wersja polska english version deutsche Webseite Русская версия

KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Termin: 05 - 27 sierpnia = zrealizowana
Cena:  4400 USD/os
Grupa: max 5 osób w samochodzie 8-miejscowym typu middle van
Charakter:
wyprawa krajoznawcza, fotograficzna, zaćmieniowa

 

    Wyprawa obejmie dużą część zachodnich Stanów Zjednoczonych, od Los Angeles niedaleko granicy z Meksykiem aż pod granicę z Kanadą.

    Czeka nas ogromna dawka wrażeń, obrazów, krajobrazów i „dzikiego zachodu” z niezwykłą kulminacją, jaką będzie całkowite zaćmienie Słońca - 21 sierpnia 2017 roku. Będzie ono zapewne powszechnie obserwowane. Tego dnia cień Księżyca przegalopuje przez całe USA. Maksimum zaćmienia będzie w Kentucky, tam Słońce schowa się za Księżycem na 2 minuty i 40 sekund. W innych miejscach będzie to nieco krócej, nie czas jednak jest najważniejszy a
bezchmurna, udana obserwacja tego rzadkiego zjawiska. W odpowiednim czasie znajdziemy się zatem w okolicach Parku Narodowego Grand Teton. Wybór konkretnego miejsca obserwacji zaćmienia zdeterminowany będzie prognozami pogody w okresie dwóch dób poprzedzających "dzień X".

    W trakcie tej wyprawy odwiedzimy przede wszystkim wiele niezwykłych, barwnych i fotogenicznych parków narodowych zachodniej części Stanów Zjednoczonych – Bryce, Zion, Grand Canyon, Arches, Yellowstone, oraz Olympic. Zrobimy kilka trekkingów w głębi kanionów szczelinowych, czeka nas także sporo innych spacerów. P R O G R A M ::

    1 dzień, 5 sierpnia, WARSZAWA – przelot – LOS ANGELES

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot z koniecznymi przesiadkami. Przylot do
Los Angeles. Odbierzemy nasz wynajęty samochód i pojedziemy do hotelu, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży. Możliwy wieczorny spacer bulwarami nad brzegiem Oceanu.

    2 dzień, , 6 sierpnia, nd – LOS ANGELES
Po śniadaniu w hotelu zwiedzimy Los Angeles. Odwiedzimy chińską dzielnicę China Town i spróbujemy dobrej chińszczyzny. Pojedziemy na wzgórza Beverly Hills, a stamtąd jest już blisko do „fabryki marzeń” – Hollywood. Przejdziemy Aleją Gwiazd i sprawdzimy, czyje odciski rąk będą pasować do naszych. Wjedziemy na wzgórze, by z bliska zobaczyć słynny, górujący nad Miastem Aniołów biały napis. Po południu pójdziemy na spacer po słynnej Venice Beach. Nocleg w hotelu w Los Angeles.

    3 dzień, 7 sierpnia, pn – LOS ANGELES – PAK NARODOWY SEKWOI – CAMP NELSON
Po śniadaniu przejedziemy na północ do Parku Narodowego Sekwoi w górach Sierra Nevada. Pójdziemy na wycieczkę między tymi ogromnymi drzewami. Naszym głównym celem będzie Giant Forest, gdzie rośnie pięć z dziesięciu największych drzew świata, w tym nr 1 na liście – drzewo Generała Shermana. Odwiedzimy też Kryształową Jaskinię, która swą nazwę zawdzięcza odbijającym światło stalaktytom przypominającym sople lodu. Przenocujemy w namiotach w Parku Narodowym, lub przejedziemy do hotelu w Camp Nelson.

    4 dzień, 8 sierpnia, wt – CAMP NELSON – DEATH VALLET NP  - LAS VEGAS
Wcześnie rano po śniadaniu ruszymy dalej do Parku Narodowego Doliny Śmierci (Death Valley NP). Dolina położona na Pustyni Mojave - największej depresji w Ameryce Północnej. Dolina Śmierci słynie z tzw. „wędrujących kamieni”, a naukowcy od lat zachodzą w głowę w jaki sposób kamienie same się przemieszczają, czasem skręcając nagle pod kątem nawet 90°. Ze względu na bardzo wysokie temperatury nie zabawimy tu jednak długo. Upał złagodzi klimatyzacja w samochodach, którymi pojedziemy dalej w stronę Las Vegas w Nevadzie. Wybierzemy się na wieczorno-nocny spacer, bo właśnie wtedy centrum Las Vegas wygląda najlepiej, rozświetlone tysiącami neonów. Przejdziemy ulicami w otoczeniu wypasionych hoteli, kasyn, klubów nocnych i poczujemy klimat tego wyjątkowego miasta. Chętni mogą spróbować szczęścia w kasynie. Nocleg w hotelu w Las Vegas.   

    5 dzień, 9 sierpnia, śr – LAS VEGAS – WIELKI KANION – JACOB LAKE
Rano po śniadaniu możemy jeszcze trochę pozwiedzać i wyruszymy w dalszą drogę. Opuścimy stan Nevada i wjedziemy do Arizony w poszukiwaniu słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado. Po południu powinniśmy dotrzeć na północną krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado. Oglądanie tego cudu natury z tej strony jest przyjemniejsze, bo zdecydowana większość turystów wybiera stronę południową. Nad kanionem możemy urządzić sobie piknik z zakupionych w supermarkecie produktów i poczekać na zachód słońca. Przenocujemy w hotelu w Jacob Lake.


    6 dzień, 10 sierpnia, cz – JACOB LAKE – COLORADO RIVER – ANTELOPA CANYON – BIG WATER
Rano obejrzymy spektakularny przełom rzeki Colorado. Następnie wybierzemy się na wycieczkę do kanionu szczelinowego Antylopy (Antelopa Canyon), który powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Postaramy się odwiedzić obie jego części. Przenocujemy w hotelu w Big Water.


    7 dzień, 11 sierpnia, pt – BIG WATER – BUCKSKIN GULCH – ZION NP. – BIG WATER
Odwiedzimy najdłuższy kanion szczelinowy w USA – Buckskin Gulch. Będzie chwilami ciasno, ale przygoda gwarantowana. Wrócimy do Big Water, aby się przebrać i posilić. Popołudniu zaczniemy zwiedzanie Parku Narodowego Zion National Park z licznymi urwiskami skalnymi, wodospadami i rzekami. Na noc wrócimy do motelu w Big Water.


    8 dzień, 12 sierpnia, sb – BIG WATER – ZION NP. – CHECKERBOARD MESA – KOLOB CANYON – NARROWS – BIG WATER
Wcześnie rano rozpoczniemy dalsze zwiedzanie Zion National Park. Po drodze obejrzymy formację skalną Checkerboard Mesa, o charakterystycznej powierzchni. Odwiedzimy kolorowy i fotogeniczny Kolob Canyon. Wrócimy do Springdale, aby się przebrać i coś zjeść. Resztę dnia wypełni nam trekking kanionem Narrows, który wyżłobiła płynąca przez Zion National Park rzeka Virgin River. Będzie mokro, ale spektakularne widoki zrekompensują niewygody. Noc spędzimy w motelu w Big Water.


    9 dzień, 13 sierpnia, nd - BIG WATER – BRYCE CANYON NP. – ESCALANTE
Pojedziemy do Bryce Canyon National Park, gdzie czeka nas bardzo aktywny dzień. Te cuda natury obejrzymy  z kilku punktów widokowych. Centralnym punktem dnia będzie natomiast trekking jedną z tras (około 5 godzin). W Parku Narodowym Bryce Canyon można spotkać m.in. orła, sowę i inne dzikie zwierzęta. Przenocujemy w domku w Escalante.


    10 dzień, 14 sierpnia, pn – ESCALANTE – GRAND STAIRCASE MONUMENT, DEVIL’S GARDEN – ESCALANTE
Ten dzień będzie luźniejszy, przeznaczony na odpoczynek, ale do góry brzuchem leżeć nie będziemy. Pojedziemy do tak zwanego ogrodu diabła – Devil’s Garden na terenie Grand Staircase Monument, który słynie z niezwykłych, fotogenicznych łuków skalnych, ulegających ciągłemu kruszeniu ze względu na erozję, tworząc w rezultacie wiele spektakularnych, barwnych form. Tam spokojnie pospacerujemy, możemy też urządzić piknik. Noc spędzimy w motelu lub domku w Escalante.


    11 dzień, 15 sierpnia, wt - ESCALANTE – CAPITOL REEF NP – CATHEDRAL VALLEY – GOBLIN VALLEY – CEDAR MOUNTAIN - MOAB
W dalszej drodze na północ będziemy podziwiać różnorodne krajobrazy i unikalne formacje geologiczne. Wszystko to rozciąga się wzdłuż autostrady nr 23, jedną z najbardziej widowiskowych tras świata. Przejedziemy też przez park narodowy Capitol Reef. Nazwa pochodzi od białych kopuł skalnych, które pionierom tych ziem przywodziły na myśl budynek Kapitolu w Waszyngtonie. Zrobimy przystanek w Cathedral Valley, a na dłużej zatrzymamy się w  niezwykłej Dolinie Goblinów – Goblin Valley State Park. która swoją nazwę zawdzięcza setkom form skalnych przypominających gobliny i stwory im podobne.
Formy skalne przypominające mityczne stwory dały nazwę temy miejscu. Wjedziemy na Cedar Mountain żeby poobserwować zachód słońca z punktu widokowego. Przenocujemy w hotelu w Moab.


    12 dzień, 16 sierpnia, śr – CANYONLANDS NATIONAL PARK – MOAB
Po śniadaniu pojedziemy odwiedzić park narodowy Canyonlands o bogatej rzeźbie terenu. Zobaczymy tam m.in. Upheaval Dome – miejsce, w które 170 milionów lat temu uderzył meteoryt. Po całodziennym zwiedzaniu wrócimy na noc spędzimy do motelu w Moab.


    13 dzień, 17 sierpnia, cz – MOAB – ARCHES NP. – DEAD HORSE POINT SP – SALT LAKE CITY
Arches National Park to jeden z najciekawszych parków narowowych USA. Wielkie łuki skalne na pewno zrobią na wszystkich duże wrażenie. W Dead Horse Point State Park, staniemy na punkcie widokowym i poobserwujemy płynąco 600 metrów pod nami rzekę Kolorado  Później czeka nas wieczorny przejazd do Salt Lake City w stanie Utah. Nocleg hotelu w Salt Lake City.


    14 dzień, 18 sierpnia, pt – SALT LAKE CITY – YELLOWSTONE NP.
Po śniadaniu zwiedzimy Salt Lake City. Główne zabytki związane są bezpośrednio z kulturą mormonów. Obowiązkowo przejdziemy się brzegiem Wielkiego Jeziora Słonego. Późnym popołudniem dojedziemy do Parku Narodowego Yellowstone. Noc spędzimy w motelu lub w domkach na kempingu.


    15 dzień, 19 sierpnia, sb – YELLOWSTONE NP.
Czekają nas dwa dni z pięknem natury w Yellowstone, najstarszym i najważniejszym parku narodowym USA. Tarasy Mammoth Springs oraz gejzery i źródła termalne to tylko niektóre atrakcje. Grand Prismatic Spring - największe gorące źródło w USA urzeknie nas tęczowymi barwami, a obiektywy naszych aparatów będą miały dużo pracy. Postaramy się zobaczyć kilka z wielu wodospadów w Yellowstone. Ogromny obszar parku odkryje przed nami wiele innych cudów natury. Noc spędzimy motelu lub w domkach na kempingu.


    16 dzień, 20 sierpnia, nd – YELLOWSTONE NP. – GRAND TETON
Pojedziemy dalej odkrywać uroki Yellowstone. Już sama jazda wewnętrznymi drogami parku i widoki za oknem stanowią dużą atrakcję. Będziemy kierować się na południe, w stronę parku narodowego Grand Teton, po drodze możemy przystanąć przy punktach widokowych nad jeziorami Yellowstone. Wieczorem zakwaterujemy się na polu namiotowym, bądź w domkach i przygotujemy się do obserwacji i rejestracji zaćmienia. Będziemy obserwować pogodą i ostatecznie wybierzemy miejsce obserwacji zaćmienia. Noc spędzimy w domku lub namiocie.


    17 dzień, 21 sierpnia, pn – ZAĆMIENIE! – GRAND TETON NP – SAWTOOTH NF – IDAHO FALLS
Rano przejedziemy w okolice Driggs niedaleko parku narodowego Grand Teton i tam będziemy obserwować zaćmienie słońca.
ZAĆMIENIE (czas fazy całkowitej 2 minuty 19,4 sekundy):
początek zaćmienia częściowego – 10:16 (16:16:46,9 UTC), Słońce 38° nad horyzontem
początek zaćmienia całkowitego – P2 – 11:34:50 (17:34:50,6 UTC), Słońce 50° nad horyzontem
maksimum zaćmienia – 11:36:00 (17:36:00,2 UTC), Słońce 50° nad horyzontem
koniec zaćmienia całkowitego – P3 – 11:37:10 (17:37:10,0 UTC), Słońce 50° nad horyzontem
koniec zaćmienia częściowego – P4 – 13:00 (19:00:18,8 UTC), Słońce 57° nad horyzontem
Gdy zaćmienie już się skończy spakujemy sprzęt fotograficzny i pojedziemy
Następnie przejedziemy do Sawtooth National Forest odsapnąć chwilę w górach. Na nocleg pojedziemy do Idaho Falls w stanie Idaho, gdzie wyśpimy się w motelu.


    18 dzień, 22 sierpnia, wt – IDAHO FALLS – MT ST. HELEN’S VOLCANO – OLYMPIA
Po śniadaniu ruszymy w dłuższą trasę na północ przez terytoria aż trzech stanów. Naszym celem będzie góra Mt St. Helen’s w Górach Kaskadowych – aktywny wulkan, przy którym obejrzymy jeden z piękniejszych zachodów Słońca w trakcie całej wyprawy. Po drodze przystaniemy w kilku ciekawych miejscach i punktach widokowych. W ten oto sposób ze stanu Idaho, przez Oregon przejeżdżamy do Stanu Washington. Nocleg w hotelu w Olympia – stolicy stanu Washington.


    19 dzień, 23 sierpnia, śr – OLYMPIA – OLYMPIC NP. – QUINAULT LAKE – LA PUSH
Rano po śniadaniu ruszymy w dalszą drogę na północ, a naszym celem będzie jeden z najpiękniejszych lasów na świecie – Olympic National Park. Na brzeg Pacyfiku wyjdziemy na Ruby Beach, z małymi, świecącymi w słońcu kryształkami w piasku. Po drodze nad jeziorem Quinault zrobimy sobie zdjęcie przy największym cedrze świata. Drzewo mierzy aż 58 metrów wysokości. Przenocujemy w małej miejscowości La Push na brzegu Oceanu Spokojnego na terenie biwakowym z wygodami (toalety, prysznice, kuchnia, prąd) w domku lub namiocie.


    20 dzień, 24 sierpnia, cz – OLYMPIC NP. – SEATTLE
Po śniadaniu ruszymy w głąb parku Olympic, który znajduje się na liście UNESCO. Czekają na nas wodospady, fotogeniczne plaże i góry. Na tych terenach żyje wiele gatunków zwierząt, a w przybrzeżnych wodach przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wieloryba. Popołudniu dojedziemy do Seattle i zakwaterujemy się na dwa ostatnie noclegi. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Seattle.   

    21 dzień, SEATTLE
W zależności od woli grupy będziemy mieli czas wolny lub zwiedzimy Seattle.  Warto wjechać na najbardziej charakterystyczny element miasta - Space Needle to 184 metrowa wieża górującą nad Seattle, z której szczytu rozciąga się niesamowity widok.  Wyjątkową atrakcją Seattle jest ogród z roślinami... ze szkła. Istne dzieła sztuki hutniczej najlepiej oglądać wieczorem, gdy są efektownie podświetlone.
Z Seattle wywodzi się wiele gwiazd rocka. W Museum of Popculture można zobaczyć wystawę poświęconą legendarnemu zespołowi Nirvana i całemu ruchowi Grunge, który właśnie w Seattle się narodził. Jest tam też ekspozycja poświęcona Jimiemu Hendrixowi, który w Seattle urodził się i wychował, a jego monumentalny nagrobek oddalony od centrum miasta stanowi sporą atrakcję turystyczną. W mieście są niezwykłe muzea (dla chętnych): nauki, lotnictwa, science-fiction, na które osoby chętne będą mogły przeznaczyć czas wolny. Nocleg w hotelu w Seattle.

    22 dzień, SEATTLE
Czas wolny lub dalsze zwiedzanie Seattle. Warto odwiedzić
Pacific Science Center z licznymi wystawami i interaktywnymi doświadczeniami. Można tu aktywnie i ciekawie spędzić czas. W Seattle Aquarium zobaczyć można wiele gatunków ryb i innych stworzeń morskich, m.in. gigantyczne ośmiornice. Możemy też odwiedzić Zoo, w którym żyje 300 gatunków zwierząt. Warto zrelaksować się podczas godzinnego rejsu statkiem wycieczkowym po Zatoce Elliot Bay i porcie Seattle. Możemy nie zdążyć skorzystać z wszystkich atrakcji przewidzianych na 21 i 22 dzień wyprawy,  więc  program całego pobytu w Seattle dostosujemy do preferencji grupy.
Transfer na lotnisko pod Seattle, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot powrotny z koniecznymi przesiadkami.

    23 dzień, przelot – WARSZAWA
Przylot na lotnisko w Warszawie.


PROGRAM AUTORSKI: PIOTR WOJCIECHOWSKI
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2017


Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :
- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja w terenie;
- przelot główny w obie strony na trasach Warszawa – Los Angeles i Seattle – Warszawa, z koniecznymi przesiadkami, w klasie
  ekonomicznej [do limitu ceny biletów 1000 USD* ];
- wszystkie noclegi (17) wg programu: w hotelach i motelach (w standardzie pokojów typu twin z dwoma pojedynczymi łóżkami lub
  typu double z jednym dużym łóżkiem podwójnym, pokoje z łazienkami i prysznicem);
- minimum 8 śniadań w miejscach noclegów (w hotelach);
- noclegi (4) wg programu: na terenie campground – czyli teren biwakowy z wygodami (toalety, prysznice, kuchnia, prąd) w domku
  (w standardzie pokojów typu twin z dwoma pojedynczymi łóżkami lub typu double z jednym dużym łóżkiem podwójnym, łazienki i
  prysznice wspólne) lub w namiocie jeśli domki będą niedostępne w momencie rezerwowania (wtedy organizator zapewnia namiot i
  karimaty (jeden namiot na 2 osoby), śpiwór należy wtedy mieć własny;
- wynajem samochodu na wszystkie zaplanowane trasy (od 1 do 20 dnia włącznie), ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane,
  płatne parkingi, drogi i mosty, wjazd i parkowanie na miejscach noclegów oraz w miastach
  (samochód typu middle van 8-miejscowy z klimatyzacją i kierowcą Arsoba Travel, w  samochodzie podróżuje do 5 Uczestników z własnym kierowcą/pilotem);
- konieczny dodatkowy transport (np. w Seattle – miejski oraz lotniskowy);
- opłaty za wszystkie wstępy do parków narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek
  wg programu (za wyjątkiem tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- opieka polskiego pilota i jednocześnie kierowcy Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy;
- wieczorna prelekcja tematyczna dotycząca natury zaćmienia Słońca, porady praktyczne w zakresie obserwacji i fotografowania
  zaćmienia, pomoc w przygotowaniu sprzętu do rejestracji zaćmienia;
- okolicznościowe okulary zaćmieniowe do obserwacji Słońca, z najlepszą profesjonalną folią Baader Planetarium;
- okolicznościowa koszulka T-shirt z motywem USA-zaćmieniowym;
- okolicznościowa pamiątka z wyprawy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive, dla każdego Uczestnika
  (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny wyprawy.
   
W cenę za imprezę nie wliczono:
- kosztu uzyskania wizy do USA,
- wyżywienia (poza 8 śniadaniami),
- dodatkowych atrakcji (tych z uwagą „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to szacunkowo 600 USD. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: KONTAKT

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ


OPINIE UCZESTNIKÓW:

Przygotowania do obserwacji całkowitego zaćmienia w sierpniu 2017 zaczęłam już w lipcu… 2016. Bo początkowo planowałam dwutygodniowy wyjazd na własną rękę. Ale szukając najlepszego miejsca na obserwacje (i chcąc uniknąć przykrej niespodzianki jaka mnie spotkała w czasie zaćmienia w Australii w 2012) zupełnie niespodziewanie trafiłam na propozycję wyprawy zaćmieniowej organizowanej przez Arsoba Travel. Zerknęłam na opis 3-tygodniowej trasy i  ... oniemiałam. Tak! Ten program jest zrobiony specjalnie dla mnie!!! I tak oto rok później, pięknego sierpniowego poranka 2017, lecieliśmy całą grupą do Phoenix.
Trasa? Marzenie! W 21 dni zobaczyliśmy 27 cudów Far West-u. W tym 17 parków narodowych i stanowych, 10 kanionów, 2 kratery pometeorytowe, 2 obserwatoria astronomiczne. No i oczywiście całkowite zaćmienie słońca, które obejrzeliśmy z olbrzymiego rancza w stanie Idaho. Miejsce - marzenie, oprawa - jak z bajki, atmosfera - fantastyczna, przygotowanie - bezbłędne. Każdy szczegół tej wyprawy był dopracowany. Przykłady? Dostaliśmy specjalne filtry z folii Baadera do fotografowania słońca, dopasowane indywidualnie do obiektywu każdego aparatu. W Kanionie Antylopy mieliśmy możliwość wyboru dwóch rodzajów wycieczek w zależności od naszych zamiarów i możliwości fotograficznych. W niektórych miejscach mieliśmy możliwość decyzji – ile czasu chcemy tam poświęcić czy też jaką trasę trekkingową wybrać. Ja osobiście bardzo doceniłam fakt, że było wystarczająco dużo czasu na fotografowanie. I trekking w kanionach - to była frajda! I co jeszcze? nie zapomnę wieczornych obserwacji gwiazd na wyżynie Colorado: Drogi  Mlecznej jaką w Polsce można dostrzec tylko z Bieszczad. Każdy dzień był niezapomniany. A piloci byli fantastyczni, wsłuchani w nasze potrzeby i życzenia. Każdego dnia, wsiadając rano do auta, gratulowałam sobie w myślach sama sobie tego genialnego pomysłu, żeby dołączyć do wyprawy Arsoba Travel.
Po powrocie do Polski wciąż myślami jestem tam i jeszcze wspominam niektóre chwile. A w skali 0-10 za tę wyprawę daję bez zastanowienia 10 z plusem!
___________________________________________Emilia, Warszawa