in. teatr grecki, amfiteatr rzymski, podstawę ołtarza Hierona II i dawne kamieniołomy. Warto zwiedzić też muzeum archeologiczne Paolo Orsi. Pojedziemy też kawałek za miasto do zamku Euryalos. W Syrakuzach spędzimy cały dzień. Nocleg w Syrakuzach.
9 dzień, SYRAKUZY – MODICA – RAGUSA
Rano ruszymy w dalszą drogę do miast Modica i Ragusa. Modica słynie nie tylko z zabytków, ale też z pysznej czekolady. Spróbujemy pysznych wyrobów w jednej z miejscowych wytwórni i obejrzymy najważniejsze zabytki miasta. Pojedziemy dalej do Ragusy. Miasto jest malowniczo położone na wzgórzach. Przez miasto biegnie wąwóz, dlatego poszczególne jego części połączone są ze sobą trzema mostami. Warto zwiedzić majestatyczną barokową starówkę, Giardino Ibleo - piękne ogrody z panoramą miasta i okolic. Wejdziemy na najwyższy punkt miasta, skąd będziemy mieli wyjątkowe kadry na zabudowania i piękną okolicę dookoła. Nocleg w Ragusa.
Dzienny dystans samochodem: ok. 115 km
10 dzień, SYRAKUZY – WĄWÓZ CAVA d'ISPICA – AGRYGENT
Tego dnia pójdziemy na ok 7-miogodzinny spacer wąwozem Cava d'Ispica w otoczeniu najpiękniejszej sycylijskiej przyrody. Spotkamy naturalne szczeliny skalne i jaskinie, groby i katakumby. Będą nas otaczać drzewa orzecha laskowego i granaty. Możemy dojść do połowy i wrócić, lub przejść całość aż do miasta Ispica i wrócić taksówką do naszego samochodu. Po południu ruszymy w drogę do Agrygentu. Nocleg w Agrygencie.
Dzienny dystans samochodem: ok. 180 km
11 dzień, AGRYGENT – TRAPANI
Agrygent słynie przede wszystkim z Doliny Świątyń, ogromnego stanowiska archeologicznego z zabytkami z czasów Wielkiej Grecji. Najważniejszym obiektem jest tu zachowana w stanie wręcz idealnym Świątynia Zgody. Dolina świątyń to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia w Agrygencie. Warto przejść się wąskimi uliczkami starego miasta wspinając się ku wzgórzu, gdzie niegdyś stał zamek. Oprócz tego, jak to na Sycylii w mieście jest niezliczona ilość zabytkowych kościołów i innych obiektów sakralnych. Nieopodal miasta znajdują się tzw. Tureckie Schody. To wapienne, śnieżnobiałe formacje skalne, które opadają kaskadowo ku morzu. Ruszymy dalej na zachód do Trapani. Nocleg w Trapani.
Dzienny dystans samochodem: ok. 180 km
12 dzień, TRAPANI – ERICE
Dzień zaczniemy od miasteczka Erice, nazywanego średniowieczną perłą Sycylii. Erice to bardzo ciekawa miejscowość. Ma bowiem swój własny mikroklimat. Nawet jeśli w Trapani i pobliskich miastach niebo jest zupełnie czyste, nad Erice kłębią się chmury. Nikt nie wie, dlaczego tak jest. W upalne dni jest tu chłodniej, a powietrze ma inną wilgotność. Wąskie i kręte uliczki wybrukowane są kamienną kostką i należą do najpiękniejszych na Sycylii. Trudno wymienić wszystkie warte zobaczenia miejsca. Damy się wciągnąć ulicom Erice i zobaczymy ile tylko się da. Miasteczko słynie z lokalnych sklepików z sycylijskim winem, oliwami i serami. Tym, co przyniosło miastu Trapani bogactwo była sól. Do dziś zachowały się saliny na południowej stronie portu. Zobaczymy tam charakterystyczne zabytkowe młyny, będziemy mogli podpatrzeć jak wygląda wydobycie i zaopatrzyć się w gotowy produkt. Nocleg w Trapani.
Dzienny dystans samochodem: ok. 60 km
13 dzień, TRAPANI – REZERWAT PRZYRODY ZINGARO – CARINI
Z Trapani ruszymy dalej na północ, by poznać jeszcze więcej sycylijskiej przyrody. Pójdziemy na spacer 6-ciokilometrowym szlakiem w rezerwacie przyrody Zingaro. Towarzyszyć będzie nam cisza i cudowne widoki. Parku nie można zwiedzać samochodem, więc jest to prawdziwe oderwanie od cywilizacji. Odwiedzimy sady owocowe i lokalne winnice, by skosztować ich produktów. Są tu też urokliwe plaże, idealne na kąpiel w przerwie. Nocleg w pobliżu lotniska, np. w Carini.
Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
14 dzień, CARINI – PALERMO – przelot – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko. Rejestracja na rejs powrotny. Przelot do Warszawy.
Suma przejazdów samochodem: ok. 1000 km
Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.
Ś W I A D C Z E N I A W C E N I E :
- logistyka imprezy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Palermo – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 1200 zł, do rozliczenia*];
- konieczne przejazdy komunikacją miejską i pociągiem;
- transport na miejscu na Sycylii wynajętym samochodem (od 4 do 14 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich obiektów i atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami, które są zawarte w świadczeniach) ,
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
(nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- kosztów związanych z trekkingiem na szczyt wulkanu Etna;
- wydatków własnych, napiwków, pamiątek itp.
Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 250 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.
Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.
Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE
Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT
Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI
Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE