KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

USA zachodnie 22 dni - parki narodowe dzikiego zachodu


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

Wyprawa obejmie dużą część zachodnich STANÓW ZJEDNOCZONYCH: Kalifornia, Nevada, Arizona, Utah, Idaho, Wyoming, Montana.
Czeka nas ogromna dawka wrażeń, obrazów, krajobrazów i „dzikiego zachodu”. W trakcie tej wyprawy odwiedzimy przede wszystkim wiele niezwykłych parków narodowych USA – Bryce, Zion, Grand Canyon, Arches, Yellowstone, oraz Zion National Park, zrobimy kilka trekkingów w głębi kanionów szczelinowych, wjedziemy na historyczny przebieg słynnej drogi Route 66. Staniemy na szczycie krateru meteorytowego, poczujemy się malutcy wśród ogromnych sekwoi i formacji skalnych w Monument Valley. Oprócz tego zobaczymy najbardziej znane miasta zachodu - San Francisco, Salt Lake City i Las Vegas. W dwóch pierwszych poznamy historię osadnictwa na dzikim zachodzie, będziemy podziwiać historyczną architekturę i spacerować ulicami pełnymi ciekawych miejsc. W Las Vegas, każdy będzie mógł spróbować szczęścia w kasynie i zobaczyć stolicę hazardu rozświetloną neonami w nocy.
W sumie odwiedzimy 12 Parków Narodowych, kilka Parków Stanowych i atrakcji przyrodniczych będących w zarządzie Indian Navajo. Samych Indian też nie raz spotkamy. Będzie aktywnie i ciekawie, bo na zachodzie USA na każdym kroku można znaleźć coś niezwykłego.
Będziemy poruszać się dobrymi amerykańskimi drogami, wygodnym samochodem o "amerykańskich" rozmiarach, co da nam dużą elastyczność w planowaniu czasu i trasy. Za oknem przez cały czas będą piękne widoki, a momentami poczujemy się jak w hollywoodzkim filmie drogi.
Zawitamy do miejsc znanych i mniej znanych - takich, które łączy jeden wspólny element: niezwykłe piękno.

Inne części USA również mają wiele do zaoferowania. Zobacz nasze autorskie, bogate programy:
- USA wschodnie 22 dni - symbole Ameryki
- ALASKA 16 dni - czysta natura w największym stanie USA + KANADA 6 dni - parki narodowe prowincji Alberta


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – SAN FRANCISCO
Spotkanie z pilotem wyprawy Arsoba Travel na lotnisku w Warszawie. Przelot z konieczną przesiadką do San Francisco. Po przylocie przejedziemy do hotelu, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży. Pójdziemy na spacer i kolację. Nocleg w San Francisco.
    2 dzień, SAN FRANCISCO
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie San Francisco pieszo i komunikacją miejską. Pójdziemy do bardzo europejskiej dzielnicy North Beach i przespacerujemy się najbardziej krętą ulicą świata - Lombard Street. Przejedziemy się zabytkowym tramwajem po słynnych stromych ulicach, które znamy z wielu filmów. Odwiedzimy najstarsze w Ameryce China Town i zobaczymy wizytówkę miasta - wieżowiec Transamerica Pyramid. Odwiedzimy barwne nabrzeże Pier 39 z mnóstwem kafejek i sklepików. Późnym popołudniem do wyboru wycieczki fakultatywne: wjazd na wieżę widokową Coit Tower, oraz rejs na wyspę Alcatraz i wycieczka po słynnym więzieniu Alcatraz, znanym z książek i filmów. Można m.in. wejść do cel, biura naczelnika i przejść się po spacerniaku. Nocleg w San Francisco.
    3 dzień,  SAN FRANCISCO – YOSEMITE NP.
Wymeldujemy się z hotelu i będziemy kontynuować zwiedzanie San Francisco, od tego dnia będziemy przemieszczać się wynajętym samochodem. Odwiedzimy Alamo Square - park otoczony historycznymi zabudowaniami z jednym z najsłynniejszych krajobrazów San Francisco, gdzie drapacze chmur wystają w oddali ponad dachy pięknych wiktoriańskich domów nazywanych przez mieszkańców The Painted Ladies. Zajrzymy do Palace of Fine Arts i poznamy ciekawą historię tego miejsca. Wisienką na torcie będzie słynny most Golden Gate. Zatrzymamy się u jego stóp po południowej stronie zatoki (chętni uczestnicy mogą przejść mostem na drugą stronę zatoki, pilot przejedzie samochodem i wyjdzie uczestnikom naprzeciw). Po drugiej stronie zatoki jest świetny widok na most i miasto za nim. Żegnając San Francisco pojedziemy w dalszą drogę w stronę Parku Narodowego Yosemite. Nocleg w jednej z miejscowości po drodze do parku.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 240 km
    4 dzień, YOSEMITE NP. – FRESNO
Wcześnie rano przejedziemy do Parku Narodowego Yosemite, jednego z najpiękniejszych w USA. W Dolinie Yosemite pójdziemy na ok. pięciogodzinny trekking (o umiarkowanej trudności, z częstymi przystankami, dla każdego) podczas którego staniemy na szczycie wodospadów Vernal Falls i Nevada Falls. Będziemy wspinać się w otoczeniu pięknych gór i wyjątkowej przyrody. Jeśli będą jeszcze siły, ochota i czas możemy pójść na godzinny spacer (w dwie strony) prostym malowniczym szlakiem Mirror Lake Trail do jeziora Mirror Lake. Nocleg we Fresno.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 340 km
    5 dzień, FRESNO – SEQUOIA NP. – RIDGECREST
Ruszymy do kolejnego słynnego i wyjątkowego miejsca. W Parku Narodowym Sekwoi, gdzie rosną te ogromne drzewa rozpoczniemy od spaceru do General Sherman Tree, największego na świecie okazu mamutowca olbrzymiego. Wysokie na 84 metry drzewo z ośmiometrową średnicą pnia to największa atrakcja parku. Pójdziemy szlakami Congress Trail i Big Trees Trail, gdzie poczujemy się malutcy w otoczeniu potężnych sekwoi. Zobaczymy schowaną w lesie chatę Tharp's Lodge zbudowaną w pniu sekwoi. Przez park będziemy jechać malowniczą, krętą drogą Generals Highway. Zrobimy kilka przystanków w najciekawszych widokowo miejscach. Nocleg w Ridgecrest.
        Dystans dzienny samochodem: ok. 490 km
    6 dzień, RIDGECREST – DEATH VALLEY NP. – LAS VEGAS
Pierwszym naszym celem tego dnia będzie Park Narodowy Doliny Śmierci. Po drodze zaopatrzymy się w wodę, bo Dolina Śmierci jest jednym z najgorętszych miejsc na świecie. Latem temperatura dochodzi do 59°C (ale nie zawsze jest tak ekstremalnie). Koniecznie zabieramy nakrycia głowy. W Dolinie odwiedzimy Stovepipe Wells, małą westernową wioskę pośrodku niczego. Zrobimy zdjęcia i pojedziemy dalej do wydm piaskowych Mesquite Flat Sand Dunes, i Badwater Basin położonego 80 m poniżej poziomu morza. Zrobimy sobie zdjęcie przy wielkim termometrze w Furnance Creek Visitor Center, odwiedzimy też malownicze Artist's Pallette i Zabriskie Point. Z Doliny Śmierci wjedziemy prosto do stanu Nevada, a naszą podróż tego dnia zakończymy w Las Vegas, gdzie późnym wieczorem czeka nas spacer po rozświetlonej stolicy hazardu. Zobaczymy m.in. pokaz fontann w hotelu Bellagio i ogromny ekran nad Fremont Street. Nocleg w Las Vegas.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 590 km
    7 dzień, LAS VEGAS – SELIGMAN – KINGMAN – WILLIAMS - GRAND CANYON NP.
Pierwszą część dnia spędzimy na zwiedzaniu światowej stolicy hazardu. Pójdziemy na spacer główną ulicą Las Vegas Strip, przy której mieszczą się najpiękniejsze hotele, kasyna i lokale rozrywkowe. Zajrzymy do słynnych hoteli Venetian (w środku wodnymi kanałami pływają gondole!), Ceasar's Palace i innych. Chętni będą mogli spróbować szczęścia w jednym z wszechobecnych kasyn lub pobuszować po butikach. Popołudniu pojedziemy zobaczyć Zaporę Hoovera na granicy stanów Nevada i Arizona. Stamtąd udamy się w stronę Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Po drodze odwiedzimy klimatyczne miasteczka Kingman, Seligman i Williams położone na oryginalnym przebiegu słynnej drogi Route 66. W Kingman odwiedzimy muzeum Arizona Route 66 Museum (jeśli zdążymy). Nocleg w okolicy Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. 
        Dzienny dystans samochodem: ok. 450 km
    8 dzień, GRAND CANYON NP. – FLAGSTAFF
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Wielkiego Kanionu Rzeki Colorado. Mierzy on 450 km długości i od 800 m do 29 km szerokości. Najgłębsze miejsce leży 1857 m poniżej krawędzi. Będziemy przemieszczać się wynajętym samochodem, a tam, gdzie to konieczne - autobusami Parku. Zatrzymamy się na większości punktów widokowych na południowej krawędzi kanionu. Oprócz tego pójdziemy na trekking szlakiem South Kaibab Trail do punktu widokowego Ooh Aah Point, lub jeszcze dalej w zależności od kondycji i woli grupy. Dzień zakończymy obserwacją zachodu słońca na Desert View Point. Nocleg we Flagstaff.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 80 km  
    9  dzień, METEOR CRATER – PETRIFIED FOREST NP. – CHINLE
Po śniadaniu pojedziemy na środek pustyni zobaczyć krater powstały w wyniku uderzeniu meteorytu 50 tys. lat temu. Meteor Barrington Crater jest wielki - ma półtora kilometra szerokości. Pojedziemy do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu. Nazwa parku pochodzi od licznych egzemplarzy skamieniałego drewna jakie występują na jego obszarze, a teren jest niezwykle malowniczy i fotogeniczny. Zrobimy tam kilka barwnych spacerów, po Rainbow Forest, Blue Mesa i Crystal Forest. Wisienką na torcie tego dnia będzie wizyta w Canyon de Chelly. To bardzo fotogeniczny, widowiskowy i mało znany kanion. Jego zwiedzanie rozpoczniemy od miejsca, w którym stoi wysoka na 250 m skała Spider Rock, znana z westernów. Zatrzymamy się w kilku punktach widokowych przy kanionie. Nocleg w Chinle blisko kanionu.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 450 km
     10 dzień, MONUMENT VALLEY – NAVAJO MONUMENT – PAGE
Z samego rana pojedziemy na północ do Monument Valley na granicy Arizony i Utah. Objedziemy samochodem całą dolinę, która jest najpopularniejszym plenerem fotograficznym świata. Staniemy przy wszystkich punktach widokowych, bo warto poświęcić temu miejscu więcej czasu. Jeśli zdążymy, przed zachodem słońca zjawimy się w Navajo National Monument – miejscu, w którym znajdują się jedne z najlepiej zachowanych ruin Anasazi (co w języku Indian Navajo znaczy „starożytni”). Nocleg w Page.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 430 km
    11 dzień, PAGE – ANTELOPE CANYON – HORSESHOE BEND – KANAB
Przed południem wybierzemy się na wycieczkę do kanionu szczelinowego Antylopy (Antelope Canyon), który powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Potem obejrzymy spektakularny przełom rzeki Colorado – Horseshoe Bend. Odwiedzimy zaporę wodną na rzece Colorado i wjedziemy na wzgórze z pięknym widokiem na jezioro Powell. Stamtąd ruszymy na północ do Kanab w stanie Utah. Dla chętnych fakultatywna wycieczka do wydm Coral Pink Sand Dunes. Nocleg w Kanab.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
    12 dzień, KANAB – BUCKSKIN GULCH – KANAB
Jeśli prognoza pogody pozwoli na bezpieczne zwiedzanie i dostaniemy od straży parkowej „zielone światło”, to odwiedzimy najdłuższy kanion szczelinowy w USA – Buckskin Gulch. Będzie chwilami ciasno i mokro, ale przygoda gwarantowana. Po powrocie do Kanab zajrzymy do muzeum Little Hollywood. Kanab jest nazywane "małym hollywood", bo kręcono tu wiele westernów, m.in. słynny "El Dorado". Nocleg w Kanab.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
    13 dzień, KANAB – CHECKERBOARD ZION NP. – KANAB
Udamy się do Zion National Park. Już na wjeździe powita nas niezwykła formacja skalna Checkerboard Mesa, o powierzchni poprzecinanej na kształt szachownicy. W Parku Narodowym Zion czas można spędzić na dwa sposoby.
Opcja 1 (z pilotem): W pierwszej połowie dnia łatwy trekking szlakiem The Watchman Trail a później spacer kanionem Narrows, który wyżłobiła płynąca przez Zion National Park rzeka Virgin River (można za dodatkową opłatą wypożyczyć specjalne buty - dodatkowo ok 25$) i wejść w głąb kanionu pod prąd płynącą rzeką.
Opcja 2 (samodzielnie): Jest to opcja tylko dla osób o dobrej kondycji fizycznej, bez lęku wysokości i z odpornością na bliskość przepaści. Nie dla dzieci. Wymagane wysokie buty trekingowe! Trudny trekking na punkt widokowy Angels Landing (6,5 km, ok 5h w dwie strony), skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na cały Park Narodowy. Na trasie są strome podejścia, a ostatnią część pokonuje się trzymając się łańcuchów po skalnym balkonie nad przepaścią (podobnie do Orlej Perci w Tatrach), po drodze trzeba mijać się z osobami wracającymi, nie ma osobnego szlaku zejściowego. Pilot poinstruuje chętnych jak dotrzeć do początku szlaku. W przypadku, gdy cała grupa zdecyduje się na wejście, pilot pójdzie ze wszystkimi. Od stycznia 2022 wprowadzono dzienny limit wejść na Angels Landing. Na szlak można wejść tylko po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Sposoby na jego uzyskanie są dwa - udział w loterii na 3 miesiące przed terminem, albo udział w loterii na dzień przed planowanym wejściem. To jest loteria, więc gwarancji otrzymania pozwolenia nie ma, ale należy uiścić 6 USD opłaty manipulacyjnej, która w przypadku niepowodzenia w losowaniu nie jest zwracana. Osoby, które chcą wziąć udział w loterii proszone są o poinformowanie organizatora najpóźniej na 100 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Po przygodach w parku możemy pojechać do miejscowości Springdale na obiad i odpoczynek po zwiedzaniu. Nocleg w Kanab.
        Dystans dzienny samochodem: ok. 140 km
    14 dzień, KANAB – BRYCE CANYON – TORREY
Przejedziemy do Bryce Canyon National Park i zrobimy objazd punktów widokowych oraz trekking łączący widowiskowe pętle Queens Garden Trail i Navajo Loop pomiędzy skalnymi iglicami. Na punktach widokowych Inspiration Point i Bryce Point zawsze wychodzą niesamowite zdjęcia. W Parku Narodowym Bryce Canyon żyje wiele dzikich gatunków zwierząt. Można tu spotkać m.in. orła, świstaka, susła, sowę i wszechobecne wiewiórki. Pojedziemy dalej drogą nr 12, klasyfikowaną jako druga najlepsza widokowo trasa w USA. Jeden z odcinków biegnie środkiem górskiej grani. Czekają nas piękne widoki. Nocleg w Torrey.
        Dystans dzienny samochodem: ok. 300 km
    15 dzień,  TORREY – CAPITOL REEF NP. – GOBLIN VALLEY – MOAB
Przejedziemy przez park narodowy Capitol Reef. Nazwa parku związana jest z białymi kopułami skalnymi, które pierwszym osadnikom kojarzyły się z budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie. Odwiedzimy skansen mormońskich pionierów we Fruita. Można tu zjeść przepyszne ciasta owocowe domowej roboty. Pójdziemy na łatwy trekking do wielkiego mostu skalnego Hickman Bridge, oraz The Tanks, zbiorników wodnych wyżłobionych w skałach przez wodę. Przejdziemy wąwozem Pioneer Register i zatrzymamy się przy najważniejszych punktach widokowych i historycznych. Odwiedzimy niezwykłą Dolinę Goblinów – Goblin Valley State Park, która swoją nazwę zawdzięcza setkom form skalnych przypominających gobliny i stwory im podobne. Nocleg w Moab.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 320 km
    16 dzień, ARCHES NATIONAL PARK
Dzień poświęcimy na zwiedzanie Arches National Park, wyjątkowego parku słynącego z widowiskowych łuków skalnych powstałych w wyniku pionowych naprężeń w obrębie skorupy ziemskiej. Rano czeka nas dwugodzinny trekking (w dwie strony) do potężnego łuku Delicate Arch i spacer po Devil's Garden. Odwiedzimy też Window Arches, Double Arch i inne łuki, z których słynie park, a jest ich tu w sumie 2300. Nocleg w Moab.
        Dystans dzienny samochodem: ok. 90 km
    17 dzień, CANYONLANDS NP. - DEAD HORSE POINT SP.
Udamy się z wizytą do parku narodowego Canyonlands o bogatej rzeźbie terenu. Zobaczymy tam m.in. Upheaval Dome – pozostałość po uderzeniu meteorytu 170 milionów lat temu. W rejonie Parku rzeka Colorado łączy się z rzeką Green River, dzieląc go na trzy części. Odwiedzimy Dead Horse Point State Park, gdzie z licznych punktów widokowych będziemy obserwować piękno rzeki Colorado płynącej kanionem 600 metrów poniżej płaskowyżu stanowiącego obszar parku. Nocleg w Moab.
        Dystans dzienny samochodem: ok. 180 km
    18 dzień, MOAB – SALT LAKE CITY – WEST YELLOWSTONE
Czeka nas dłuższy, całodniowy przejazd do West Yellowstone w stanie Montana w pobliżu parku narodowego Yellowstone. Po drodze zrobimy sobie przerwę na zwiedzanie Salt Lake City. Zobaczymy najważniejszą świątynię kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Jego członkowie popularnie nazywani Mormonami stanowią znaczną część społeczności miasta. W tymczasowym Visitor Center (dotychczasowe zostało wyburzone i powstaje nowy kompleks) będziemy mogli zapoznać się z historią i misją kościoła. Odwiedzimy położony tuż obok zabytkowy Joseph Smith Building (jeśli będzie to możliwe ze względu na przebudowę kompleksu), pięknie urządzone centrum konferencyjne. Później wjedziemy na wzgórze, na którym stoi budynek Utah State Capitol - siedziba gubernatora stanu Utah. Zwiedzimy ten wyjątkowy, zabytkowy gmach, który przybliży nam historię stanu Utah. Późnym wieczorem dojedziemy do West Yellowstone gdzie przenocujemy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 880 km
    19 dzień, YELLOWSTONE NP.
Yellowstone - najstarszy, najważniejszy i drugi co do wielkości park narodowy USA wymaga poświęcenia mu dwóch dni. Zobaczymy źródła termalne i gejzery oraz tarasy gorących źródeł Mammoth Springs. Zwiedzimy Artists Paintpots, kompleks termalny Norris Geyser Basin z buchającymi parą fumarolami i wrzącymi źródłami, zatrzymamy się przy wodospadzie Gibbon Falls oraz bazaltowej, powulkanicznej formacji Sheepeaters Cliff. Dzień zakończymy nad spektakularnym Wielkim Kanionem Yellowstone z pięknymi widokami na wodospad na rzece Yellowstone. Przejedziemy zarówno wzdłuż północnej, jak i południowej krawędzi. Wieczorem chętni będą mogli zobaczyć prawdziwe rodeo (koszt dodatkowy). Nocleg w West Yellowstone.
        Dystans dzienny samochodem: ok. 225 km
    20 dzień, YELLOWSTONE NP. – GRAND TETON NP. – JACKSON
Pojedziemy do południowej części Yellowstone. Staniemy pod barwnym Grand Prismatic Spring, największym gorącym źródłem w USA, urzekającym tęczowymi barwami. Pojedziemy do gejzera Old Faithful. Wybucha on średnio co godzinę, ale warto poczekać, bo erupcja jest spektakularna. Gejzer wyrzuca do 32 tysięcy litrów wrzącej wody na wysokość do 55 metrów. Tuż obok stoi hotel Old Faithful Inn. Jest największym budynkiem zbudowanym z drewnianych bali na świecie. W środku można podziwiać m.in. ogromne palenisko i ręcznie robiony potężny miedziany zegar. Ciągle pod wrażeniem erupcji gejzera pojedziemy dalej do kompleksu termalnego West Thumb Geyser Basin nad brzegiem jeziora Yellowstone. Przejedziemy przez park narodowy Grand Teton zatrzymując się na punktach widokowych, do Jackson Hole. Naszym celem będzie Jackson - zimowy i letni kurort, z charakterystycznymi bramami z prawdziwego poroża prowadzącymi do głównego placu miasta. Miasto ma westernowy klimat, warto przejść się wśród budynków wyglądających jak wyjęte z westernu. Nocleg w okolicy Jackson.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 300 km
    21 dzień, JACKSON – SALT LAKE CITY
Rano ruszymy w pięciogodzinną trasę do Salt Lake City. Po drodze zatrzymamy się nad jeziorem Bear Lake nazywanym Karaibami Gór Skalistych za sprawą czystej, turkusowej wody. Wjedziemy na groblę, przecinającą jezioro na pół. Jezioro zobaczymy też z punktów widokowych na okolicznych wzgórzach, jest bardzo fotogeniczne. Ruszymy w dalszą drogę do Salt Lake City. Zatrzymamy się jeszcze nad Wielkim Jeziorem Słonym. Zasolenie jeziora jest od 3 do 5 razy większe niż zasolenie wody w oceanach - jest ono najbardziej zasolonym po Morzu Martwym akwenem świata. Jezioro od wielu lat cofa się i staje powoli wielkim solniskiem. Od dawnego brzegu jeziora po jego dnie można suchą stopą przejść 300 m zanim dotrze się do wody. Nocleg w Salt Lake City.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 460 km
    22 dzień,
SALT LAKE CITY przelot – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot powrotny do Warszawy. Przylot do Warszawy najprawdopodobniej następnego dnia przedpołudniem. Alternatywnie, wybrane połączenie lotnicze może wymagać wylotu z San Francisco poprzedniego dnia wieczorem.

Łączny dystans samochodem: ok. 6300 km.

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na przelot w obie strony na trasach Warszawa – San Francisco i Salt Lake City – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 3400 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia * ];
- opieka polskich pilotów i jednocześnie kierowców Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy;
- wszystkie noclegi ze śniadaniami, wg programu: w hotelach, motelach i apartamentach, w standardach:
- pokoje dwuosobowe typu double z jednym dużym łóżkiem podwójnym, lub twin z dwoma pojedynczymi łóżkami, z łazienką i prysznicem,
- apartamenty lub domki z dwoma - trzema sypialniami, z łazienką i prysznicem;
- wynajem samochodów na wszystkie zaplanowane trasy, ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane, płatne parkingi, drogi i mosty; kierowcami będą piloci Arsoba Travel;
- transfery lotniskowe w USA na trasach lotnisko – hotel – lotnisko;
- konieczny transport komunikacją miejską w San Francisco;
- opłaty za wszystkie wstępy do parków narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek wg programu (za wyjątkiem tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne, zawierające opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300.000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300.000 zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (25.000 zł), OC (100.000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł); ubezpieczenie jest z opcją chorób przewlekłych oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


Uczestnicy pokrywają swoje koszty:
- kosztu uzyskania autoryzacji ESTA (21 USD),
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- pozostałego wyżywienia i napojów (poza śniadaniami, które są zawarte w cenie),
- pozostałych biletów wstępu do obiektów i atrakcji (tych z uwagą „dla chętnych”),
- testów i inne, związane z profilaktyką Covid 19, wymaganych przepisami USA,
- wydatki własne, itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 450 dolarów USA. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE